Home Kot Jak przewozić kota w samochodzie?

Jak przewozić kota w samochodzie?

Wakacje to czas urlopów i podróży. Coraz częściej decydujemy się na to, by podczas wakacyjnych wyjazdów towarzyszyły nam nasze zwierzaki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów do podróży? Jak przewozić kota w samochodzie, aby było mu wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie?

Jak przewozić kota samochodem co mówi prawo?

Przepisy prawne nie regulują wprost zasad, według których powinniśmy przewozić psa czy kota w samochodzie. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, w której zapisano, że: „w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”, zwierzaka powinniśmy potraktować jak ładunek.

Reklama

Art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem i nie ograniczał widoczności drogi; ładunek umieszczony na pojeździe powinien być też zabezpieczony przed zmianą położenia.

Oznacza to, że kot nie powinien luzem spacerować po wnętrzu samochodu, aby nie zagrażać bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe.

jak przewozić kota w samochodzie

Jak przewozić kota w samochodzie – przegląd akcesoriów

Transportery dla kota

Na rynku dostępne są transportery plastikowe, materiałowe i wiklinowe. Często posiadają uchwyty lub zaczepy, które umożliwiają ich przypięcie na tylnym siedzeniu za pomocą pasa bezpieczeństwa. Zwróć uwagę, by transporter był testowany w warunkach wypadkowych i przeszedł te testy pozytywnie. Bywają niestety transportery, szczególnie plastikowe i wiklinowe, które przy zderzeniu ulegają uszkodzeniu z powodu zablokowania pasa bezpieczeństwa.

Bezpieczny transport kota samochodem to podstawa.

Dobrze mogą się też sprawdzić transportery materiałowe, by bezpiecznie przewozić kota w samochodzie. W przypadku uderzenia mogą się odkształcić, ale transporter pozostaje w całości i kot cały czas pozostaje wewnątrz transportera. Zwróć uwagę na zamknięcie drzwiczek transportera. Powinny być zamykane solidnie, tak aby kot sam nie mógł ich otworzyć. Pamiętaj, że koty powinny podróżować osobno, a więc ile zwierząt, tyle transporterów.

Pasy bezpieczeństwa dla kota

Są koty, które nie lubią podróżować w zamknięciu. Alternatywą w takiej sytuacji mogą być specjalne zwierzęce pasy bezpieczeństwa. Ważne jest jednak, aby pasy przypiąć do dobrej jakości szelek. Zwróć uwagę na jakość karabińczyka, którym przypniesz psa do szelek. Tak by w przypadku zderzenia karabińczyk i szelki nie pękły pod wpływem siły uderzeniowej. Długość pasa dobierz tak, aby kot mógł się położyć, ale nie mógł zejść na podłogę, czy chodzić po aucie.

Szelki dla kota

W przypadku szelek bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. A także dopasowania, tak aby kot był stabilnie zabezpieczony i aby sam się z nich nie wysunął. Zwróć uwagę na konstrukcję szelek, które nie mogą uciskać kota, natomiast powinny powodować równomierne rozłożenie obciążenia. Istotnym elementem jest też zapięcie szelek – musi być wytrzymałe, aby w razie wypadku nie rozpięło się samoistnie.

jak przewozić kota w samochodzie

Podkłady higienicznejak przewozić kota w samochodzie

Może się okazać, że Twój kot ma chorobę lokomocyjną lub przy dłuższej podróży może się pojawić inna „wpadka”. Dlatego warto wyłożyć transporter lub podłoże, na którym podróżuje Twój pupil, podkładem higienicznym. Jeśli jakaś „wpadka” przytrafi się Twojemu zwierzakowi, to zmieniasz podkład na czysty i dalej podróżujesz komfortowo.

Transport kota samochodem – ZAGROŻENIA

Musisz pamiętać, że zwierzę, którego nie zabezpieczysz odpowiednio, może być zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla kierowcy oraz pozostałych pasażerów. W przypadku hamowania awaryjnego kot może spaść z fotela lub wpaść w panikę i zrobić sobie lub komuś krzywdę. Dodatkowo w czasie wypadku nawet mały kot nabiera prędkości, a jego waga wzrasta nawet kilkadziesiąt razy! Takie zwierzę staje się żywym pociskiem, przez co zagrożone jest życie jego, ale i innych osób podróżujących samochodem.

Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem podczas podróży musisz liczyć się z tym, że w przypadku kontroli policyjnej za przewożenie kota luzem grozi nam mandat karny. Jeśli natomiast dojdzie do wypadku i zostanie stwierdzone, że kot był przewożony w samochodzie bez odpowiedniego zabezpieczenia, ubezpieczyciel może zakwestionować wypłatę ubezpieczenia.

jak przewozić kota w samochodzie

Podsumowaniejak przewozić kota w samochodzie

Jak widać, na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów do przewożenia zwierząt. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na atesty, chociaż nie wszystkie akcesoria je mają. Należy sprawdzić również trwałość poszczególnych elementów – szczególnie mocujących.

Pamiętajcie, że do tego wyposażenia i do samego samochodu trzeba kota i psa najpierw przyzwyczaić. Przyzwyczajanie dobrze rozpocząć na długo przed podróżą, wtedy wyjazd będzie komfortowy dla Was i dla Waszych zwierząt.

Sprawdź też, jak bezpiecznie przewozić psa samochodem!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.