Home Kot Drapak dla kota. Rodzaje, ceny. Który drapak wybrać?

Drapak dla kota. Rodzaje, ceny. Który drapak wybrać?

Drapak dla kota to obowiązkowy mebel w domu każdego kociarza. Jeśli od razu go nie kupisz, funkcję drapaka przejmą Twoje meble. A tego z pewnością nie chcesz. Poniżej prezentujemy przegląd drapaków dla kotów wraz z orientacyjnymi cenami.

Sprawdź ofertę drapaków

Czy drapak dla kota jest potrzebny?

Po co drapak kotu? Podstawową funkcją drapaka jest zapewnienie możliwości ostrzenia kocich pazurków. Kot musi mieć, gdzie drapać. Ma to zakorzenione w swojej naturze, podobnie jak psy kopią w legowisku, kiedy układają się do snu. Na pewno nieraz widziałeś, jak dzikie, bezdomne koty drapią pień drzewa. I czasem, gdy kot jest wychodzący, funkcję drapaka przejmują drzewa. Jednak jeżeli kot jest mały lub nie wychodzi z domu, to lepiej od razu zainwestować w drapak.

Reklama

Drapaki dla kotów służą drapaniu, ale nie tylko. Mają też dodatkowe funkcje. Przeważnie są skonstruowane tak, by były dla kota dodatkową zabawką, a często także punktem obserwacyjnym. Drapaki ułatwiają kotom rozciąganie. Oprócz tego drapak to dla kota “siłownia” – dzięki niemu kot ćwiczy, a aktywność fizyczna zapobiega nadwadze i otyłości. Niestety, koty niewychodzące bardzo często cierpią na otyłość, a wszystko przez to, że w domu nie mają zapewnionej wystarczającej ilości ruchu.

Ciekawostką jest fakt, że koty znaczą swoje terytorium nie tylko poprzez zapach, lecz także przez drapanie pazurami.

Kupując drapak, zapobiegniesz zadrapaniom na meblach.

Gdzie postawić drapak? Na co należy zwrócić uwagę

Przed podjęciem decyzji o tym, jaki drapak wybrać, warto dobrze przemyśleć, w jakim miejscu będzie się znajdować. Docelowo drapak powinno się postawić w miejscu, z którego kot będzie mógł obserwować całe mieszkanie. Najlepiej postawić go w pomieszczeniu, w którym kot spędza najwięcej czasu.

Wysoki, elegancki drapak może być nie tylko świetną zabawką Twojego pupila, ale również elementem dekoracyjnym domu.

Masz dwa koty? Kup dwa drapaki dla kotów

Jeżeli masz więcej niż jednego kota, to jeden drapak nie wystarczy. Każdy kot powinien mieć swój własny drapak. Koty są zwierzętami terytorialnymi i niekoniecznie lubią się dzielić, nawet z osobnikami tego samego gatunku. Chociaż oczywiście są wyjątki i zdarzają się sytuacje, w których koty z danego miotu korzystają z tego samego drapaka.

Drapaki dla dużego kota

W przypadku kotów dużych ras, takich jak maine coony, koty brytyjskie czy norweskie leśne, najlepiej kupić wysoki drapak, sięgający nawet sufitu. Po pierwsze, niższe i lżejsze kot może łatwo przewrócić. Po drugie, są takie rasy – i należą do nich właśnie na przykład norweskie leśne – które we krwi mają wspinanie. Dla takich kotów powinno się kupić wysoki drapak, a jeśli jest taka możliwość, to nawet kilka, by zapewnić kotu większą ilość atrakcji. Drapak dla dużego kota może być wyposażony w dodatkowe akcesoria, takie jak zwisająca zabawka, budka czy hamak, dzięki temu zapewnisz kotu więcej atrakcji.

Chcesz kupić drapak dla kotów. Sprawdź, jaki wybrać?

W sklepach zoologicznych znajdziesz szeroki wybór drapaków dla kota. Dzięki temu dostosujesz go do preferencji Twojego kota. 

Drapak dla kota – słupek

To najbardziej podstawowa wersja drapaka dla kota. Zwykły drążek pokryty sizalem (mocne, wytrzymałe włókno otrzymywane z liści agawy sizalowej, to właśnie z niego najczęściej wykonuje się drapaki). W tym przypadku kot nie może się wspiąć, nie ma żadnych dodatkowych atrakcji, może ewentualnie poza zabawką, którą można na takim słupku zawiesić. Dobre dla małych kociąt, ale zdecydowanie nie na dłużej. Kotu przyda się bowiem coś więcej niż taki podstawowy drapak.

Drapak dla kota – mata

Inna wersja podstawowego drapaka. Tu kot drapie łapkami jednak nie pionowo, a poziomo. Niektóre koty lubią na przykład drapać pazurkami o dywan. Jeśli zauważysz u swojego kota takie zachowanie, zainwestuj w matę do drapania. Chyba że Ci nie przeszkadza, że kot drapie dywan. Pamiętaj jednak, że nie każdy dywan wytrzyma kocie zadrapania. Zaletą mat jest to, że są dosyć tanie, a spełniają swoje funkcje.

Drapaki-wieże, tunele dla kota

Do niezbędnych akcesoriów dla kotów zaliczamy też tunele dla kota. To kolejny wydatek, ale warto zainwestować, bo dostarczy kotu zabawy. Natomiast jest jeszcze opcja “2 w 1”, czyli drapak dla kota z zabudowanymi ściankami, tzw. wieża. 

Drapak w postaci wieży (ma okrągłą podstawę), to znaczy, że kot może drapać pazurkami o ściany wieży lub wejść do niej do środka i się w niej schować. To dobra wersja drapaka dla kota, który lubi się chować. Zwierzak może być albo księciem zamkniętym w wieży, albo będzie mógł siedzieć na samym jej szczycie, aż jakimś dobrym smaczkiem poratuje go właściciel.

Ponadto taki drapak może również składać się z kilku pięter. Jest też odkryta wersja takiego drapaka, wtedy jest to wieża, ale taka, która nie ma dachu, lecz po prostu kilka pięter o okrągłej podstawie.

Drapak dla kota – domek

To z kolei taki drapak, który łączy funkcję słupka do drapania z domkiem dla kota. Domek może znajdować się na jednym z pięter, wtedy kot ma dodatkową atrakcję, bo może się wspinać, by się do niego dostać. Takie drapaki są interesujące dla kotów, bo dają zwierzęciu kilka możliwości. Kot może się bawić, schować się w bezpieczne miejsce i wreszcie ma miejsce do odpoczynku. Czasami kot tak bardzo upodoba sobie taki domek, że przestaje korzystać z legowiska lub robi to dużo rzadziej. W efekcie legowisko dla kota może okazać się niepotrzebne.

Drapak dla kota z drabinką

Producenci drapaków dla kotów prześcigają się w pomysłach i wymyślają coraz to nowe dodatki do drapaków. W ofercie sklepów zoologicznych pojawiają się również drapaki z drabinką. To dobra opcja dla kotów, które nie są zbyt zwinne, wówczas drabinka może się okazać dla nich pomocna. Warto jednak też pamiętać, że niektóre koty po prostu lubią sobie poskakać z jednego poziomu na drugi. Wtedy drabinka może się okazać kompletnie zbędnym akcesorium.

Ekskluzywny drapak dla kota

Wysokie stabilne drapaki, najczęściej mocowane do ściany lub sufitu, są najdroższe. Składają się z kilku elementów, na przykład: mają pięterka, dodatkowo na jednym z nich znajduje się budka, do której kot może się schować, albo legowisko – poduszka, a na innym umieszczona jest zabawka. Jeszcze inny poziom takiego drapaka to platforma obserwacyjna. Często takie drapaki mają kilka metrów wysokości, a niektóre sięgają nawet do sufitu.

Taki drapak ma swoją cenę, natomiast jest bardzo atrakcyjny dla każdego kota. Jeśli masz kota, który we krwi ma wspinanie lub należy do jednej z dużych ras, to tym bardziej warto zainwestować w taki drapak. Oszczędzisz swoje meble i zapewnisz kotu moc zabawy. Taki drapak to też obowiązkowy mebel w przypadku kotów niewychodzących. Wówczas całe mieszkanie powinno się urządzić i wyposażyć tak, by kot naprawdę nie czuł się jak w klatce, a wręcz przeciwnie – by miał bardzo dużo różnych atrakcji. Ekskluzywny drapak to najlepszy prezent, jaki można dać swojemu kotu – zagwarantuje mu zarówno rozrywkę, jak i aktywność fizyczną. To taki kompleksowy plac zabaw dla kota.

Podsumowanie – do czego służy drapak mruczkowi?

Czy warto inwestować w akcesoria dla kota, takie jak tunele czy drapaki, duże pieniądze? Tak, ponieważ kot zaakceptuje swój drapak tylko wtedy, jeżeli będzie on dla niego atrakcyjny. Pamiętaj, że drapak pozwala zaspokoić kotu naturalną potrzebę drapania.

Chcesz zachęcić kota, by zainteresował się nowym drapakiem, połóż na jego szczycie kocimiętkę. Sklepy internetowe i stacjonarne oferują wiele rodzajów drapaków dla kota, dlatego bez problemu znajdziesz coś dla swojego mruczka. 

Drapaki dla kotów są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i stylach, więc możesz bez problemu znaleźć odpowiedni model dla Twojego kota i dostosować go do pomieszczenia. Zwróć uwagę na materiały użyte do wykonania drapaka, upewnij się, że są trwałe i bezpieczne dla kota. Ważne jest również, aby drapak był stabilny i solidny, aby zapewnić kotu bezpieczne środowisko do zabawy. Weź pod uwagę zarówno rozmiar powierzchni do drapania, jak i rozmiar całej konstrukcji.

Wiesz już, że drapak dla kota to obowiązkowy mebel w domu każdego kociarza. Kot musi mieć gdzieś naostrzyć pazury. Jednocześnie jest to największy wydatek w całej kociej wyprawce. Ale czego się nie robi dla swojego czworonożnego przyjaciela…

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.