Home Kot Kocimiętka dla kota. Jak działa na koty?

Kocimiętka dla kota. Jak działa na koty?

Pozornie zdystansowane i opanowane koty trudno wyprowadzić z równowagi. Jest jednak coś, co u wielu mruczków wywołuje silną ekscytację. Kocimiętka dla kota to wyjątkowa roślina, obok której większość mruczków nie potrafi przejść obojętnie. Sprawdź, jak działa na koty i dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie.

W jaki sposób działa kocimiętka na koty?

Kocimiętka dla kota – co to jest?

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to roślina z rodziny jasnotowatych, szeroko rozpowszechniona w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jej charakterystyczną cechą jest intensywny cytrynowy zapach. W Polsce w stanie dzikim roślina ta występuje na rozproszonych stanowiskach na niżu i pogórzu. Oprócz kocimiętki właściwej do rodzaju Nepeta należy ponad 250 innych gatunków o podobnych właściwościach. Kocimiętka jest znana z niesamowitego wpływu, jaki ma na układ nerwowy kotów.

Reklama

Czy kocimiętka działa na kota jak narkotyk?

Czy kocimiętka to narkotyk? Kocimiętka dla kota to afrodyzjak, narkotyk, dopalacz. To z pewnością szczególna roślina w świecie mruczków. Jej zapach u wielu kotów wywołuje stan euforyczny, często porównywany z odurzeniem narkotykami.

Jak działa kocimiętka na kota? Tajemnica tej rośliny tkwi w nepetalaktonie. Znajduje się on w olejku eterycznym wydzielanym przez roślinę w celu obrony przed szkodnikami. Koty są więc prawdopodobnie jedynie przypadkowymi odbiorcami tej lotnej substancji. A jednak nepetalakton bardzo mocno działa na koty. Uznawany jest nawet za koci feromon. Związek ten działa za pośrednictwem narządu Jacobsona. Pobudza receptory węchowe, a następnie aktywizuje pewne rejony kociego mózgu.

Nie wszystkie koty są wrażliwe na kocimiętkę.

Czy wszystkie koty reagują na kocimiętę?

Czy wszystkie koty lubią kocimiętkę? Badania pokazują, że jedynie 2/3 kotów reaguje na zapach kocimiętki. Nie do końca wiadomo, z czego wynikają różnice w reagowaniu na zapach tej rośliny. Prawdopodobnie mają one podłoże genetyczne. Nie są natomiast związane z rasą, płcią czy przebytym zabiegiem kastracji. Zaobserwowano jednak, że największe zainteresowanie rośliną wykazują zwierzęta w wieku rozrodczym.

Zapach kocimiętki nie oddziałuje natomiast na kocięta poniżej 6. miesiąca życia. Sugeruje to, że sposób, w jaki działa kocimiętka na koty, ma związek z reprodukcją. W podobny sposób jak koty domowe na zapach roślin reagują także inne kotowate (np. lwy). Co ciekawe, nawet u zwierząt płci męskiej po kontakcie z kocimiętką występują zachowania seksualne charakterystyczne dla kocic w rui.

Co się dzieje z kotem po kocimiętce?

Jak działa kocimiętka na kota? Reakcja kota na kocimiętkę stanowi przedziwną mieszankę zachowań seksualnych, łowieckich, pokarmowych i zabawowych. Składają się na nią m.in.:

  • wąchanie, lizanie i obgryzanie rośliny,
  • tarzanie się po podłożu,
  • ocieranie się policzkami, brodą lub całym ciałem o roślinę,
  • miauczenie,
  • obfite ślinienie się,
  • ogólne pobudzenie ruchowe,
  • potrząsanie głową,
  • kopanie tylnymi kończynami,
  • nietypowe grymasy na pyszczku,
  • przybieranie dziwnych póz (np. sfinksa),
  • pozostawanie w bezruchu,
  • bieganie, podskakiwanie,
  • zachowania agresywne.

Kocimiętka dla kota nie jest uzależniająca, ani trująca.

Co się stanie jak kot zje kocimiętka?

Kocimiętka u kota nie powoduje żadnych trwałych zmian w mózgu zwierząt. Nie ma również właściwości uzależniających. Nawet długotrwałe stosowanie tej rośliny jest więc bezpieczne dla zdrowia zwierzęcia i nie stanowi problemu. Jeśli jednak kocimiętka działa na Twojego kota zbyt mocno lub wywołuje agresję, lepiej z niej zrezygnować. Warto zachować także ostrożność w stosowaniu byliny, jeśli w domu znajdują się inne zwierzęta – psy czy koty. Silne pobudzenie po kontakcie z rośliną może prowokować konflikty w grupie zwierząt.

Choć kocimiętka dla kota jest z pewnością najbardziej znanym atraktantem mruczków, to nie jest to jedyna roślina wprowadzająca zwierzaki w ekstazę. Podobne działanie wykazuje m.in.

  • kozłek lekarski (waleriana),
  • aktinidia usuryjska,
  • wiciokrzew tatarski.

Ile trwa działanie kocimiętki na koty?

Efekt działania kocimiętki na koty ustępuje samoistnie po upływie 5–15 minut. Później następuje faza uspokojenia, trwająca kilka godzin. Mruczek jest wtedy zupełnie niewrażliwy na zapach rośliny.

Zastosowanie kocimiętki dla kota. Co zrobić, żeby uspokoić kota?

Stosowanie kocimiętki dla kota jest polecane jako forma wzbogacenia życia zwierzęcia. Kontakt z rośliną to bowiem świetna metoda na:

  • rozrywkę,
  • relaks
  • poprawę nastroju.

Kocimiętka ta polecana jest zwłaszcza dla kotów nieśmiałych, lękliwych, mało aktywnych i cierpiących na depresję. Dodatkowo można ją wykorzystać, by zachęcić kota do badania nowych akcesoriów (np. drapaków i legowisk) i miejsc. Sprawdzi się również doskonale w stresujących sytuacjach (np. podczas podróży czy pobytu w hotelu). Zapach rośliny może być ponadto traktowany jako pozytywne wzmocnienie dla kocich zachowań. Dowiedz się, jak uspokoić kota z wykorzystaniem kocimiętki?

Czy wiesz, że…

W sklepach zoologicznych znajdziesz się karmy i przysmaki dla kota wzbogacone o kocimiętkę, które pozytywnie wpływają na zmniejszenie stresu u kotów, działają uspokajającego i mają właściwości przeciwbakteryjne.

Zabawki dla kota z kocimiętką

W jaki sposób zaoferować kotu kocimiętkę? Roślina ta może być używana zarówno w formie suszonej, jak i świeżej. Dodatkowo w sklepach zoologicznych znaleźć można różnorodne zabawki z kocimiętką dla kota. Najczęściej mają one formę małych poduszeczek lub pluszaków imitujących kocie ofiary.

Zabawki z kocimiętką pomagają zachęcić koty do zabawy.

By pobudzić pupila do eksploracji otoczenia, możesz wykorzystać spray z kocimiętką. Spryskane nim przedmioty wydadzą się kotu bardziej atrakcyjne i przyjazne. Podobne zastosowanie znajduje także susz z rośliny. Można użyć go, aby skłonić pupila do aktywności lub wyznaczyć w domu miejsca przyjazne zwierzakowi. Przyda się również doraźnie, by szybko zmniejszyć stres i strach mruczka.

Dodatkowo, jeżeli chcesz stworzyć dla pupila kącik do wypoczynku w ogrodzie, powinieneś zasadzić w nim właśnie kocimiętkę dla kota. Możesz również uprawiać ją w doniczce – w mieszkaniu lub na balkonie. Roślina ta jest też składnikiem niektórych kocich przysmaków. Warto jednak pamiętać, że jej spożywanie nie wywołuje podobnych efektów jak ekspozycja na zapach.

Kocimiętka dla kota – właściwości lecznicze

Kocimiętka dla kota może pomóc również Tobie. Chcesz w naturalny sposób uporać się z problemami zdrowotnymi? Sięgnij po kocimiętkę – to roślina o licznych właściwościach leczniczych. Zawiera olejek eteryczny, garbniki i gorycze. W medycynie ludowej od wieków wykorzystywany jest więc napar z ziela tej rośliny. Jakie ma właściwości? Napar z kocimiętki wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne, rozkurczowe, bakteriostatyczne, napotne, uspokajające. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • bezsenności,
  • nerwicy,
  • migrenowych bólów głowy,
  • przeziębień,
  • kolki jelitowej,
  • chorób nerek i wątroby.

Jak wygląda kocimiętka dla kota i jak ją uprawiać?

Na pierwszy rzut oka kocimiętka wygląda dosyć niepozornie. Ma drobne kwiaty, najczęściej fioletowoniebieskie lub białe, i ułożone naprzeciwlegle, trójkątne liście. Nie jest więc zbyt dekoracyjna. Mimo to roślina ta jest chętnie sadzona w przydomowych ogrodach. Kocimiętka jest łatwa w uprawie.

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na żyznej, przepuszczalnej, piaszczystej glebie. Jest bardzo wytrzymała. Z tego względu nie wymaga intensywnego nawożenia, ochrony przed mrozem czy częstego podlewania. Roślina ta jest szczególnie polecana do ogródków skalnych, naturalistycznych i wiejskich. Jako roślina miododajna sprawdzi się też przy tworzeniu łąk kwietnych przyjaznych pożytecznym owadom. Nasiona lub sadzonki kocimiętki dla kota można kupić w większości sklepów ogrodniczych oraz w niektórych sklepach zoologicznych. Kocimiętka jest rośliną bylinową, co oznacza, że możesz z powodzeniem uprawiać ją przez wiele lat. Oczywiście musisz ją odpowiednio pielęgnować, np. przycinać jej pędy po zimie.

Kocimiętka dla kota. Podsumowanie

Kocimiętka jest miododajną rośliną o pięknych, długo kwitnących kwiatach, która kojarzy się wielu osobom głównie z kotami. Roślina jest polecana w uprawie ze względu na swoje znakomite właściwości. Roślina ta może być uprawiana w ogrodach na rabatach kwiatowych, ale doskonale poradzi sobie również w doniczkach na balkonie, gdyż ma niewielkie wymagania. Właściwości lecznicze kocimiętki wykorzystywane są nie tylko przez miłośników zwierząt, ale też w farmacji i medycynie  Czym może pochwalić się ta roślina? Jak działa kocimiętka na koty? A jak na człowieka?

Kocimiętka należy przede wszystkim do grupy roślin odstraszających komary. Sprawdzi się również jako zabezpieczenie przed często boleśnie gryzącymi meszkami. Kocimiętka właściwa jest odmianą wykorzystywaną w medycynie ludowej, a więc ziołolecznictwie – działa uspokajająco na nasz układ nerwowy, a także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Kocimiętka jest przede wszystkim znana z magicznego działania na koty – wywołuje u nich euforyczną reakcję.

  • Kocimiętka uznawana jest za koci afrodyzjak, działający w sposób podobny do feromonów.
  • Zapach tej rośliny wywołuje u kotów stan krótkotrwałej euforii.
  • Nie wszystkie koty są wrażliwe na działanie rośliny. Badania wskazują, że aż jedna trzecia kotów nie reaguje na kocimiętkę.
  • Kocimiętka może być stosowana jako wzbogacenie aranżacji ogrodu i naturalny środek leczniczy dla ludzi.
  • Kocimiętka nie jest szkodliwa dla kota.

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.