Spis treści
Dog niemiecki, zwany też „wielkim duńczykiem” (z ang. Great Dane), jest najwyższą rasą wyhodowaną przez człowieka. Cechuje go muskularna budowa ciała, wysoko wzniesiona szyja z piękną, wyrazistą głową. To oddany, łagodny domownik o szlachetnym wyrazie i bardzo wrażliwej osobowości. W dzisiejszych czasach funkcjonuje jako pies do towarzystwa, dawniej pełnił funkcję psa użytkowego i do dziś zachował świetnie rozwinięte instynkty: stróżujące, obronne i myśliwskie.
Jak wygląda dog niemiecki
Dog niemiecki to atletyczny, duży, umięśniony pies o mocnych kończynach i szlachetnym wyrazie.
- wysokość w kłębie psa: 80–90 cm,
- wysokość w kłębie suki: 72–84 cm,
- waga: 55–90 kg samce, suki mogą być również nieco lżejsze
Najbardziej charakterystyczną cechą doga niemieckiego jest jego imponującej wysokości umięśnione ciało, o sylwetce wpisane w niemal idealny kwadrat, o mocnym kośćcu, pokryte krótką, zwartą sierścią w różnorodnych umaszczeniach (czarne, błękitne, żółte, żółte pręgowane i arlekin). Drugą cechą wyróżniająca doga niemieckiego jest jego głowa – potężna, z mocną kufą, o obfitych wargach. Spojrzenie ma nieco melancholijne, łagodne, ale wyraziste. Dog niemiecki ma zwisające uszy, w przeszłości kopiowane, współcześnie naturalnie opadające, średniej długości.
Głowa duża, wąska, z mocną prostokątną kufą, dobrze zaznaczony stop, wargi grube, obwisłe, zgryz nożycowy, uzębienie pełne. Oczy o kształcie migdałów, ciemne z przylegającymi powiekami. Często spotyka się dogi z luźnymi powiekami, co prowadzi do podrażnień i stanów zapalnych. Jest to wada doga niemieckiego, choć tak często widywana, że w przeświadczeniu wielu osób to norma.
Ogon długi, prosty, zwisający, gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, delikatnie szablasto podwinięty.
Dog niemiecki – szczeniak
Wychowanie szczenięcia jest bardzo wymagające. Już młody dog niemiecki ma sporą masę ciała i konkretne gabaryty. Okres dojrzewania psychicznego z kolei przebiega powoli, więc czasem może się wydawać nieco niezgrabny i uważany za infantylnego względem swojej postury. Nie do końca świadomy swej wielkości szczeniak przejawia spory temperament. Wymaga bardzo odpowiedzialnego i mocnego psychicznie opiekuna, który potrafi wyciszyć i uspokoić doga, a jednocześnie zapewni mu dostateczną dawkę codziennej, bezpiecznej aktywności. Nawet szczenięcia nie wolno nigdy zostawiać samego z małym dzieckiem. Pies, okazując sympatię może poważnie zranić dziecko swoimi wielkimi łapami z grubymi pazurami. Nie sposób również zapomnieć o dużej masie ciała, działającej jak taran.
Szczenię powinno być jak najszybciej socjalizowane i uczone odpowiednich zachowań pod okiem doświadczonego szkoleniowca, który za pomocą pozytywnych i łagodnych metod szkoleniowych pomoże zapanować nad żywiołowością malucha. Prawidłowo prowadzony dog to doskonały pies do szkolenia: pojętny, chętny do pracy, radosny i oddany. Rasa zwykle ma problemy z dłuższą koncentracją, dlatego wymaga wielkiej cierpliwości opiekuna oraz odpowiedniej motywacji.
Ile żyje dog niemiecki?
Długość życia doga niemieckiego jest jedną z najkrótszych spośród wszystkich ras. Dogi żyją średnio 7 lat, rzadko dożywają 9–10, a niestety często odchodzą w wieku 5–6 lat. Przy podejmowaniu decyzji o tej rasie należy dobrze przemyśleć fakt, czy jesteśmy gotowi na dosyć szybką utratę przyjaciela.
Zdrowie doga niemieckiego
Niestety, ta rasa psów nie cieszy się dobrym zdrowiem. Dogi cierpią na wiele dolegliwości: częste zapalenia spojówek i inne choroby oczu, skłonność do skrętu żołądka, dysplazji, zwyrodnień kręgosłupa, niewydolności układu krążenia.
Charakter doga niemieckiego
Dogi niemieckie to niezwykłe psy. Często przejawiają niemal ludzkie zachowania, siadają w fotelach, z wdziękiem towarzyszą człowiekowi w każdej sytuacji: w domu, w pracy czy na wyjeździe. Z natury łagodny olbrzym lubi kontakty z innymi psami i ludźmi. Niestety, jego wrażliwość ma też ciemną stronę. Zdarzają się dogi nerwowe, lękliwe i nadaktywne. A z racji gabarytów cechy te urastają do znacznie większego problemu niż u innych ras. Trudniej zapanować nad przestraszonym, nagle zrywającym się psem o masie 80–90 kg, uciekającym na szybkich, długich nogach.
Zalety doga niemieckiego:
- łagodny,
- cierpliwy,
- oddany opiekunowi,
- duży i efektowny,
- podatny na szkolenie.
Wady doga niemieckiego:
- krótka długość życia,
- słabe zdrowie,
- żywiołowość i nadpobudliwość,
- miękka psychika,
- obfite ślinienie.
Dog niemiecki w rodzinie
Wielki duńczyk to dobry pies rodzinny, cierpliwy wobec dzieci, często wybiera sobie jednego pana, któremu jest bardziej posłuszny i oddany. Wszystko zależy od sposobu wychowywania szczenięcia i relacji panujących w rodzinie. Lubi brać aktywny udział w życiu rodziny, przebywać w sercu wydarzeń. Należy mu zapewnić wygodną kanapę do odpoczynku, z której może ze spokojem obserwować codzienne zajęcia domowników. Jeśli zdecydujesz się na doga, powinieneś planować wakacje i podróże z uwzględnieniem towarzystwa tego dużego psa, co nie należy zawsze do najprostszych kwestii.
Dzieci a dog niemiecki
Dog to odpowiedni pies dla rodziny, w której są dzieci. Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie wszystkich domowników oraz wyszkolenie psa.
Dla kogo dog niemiecki?
Dog niemiecki to rasa psów odpowiednia dla cierpliwych, silnych osób, o średniej aktywności ruchowej. Dog nie nadaje się dla biegacza, który codziennie pokonuje 20 km, ale z chęcią pobiega pół godziny w szaleńczych harcach i skokach, najlepiej w psim towarzystwie. Dotrzyma kroku w pieszych wędrówkach bez forsownego tempa, tylko musi mieć zapewniony odpoczynek i dostęp do wody. Dog niemiecki nadaje się też dla bardziej leniwych właścicieli, gdyż z przyjemnością towarzyszy człowiekowi przy kawie i dobrym filmie. Dla zachowania równowagi dobrostanu należy systematycznie zabierać psa na spacery, bez stresu, w miłym otoczeniu i bez nadmiernego przeciążania zwierzęcia.
Opiekunowie tej rasy psów nie mogą być wrażliwi na psią ślinę. Dog produkuje jej sporo, a duże fafle sprzyjają jej rozchlapywaniu. Wystarczy lekkie potrząśniecie głową i okolica spływa psią śliną, dlatego warto mieć pod ręką chustki, ręczniki itp. Warto także wziąć ten aspekt pod uwagę, urządzając kącik kuchenny pupila. Picie wody z miski może wiązać się z zachlapaną kuchnią.
Żywienie doga niemieckiego
Wrażliwy dog niemiecki wymaga specjalnej, dobrze zbilansowanej diety i koniecznie musi mieć zapewniony dłuższy odpoczynek po posiłku ze względu na skłonność do skrętu żołądka. Według najnowszych trendów odchodzi się od karmienia dogów z misek na podwyższeniach. Wracamy do naturalnego pobierania pokarmu z poziomu ziemi jako formy odpowiedniej pod względem anatomicznym.
Jaka powinna być ta wspomniana, czyli dobrze zbilansowana, dieta? Możesz głowić się nad tym sam, układać plany domowych posiłków i dobierać liczne suplementy. Bez odpowiedniej wiedzy łatwo jednak o pomyłki. Jeżeli kusi Cię dieta domowa lub BARF, udaj się po pomoc do lekarza weterynarii specjalizującego się w żywieniu czworonogów.
Nad odpowiednimi recepturami zastanawiali się już jednak specjaliści współpracujący z producentami karm dla zwierząt domowych. Twój pies może zatem jeść gotową karmę pełnoporcjową, która zapewni mu wszystko, czego potrzebuje. Doskonałym przykładem jest karma Brit Care Grain Free Salmon & Potato Giant. Jest to zbilansowany posiłek dla największych ras psów. Karmę wyróżniają m.in. dodatki:
- ekstraktu z chrząstki i kwasów omega-3, które zapewniają regenerację mięśni i przyczyniają się do świetnej kondycji fizycznej psa dużej rasy,
- probiotyku, inuliny i witaminy C, co powoduje wzmocnienie odporności zwierzęcia i pomaga regulować pracę psich jelit,
- ostropestu plamistego, który zapobiega stanom zapalnym, poprawia metabolizm i wpływa pozytywnie na regenerację wątroby.
Pomyślałbyś o tym, samodzielnie planując posiłki swojego pupila?
Przekąski
Szkolenie doga niemieckiego wymaga nagród. Oprócz karm marka Brit tworzy zatem także smakołyki. Brit Crunchy Cracker Insect & Salmon to smaczki z insektami odpowiednio duże dla większych ras psów. Skład bazujący na hipoalergicznych owadach oraz smakowitym łososiu sprawia, że smaczki są odpowiednie dla wrażliwych psich żołądków. Jednocześnie są kusząco chrupiące i aromatyczne. Nie oprze się im żaden pies!
Pielęgnacja doga niemieckiego
Krótka i przylegająca sierść doga nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Odpowiednie zgrzebła poleci z pewnością hodowca lub groomer. Co ciekawe, ważny ze względu na pielęgnację i zdrowie psa jest dobór dla niego odpowiedniego legowiska. Warto rozejrzeć się za tym, aby był to bardzo wygodny, gruby materac lub kanapa. Ze względu na dużą masę ciała, a także na stosunkowo delikatną skórę na kończynach dog nie może spać i długo leżeć na twardym podłożu.
Dog niemiecki – cena
Pies rasowy FCI/ZKwP w zależności od umaszczenia oraz statusu hodowli kosztuje od 4 do 8 tys. zł.
Historia rasy
Historia dogów sięga początków naszej ery. Mianem „dog” określano duże, masywne, odważne psy, jednak lżejsze niż mastyfy. Używano ich do polowań na grubą zwierzynę oraz do walk ze zwierzętami. W czasie wojen pełniły służbę wartowniczą i pomagały w polowaniach. Od XVIII w. dogi zaczęły się różnicować pod względem budowy i użytkowości, zaczęto też określać je odmiennymi nazwami: dog ulmski, dzikarz, wielki duńczyk. Ostatecznie w XIX w. opracowano wzorzec rasy i przyjęto oficjalną nazwę: dog niemiecki. W wielu krajach powstały kluby tej rasy, np. w USA, w Chicago, klub doga niemieckiego powstał w 1889 r., a dogi od lat plasują się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych ras.
Przez całe wieki dogi kojarzono z arystokracją i wyższymi sferami. Stanowiły kosztowny podarek dla koronowanych głów i możnowładców. Bogaci mieszczanie kupowali dogi, aby podnieść swój status społeczny. Traktowano je jako dobre psy użytkowe: myśliwskie i obronne. Hodowcy podtrzymywali te cechy i do dziś spotyka się dogi niemieckie z silnymi popędami.
Dog niemiecki – ciekawostki
- Znanym miłośnikiem rasy był kanclerz Otto von Bismarck, który w 1876 r. ogłosił doga niemieckiego psem Rzeszy.
- Na karty historii wpisał się dog o imieniu Just Nuisance, urodzony w 1937 r., wcielony do Królewskiej Marynarki Wojennej. W czasie II wojny światowej podnosił morale żołnierzy w bazie Simon’s Town w południowej Afryce. Zginął w 1944 r., został pochowany z pełnymi honorami wojskowymi.
- Dog niemiecki to ulubieniec filmowców. Marmaduke czy Scooby-Doo to postaci znane na całym świecie.
- Dogi niemieckie na wystawach FCI są oceniane w osobnych grupach kolorystycznych (umaszczenia grupuje się w trzech kategoriach: czarne i arlekiny; żółte i pręgowane; błękitne).
Imię dla doga niemieckiego
- Imiona dla psa: Ares, Boomer, Just, King, Marmaduke, Scooby, Venom, Zeus.
- Imiona dla suki: Atena, Artemida, Bella, Dora, Elektra, Kleo, Paloma, Stella.
Klasyfikacja FCI – dog niemiecki
- Grupa II FCI: pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła
- Sekcja 2: molosy
- Numer wzorca: 235