Home KotDieta kota Karma dla kota po sterylizacji – program żywieniowy Empire

Karma dla kota po sterylizacji – program żywieniowy Empire

Zabieg usunięcia jąder u kocura lub jajników u kotki jest wykonywany profilaktycznie i prawie rutynowo u wielu zwierząt. Operacja powoduje jednak zmiany w funkcjonowaniu organizmu naszych pupili. Zmiany te wiążą się m.in. z ryzykiem otyłości. Jaka powinna być karma dla kota po sterylizacji? Sprawdzamy, co wyróżnia karmy Empire!

Czym karmić kota po sterylizacji?

Kastracja, czyli zabieg polegający na usunięciu jąder u samców oraz jajników (i macicy) u samic, to ważny zabieg profilaktyczny. Specjaliści zalecają wykonanie operacji, ponieważ przynosi to wiele korzyści, m.in.:

Reklama
 • wyeliminowanie ryzyka chorób układu rozrodczego,
 • usunięcie ryzyka zaburzeń związanych z ciążą oraz porodem u samic,
 • wykluczenie chorób zależnych od hormonów płciowych,
 • ograniczenie niechcianych zachowań zwierząt, np. znakowania moczem,
 • kontrolowanie populacji zwierząt domowych.

Kastracja polega na usunięciu jąder u samców oraz jajników (i macicy) u samic.

Kastracja nie jest obojętna dla organizmu kota. Powoduje bowiem zmiany fizjologiczne, które należy wziąć pod uwagę jeszcze przed operacją.

Co dzieje się w ciele kota po kastracji?

Kastracja kota prowadzi do szeregu zmian w jego organizmie, które wpływają nie tylko na zachowanie, ale również na metabolizm i ogólny stan zdrowia. Proces ten wiąże się z usunięciem gonad (jąder u kocurów lub jajników u kotek), co ma bezpośredni wpływ na poziom hormonów w organizmie, w szczególności obniża poziom hormonów płciowych, takich jak testosteron u kocurów i estrogen u kotek. To z kolei prowadzi do szeregu konsekwencji metabolicznych i behawioralnych.

 • W ciągu 48 godzin po zabiegu zwiększa się spożycie pokarmu o około 30%. Dzieje się tak, ponieważ kot ma mniejszą zdolność regulowania głodu.
 • Po kastracji zmniejsza się dzienne zapotrzebowanie na energię.

Jeśli połączy się oba punkty, można szybko się domyślić, że u takiego kota otyłość jest realnym zagrożeniem! Dieta kota powinna zostać dopasowana do jego nowych potrzeb jak najszybciej po zabiegu. W nowym menu powinna pojawić się karma dla kota po sterylizacji.

Uwaga! Karm inaczej!

Zmniejszenie porcji standardowego pokarmu może sprawić, że zwierzę będzie czuło się głodne. Lepiej wybrać karmę dla kotów po sterylizacji, która będzie zawierała mniejszą ilość kalorii i właściwą zawartość błonnika, a jednocześnie będzie bogata w białko – takie karmy oferuje Empire.

Karma dla kotów a otyłość

Twój kot zawsze potrzebuje mięsa i podrobów. Nie ulega to zmianie po kastracji! Podstawą jego diety, a tym samym głównym składnikiem wybieranej karmy powinny być zatem produkty pochodzenia zwierzęcego. W składzie karm Empire znajdziesz aż 82% mięsa i podrobów, dlatego są one dobrym rozwiązaniem dla zdrowia Twojego kota, zapewniającym jednocześnie smakowitość oraz doskonałą przyswajalność pobieranego pożywienia.

Karma Empire dla kota po sterylizacji zawiera:

 • filety i wątróbkę z kurcząt,
 • wołowinę.

Duża zawartość białka i odpowiedni poziom błonnika sprawiają, że koty łatwiej utrzymują właściwą masę ciała i masę mięśniową. Podawanie kotu nieodpowiedniej karmy lub zbyt dużej ilości kalorii w formie posiłków i przysmaków skutkuje otyłością.

Otyłość zwiększa ryzyko:

 • problemów ze stawami,
 • cukrzycy,
 • zaburzeń układu krążenia,
 • niektórych nowotworów.

Dobra rada

Rozwój nadwagi i otyłości u kotów po sterylizacji jest powiązany m.in. z karmieniem kotów do woli i nieodmierzaniem właściwych ilości karmy. Drugim problemem jest podawanie przekąsek i smakołyków bez uwzględniania ich w dziennej dawce kalorii.

Jak wybierać karmy dla kota sterylizowanego?

Po kastracji najlepiej wybierać karmy szyte na miarę dla zwierząt po takim zabiegu. Karma dla kota po sterylizacji powinna mieć odpowiednią zawartość białka zwierzęcego. Dodatkowo karma powinna:

 • wspierać zdrowy metabolizm kota,
 • stanowić smakowity i sycący posiłek,
 • wzbogacać menu kota o prozdrowotne dodatki.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota po sterylizacji jest kluczowy dla zapewnienia mu zdrowego i długiego życia. Ze względu na zmiany metaboliczne występujące po zabiegu, takie jak obniżone zapotrzebowanie energetyczne i zwiększone ryzyko nadwagi, karma dla kota po sterylizacji musi być starannie dobrana.

W karmie Empire znajdziesz formułę αDetox. Jest to unikatowe połączenie takich składników jak chlorella oraz zioła, które doskonale oczyszczają organizm kota z niebezpiecznych toksyn oraz metali ciężkich. To doskonałe wsparcie dla kotów zamieszkujących ze swoimi opiekunami większe i mniejsze miasta!

DOBRA RADA

Wybrałeś już karmę? Sprawdź jej kaloryczność i dobierz porcje do pupila. Możesz skorzystać z ułatwienia w formie tabeli z tyłu opakowania karm. Zważ kota i sprawdź, ile karmy powinien zjadać Twój pupil. Przykładowo kot o masie ciała 3 kg powinien otrzymywać ok. 45 g karmy Empire.

Najlepsza sucha karma dla kota po sterylizacji

Najlepsza sucha karma dla kota po sterylizacji to taka, która sprawia, że kot:

 • ma prawidłowe stolce,
 • chętnie je posiłki,
 • ma zdrowo wyglądająca skórę i sierść,
 • utrzymuje stałą masę ciała.

Jeżeli Twój kot cierpi z powodu niepożądanych reakcji na pokarm, nie możesz sięgać po jakąkolwiek karmę dla kota po kastracji. Dokładnie czytaj składy i wybierz produkt bez alergenów powodujących problemy u Twojego pupila. Podobnie wygląda kwestia kotów po kastracji, które cierpią na jakiekolwiek choroby. Konieczne jest wtedy dobranie karmy dobrej dla ich nerek, wątroby czy trzustki.

Empire sprawdzi się dla wielu kotów. Dlaczego?

Karma dla kota po sterylizacji – Empire sterilised, czyli produkt ultrapremium

Wśród karm typu sterilised przeznaczonych dla kotów wyróżnia się nowa, przełomowa receptura EMPIRE TRU BLISS. Jest to bezzbożowy i kompletny program żywieniowy przeznaczony specjalnie dla wyjątkowo wybrednych kotów po sterylizacji lub kastracji. Na korzyść tej karmy przemawia:

 • ponad 80% składników mięsnych, czyli pochodzenia zwierzęcego,
 • doskonały smak,
 • optymalne wartości odżywcze,
 • dodatek formuły ANTI HAIRBALL wspomagającej przesuwanie kłaczków wzdłuż jelit.

Karma dla kota po sterylizacji marki Empire ma w składzie również warzywa, owoce i dziko rosnące zioła. Na sierść Twojego pupila pozytywnie wpłynie dodatek tłoczonego na zimno oleju z łososia norweskiego. Algi morskie stanowią natomiast m.in. źródło cennego jodu.

Podsumowując, karma Empire jest przeznaczona dla kotów dorosłych po 12 miesiącu życia. To posiłek bogaty w wołowinę oraz kurczaka. Spełnia potrzeby kotów po sterylizacji, a także wspiera detoksykację organizmu kotów i usuwanie kul włosowych z przewodu pokarmowego. Ta sucha karma ma jakość ultrapremium i cieszy się dobrymi opiniami opiekunów oraz specjalistów z branży zoologicznej. KUP TERAZ!

Empire Tru Bliss

DOBRA RADA

Niektóre koty mają tendencję do proszenia o jedzenie. Takie zachowanie bywa trudne dla opiekunów, którzy chcą okazywać miłość pupilowi poprzez przysmaki i posiłki, a dodatkowo stanowi czynnik ryzyka nadwagi. Pamiętaj, że dla kotów sterylizowanych (i nie tylko) najlepszym wyrazem Twojej miłości jest dbanie o ich zdrowie i dobrostan!!!

 Jaka mokra karma dla kota po sterylizacji?

Oprócz suchej karmy w menu Twojego kota po sterylizacji może znaleźć się również karma mokra. Wybierając produkt dla swojego pupila zwróć uwagę na jego konsystencję. Niektóre koty preferują musy lub pasztety, a inne wolą zjadać widoczne kawałki mięsa.

Wybór mokrej karmy dla kota po sterylizacji jest równie ważny jak wybór odpowiedniej suchej karmy, ponieważ mokra karma może zapewnić dodatkowe nawilżenie, które jest kluczowe dla utrzymania zdrowia układu moczowego kota.

Dobra rada

Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do jednego rodzaju karmy dla swojego kota. Dobrym wyborem może być zarówno wysokiej jakości sucha karma, jak i jej urozmaicenie w postaci posiłków z karmy mokrej. Musisz jednak uwzględnić oba rodzaje posiłków w dawce kalorycznej swojego pupila.  

Co dla kota po sterylizacji? Podsumowanie

 • U kotów po kastracji zwiększa się pobieranie pokarmu, a zmniejsza się zapotrzebowanie kaloryczne.
 • Karma dla kota po sterylizacji powinna być bogata w białko, zawierać właściwą ilość błonnika i ograniczoną ilość kalorii.
 • W karmach dla kotów stosuje się także składniki wspierające metabolizm naszych pupili.
 • Zmiana karmy na przeznaczoną dla kota po sterylizacji jest często lepszym rozwiązaniem niż ograniczanie mu dotychczasowej karmy.
 • Empire Tru Bliss to karma dla kotów po kastracji/sterylizacji. Nawet dla tych wybrednych!
 • Karma Empire dla kotów sterylizowanych zawiera formułę anti hairball, by Twój kot nie cierpiał z powodu kul włosowych.

Jaka powinna być karma dla kotów po sterylizacji? Dieta dla kota po sterylizacji/kastracji powinna być pełna mięsa i podrobów! Twój kot to wciąż mięsożerca, o czym doskonale wiedzą specjaliści marki Empire. Jego menu musi jednak ulec pewnym zmianom, by zapobiec nadwadze i otyłości. Warto zatem po sterylizacji lub kastracji zwrócić uwagę na karmy przeznaczone specjalnie dla zwierząt po tym zabiegu.

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.