Spis treści
Wszyscy wiemy, że w tej chwili Ukrainie potrzebna jest pomoc. Ważne jest zapewnienie opieki zarówno kobietom i dzieciom, jak i zwierzętom. Każdy z nas może okazać wsparcie dla osób, które uciekając z objętego wojną kraju, nie chciały rozstać się ze swoimi psami i kotami będącymi członkami ich rodzin. Można wesprzeć także fundacje szukające nowych domów dla bezdomnych psów i kotów znalezionych na granicy. Dowiedz się, jak pomagać mądrze i jaką wybrać karmę dla psów z Ukrainy!
Podstawy żywienia psów
W idealnym świecie pies powinien jeść wysokiej jakości pożywienie, które zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Taka pełnowartościowa i wysokostrawna dieta może być jedynym pokarmem psa przez większość jego życia. Zwykle nie trzeba jej zmieniać, a nową karmę wprowadza się dopiero w sytuacji, gdy:
- zmienia się etap życia lub stan fizjologiczny psa,
- pojawiają się określone choroby,
- dany produkt nie służy zwierzęciu.
W większości przypadków zaleca się wtedy rozłożyć proces zmiany karmy na co najmniej 7 dni. W tym okresie dotychczasowa karma powinna być mieszana z nową ze stopniowym zwiększaniem udziału tej drugiej.
Niestety nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się, że gwałtowne zmiany żywienia są nieuniknione. Z taką sytuacją spotykamy się w przypadku psów pochodzących z Ukrainy.
Karma dla psów z Ukrainy. Jaką karmę kupić?
Po pierwsze należy zwrócić uwagę, czego potrzebują poszczególne organizacje. Niektóre z nich mogą prosić o konkretne produkty, co warto uszanować. Zawsze dobrym pomysłem jest postawienie na karmy dobrej jakości. Jednak dla wielu z nas główną rolę odgrywa cena produktu, dlatego warto wiedzieć, że sporo dobrych karm dla psów wcale nie ma wygórowanych cen. Produkty z przyzwoitym składem znajdziesz zarówno w sklepach zoologicznych, jak i niektórych supermarketach. A jeśli nie wiesz, jaką karmę kupić, a chcesz pomóc, wesprzyj zbiórkę charytatywną “Dla zwierząt w Ukrainie”. Nasza redakcja kupi karmę w Twoim imieniu i przekaże ją fundacjom, które pomagają potrzebującym zwierzętom.
Uchodźcom ze zwierzętami oraz fundacjom ratującym porzucone psy i koty będą potrzebne zarówno karmy suche, jak i mokre. W ten sposób będzie można przynajmniej częściowo dopasować żywienie do dotychczasowych przyzwyczajeń zwierząt. Zmiana rodzaju karmy u czworonogów przeżywających ogromny stres nie jest najlepszym pomysłem!
Pamiętaj, że wśród uratowanych psów z Ukrainy mogą być także osobniki w różnym wieku. Niektóre mogą być w złym stanie zdrowia lub cierpieć na różne choroby. Być może niektóre fundacje będą potrzebowały karm typu „recovery” lub diet dla zwierząt z cukrzycą czy chorobami wątroby. Takie informacje będą pojawiały się z czasem. Warto śledzić nowe prośby i – o ile masz taką możliwość – zapewniać pomoc regularnie.
Jak jeszcze można pomóc psom z Ukrainy?
Oprócz karm dla psów i kotów potrzebne mogą być np. probiotyki dla zwierząt, preparaty wyciszające (np. feromony, naturalne tabletki uspokajające) oraz przeciwbiegunkowe. O szczegóły można dopytać w miejscach, do których chcesz przekazać pomoc.
Warto też pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć przekazywane produkty, by nie uległy uszkodzeniu w czasie transportu. Jeżeli przekazujesz więcej rzeczy, opisz kartony. Ułatwi to pracę osobom, które sortują otrzymaną pomoc rzeczową i przekazują ją dalej.
Czego nie dawać psom z Ukrainy?
Pomoc musi być pomocą! Nie wolno przekazywać zatem karm przeterminowanych lub otwartych produktów, które np. nie zasmakowały Twojemu psu. Unikaj także karm, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze smaku.
“Dla Zwierząt w Ukrainie” – zbiórka magazynu Pets Style
Redakcja magazynu Pets Style uruchomiła zbiórkę „Dla Zwierząt w Ukrainie”, dzięki której możesz pomóc potrzebującym zwierzętom z Ukrainy. Wybierasz markę, z którą chcesz pomóc, i kwotę, którą chcesz przekazać na rzecz pomocy pokrzywdzonym zwierzętom. Redakcja Pets Style w Twoim imieniu kupi karmę i potrzebne rzeczy dla psów i kotów. Następnie dary zostaną przekazane fundacjom zaangażowanym w pomoc zwierzętom z Ukrainy i w Ukrainie.
Pamiętajcie, że wiele zwierzaków w zamieszaniu podczas ucieczki zostało pozostawionych samym sobie, są bez właścicieli i bez pożywienia. Każdy, kto wpłaci pieniądze, powinien pobrać grafikę z podziękowaniem i pokazać znajomym w mediach społecznościowych, że pomaga, a nie tylko o tym gada.
Jeśli nie możesz wesprzeć akcji finansowo, udostępnij zbiórkę na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie. Razem możemy więcej #dlazwierzatwukrainie.
Więcej informacji na stronie: www.dlazwierzatwukrainie.pl.