Home Kot Kocie życie w upalne dni – porady

Kocie życie w upalne dni – porady

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów, jedzenia owoców prosto z drzew i wygrzewania się w promieniach słońca. Po prostu czas przyjemności! Upewnij się, że te chwile są równie przyjemne dla Twojego kota!

Kocie spa

Latem konieczna jest codzienna pielęgnacja sierści w celu usuwania martwych włosów. Wyczesywanie sprawia, że kot czuje się trochę bardziej komfortowo. Większość kotów w tym czasie zwiększa także własny czas poświęcany na pielęgnacje. Jest to normalne zjawisko związane z termo-regulacją – ślina odparowuje z futra i ochładza kota.

Pielęgnacja i ochrona skóry kotów bezwłosych powinna opierać się na stosowaniu przeznaczonych specjalnie dla tych kotów kremów z filtrami!

Reklama

Woda zdrowia doda

Każdy kot musi mieć stały dostęp do odpowiedniej ilości świeżej wody. Opiekun powinien regularnie sprawdzać miskę i napełniać ją. Konieczne może być rozstawienie kilku pojemników z wodą zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Odrobina cienia

Koty wychodzące na zewnątrz powinny mieć zapewnione zacienione miejsca. W przypadku małych ogródków bez krzewów i drzew cień powinien być stworzo­ny w sposób sztuczny na przykład za pomocą rozwieszonej tkaniny.

Krem z filtrem

Koty tak samo jak ludzie są podatne na oparze­nia słoneczne! Szczególnie narażone są zwierzęta o białym umaszczeniu, z białymi uszami lub jasnymi nosami. Zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne może u nich doprowadzić do powstawania zaczerwienień, bolesnych pęcherzy i owrzodzeń. Dostępne są jednak kremy z filtrem przeznaczone dla zwierząt domowych. Warto nakładać je na pozbawione włosów obsza­ry, między innymi na końcach uszu oraz na nosie.

Maty chłodzące, okłady z lodu i mokre ręczniki

Na rynku zoologicznym dostępne są także różne rodzaje mat chłodzących. W kryzysowych sytuacjach można je jednak zastąpić, zawijając na przykład w koc opakowanie mrożonych warzyw. Taki chłodzący kompres można położyć w miejscu wypoczynku kota, zabieg ten ma podobny efekt do działania wspomnianych mat.

Większość kotów nie lubi moknąć, ale potarcie futra zwilżonym chłodną wodą ręcznikiem lub po prostu mokrą ręką może przynieść mu ulgę podczas letniego skwaru.

Cały artykuł przeczytasz w letnim wydaniu Pets Style – czytaj więcej

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.