Home Ptaki & Gryzonie Ile żyją szynszyle? Od czego zależy długość życia szynszyli

Ile żyją szynszyle? Od czego zależy długość życia szynszyli

Szynszyle to cieszące się coraz większą popularnością gryzonie o mięciutkim futerku. Myślisz o hodowaniu szynszyli w warunkach domowych? Sprawdź, ile żyją szynszyle i jak odpowiednio opiekować się tymi zwierzątkami, by przedłużyć im życie.

Ile żyją szynszyle?

Kilka słów o szynszyli

Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej, a ich naturalnym siedliskiem są górzyste i pustynne tereny Andów. Najczęściej można je spotkać na wysokości od 3 tys. do 5 tys. m n.p.m. Stąd właśnie grube i mięsiste futro, które w naturalnym środowisku zabezpiecza zwierzęta przed zimnem, przegrzaniem oraz chroni je przed pasożytami. Dodatkowo ich kolorystyka pozwala na doskonały kamuflaż w środowisku naturalnym, gdzie narażone są na ataki drapieżników.  

Reklama

Szynszyle swoim wyglądem przypominają wiewiórki i podobnie jak one są ciekawskie i energiczne, lubią duże przestrzenie i wolny wybieg. Są stadnymi i towarzyskimi zwierzakami, uwielbiają swoje towarzystwo. A żyjąc w samotności, mogą popaść nawet w depresję. Zatem przymierzając się do kupna tego futrzaka, pomyśl od razu o dwóch szynszylach. Uszczęśliwisz w ten sposób nie tylko siebie, ale przede wszystkim zwierzęta, bo ich dobro jest najważniejsze.

Ile żyją szynszyle?

Szynszyle należą do dość długowiecznych gryzoni. W warunkach domowych mogą przeżyć średnio 15 lat, a niektóre osobniki nawet więcej.

Rekordzista, który trafił do Księgi rekordów Guinnessa, żył ponad 29 lat – mówi Marta Moniewska z hodowli Amber Chinchillas w Gdańsku.

Pamiętaj, że jako właściciel tych gryzoni masz wpływ na ich stan zdrowia, a co za tym idzie – na długość życia szynszyli.

Na pewno ogromną rolę odgrywają tu takie czynniki, jak odpowiednia dieta oraz opieka weterynaryjna – dodaje Marta Moniewska.

ile żyją szynszyle

Dieta a długość życia szynszyli

Na pewno nie warto eksperymentować. Wybieraj gotowe, dobrej jakości karmy. Każdy początkujący właściciel szynszyli powinien wybór karmy skonsultować z przedstawicielami hodowli, z której kupuje zwierzątko. To właśnie hodowcy mają największą wiedzę na temat potrzeb żywieniowych tych zwierząt.

Najlepiej wybrać karmę w postaci jednorodnego pelletu, ponieważ szynszyle potrafią być dosyć wybredne i lubią sobie przebierać i wyjadać to, co najbardziej im smakuje – wyjaśnia Marta Moniewska. – Pamiętajmy też o sianie i ziołach.

szynszyla w domu pokarm dla szynszyli

Smakowitą propozycją dla szynszyli jest karma Alegia Exclusive, która zawiera wyłącznie naturalne składniki. Pokarm wyróżnia się wysoką zawartością suszu z zielonki (ponad 44%) i warzyw (ponad 19%). Dodatkowo zawiera gałązki, zioła, płatki róż. Karma dostarcza gryzoniom dużej dawki włókna, niezbędnego do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Duża różnorodność składników w pokarmie Exclusive, podnosi smakowitość karmy i sprawia że jest chętnie zjadana. Produkt nie zawiera ziaren zbóż, a tak że sztucznych aromatów, barwinków i konserwantów.

Podsumowując, podając dobrej jakości karmę, masz wpływ na to, ile żyją szynszyle.

Czy szynszyla ze sklepu zoologicznego to dobry pomysł?

Tylko wybierając szynszyle ze sprawdzonej hodowli, możemy mieć pewność, że nie kupujemy zwierząt obciążonych wadami genetycznymi czy podatnych na różnego rodzaju choroby.

Na długość życia szynszyli ma także wpływ genetyka. A tylko kupując szynszyle z hodowli, znamy pochodzenie zwierząt – wyjaśnia Marta Moniewska. – W hodowlach szynszyle mają zazwyczaj dobre warunki. Możemy też sprawdzić, czy rodzice byli dobrze karmieni i czy był odpowiedni odstęp między ciążami. Wiemy też, czy szynszyle są przyzwyczajone do ludzi. Pamiętajmy, że hodowcy wiedzą również, jak łączyć te gryzonie. U szynszyli nie można łączyć ze sobą pewnych odmian kolorystycznych, np. białej z białą albo aksamitnej z aksamitną. Grozi to bowiem chorobami u młodych.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup gryzoni ze sklepu zoologicznego, nie dowiemy się nic o rodzicach zwierząt ani o tym, skąd pochodzą małe szynszyle, w jakich były wcześniej warunkach, a także czy nie są z chowu wsobnego.

Ile żyją szynszyle? Zdrowie, częste choroby

Dbanie o zdrowie takiego zwierzaka może być dla początkującego właściciela prawdziwym wyzwaniem.

Szynszyle to zwierzęta, które dość dobrze ukrywają swoje dolegliwości. Często nie widać po nich, że są chore – mówi Marta Moniewska. – Dlatego bez względu na to, czy obserwujemy jakieś niepokojące objawy, czy też nie, powinniśmy raz na rok wybrać się z naszymi zwierzętami do weterynarza na kontrolę.

Podczas takiej wizyty można pobrać krew, zrobić USG brzucha oraz RTG czaszki. Już same wyniki badania krwi mogą nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia tych gryzoni. A po co USG brzucha i RTG czaszki?

Szynszyle najczęściej zapadają na choroby układu trawiennego, mogą też mieć problemy z zębami. Czasami zdarzają się u nich choroby neurologiczne, ale to już rzadsze przypadki – dodaje Marta Moniewska.

Wybierając weterynarza, sprawdź, czy specjalizuje się on w leczeniu tych gryzoni.

ile żyją szynszyle długość życia szynszyli

Ile żyją szynszyle? Odmiany szynszyli a długość ich życia

Hodowle oferują szynszyle w różnych odmianach. Jednakże powszechnie uważa się, że najbardziej odporną na różnego rodzaju dolegliwości jest odmiana standardowa.

Odmiany szynszyli ze względu na długość sierści

Ze względu na długość sierści wyróżniamy odmiany:

  • krótkowłosa,
  • długowłosa (angora),
  • curly (z kręconym włosem).

Odmiany barwne szynszyli

Ze względu na umaszczenie wyróżniamy następujące odmiany:

  • standard (szara z białym brzuszkiem),
  • biała Wilsona (biała z ciemnymi uszami i brązowymi oczami),
  • pink white (biała z jasnymi różowymi uszami i czerwonymi oczami),
  • beżowa heterozygotyczna (ciemny beż z białym brzuszkiem),
  • beżowa homozygotyczna (jasny beż z białym brzuszkiem),
  • tan (cała beżowa lub czekoladowa),
  • ebony (cała szary lub czarna),
  • fioletowa,
  • szafirowa,
  • blue diamond,
  • czarna aksamitna.
szynszyla w domu, długość życia szynyszla, Ile żyją szynszyle,

Jak dbać o szynszylę?

Na jakość życia szynszyli duży wpływ mają warunki utrzymania. Po pierwsze, szynszyle hodujemy w stadzie jednopłciowym składającym się z co najmniej dwóch osobników. Po drugie, nawet mając tylko dwa osobniki w domu, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki.

Pamiętaj, że w naturze szynszyle mają do dyspozycji ogromne przestrzenie, dlatego klatka dla szynszyli powinna być duża. Minimalne wymiary klatki dla dwóch szynszyli to 80 × 50 × 100 cm. Warto zainwestować w dodatkowe akcesoria, takie jak hamak, tunel czy kołowrotek, ale nawet i one powinny być odpowiednich wymiarów.

Kołowrotek powinien mieć powyżej 40–45 cm średnicy – mówi Marta Moniewska. – To nie może być taki sam kołowrotek jak dla chomika. Szynszyle są większe, dlatego elementy wyposażenia klatki powinny być dostosowane do ich wielkości.

Pamiętaj, że sama klatka nie wystarczy. Zapewnij szynszylom co najmniej godzinny spacer po wybiegu, tzn. odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu. Zawsze miej zwierzęta na oku – to gryzonie, więc mogą poprzegryzać kable czy uszczknąć liści domowych roślin. Pamiętaj, w dużej mierze od Ciebie zależy, ile żyją szynszyle.

Spacer z szynszylą – to zły pomysł

Fatalnym pomysłem jest natomiast wyprowadzanie szynszyli na spacer po dworze. W sklepach zoologicznych dostępne są miniszelki czy smycze dla małych zwierząt, ale nie kupuj ich dla szynszyli. To bardzo urazowe, delikatne zwierzęta. Nawet lekkie ich pociągnięcie czy nieumiejętne złapanie może spowodować poważny uraz.

Bardzo istotne jest również to, że szynszyle się nie pocą, a co za tym idzie – łatwo mogą się przegrzać.

– Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu. W pomieszczeniu, w którym przebywają te zwierzęta, temperaturę utrzymujemy na poziomie 20 stopni Celsjusza. W lecie już nawet 25 stopni to dla szynszyli dużo – wyjaśnia Marta Moniewska.

Nie posiadasz klimatyzacji? Rozwiązaniem może być włożenie do klatki odpowiednio zabezpieczonej butelki z zamrożoną wodą, tak by gryzonie mogły się przy niej schłodzić.

Niestety, w czasie upalnych dni dużo się słyszy o tym, że zwierzątka po prostu nie wytrzymały temperatury i doznały udaru – dodaje Marta Moniewska.

Podsumowanie – ile żyją szynszyle

Pamiętaj, że opieka nad zwierzęciem spoczywa zawsze na osobie dorosłej. Hodowcy nie wydają szynszyli osobom niepełnoletnim. Nawet jeśli chcesz powierzyć część obowiązków związanych z opieką nad szynszylami dziecku, to wciąż Ty jesteś odpowiedzialny za dobrostan, stan zdrowia i długość życia szynszyli.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.