Spis treści
Kot bengalski to prawdopodobnie jeden z piękniejszych kotów. Wyglądem przypomina małego lamparta i być może dlatego ta rasa cieszy się dużą popularnością. Kot bengalski ma dość gęsty podszerstek, ale linieje w niewielkim stopniu. Jeżeli więc zależy Ci na dzikim, oryginalnym wyglądzie, a nie chcesz zbierać kępek sierści z dywanu, to bengalczyk będzie idealnym wyborem.
Kot bengalski – charakterystyka rasy
- Waga: samica – 3 do 6 kg, samiec – nawet do 10 kg.
- Futro: krótkie, gęste.
- Charakter: energiczny, uparty, inteligentny, lojalny, przyjacielski.
- Wychowanie: bengalczyk szybko się uczy, nie tylko zapamiętuje komendy, może być także wyprowadzany na smyczy, ale trzeba go tego nauczyć, w przypadku tej rasy sprawdzi się metoda klikerowa lub smaczkowa.
- Dla kogo: przede wszystkim dla osoby, która chciałaby mieć kota przyjaciela (bengale czasem określa się koto-psami).
Jak wygląda kot bengalski – opis rasy
Kot bengalski to rasa kota domowego charakteryzująca się wyjątkowym i pięknym umaszczeniem, które przypomina dzikie koty, takie jak lampart azjatycki. Koty bengalskie są średniej wielkości, muskularne, o mocnej budowie. Najważniejsze cechy, którymi charakteryzuje się kot bengalski, to:
- mocna budowa, płynne, „lamparcie” ruchy,
- wydłużone ciało, sprężysta sylwetka,
- głowa o kształcie trójkąta, stosunkowo mała w porównaniu z resztą ciała,
- charakterystyczne paski na policzkach i szyi,
- wyraźne poduszeczki wąsów i wysoko podniesione kości policzkowe,
- kończyny proste, umięśnione, tylne dłuższe niż przednie,
- oczy duże, owalne, ustawione lekko na skos,
- uszy nie za duże, osadzone średnio wysoko, ułożone w trójkąt względem głowy,
- ogon średniej długości, gruby, zaokrąglony; ma kilka wyraźnych pierścieni i czarną końcówkę.
Sierść i umaszczenie kota bengalskiego
Sierść bengala jest krótka, gęsta, jedwabista sierść, czasem z efektem glitter. Charakteryzuje się delikatnym w dotyku, aksamitnym uczuciem. Koty tej rasy występują w różnych umaszczeniu. Najczęściej występującym kolorem jest brązowy. Ale umaszczenie może być też inne: srebrne (silver), czarne, zwane też węgielkowym (charcoal), i śnieżne (snow). Ale nawet w tych odmianach możemy wyróżnić szczegółowe warianty kolorystyczne. I tak na przykład wśród białych bengali wyróżniamy: snow mink, snow lynx oraz snow sepia. Pamiętaj, że śnieżne bengalczyki wybarwiają się na przestrzeni swojego całego życia, a kolor sierści z czasem może się zmienić.
– Intensywność umaszczenia u kotów bengalskich śnieżnych związana jest z ilością barwnika żółtego i im go więcej, tym ciemniejszy kot. Czyli snow lynx to bardzo jasny, niemalże wizualnie biały kot, snow mink to kot o wyraźnie widocznych znaczeniach w kolorze kawy z mlekiem, a snow sepia jest najciemniejszy, jak zdjęcia w sepii. Ma to również przełożenie na kolor oczu: snow lynx mają oczy zawsze niebieskie (i tylko takie), snow mink – oczy aqua lub turkusowe, a snow sepia zawsze i wyłącznie zielone – wyjaśnia Maria Stemblewska z hodowli Aeni Bengal.
Charcoal również może występować w kilku konfiguracjach, wśród nich można wymienić np. silver charcoal lub brown charcoal.
Charakter kota bengalskiego
Nie tylko ciekawość będzie pierwszym stopniem do piekła u bengalczyka. Koty bengalskie są bardzo przywiązane do domowników, ale wobec obcych potrafią być nieufne. Choć na ogół te koty to niesprawiające problemu lamparcie aniołki, wciąż nie są to zwierzęta bez wad. Na szczęście zalet mają dużo więcej. Przede wszystkim koty tej rasy nazywane są czasami koto-psami. Z jednej strony wciąż są to dość niezależne zwierzęta, o dzikiej naturze, z drugiej – można je nauczyć na przykład chodzenia na smyczy. Reagują też na swoje imię, potrafią nawet wejść w dialog z opiekunem. Mówi się, że to rozmowne, a nawet gadatliwe koty, które potrafią nie tylko mruczeć.
Dobrze wychowany od kociaka bengal nie ma w sobie agresji, i to mimo dużego temperamentu, który odziedziczył po dzikich przodach.
Wychowanie jest natomiast kluczem do wszystkiego. To koty bardzo inteligentne i oprócz poświęcania czasu na zabawę, głaskanie i przytulanie, nie powinno się zapominać o wychowaniu kota bengalskiego. Wrodzony terytorializm, ogromna ciekawość otaczającego go świata i testowanie swoich mocy sprawczych powodują, że powinniśmy również umieć wyznaczać bengalom granice. Konieczna jest konsekwencja.
– Kot bengalski doskonale rozumie, że nie może wchodzić na stół, podczas gdy domownicy jedzą obiad, ale wcześniej musi być zdjęty ze stołu bez okazywania negatywnych emocji nieskończoną ilość razy – opowiada Maria Stemblewska. – Zaniechanie tej konsekwencji spowoduje, że to kot wyznaczy zasady. Kot bengalski zawsze chce być pełnoprawnym członkiem rodziny i brać udział we wspólnym życiu i wszystkich czynnościach domowników, a przecież nie wszystkie czynności są dla niego bezpieczne lub nie wszystkie zwyczajnie odpowiadają domownikom. Na przykład nie chcielibyśmy, by nasz czworonożny przyjaciel wchodził na klawiaturę laptopa podczas pracy zdalnej lub wskakiwał na deskę do prasowania, na której stoi gorące żelazko.
Jeśli wyznaczymy granice i zachowamy konsekwencję postępowania, będziemy mieli w domu wspaniałego przyjaciela, który odwdzięczy się nam ogromnym przywiązaniem i miłością.
Zalety kota bengalskiego
- radosne, łagodne usposobienie,
- energiczność,
- przywiązanie do właściciela,
- przyjacielskość,
- inteligencja,
- łatwość w nauce nowych komend.
Wady kota bengalskiego
- terytorializm,
- nieufność wobec obcych,
- upór,
- czasem nadmierna ciekawość.
Kocię kota bengalskiego
Kocięta bengalskie, podobnie jak wszystkie młode koty, są urocze, pełne energii i ciekawości. Wczesna socjalizacja jest kluczowa. Dzięki niej dorastają na zrównoważone i pewne siebie koty, które dobrze adaptują się do życia domowego. Warto zapoznać je z różnymi dźwiękami, ludźmi i sytuacjami. Kocięta są bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych rzeczy. Można je trenować podobnie jak psy, ucząc korzystania z kuwety, drapaka czy nawet wykonywania prostych sztuczek.
Aby zapewnić prawidłowy rozwój, kocięta potrzebują wysokiej jakości karmy przeznaczonej specjalnie dla kociąt, która dostarcza odpowiednich składników odżywczych. Kocięta bengalskie rosną stosunkowo szybko. Osiągają pełen rozmiar w wieku około 1-2 lat, chociaż ich osobowość może nadal ewoluować w miarę dojrzewania. Już jako młode kocięta, bengalskie wykazują pewne cechy charakterystyczne dla dorosłych kotów tej rasy, takie jak zamiłowanie do wody czy skłonność do “gaworzenia”.
Jeśli zastanawiasz się nad adopcją lub kupnem bengala zastanów się, czy jesteś gotowy na dużą dawkę energii i zabawy, jaką wniosą do Twojego życia. Ich piękno, inteligencja i unikalna osobowość sprawiają, że są wyjątkowymi towarzyszami.
Kot bengalski w rodzinie
Kot tej rasy przywiązuje się zarówno do człowieka, jak i do otoczenia. Często jest zdystansowany wobec obcych i wykazuje tendencję do terytorializmu. Bengalczyk akceptuje dzieci, ale warto pamiętać o potrzebach przedstawiciela tej rasy kotów. U niego jest czas na zabawę, ale jest też czas na wyciszenie. Wszystko zależy od podejścia dorosłych. To od nich zależy zagospodarowanie przestrzeni w odpowiedni sposób, aby umożliwić kotu bengalskiemu spokojny wypoczynek. Bengale z powodzeniem zaakceptują inne zwierzęta, są tolerancyjne także wobec psów.
Dla kogo kot bengalski?
Na pewno dla osób aktywnych i poszukujących pupila, który charakterem i sposobem bycia przypomina psa. Bengal może stać się prawdziwie wiernym przyjacielem. Mocno przywiązuje się do właściciela. Wystarczy poświęcić mu trochę czasu, a nauczy się chodzić na smyczy, aportować, może nawet będzie kąpał się w wannie ze swoim właścicielem. Osoba, która decyduje się na przedstawiciela tej rasy kotów, powinna jednak zdawać sobie sprawę z wymagań tych zwierząt. Bengale są bardzo aktywne, szybko się nudzą, potrzebują dużo uwagi. Dlatego właściciel takiego mruczka powinien mieć sporo wolnego czasu zarezerwowanego dla swoich zwierząt.
Ile żyją koty bengalskie?
Koty tej rasy mogą przeżyć od 9 do nawet 16 lat.
Zdrowie kota bengalskiego
Koty bengalskie należą do bardziej odpornych na choroby ras kotów. Hodowcy dokładają wszelkich starań, by wykluczyć możliwe choroby genetyczne. Problemem może być natomiast choroba zwana kardiomiopatią przerostową, której hodowcy w stu procentach wykluczyć nie mogą.
– W przypadku kardiomiopatii przerostowej serca jedyną metodą sprawdzenia jest echo serca, które mówi o stanie serca na dzień badania, dlatego w hodowlach przeprowadza się badania wszystkich kotów hodowlanych co półtora roku – dodaje Maria Stemblewska z hodowli Aeni Bengal. – Nowi opiekunowie też powinni takie badanie wykonywać profilaktycznie, zgodnie z zaleceniami weterynarza kardiologa po uzyskaniu przez kota dorosłości, choć niektórzy weterynarze mówią o konieczności takiego badania, dopiero jak kot wchodzi w wiek średni, jeśli wcześniej nic niepokojącego się nie dzieje.
U kota bengalskiego mogą jednak pojawić się także problemy z dziąsłami i zębami, rzadko notowano choroby takie jak degeneracja siatkówki czy niedobór kinazy pirogronianowej.
Koty bengalskie są bardzo ciekawskie. Jeśli więc chcesz uniknąć niespodziewanych problemów ze zdrowiem (na przykład poparzenia), zwróć uwagę, czy Twój pupil nie wtyka nosa w nie swoje sprawy w rodzinnej kuchni.
Potrzeby żywieniowe – żywienie kota bengalskiego
W przypadku przedstawicieli tej rasy kotów sprawdzi się stosowanie diety BARF.
– Kot bengalski to miesożerca i surowożerca jak każdy kot. Żywienie typu BARF jest z pewnością najlepszą formą dostarczania pożywienia każdemu kotu, bez względu na rasę, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych, jakie może wywołać niewłaściwe przygotowanie posiłków – mówi Marta Stemblewska z hodowli Aeni Bengal. – Jeśli nie czujemy się w tym dobrzy, to lepiej stosować wysokomięsne karmy z puszki.
A jeśli nie BARF, to co? Żywienie bengali może także bazować na mokrych karmach wysokiej jakości. Pamiętaj jednak, że bengale prowadzą dość aktywny tryb życia – to również powinieneś uwzględnić w ich diecie.
Odpowiednia dieta ma wpływ na stan zdrowia, a nawet może wydłużyć życie Twojemu zwierzęciu.
Pielęgnacja kota bengalskiego
Kot tej rasy nie linieje mocno. Odpowiednia pielęgnacja będzie polegała na wyczesywaniu (wystarczy to robić kilka razy w miesiącu, zbyt częste wyczesywanie niszczy sierść). Co jakiś czas trzeba oczywiście sprawdzić uszy, aby kontrolować ich czystość. Zapominanie o tym zabiegu może doprowadzić na przykład do zapalenia uszu u kota.
Kot bengalski – cena
Kocięta bengalskie są dostępne najczęściej w cenie od 3000 do 5500 złotych. Górna granica cenowa zależy od tego, czy kupujemy kota „na kolana”, czy do hodowli. W sytuacji, gdy chcemy nabyć kota do hodowli, cena kota będzie dużo wyższa i może sięgać od 10 000 do 12 000 złotych.
Historia rasy kotów bengalskich
Człowieka od zawsze fascynowały dzikie zwierzęta. Ale przecież lamparta nie da się trzymać w domu! A co gdyby skrzyżować dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym? Na taki pomysł wpadła w latach 60. XX wieku amerykańska biolog Jean Mill. Na podobny eksperyment zdecydował się też dekadę później dr Willard Centerwall – on również skrzyżował azjatyckiego lamparta z kotem domowym. Tyle że Centerwall robił to głównie z pobudek naukowych – chciał dowiedzieć się, jaka jest odporność dzikich bengali na białaczkę. W wyniku krzyżówki pojawiły się kocięta bengalskie, było ich osiem. Centerwall podarował kocięta bengalskie Jean Mill, a ta przejęła je i założyła hodowlę.
TICA (The International Cat Association) uznało tę rasę za oficjalną dopiero w latach 80. XX wieku, jednak do dziś jest to jedna z rzadszych ras.
Ciekawostki o kotach bengalskich
- Inne określenie kota bengalskiego to leopardeta.
- Bengalczyk budową i kształtem sylwetki, a czasem też zachowaniem, przypomina swoich dzikich przodków.
- Ostateczny wzór cętek kształtuje się dopiero po upływie pierwszych sześciu miesięcy życia kociąt bengalskich.
- U niektórych osobników tej rasy futro wygląda tak, jakby zostało posypane brokatem (efekt glitter).
- Koty tej rasy lubią wodę i potrafią pływać.
Imiona dla kocura bengala
Amadeus, Amor, Aruś, Dedal, Dragon, Eros, Faraon, Faro, Midas, Henryk, Hugo, Ikar, Julian, Johnny, King, Lampe, Lampi, Lampart, Leon, Lovelas, Maurycy, Mruczek, Tezeusz, Tytus, Zeus
Imiona dla kotki bengalskiej
Amber, Afris, Ariadna, Channel, Hera, Julia, Keira, Klara, Kleopatra, Kora, Lea, Leonia, Leokadia, Persefona, Paris, Seniorita, Zoja, Zora
Bengalskie koty. Podsumowanie
- Kot bengalski to stosunkowo nowa rasa.
- Dziki wygląd kota bengalskiego jest wzmocniony przez charakterystyczną grubą i bogatą cętkowaną lub marmurkową sierść.
- W przeciwieństwie do wielu kotów, koty bengalskie uwielbiają wodę. Mogą cieszyć się zabawą w misce z wodą, bawić się pod kroplującym kranem lub nawet towarzyszyć Ci pod prysznicem!
- Kot bengalski jest kotem niezwykle aktywnym, który potrzebują dużo stymulacji. Są znane z tego, że biegają po domu, skaczą na wysokie powierzchnie i uwielbiają zabawki interaktywne.
- Kot tej rasy jest nieufny w stosunku do obcych.
- Są niezwykle inteligentne, co może czasem prowadzić do psot. Mogą nauczyć się otwierać drzwi, włączać światła czy manipulować różnymi przedmiotami w domu.
- Koty bengalskie chętnie chodzą na spacery na smyczy.
- Klasyfikacja FIFe. Kategoria III (koty krótkowłose i somalijskie), kod EMS: BEN