Home Pies Jak złagodzić stres u psa? Sprawdź

Jak złagodzić stres u psa? Sprawdź

Zmiana otoczenia, przedłużająca się nieobecność właściciela, a także nadmiar stymulujących bodźców. Dla wielu psów wszystkie wymienione sytuacje są źródłem stresu. Pies jest zestresowany także pojawieniem się nowego członka rodziny lub głośnymi dźwiękami. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy Twój pupil potrzebuje wsparcia w osiągnięciu równowagi, musisz bacznie obserwować jego zachowania. Dowiedz się, jak złagodzić stres u psa w różnych sytuacjach.

Objawy stresu u psa – na co zwrócić uwagę?

Jeśli dobrze znasz swojego psa, z pewnością nie przeoczysz zmian w jego zachowaniu. Z łatwością skojarzysz także, że wynikają z faktu, iż pies jest zestresowany. Pierwsze sygnały stresu u czworonoga zwykle nie przysparzają właścicielowi poważnych problemów. Zwierzak może:

Reklama
  • czujniej niż zwykle obserwować otoczenie,
  • poszukiwać odosobnionych miejsc,
  • usilnie lgnąć do swojego pana,
  • nie chcieć opuścić legowiska czy oddać ulubionej zabawki, która jest jego „przedmiotem bezpieczeństwa”.

Każdy pies reaguje nieco inaczej, ale opisane zachowania mogą zwiastować rozwój innych, niepożądanych zmian. Dlatego warto bez zbędnej zwłoki podjąć działania, które skutecznie i szybko pomogą zwierzakowi złagodzić stres u psa.

Każda, nawet niewielka zmiana w otoczeniu Twojego psa może wywołać stres, z którym ciężko będzie mu się samemu uporać. Pierwsze sygnały stresu u czworonoga zaczną wówczas przybierać na sile. Zaobserwujesz wtedy:

  • częstsze szczekanie,
  • drżenie kończyn,
  • kulenie się, ziajanie,
  • dyszenie,
  • ślinotok.

Co godne uwagi, o stresie u psa mogą świadczyć również problemy skórne (łupież) czy jelitowe (niekontrolowane oddawanie moczu, biegunka). Do mniej oczywistych sygnałów stresu u zwierząt należy np. częste oblizywanie nosa, uporczywe gryzienie i niszczenie przedmiotów w domu, czy tzw. nerwowe ziewanie – całkiem inne niż to, które obserwujemy w wyniku zmęczenia czy po pobudce z drzemki.

Chronicznie zestresowany pies może rozwinąć zachowania kompulsyjne, takie jak ganianie za swoim ogonem czy ruchy kopulacyjne. W ten sposób próbuje zredukować narastający w nim lęk i poczuć się bardziej komfortowo. Czytaj dalej, jak złagodzić stres u psa?

jak złagodzić stres u psa

Najczęstsze przyczyny stresu u psa

Podobnie jak ludzie, zwierzęta bywają mniej lub bardziej lękliwe. Podatność na stres jest cechą osobniczą i wynika z:

  • uwarunkowań genetycznych,
  • niewłaściwej socjalizacji,
  • złych doświadczeń zwierzęcia.

W związku z tym nie ma jednej listy stresogennych czynników. Można wyróżnić kilka bodźców, które częściej niż inne wywołują objawy stresu u psa.

Podatność na stres u psa wynika z predyspozycji genetycznych oraz wcześniejszych doświadczeń czworonoga.

Doświadczenia i wyniki badań naukowych wskazują, że większość psów źle znosi długotrwały hałas i zgiełk. Szczególnie problematyczne dla psa mogą być wysokie i piskliwe tony. Często wymienianą przyczyną napięcia jest także samotność. Gdy właściciel opuszcza dom, pozostawiając psa samego, często w wyniku stresu pies prezentuje uciążliwe zachowania:

  • skamle,
  • szczeka,
  • niszczy mienie swojego pana.

Dowiedz się, jak złagodzić stresu u psa.

Dla psów łaknących bliskości człowieka problemem może być zarówno wakacyjny wyjazd, jak i krótkanieobecność towarzysza. Dodatkowym czynnikiem stresogennym jest pozostawienie psa w nowym dla niego środowisku, jak hotel dla psów. Pupil może również reagować stresem na obecność innych zwierząt oraz obcych ludzi, w tym dzieci. Kolejnym źródłem napięcia u Twojego pupila może być wizyta u weterynarza czy groomera. Co ważne, psy wyczuwają negatywne emocje w domu, dlatego Twoje zdenerwowanie błyskawicznie udziela się Twojemu psu.

Stres u psa a wystrzały podczas sylwestrowej nocy

Psy mają wyjątkowo wrażliwy słuch, dlatego burza z grzmotami bywa dla nich źródłem ogromnego napięcia. Podobnie jest przy hucznych obchodach sylwestra, z którym wiążą się liczne wystrzały fajerwerków. Na wystąpienie burzy nie masz wpływu, natomiast ze względu na dobrostan zwierząt warto zaniechać odpalania petard. Fajerwerki mogą po pierwsze spowodować silną traumę u czworonoga, a po drugie sprowokować psa do ucieczki.

Huk petard co roku powoduje występowanie nasilonych objawów stresu u zwierząt. Przygotuj się do tego dnia odpowiednio, by złagodzić stres u psa.

jak złagodzić stres u psa

Jak złagodzić stres u psa?

W związku ze zbliżającym się końcem roku możesz zastanawiać się, jak złagodzić stres u psa. Na zbliżające się huczne obchody nadejścia nowego roku przygotuj się już dzisiaj i zadbaj o swojego pupila. Z pewnością dobrze jest w tej kwestii zasięgnąć rady weterynarza. W przypadku szczególnie lękliwych zwierząt konieczna może okazać się farmakoterapia. Niezastąpiona będzie bez wątpienia Twoja obecność. Pies potrzebuje troski i bliskości, ale najlepiej wyposażyć się w środki, które pomogą złagodzić objawy stresu u psa. Dobry efekt daje zastosowanie specjalnych antystresowych przysmaków i sprayów.

Preparaty uspokajające zacznij podawać psu kilka dni przed spodziewaną stresującą sytuacją.

Stres u psa – antystresowe przysmaki i spraye

Przekąski zawierające L-tryptofan, aminokwas będący prekursorem serotoniny (tzw. hormonu szczęścia) oraz melatoniny (hormonu wspomagającego fizjologiczny sen), wykazują dużą skuteczność. Tego typu preparaty nie powodują objawów ubocznych ani uzależnienia. Złagodzić stres u psa pomogą także przysmaki, w których składzie znajdują się naturalne wyciągi z roślin kojących nerwy, np. melisy i rumianku. Podawaną psu ilość należy dobrać do jego wagi, zgodnie z informacją widniejącą na opakowaniu. Taki przysmak może być stosowany zarówno u szczeniąt, jak i psów dorosłych. U młodego psa są one nieocenione, by zredukować stres związany z pierwszymi chwilami w nowym domu.

W stresującej sytuacji psu pomogą się wyciszyć spraye na bazie wyciągów z roślin o działaniu uspokajającym, takich jak:

  • waleriana,
  • kocimiętka,
  • passiflora,
  • głóg.

Możesz spryskać nimi mieszkanie, wnętrze samochodu lub konkretny przedmiot, np. legowisko dla psa.

Wiesz już, jak złagodzić stres u psa. Sięgając po specjalistyczne preparaty, pomożesz psu osiągnąć poczucie bezpieczeństwa i zapobiec destrukcyjnym zachowaniom czworonoga. Polecamy produkty z linii: Gama Zen & Calm Laboratoire Francodex (Przysmak Antystresowy i Spray Antystresowe Środowisko dla Szczenią i Psów)

Dbaj o swojego psa i pomagają mu, kiedy się stresuje.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.