Home Pies Czy pies może jeść jajko? Jajko w diecie psa – fakty i mity

Czy pies może jeść jajko? Jajko w diecie psa – fakty i mity

Jajka są cennym składnikiem codziennej diety. Jedzą je nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Wiele dzikich psów ma w swoim menu m.in. jaja ptaków. Sprawdź, czy Twój pies może jeść jajko oraz w jakiej formie warto je podawać. Przedstawiamy najważniejsze fakty i ciekawe suplementy.

Czy pies może jeść cało jajko? Cenne składniki

Odpowiedź na pytanie: czy pies może jeść całe jajko?, brzmi: TAK. Jajko może, a czasem nawet powinno znaleźć się w diecie czworonoga. Jest ono jednym z elementów diety BARF obok mięsa, podrobów oraz niewielkiego dodatku warzyw i owoców. Sprawdzi się także u psów jedzących dietę domową, a także jako przysmak dla zwierząt żywionych gotowymi karmami. Co ważne, można wykorzystywać nie tylko białko i żółtko, ale również (poddane obróbce) skorupki lub membranę podskorupkową.

Reklama

Jaja są dla psów źródłem składników odżywczych, w tym białka. Oprócz niego w jajku znaleźć można witaminy, składniki mineralne oraz cenne tłuszcze. Dodatkowo istotna jest zawartość kwasu arachidonowego i dokozaheksaenowego (DHA), który ma pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego.

Jajko jest także źródłem:

  • lizozymu,
  • cystatyny,
  • owotransferyny,
  • lecytyny,
  • luteiny,
  • zeaksantyny,
  • retinolu,
  • cholekalcyferolu,
  • immunoglobuliny (IgY),
  • kwasu sialowego.

Lista jest zatem długa, a wymienione substancje działają antybakteryjnie, bakteriostatycznie, a także hamująco na rozwój wirusów. Nie można jednak spocząć na laurach i zatrzymać się na tym poziomie wiedzy. Niestety w jajkach znajdują się również substancje antyodżywcze.

Pies może jeść jajko. Jest to cenny element diety człowieka oraz jego pupila.

Żółtko jaja w diecie czworonoga – czego jest źródłem?

Żółtko jaja jest dla psa źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecytyny, choliny. To także witaminy oraz immunoglobuliny. Jakie ma to znaczenie? Chodzi o wpływ na zdrowie. Znajdujące się w żółtku fosfolipidy mają dobroczynny wpływ na wątrobę i trzustkę, a zawarte w żółtku barwniki chronią psie oczy, m.in. przed degeneracją siatkówki. Surowe jajko jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, dlatego ma również znaczenie w rozwoju układu nerwowego oraz funkcjonowaniu całego psiego organizmu.

Czy pies może jeść białko z jajka?

Wielu opiekunów kojarzy jajko jako źródło „wzorcowego” białka. Jest to słuszne skojarzenie, ponieważ jajko dla psa faktycznie jest jednym z najbardziej kompletnych źródeł aminokwasów wśród produktów, które może spożywać. Znajdziesz w nim argininę, lizynę, leucynę, izoleucynę, histydynę, fenyloalaninę i tylozynę, a także treoninę, walinę czy metioninę i cystynę.

Skorupki jaj dla psa – jakie mają właściwości?

Zacznijmy od tego, że skorupki jaj dla psa nie są wskazane bez wcześniejszej obróbki. Trzeba je właściwie przygotować lub sięgnąć po gotowe produkty ze skorupek jaj. Sproszkowane skorupki są ważnym elementem diety BARF oraz gotowanej diety domowej jako cenne źródło wapnia w diecie psa. Naturalny wapń zapewnia jednocześnie wzmocnienie układu kostnego, poprawę zdolności motorycznych psa, jak i prawidłowe działanie układu nerwowego. Suplement można stosować profilaktycznie oraz pourazowo i podczas leczenia schorzeń stawów czy układu kostnego.

Egg membrane – co to jest?

Egg membrane to inaczej membrana jaja kurzego lub błona podskorupkowa. Jest to składnik, który zawiera:

  • kolagen,
  • siarczan glukozaminy,
  • selen,
  • żelazo,
  • cynk,
  • miedź,
  • magnez.

Podawanie błony podskorupkowej zalecane jest w celu zwiększenia ilości mazi stawowej u psów w każdym wieku, a szczególnie u ras obciążonych genetycznymi schorzeniami układu ruchu.

Czy pies może jeść surowe jajko?

Czy pies może jeść surowe jajko? W diecie czworonoga może znaleźć się surowe jajko. Warto jednak mieć świadomość, że taka przekąska stanowi źródło czynników antyżywieniowych, jak awidyna. Jest to składnik jaja, który wiąże biotynę i czyni ją niedostępną dla organizmu Twojego pupila. Stosowanie surowego białka jaja może zatem doprowadzić do niedoboru tej witaminy. Czy jest się czego bać? Badania wskazują, że do objawów klinicznych takiego niedoboru doprowadza co najmniej kilkutygodniowa dieta bazująca na surowym białku. Dobra wiadomość jest taka, że awidyna ulega inaktywacji pod wpływem obróbki cieplnej. Ugotowane białka jaja są zatem bezpieczne.

Drugim zagrożeniem związanym z surowym jajkiem w diecie psa jest możliwość zakażenia pałeczkami Salmonelli. Podobne zagrożenie mikrobiologiczne występuje podczas podawania psom surowego mięsa czy podrobów. Serwując swojemu psu jajka czy świeże mięso, zawsze zwracaj uwagę na pochodzenie tych produktów, a także ich świeżość. Pamiętaj, że ważne jest również przechowywanie, które może mieć istotny wpływ na jakość pożywienia. Pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu jaj zepsutych czy budzących Twoje wątpliwości.

Jedzenie surowych jaj niesie pewne zagrożenia.

Czym różnią się od siebie jajka?

W diecie psów (i człowieka) zwykle znajdują się jaja kurze. Czy wiesz jednak, że mogą się one różnić składem? Najbardziej unormowany skład występuje w jajach z chowu klatkowego, natomiast w chowie ekologicznym często występują różnice w składzie poszczególnych jaj. Układając menu psa na diecie BARF, warto uwzględnić taką informację. Różnice widać także między jajkiem kurzym a kaczym czy przepiórczym.

Jakość jaj drobiu uzależniona jest od:

  • system chowu,
  • żywienia,
  • mikroklimatu,
  • czynników genetycznych (gatunku oraz rasy).

CIEKAWOSTKA

Najwyższa zawartość białka występuje w jajach kurzych. W jajach perliczych dość spore jest natomiast żółtko (jego zawartość wynosi ok. 32%).

Czy pies może jeść gotowane jajko?

Jajko dla psa można ugotować. Gotowane jajko może być świetnym uzupełnieniem regularnej diety czworonoga, a proces obróbki termicznej sprawia, że można je podawać psu bez obaw związanych z czynnikami chorobotwórczymi i ryzykiem niedoboru biotyny. Proces obróbki termicznej eliminuje bowiem bakterie i inaktywuje awidynę.

Gotowane jajko dla psa jest bezpieczne.

Niestety gotowanie jajka sprawia, że kolagen zawarty w membranie ulega zniszczeniu.

Czy pies może jeść jajecznicę?

Kiedy mowa o jajkach, można pomyśleć również o jajecznicy. Na pewno jednak nie powinieneś się dzielić własną jajecznicą ze swoim psem. Dlaczego? Zapewne usmażyłeś ją na tłuszczu roślinnym i dodałeś ulubione przyprawy. Takie dodatki nie są zdrowe dla psów. Jeżeli masz taką ochotę, możesz jednak przygotować psu specjalną wersję jajecznicy. Powinna być ona przygotowana na parze lub ewentualnie na organicznym oleju kokosowym. Takie danie będzie dużo lepszym wyborem.

Smażone i przyprawione jedzenie dla ludzi nie nadaje się dla psów.

Ile jajek dawać psu?

Jajko dla psa to niezły pomysł. Warto jednak wiedzieć, ile jajek można podawać psu w ciągu tygodnia. Szacunkowo zakłada się, że dobrym rozwiązaniem jest podawanie dorosłym czworonogom jajka lub żółtka co drugi lub co trzeci dzień. Trochę inaczej wygląda sprawa u szczeniaków. U młodych psów żółtko może być jednym ze składników domowych preparatów mlekozastępczych lub elementem rozszerzania diety jeszcze w czasie, gdy szczeniak pije mleko matki. Po odsadzeniu można podawać szczenięciu jajko np. raz lub dwa razy w tygodniu, by wspierać realizację jego zapotrzebowania na aminokwasy.

Jajko jest też składnikiem karm gotowych

W gotowych karmach dla psów znaleźć można jajko suszone rozpyłowo czy skorupki jaj. Takie składniki są źródłem wielu cennych substancji, jak już wspomniano na początku artykułu. Karma pełnoporcjowa musi zapewniać psu wszystkie niezbędne aminokwasy, witaminy i kwasy tłuszczowe. Dobre żywienie ma realny wpływ na zdrowie psa.

Przyjrzyjmy się faktom naukowym. Celem jednego z badań była ocena strawności oraz smakowitości psich diet zawierających różne ilości suszonych rozpyłowo jaj. Dodatkowo podczas testów oceniano parametry krwi zwierząt karmionych takimi karmami. Wyniki wskazały, że suszone białko jaj

  • poprawiło strawność i smakowitość diety,
  • zwiększyło zawartość albumin, liczbę czerwonych krwinek oraz poziom hemoglobiny i całkowity poziom białka u jedzących je psów.

Jajka służą zatem do wzmocnienia zbilansowanej mieszanki aminokwasów w karmie, a dodatkowo dostarczają aminokwasy, których jest najczęściej mniej w świeżym mięsie, mączce mięsnej czy grochu. Wykorzystywane są także jako ważny dodatek w pojawiających się na rynku wegetariańskich karmach dla czworonogów.

Co ważne, wielu producentów uważa, iż diety bazujące na jajkach są łatwiejsze do trawienia, np. dla starszych czworonogów, ze względu na wysoką biodostępność zawartych w nim aminokwasów. Korzyści ze stosowania jaj w karmach gotowych są zatem wręcz oczywiste. Jajko pozostaje jednak rzadkością jako składnik czy podstawowe źródło białka w gotowych karmach dla zwierząt.

Gotowe posiłki dla psów mogą mieć w składzie jajko.

Psi alergik – czy pies może jeść jajko?

Niestety jajko może powodować alergię u niektórych czworonogów. Jeżeli podejrzewasz u swojego psa reakcję na jajka, zgłoś się do lekarza weterynarii. Specjalista przeanalizuje objawy i pomoże Ci przeprowadzić dietę eliminacyjną mającą na celu wykrycie alergii pokarmowej. Wspólnie ustalicie, co powoduje problemy u psa, a dzięki takiej wiedzy lepiej dobierzecie gotową karmę lub przepisy na domowe dania.

Mambrana podskorupkowa i jajko dla psa – podsumowanie

  • Czy pies może jeść jajko? Tak!
  • Możesz podawać psu jajka i poddane obróbce skorupki jaj, a także membranę podskorupkową w formie suplementu.
  • Jajka surowe niosą ze sobą zagrożenie w postaci substancji antyodżywczych i zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
  • Skorupki jaj i jajka mogą znaleźć się w karmach dla psów lub stanowić uzupełnienie diety BARF i domowej.

Wiesz już, czy pies może jeść jajko. Jego dodatek w diecie psa to dobry pomysł dla wielu czworonogów. Być może masz jednak więcej wątpliwości? Z naszych artykułów dowiesz się, jakie owoce i warzywa może jeść Twój pupil oraz w jakiej formie możesz mu je podawać.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.