Home Pies Jak przygotować psa do wystawy? Pierwsza wystawa psa

Jak przygotować psa do wystawy? Pierwsza wystawa psa

Wystawy psów rasowych sięgają tradycją XIX wieku. Początkowo były to przeglądy hodowanych zwierząt i okazja do spotkań hodowców, wymiany doświadczeń i przeglądu pogłowia. Z czasem rozwinęła się potężna machina związana z organizacją wystaw psów rasowych. Funkcja oceny użytkowej zwierzęcia przekształciła się w swoisty konkurs piękności. Pokazy odbywają się na całym świecie, a każdy pies z rodowodem uznawanym przez FCI może w nich uczestniczyć. Chcesz, by Twój pupil wystartował w wystawie psów? Dowiedz się, jak przygotować psa na wystawę?

Jak przygotować psa do wystawy?

To, jak Twój pies zaprezentuje się na wystawie, w dużej mierze zależy od Ciebie. Przygotuj sobie plan działania, który będzie obejmował zarówno prawidłowe żywienie, jak i ćwiczenia czy pielęgnację. Weź pod uwagę:

Reklama

Ćwiczenia. Szczenię, któremu planujemy karierę wystawową, powinno od pierwszych dni rozpocząć treningi. Przede wszystkim ćwiczenia socjalizacyjne, aby tłum ludzi, gwar, hala oraz inne psy nie wywoływały lęku i stresu u malucha.

Dotyk. Równolegle uczymy respektowania dotyku obcych osób, w szczególności w okolicy głowy, gdyż sędzia sprawdza każdemu psu uzębienie, a samcom dodatkowo jądra. Sędzia ma prawo dotykać całego ciała psa i do tego również szczenię musi być przyzwyczajane jak najwcześniej.

Kondycja. Sam pokaz nie jest zajęciem wyczerpującym, nie wymaga dobrej kondycji fizycznej ani od psa, ani od właściciela. Wystarczy przebiec kilka okrążeń ringu, przejść po prostej i ładnie zaprezentować psa w statyce. Trenuj więc krótkie przebieżki na spacerach, w parkach, na parkingach itp.

Waga. Pies wystawowy musi przede wszystkim utrzymywać właściwą dla rasy figurę. Nadwaga praktycznie przekreśla szanse psa na zwycięstwo. Prawidłowe żywienie polega na zapewnieniu psu wszystkich składników odżywczych oraz właściwej ilości kalorii. To, ile energii potrzebuje pies, zależy m.in. od wieku, aktywności fizycznej oraz masy ciała zwierzaka.

Szata. Ważna jest kondycja sierści, przy czym zabiegi pielęgnacyjne są różne w zależności od rasy. Każdy uczestnik powinien być czysty, wyczesany, jednak część ras, jak pudel, maltańczyk, yorkshire terrier, sznaucer i inne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji nie tylko przed samą wystawą psów, ale przez cały rok.

Tajemnica piękna psa wystawowego tkwi w:

 • stałej pielęgnacji,
 • utrzymywaniu psa w dobrej kondycji fizycznej,
 • właściwym odżywianiu,
 • higienie,
 • dbałości o sierść i fryzurę.

WAŻNE! Wystawa psów rasowych jest konkursem piękności, podczas której ocenia się psa za jego zgodność ze wzorcem.

Wystawa psów. Jak zadbać o psa przed wystawą?

Psy biorące udział w wystawach muszą być zdrowe. Pamiętaj zatem o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Konieczne są przeglądy stomatologiczne, badania krwi oraz moczu.

Jeżeli chcesz, by Twój pies cieszył się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem, zwróć uwagę na:

 • dbałość o zdrowie jamy ustnej,
 • prawidłowe żywienie,
 • odpowiedni dobór pielęgnacji sierści,
 • aktywność fizyczną.

Właściwe ćwiczenia zbudują kondycję Twojego pupila i sprawią, że będzie się nienagannie prezentować podczas wystaw. Psy zachowujące prawidłową masę ciała żyją dłużej i mają mniej problemów zdrowotnych.

Jeśli chcesz dobrze przygotować psa na wystawę, współpracuj z lekarzem weterynarii, groomerem oraz trenerem. W ten sposób kompleksowo zadbasz o swojego psa. Będzie gotowy na wystawy, a w dodatku zdrowy i szczęśliwy.

Pielęgnacja sierści i utrzymanie kondycji – tajemnice piękna na pierwszej wystawie

Pielęgnacja sierści psa zaczyna się od żywienia, ale tajemnicą psiego piękna są również zabiegi kosmetyczne. Zadbana okrywa to czysta sierść. Co zrobić, by jego sierść wyglądało olśniewająco? Ważnym elementem jest odpowiednie dobranie szamponu i odżywki oraz dostosowanie częstotliwości kąpieli do danej rasy. Obecnie na rynku dostępne są niezliczone rodzaje preparatów do pielęgnacji. W wyborze szamponu powinniśmy kierować się rolą, jaką odegrać ma dany preparat, musimy też wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Czy zależy nam, aby domyć pieska, nawilżyć jego skórę, dodać okrywie objętości, wydobyć kolor sierści, usunąć martwy podszerstek czy wyleczyć chorobę skóry

W wyborze szamponu powinniśmy przede wszystkim kierować się składem i przeznaczeniem, a nie wyglądem opakowania i ceną. Należy unikać preparatów nasączonych związkami chemicznymi, takimi jak silikony, agresywne detergenty (SLS, SLES), parabeny czy siarczany. Ma to szczególnie znaczenie, gdy kąpiemy pieska często (np. raz w tygodniu). Przy tak regularnym stosowaniu szamponów, np. wybielających, napuszających czy o chemicznym składzie, po okresie od 2 do 3 miesięcy wysuszymy i zniszczymy okrywę. Będzie można ją porównać do włosów po nieudanej trwałej.

Pies wystawowy – jakiego sprzętu używać do czesania psów?

Jak przygotować psa na wystawę, by prezentował się wspaniale? Czesanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Musi być wykonywane za pomocą odpowiedniego sprzętu. Źle dobrane narzędzia mogą zniszczyć okrywę, a nawet zrobić psu krzywdę i zniechęcić go do dalszej współpracy.

Dla piesków krótkowłosych do codziennej domowej pielęgnacji zalecane są bezpieczne gumowe rękawiczki i szczotki. Dostępne są również bardzo popularne furminatory, lecz je należy używać z wiedzą i wyczuciem. Zbyt silny nacisk tym przyrządem może okrutne pociąć skórę pupila.

Bardzo wymagająca jest szata dwuwarstwowa. Właściciele owczarków czy popularnych obecnie szpiców miniaturowych, czyli pomeranianów, mają trudne zadanie, aby odpowiednio wyczesać okrywę. W codziennej pielęgnacji powinni używać szczotki „pudlówki” (zgrzebła) o długich igłach i grzebienia z szerokim rozstawem zębów. Zabronione jest używanie furminatora, który silnie może zniszczyć okrywę.

Właściciele popularnych ras długowłosych, takich jak yorki, maltańczyki czy shih tzu, którzy regularnie korzystają z usług salonów groomerskich, w domowej pielęgnacji powinni używać szczotki igłowej na miękkiej gumie, szczotki „pudlówki” o gęstych igłach oraz grzebienia. Największym popełnianym błędem jest rozczesywanie splątanej sierści grzebieniem, który nie dość, że wyrywa włosy, zamiast je rozczesywać, to dodatkowo bardzo zraża pieski do dalszej współpracy. W walce z kołtunami zalecane są szczotki „pudlówki”. Grzebień to przyrząd, którego zadaniem jest sprawdzić, czy dokładnie wyczesaliśmy okrywę pupila.

Pieski szorstkowłose wymagają odpowiedniego wyprowadzenia okrywy. Można to osiągnąć dzięki regularnemu trymowaniu, czyli usuwaniu martwego włosa za pomocą trymerów. Do wykonywania tego rodzaju pielęgnacji wymagana jest specjalistyczna wiedza, aby nie wyrządzać psu krzywdy.

Karma i przysmki – klucz do zdrowia i witalności psa

Żywienie psów wystawowych ma wpływ nie tylko na ich zdrowie, ale również na wygląd i kondycję. Prawidłowy dobór karmy lub odpowiednie zbilansowanie diety domowej sprawi, że pies będzie miał zdrową skórę oraz piękną sierść. Korzystny wpływ mają takie składniki jak:

 • oleje rybne (źródło kwasów tłuszczowych omega-3),
 • siemię lniane,
 • drożdże browarnicze,
 • algi morskie,
 • olej z ogórecznika,
 • olej z wiesiołka.

Dla zdrowej skóry i sierści, a także prawidłowej kondycji psa ogromne znaczenie ma poziom białka oraz jego jakość. Czworonogi potrzebują niezbędnych aminokwasów egzogennych, które biorą udział w budowie skóry, sierści oraz utrzymywaniu masy mięśniowej. Niepełnowartościowa dieta psa i podawanie psu białka o niskiej strawności będą skutkowały pogorszeniem stanu skóry oraz okrywy włosowej. Dlatego tak ważny jest wybór wysokiej jakości karmy, by dobrze pies prezentował się na wystawie.

Przykładem wysokiej jakości karmy przeznaczonej dla psów wystawowych jest Brit Care Hypoallergenic Dog Show Champion Salmon & Herring. Produkt został stworzony tak, by:

 • dbaćo formę wystawową psa,
 • łagodzić stres,
 • poprawiaćkondycję skóry isierści.

Karma Brit ma hipoalergiczną recepturę zawierającą wysokiej jakości białka, co pozwala ograniczyć ryzyko niepożądanych reakcji na pokarm oraz utrzymywać doskonałą kondycję. Receptura zawiera wartościowe tłuszcze omega-3 (ALA, EPA, DHA), które zwiększają nawilżenie skóry, a także przyczyniają się do zachowania zdrowej i lśniącej sierści. Dodatek L-tryptofanu działa na psy uspokajająco i daje wsparcie w sytuacjach stresowych, jak wyjazdy i wystawy. Dowiedz się, ile powinien jeść pies.

Aby utrzymać optymalną kondycję psa wystawowego, należy również zadbać o właściwe porcje jedzenia i przysmaków oraz aktywność fizyczną pupila. Podczas ćwiczeń z pupilem wybieraj wysokiej jakości smakołyki, jak aromatyczne, wysokomięsne i łatwe do dzielenia w dłoni nagrody Brit Meaty Jerky. Przysmaki otrzymały certyfikat Diamenty Zoologii – to rekomendacja ekspertów branży zoologicznej dla produktów najwyższej jakości. Pamiętaj, by smaczki nie przekraczały 10% dziennej dawki kalorii. 

WAŻNE! Pamiętaj, by podczas nauki chwalić i nagradzać swojego pupila.

Pierwsza wystawa psa. Co zabrać na wystawę?

Do wyjazdu na wystawę psów musisz odpowiednio się naszykować. Warto zaopatrzyć się w niezbędne pomoce, jak:

 • smycz ringówka – do prezentacji psa stosujemy specjalną smycz, tzw. ringówkę, którą najlepiej zakupić w czasie wizyty na wystawie. Istnieje wiele typów smyczy ringowych, należy wybrać odpowiednią pod kątem wzoru, koloru, grubości i wygody w użyciu;
 • transporter lub klatka – to azyl, w którym pies może się wyciszyć i odpocząć. Często oczekiwanie na ocenę w ringu przeciąga się i nasz pupil może odczuwać zmęczenie, zniechęcenie, co wpływa na prezentację. We własnym kenelu pies będzie miał szansę ochłonąć;
 • przenośna miska i woda – są niezbędne, szczególnie w upalne dni;
 • woreczki na odchody – kultura wymaga, aby sprzątać po własnym psie;
 • parasol lub namiot – w czasie upału da trochę cienia, w czasie deszczu unikniemy przemoczenia. Wystawy odbywają się niezależnie od pogody;
 • ręcznik;
 • wilgotne chusteczki;
 • szczotkę – przed wejściem na ring warto poprawić fryzurę modela czy modelki.

Właściciel prezentujący psa powinien być ubrany schludnie i gustownie. Warto zwrócić uwagę na to, aby strój podkreślał walory psa. Obuwie – wygodne do biegania.

Najważniejsze są dokumenty:

 • książeczka zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie;
 • potwierdzenie zgłoszenia na wystawę. Właściciel psa zwykle otrzymujemy je drogą elektroniczną, do samodzielnego druku. Często dołączony do potwierdzenia jest numer startowy.

Co pies musi umieć?

Oto kilka umiejętności, które musi posiąść każdy pies, aby brać udział w wystawach. Twój pupil powinien:

 • stać spokojnie w pozycji wystawowej,
 • ładnie się prezentować podczas biegania kłusem – nie szarpać, nie rozpraszać swojej uwagi,
 • pozwalać dotykać się obcym ludziom,
 • pozwolić obejrzeć sobie zęby,
 • być obojętnym lub tolerancyjnym w stosunku do innych psów,
 • zachowywać dobre maniery i być posłuszny.

Co może zdyskwalifikować psa z wystawy?

Psy mogą zostać zdyskwalifikowane z wystawy z różnych powodów. Oto kilka potencjalnych przyczyn dyskwalifikacji:

 • Niezgodność z rasowymi standardami.
 • Wady fizyczne.
 • Naruszenie regulaminu.
 • Nieodpowiednie zachowanie.
 • Problemy zdrowotne.
 • Brak rejestracji lub dokumentacji.

Podsumowanie – jak przygotować psa na wystawę?

Przygotowanie psa do wystawy wymaga odpowiedniego planowania i pracy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym pomogą:

 1. Przyzwyczajaj stopniowo pupila do zgiełku podczas wystaw psów. Dzięki temu sprawdzisz, jak Twój pies reaguje w sytuacjach stresowych, dowiesz się również, jak funkcjonują wystawy psów i na co warto zwrócić uwagę.
 2. Kup odpowiedni sprzęt. Im szybciej zaopatrzysz się w smycz ringową i odpowiednią obrożę, tym prędzej pies się do nich przyzwyczai.
 3. Przyzwyczajaj psa do dotyku obcych. Bardzo ważne, byś od szczenięcia przyzwyczajać psa do dotyku. Musisz pokazać psu, że dotyk nie jest niczym groźnym, ponieważ sędzia ma prawo dotykać całego ciała psa. Pies wystawowy powinien przyjaźnie reagować na kontakt z obcymi ludźmi.
 4. Trenuj prawidłowe chodzenie. Trening poruszania się na smyczy jest bardzo ważny, ponieważ podczas wystawy psów pupil musi chodzić przy nodze i być skoncentrowany na przewodniku. Ćwicz z psem chodzenie na smyczy, aby był gotowy do wystawy. Prawidłowy chód psa pozwala sędziemu ocenić ruch i budowę zwierzęcia.
 5. Naucz psa utrzymania prawidłowej pozycji. Pies ma nie tylko stać prosto, ale powinien również wyglądać na czujnego i szczęśliwego, kiedy przyjmie konkursową postawę. W pozycji wystawowej wszystkie łapy psa ustawione są równolegle, a głowa skierowana jest do przodu.
 6. Zadbaj o odpowiednią socjalizację psa. Psy wystawowe powinny być dobrze socjalizowane, by odnaleźć się w nowych środowiskach. Dlatego ważne jest, aby Twój pies miał okazję do interakcji z innymi ludźmi i zwierzętami.
 7. Przygotuj psa mentalnie. Przygotowanie psa na wystawę może być stresujące dla psa i właściciela. Pamiętaj, aby utrzymać pozytywny nastrój i okazywać psu pozytywne emocje. To pomoże pupilowi czuć się pewniej i zrelaksować się na wystawie.
 8. Zadbaj o sierść psa. Pielęgnacja sierści, czystość i stylizacja psa są ważne, aby Twój pies prezentował się jak najlepiej na wystawie. Przygotuj pupila do wystawy psów poprzez regularną pielęgnację sierści, trymowanie i mycie.
 9. Zapewnij psu odpowiednią dietę. Dieta psa powinna być dobrze zbilansowana, aby zapewnić mu odpowiednią ilość energii i wytrzymałość, a także utrzymać sierść psa w dobrym stanie.
 10. Zabierz dokumenty. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak książeczka zdrowia psa, potwierdzenie przyjęcia psa na wystawę i zaświadczenie o szczepieniach.

Kalendarz wszystkich imprez organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce znajdziecie na ich stronie.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.