Home PiesCiekawostki o psach Wystawa psów rasowych – najważniejsze informacje

Wystawa psów rasowych – najważniejsze informacje

Tradycja wystaw psów rasowych sięga XIX wieku. Początkowo były to przeglądy hodowanych zwierząt i okazja do spotkań hodowców, a przy okazji wymiany doświadczeń. Z czasem rozwinęła się potężna machina związana z organizacją wystaw psów rasowych. Funkcja oceny użytkowej zwierzęcia przekształciła się w swoisty konkurs piękności. Pokazy odbywają się na całym świecie, a każdy pies z rodowodem uznawanym przez FCI może w nich uczestniczyć.

Wystawa psów rasowych – historia

Wystawy psów mają długą historię. Początkowo psy były hodowane głównie ze względów praktycznych, takich jak polowanie, ochrona czy pilnowanie stad. Jednak wraz z rozwojem społeczeństwa i zmianą roli psów w naszym życiu pojawiło się zainteresowanie ich wyglądem i cechami fizycznymi. To doprowadziło do rozwoju wystaw psów jako formy konkursu i prezentacji.

Reklama

Wielu uważa, że pierwsza oficjalna wystawa psów odbyła się w 1859 roku w Newcastle w Anglii. Była to wystawa organizowana przez miejscowy klub kynologiczny, który zaprosił hodowców psów z różnych regionów. Zaprezentowano na niej dobrze znane psie rasy, takie jak pointery, setery i spaniele. Zwycięzców wybierano na podstawie ich wyglądu, proporcji ciała, charakterystycznych cech rasy i innych kryteriów.

Wkrótce wystawy psów stały się popularne w różnych krajach i zyskały międzynarodowy charakter. W 1873 roku powstał w Wielkiej Brytanii The Kennel Club, który zaczął organizować coroczne Crufts Dog Show, jedną z najbardziej prestiżowych wystaw psów na świecie. W 1884 roku w Stanach Zjednoczonych została założona kolejna organizacja tego typu – American Kennel Club (AKC).

Podczas wystaw psów psy są oceniane przez sędziów, którzy są ekspertami w poszczególnych rasach. Ocena opiera się na standardach rasowych, które określają idealne proporcje, wygląd i charakterystyczne cechy dla danej rasy. Psy są prezentowane w specjalnych ringach, gdzie sędzia ocenia ich budowę, ruch, umaszczenie, sierść, oczy, uszy i inne cechy zgodnie ze standardem.

Wystawy psów rasowych mają nie tylko charakter konkursowy, ale także służą promocji hodowli psów rasowych i wymianie wiedzy między hodowcami. Są również okazją dla właścicieli psów do spotkania się, porównania swoich zwierząt z innymi, zdobycia tytułów i nagród, a także cieszenia się atmosferą i pasją związaną z hodowlą.

Współcześnie wystawy psów odbywają się na całym świecie, a wiele z nich jest transmitowanych przez media. Istnieje mnóstwo różnych organizacji kynologicznych, które nadzorują i regulują te wydarzenia, promując zdrowie, dobrostan i standardy rasowe. Wystawy psów są nadal bardzo popularne i przyciągają zarówno hodowców, jak i miłośników psów z całego świata.

Jesteś opiekunem psa wystawowego? Sprawdź, jak przygotować psa do wystawy?

Federation Cynologique Internationale  (FCI)

Największą organizacją kynologiczną na świecie jest Federation Cynologique Internationale (FCI) z siedzibą w Belgii. Została założona w 1911 roku przez narodowe stowarzyszenia z Niemiec, Belgii, Francji, Holandii i Austrii. Do zadań FCI należy zatwierdzanie i unifikacja standardów ras oraz regulaminów, według których przyznawane są oceny i lokaty we wszystkich krajach zrzeszonych w FCI.

Światowa i europejska wystawa psów rasowych odbywają się co roku w innym kraju członkowskim, aby wspierać i promować krajowe organizacje kynologiczne. Tytuł Zwycięzca Świata lub Zwycięzca Europy jest najbardziej pożądanym tytułem dla psa.

Największa wystawa psów na świecie

Największą wystawą psów na świecie jest Crufts Dog Show organizowana przez The Kennel Club w Wielkiej Brytanii. Crufts odbywa się corocznie od 1891 roku i jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń kynologicznych.

Crufts to czterodniowe wydarzenie, podczas którego prezentowane są setki różnych ras psów. Wystawa przyciąga tysiące uczestników, w tym hodowców, właścicieli psów, sędziów i miłośników zwierząt z całego świata. Wiele krajów wysyła swoje najlepsze psy, aby rywalizować o prestiżowe tytuły i nagrody.

Na Crufts można zobaczyć nie tylko popularne rasy, takie jak owczarek niemiecki, labrador retriever czy golden retriever, lecz także te nietypowe, rzadko wystawiane na innych imprezach. Wystawa obejmuje różne kategorie, takie jak rasy pracujące, rasy ozdobne, psy pasterskie, psy myśliwskie, psy użytkowe. A także konkursy, np. agility, freestyle, obedience i wiele innych.

Crufts składa się z kilku konkurencji trwających równocześnie. Główną jest walka o tytuł Best in Show – najwyższe wyróżnienie dla psa i jego właściciela. Crufts ma również bogaty program rozrywkowy, w tym pokazy psów ratowniczych, pokazy umiejętności i występy psów w różnych dyscyplinach sportowych. Jest również okazją do spotkania się z ekspertami kynologicznymi, zwiedzania stoisk z akcesoriami dla psów i udziału w różnych seminarium i warsztatach.

Wysoka jakość organizacji, renomowani sędziowie, imponujące nagrody i międzynarodowy charakter sprawiają, że Crufts jest jedną z najbardziej prestiżowych wystaw psów na świecie.

Rangi wystaw psów

Instytucje zrzeszone w FCI organizują wystawy w jednolitym systemie rang. Wystawy psów rasowych mają różną rangę. W Polsce wyróżniamy wystawy:

 • klubowe – organizowane przez kluby ras, zwykle raz w roku. Można uzyskać prestiżowy tytuł Zwycięzcy Klubu na dany rok oraz zaprezentować psa w dość licznych stawkach. Klubowa wystawa psów jest swego rodzaju świętem dla hodowców i właścicieli konkretnej rasy;
 • krajowe – na takiej wystawie przyznawane są certyfikaty na krajowego czempiona młodzieży (Zwycięzca Młodzieży) oraz czempiona dorosłego (CWC);
 • specjalistyczne – obejmują grupy ras, które łączy użytkowość lub typ, np. wystawa psów ras myśliwskich, wystawa brytyjskich psów pasterskich itp.;
 • międzynarodowe – najwyższe rangą w danym kraju. Muszą być zgłoszone do agendy FCI z kilkuletnim wyprzedzeniem, akceptowane przez FCI i przyznawane są na nich nie tylko certyfikaty na czempiona krajowego, ale również wnioski CACIB na międzynarodowego czempiona piękności;
 • europejskie i światowe – organizowane pod patronatem FCI, co roku w innym kraju. Europejska wystawa psów rasowych odbywa się zawsze na naszym kontynencie. Natomiast światowa organizowana jest w różnych częściach świata, choć z racji popularności kynologii też często ma miejsce w Europie.

Klasy wystawowe psów:

 • MŁODSZYCH SZCZENIĄT – wiek od 4 do 6 miesięcy, przyznawane oceny to: wybitnie obiecująca, obiecująca, mało obiecująca. Sędzia przyznaje tytuł Najlepsze Młodsze Szczenię w Rasie przez porównanie najpiękniejszego pieska i najpiękniejszej suni w tej kategorii wiekowej, które uzyskały ocenę wybitnie obiecujący;
 • SZCZENIĄT – wiek od 6 do 9 miesięcy, oceny: wybitnie obiecująca, obiecująca, mało obiecująca. Sędzia przyznaje tytuł Najlepsze Szczenię w Rasie przez porównanie pieska i suczki z klasy szczeniąt (podobnie jak w klasie młodszych szczeniąt);
 • MŁODZIEŻY – wiek od 9 do 18 miesięcy, oceny: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikacja i nie do oceny. W tej klasie przyznawany jest tytuł Zwycięzca Młodzieży dla każdej płci oraz tytuł Najlepszy Junior w Rasie, który otrzymuje w drodze porównania pies lub suczka z tytułem Zwycięzca Młodzieży;
 • POŚREDNIA – wiek od 15 do 24 miesięcy, oceny: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikacja i nie do oceny. W dorosłych klasach wiekowych przyznawany jest wniosek CWC (Certyfikat Wystawowego Championa) dla każdej płci;
 • OTWARTA – wiek powyżej 15 miesięcy, oceny: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikacja i nie do oceny. W dorosłych klasach wiekowych przyznawany jest wniosek CWC (Certyfikat Wystawowego Championa) dla każdej płci;
 • UŻYTKOWA wiek powyżej 15 miesięcy, dla psów/suk z certyfikatem użytkowości, oceny: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikacja i nie do oceny. W dorosłych klasach wiekowych przyznawany jest wniosek CWC (Certyfikat Wystawowego Championa) dla każdej płci;
 • CHAMPIONÓW – wiek powyżej 15 miesięcy, dla psów/suk posiadających tytuł championa międzynarodowego lub krajowego polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej przynależnej do FCI, oceny: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikacja i nie do oceny. W dorosłych klasach wiekowych przyznawany jest wniosek CWC (Certyfikat Wystawowego Championa) dla każdej płci;
 • WETERANÓW – wiek powyżej 8 lat, oceny: doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikacja i nie do oceny. W tej klasie uzyskuje się wniosek na championa weteranów oraz tytuł Najlepszy Weteran w Rasie poprzez porównanie psa i suki, zwycięzców weteranów.

Na wystawach rangi międzynarodowej dla Zwycięzcy Młodzieży przyznawany jest wniosek JUNIOR CACIB, dla Najlepszego Dorosłego Psa i Suki – wniosek CACIB, dla Zwycięzcy Weteranów pies i suka – Veteran Cacib, które uprawniają do zdobycia tytułu Międzynarodowego Championa Piękności (C.I.B.).

Na zakończenie każdej wystawy przeprowadzane są konkurencje finałowe, w których biorą udział zwycięzcy ras i poszczególnych klas wiekowych:

 • młodszych szczeniąt,
 • szczeniąt,
 • młodzieży,
 • weteranów.

Dodatkowo mogą być zorganizowane konkurencje dla psów użytkowych, ras polskich, par hodowlanych oraz grup hodowlanych. W Polsce przyznawane są cztery lokaty, a zdobycie I lokaty w grupie FCI powoduje przejście do głównego finału o tytuł Najpiękniejszego Psa Wystawy. Sędzia wybiera spośród zwycięzców 10 grup FCI.

Wystawa psów – ocena w ringu

Ocena w ringu przebiega według określonego schematu. Pierwsze w rasie oceniane są wszystkie samce, następnie wszystkie samice, według klas wiekowych. Sędzia oprócz opisu i wystawienia oceny przyznaje tytuły uprawniające do udziału w konkurencjach finałowych, które odbywają się na zakończenie wystawy oraz certyfikaty do uzyskania czempionatu młodzieżowego i dorosłego.

Co oceniają sędziowie podczas wystawy psów?

Sędziowie podczas wystawy psów oceniają wiele różnych aspektów, aby wybrać najlepsze psy w danej rasie. Oceniają oni zgodność psów ze standardami ras, które określają idealne proporcje, wygląd i cechy charakterystyczne dla danej rasy. Oto kilka głównych kryteriów, które sędziowie biorą pod uwagę podczas oceny psów na wystawie:

 • Budowa ciała: sędziowie oceniają proporcje ciała psa, włączając w to długość, wysokość, linie profilu, umięśnienie, budowę kości i ogólną harmonię sylwetki.
 • Ruch: ważne jest, aby pies poruszał się sprawnie i swobodnie. Sędziowie obserwują ruchy psa w linii prostej i podczas skrętów, szukając płynnych, zrównoważonych i efektywnych kroków.
 • Głowa i wyraz: sędziowie podczas wystaw psów oceniają proporcje głowy, kształt i umaszczenie oczu, uszu i nosa. Szukają również charakterystycznego wyrazu dla danej rasy, takiego jak inteligentny, wesoły, groźny itp.
 • Sierść i umaszczenie: kolejne kryterium oceny to jakość sierści, jej długość, tekstura i kolory. Sędziowie sprawdzają, czy sierść jest zgodna z wymaganiami rasowymi i czy jest dobrze utrzymana.
 • Zęby i zgryz: jurorzy sprawdzają stan zębów psa, w tym ich czystość, rozmieszczenie, brak wad zgryzu i zgodność uzębienia ze wzorcem rasy.
 • Charakter i temperament: sędziowie obserwują reakcje psa na otoczenie, szukając pewności siebie, stabilności emocjonalnej, przyjaznego podejścia i ogólnie pozytywnego temperamentu. Przy czym różnice między rasami są uwzględniane w ocenie. Inny temperament ma pies pracujący, a inny – pies pierwotny lub do towarzystwa.
 • Ogólny wygląd: sędziowie biorą pod uwagę ogólną prezencję psa, jego elegancję, pewność siebie, pewność ruchu i ogólne wrażenie, jakie robi na nich jako reprezentant danej rasy.

Wszystkie te aspekty są oceniane w kontekście specyficznych standardów, które są opracowane dla każdej rasy i określają szczegółowe wymagania dotyczące wyglądu, proporcji, charakterystyki temperamentu i innych cech. Sędziowie starają się znaleźć psa, który najlepiej spełnia wszystkie wymagania i reprezentuje idealną wizję danej rasy.

Kryteria oceny psów przez sędziego kynologicznego

Oceny przyznawane przez sędziów muszą odpowiadać następującym definicjom:

 • Ocena DOSKONAŁA może zostać przyznana wyłącznie psu, który jest bardzo bliski ideałowi wzorca rasy, prezentowanemu w doskonałej kondycji, sprawiającemu harmonijne wrażenie ogólne, posiadającemu zrównoważony charakter, reprezentującemu wysoką „klasę” i doskonałą postawę. Jego zalety jako przedstawiciela rasy pozwolą zignorować kilka drobnych niedoskonałości, ale pies ten musi jednak wykazywać wyraźne cechy typowe dla swojej płci.
 • Ocena BARDZO DOBRA może zostać przyznana tylko psu doskonałemu w typie, o zrównoważonych proporcjach i w dobrej kondycji. Można pominąć nieliczne drobne wady. Ocenę taką może otrzymać tylko pies wysokiej klasy.
 • Ocena DOBRA może zostać przyznana psu, który wykazuje główne cechy rasy, jego zalety muszą przeważać nad wadami, tak aby pies mógł być uznany za dobrego przedstawiciela swej rasy.
 •  Ocenę DOSTATECZNĄ należy przyznać psu o wystarczająco typowym wyglądzie, który prezentowany jest w nieodpowiedniej kondycji lub nie wykazuje typowych zalet ogólnie przyjętych dla danej rasy.
 • Ocenę DYSKWALIFIKUJĄCĄ należy przyznać psu, który nie wykazuje cech typowych dla wzorca danej rasy, jego zachowanie wyraźnie nie odpowiada wzorcowi lub jest agresywne, który wykazuje anomalie jąder, wady uzębienia lub zgryzu, którego szata lub umaszczenie nie są zgodne z wzorcem rasy lub jest albinosem. Ocenę taką należy także przyznać psu, który jest tak mało typowy pod względem pojedynczej cechy, że może to stwarzać zagrożenie dla jego zdrowia. Ponadto ocena ta powinna być przyznawana psom, które wykazują dyskwalifikujące wady w rozumieniu wzorca rasy. Powód dyskwalifikacji musi być podany w karcie oceny.
 • NIE DO OCENY – psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny opuścić ring z adnotacją: NIE DO OCENY. Określenie to stosowane jest w odniesieniu do psa, który tkwi nieruchomo w ringu, bez przerwy skacze na wystawcę, kuleje lub próbuje uciec z ringu, uniemożliwiając sędziemu ocenę mechaniki i sposobu poruszania się. Dotyczy to także psa, który nie pozwala się dotknąć sędziemu, co uniemożliwia dokonanie oceny zgryzu i uzębienia, anatomii i budowy ciała, szaty, ogona lub jąder. Dotyczy to także psa, u którego widoczne są ślady operacji lub zabiegów, wskazujące na próbę oszustwa. Dotyczy to także sytuacji, w których sędzia ma poważne podstawy, aby podejrzewać, że pies poddany został zabiegom operacyjnym, mającym na celu skorygowanie jego stanu naturalnego lub jego cech (np. skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona). Określenie to stosuje się również w przypadku „double handling” (tzn. wzbudzanie zainteresowania psa przez inną osobę, nieznajdującą się na ringu), co jest surowo zabronione. Powód otrzymania adnotacji NIE DO OCENY musi być podany w karcie oceny.

Podsumowanie

Wystawa psów to wydarzenie, na którym hodowcy prezentują psy różnych ras i rywalizują o nagrody. Jest to okazja dla miłośników psów, hodowców i publiczności, aby zobaczyć różnorodność ras, ocenić ich urodę, temperament oraz dowiedzieć się o nich więcej.

Podczas wystawy psy są oceniane przez sędziów według standardów rasy, które określają idealne proporcje, kształty, umaszczenie i inne cechy. Sędziowie oceniają również charakter i temperament psów, ich sposób poruszania się oraz ogólną prezencję na ringu wystawowym.

Wystawa psów rasowych to również doskonała okazja dla hodowców i opiekunów psów, aby:

 • spotkać się,
 • wymienić doświadczenia,
 • zadbać o kontakty z innymi miłośnikami psów,
 • podzielić się wiedzą i poradami na temat hodowli i opieki nad psami.

Podczas takiej wystawy mogą być prezentowane różne grupy ras psów. Wśród nich można zobaczyć zarówno popularne rasy, jak i te bardziej egzotyczne i rzadziej spotykane.

Podsumowując, wystawa psów rasowych to wyjątkowe wydarzenie. Daje możliwość zobaczenia różnorodności ras psów, spotkania hodowców, wymiany doświadczeń oraz zdobycia wiedzy na temat hodowli psów i opieki nad nimi. Jest to doskonała okazja dla miłośników zwierząt, aby zgłębić swoją pasję i czerpać radość z obcowania z tymi wspaniałymi stworzeniami.

Dowiedz się, JAK PRZYGOTOWAĆ PSA NA WYSTAWĘ?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.