Home PiesAkcesoria dla psów Kleszczołapki, czyli haczyki do usuwania kleszczy

Kleszczołapki, czyli haczyki do usuwania kleszczy

kleszcze u psa, kleszczołapki

Opowieść o panu Doktorze, kleszczach i wynalezieniu kleszczołapek

Był sobie pan Doktor, który leczył zwierzęta. Ledwo robiło się cieplej, w jego gabinecie ustawiały się długie kolejki opiekunów ze swoimi pupilami z kolekcją wbitych kleszczy. Brał więc pęsetę i po kolei wyciągał biednym psom i kotom kleszcze. Niestety, już po paru dniach zmartwieni właściciele wracali ze swoimi zwierzętami, bo miejsce po wkłuciu kleszcza wyglądało niepokojąco. Pan Doktor starał się pomóc. Ale i tak niektórzy znowu przychodzili, bo zwierzęta jednak chorowały. To były trudne i smutne doświadczenia dla wszystkich.

Tak nie może być! – pomyślał pan Doktor – Co ja robię źle? Muszę znaleźć jakiś sposób, żeby to usuwanie kleszczy nie było takie niebezpieczne!

Reklama

Jak pomyślał, tak zrobił. Zaczął czytać fachowe teksty, studiować budowę kleszcza, eksperymentować, zastanawiać się, gdzie popełnił błędy, radzić się fachowców, naukowców i… wymyślił!!!

Wynalazł nową, ale bardzo PROSTĄ metodę: szczelina + ruch obrotowy, i przyrząd – haczyk ze szczelinką w stopce. Dzięki niemu skończyły się wszystkie problemy z usuwaniem kleszczy. Metoda okazała się rewolucją i nawet została opatentowana!

To był rok 1995, a pierwszy haczyk pan Doktor zrobił z… gwoździa!

I tak narodziły się chyba najlepsze przyrządy do usuwania kleszczy: haczyki Tick Twister® Kleszczołapki®.

kleszczołapki

Haczyki Tick Twister® Kleszczołapki – budowa

Haczyki Tick Twister® Kleszczołapki mimo pozornej prostoty są bardzo starannie przemyślane. Dlatego każdy detal został opracowany pod kątem ergonomii i skuteczności. Po pierwsze długość uchwytu, jego obwód, długość stopki, kąt, pod jakim się stykają, po drugie sposób i precyzja wyprofilowania szczelinek, po trzecie ich grubość – wszystko ma znaczenie. Wysokiej jakości tworzywo jest odporne na środki dezynfekcyjne, a nawet umożliwia sterylizację w temperaturze do 140°C!

Tick Twister® Kleszczołapki istnieją w dwóch wariantach:

– Kleszczołapki Standard – dwa haczyki w opakowaniu.

– Clipbox – wersja w breloku. Dzięki temu trudniej je zgubić i łatwiej je znaleźć. Silikonowe obejmy uchwytów gwarantują pewny chwyt, nawet jeśli palce są wilgotne lub tłuste.

kleszczołapki

Kleszczołapki najlepszy przyrząd, by usunąć kleszcza.

Kleszczołpaki usuwają kleszcza ruchem obrotowym

Dlaczego ruch obrotowy zamiast ciągnięcia kleszcza? Odpowiadamy. Co robisz, gdy szczotka do butelek zaklinuje się i nie możesz jej wyciągnąć? Pewnie ją przekręcasz. Ta sama zasada dotyczy kleszcza. Jego hypostom (to ta część, którą wsuwa w skórę) pokryty jest różnej wielkości kolcami, które zabezpieczają kleszcza przed odpadnięciem. Gdy ciągniemy kleszcza na siłę, kolce zakleszczają się w skórze, więc trudno go oderwać.

Jeśli jednak wymusimy ruch obrotowy, kolce zawijają się wokół osi hypostomu, ich opór znika, a kleszcz wysuwa się ze skóry.

Ważne też jest miejsce uchwycenia kleszcza. Dzięki haczykom uchwycisz go w takim miejscu, że wykonywany ruch obrotowy będzie maksymalnie skuteczny, bez ryzyka rozerwania pajęczaka.

Zalety Tick Twister® Kleszczołapki:

  • Kleszczołapki nie ściskają ciała kleszcza, bo ząbki szczeliny, w którą wsuwamy ciało kleszcza, są nieruchome.
  • Kleczołpaki nie rozrywają, bo kleszczem nie szarpiemy, nie ciągniemy go, chwytamy w odpowiednim miejscu, na poziomie skóry.
  • Działają bardzo szybko – wsuwasz haczyk, przekręcasz i… po wszystkim.
  • Kleczołpaki są bardzo proste w obsłudze. Sam sobie poradzisz, dlatego nie musisz jeździć od lekarza do lekarza.
  • Nie musisz dotykać kleszcza palcami – pasożyt zostaje w szczelinie, usuniesz go drugim haczykiem.
  • Można je dezynfekować – to absolutna konieczność! Nigdy nie używaj przyrządów, których nie można dezynfekować!
kleszczołapki

Jak usunąć prawidłowo kleszcza?

  • Wybierz odpowiedni haczyk dopasowany do wielkości kleszcza. Większy – do większych kleszczy, już opitych krwią (przeważnie u zwierząt), mniejszy – do mniejszych pajęczaków lub trudniej dostępnych miejsc.
  • Wsuń haczyk z bocznej strony ciała kleszcza do końca szczeliny.
  • Przekręć haczyk w palcach, 2–3 obroty wystarczą.
  • Zdezynfekuj miejsce wkłucia.
  • Zdezynfekuj haczyk (możesz wrzucić go do wrzątku).

Prawda, że proste?!

Ten kto je ma, może spać spokojnie! Kleszcz w skórze? Bierzesz kleszczołapki, myk i gotowe.

Uwaga! Haczyki są tak dobre, że z chwilą wygaśnięcia patentu na rynku pojawiły się ich chińskie (i nie tylko) podróbki. Także nazywane zastrzeżonymi nazwami. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie, używaj tylko oryginałów produkowanych przez firmę H3D z Francji.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.