Home Lifestyle Powiat żywiecki przyjazny czworonogom

Powiat żywiecki przyjazny czworonogom

Jeśli chcielibyście spędzić urlop, nie nudząc się ani przez chwilę, przyjedźcie wraz z rodziną i czworonożnymi pupilami na gościnną ziemię żywiecką. Tu, zarówno w zimie, jak i w lecie, każdy może znaleźć coś dla siebie, zobaczyć góry w tysiącach barw, podziwiać wspaniałe piękno natury. Cieniste lasy, dobrze oznakowane szlaki turystyczne zapraszają do wędrówek z plecakiem, Jezioro Żywieckie – do uprawiania sportów wodnych i wędkowania, góra Żar umożliwia próbę sił w lotniarstwie i szybownictwie, wyższe zaś partie Beskidu Żywieckiego zimą są rajem dla narciarzy.

Powiat żywiecki ma nie tylko wspaniałe warunki przyrodnicze i bazę turystyczno-rekreacyjną umożliwiającą całoroczny wypoczynek, ale również bogate dziedzictwo kulturowe, nadal żywe tradycje, zwyczaje i obrzędy górali beskidzkich, specyficzną gwarę, bogate stroje, ekspresyjną muzykę oraz zabytki świadczące o wspaniałej przeszłości tej ziemi: siedziby rodów magnackich, dworki, drewniane kościółki, przydrożne kapliczki i góralskie chaty.

Reklama

Powiat żywiecki ma bazę turystyczno-rekreacyjną umożliwiającą całoroczny wypoczynek.

Imprezy kulturalne i sportowe w powiecie żywieckim

Termin urlopu warto dopasować do kalendarium licznych imprez kulturalnych i sportowych, o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Bo też po letniej wędrówce, zimowym szusowaniu lub spacerach po romantycznym żywieckim parku warto – nakarmiwszy ciało regionalnym jadłem – nasycić duszę muzyką ludową lub klasyczną.

W czasie karnawału corocznie odbywające się Gody Żywieckie, na przełomie lipca i sierpnia – Tydzień Kultury Beskidzkiej, a w grudniu – cykl imprez Boże Narodzenie po beskidzku, to tylko niektóre z atrakcji kulturalnych regionu. Tu poznacie ludzi przywiązanych do swej małej ojczyzny, pielęgnujących folklor i rodzime tradycje, którym „do szczęścia niewiele potrzeba, byle była praca i kawałek chleba…”.

Kto raz spojrzy ze szczytu na uśpione doliny, ten do nas powróci, by jeszcze raz zjednoczyć się z przyrodą, pooddychać zapachem zielonych wierchów, uścisnąć spracowaną dłoń górala, posłuchać starych, ludowych opowieści, odpocząć od gwaru wielkich miast.

Termin urlopu w powiecie żywieckim warto dopasować
do kalendarium licznych imprez kulturalnych i sportowych.

Odkryj miejsca przyjazne psom!

Pałac Habsburgów, fot. Żywiec Media

Żywiec | Zespół parkowo-zamkowy

W centrum miasta mieści się zespół parkowo-zamkowy. Szesnastowieczny Stary Zamek oraz dziewiętnastowieczny Pałac Habsburgów są wplecione pomiędzy alejkami pięknego parku stworzonego w stylu angielskim z malowniczym domkiem chińskim.

Międzybrodzie Żywieckie | Góra Żar

Góra Żar to wzniesienie w Międzybrodziu Żywieckim, z którego rozpościera się piękny widok na Beskidy. Na szczyt góry Żar można wjechać specjalną kolejką terenowo-linową. Na szczycie góry zbudowano zbiornik wodny, a w jej wnętrzu znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa. Wśród licznych atrakcji znajdziemy tam również wyciąg narciarski, szkołę szybowcową oraz park linowy.

Jezioro Żywieckie

Magnesem dla osób przyjeżdżających na Żywiecczyznę są zbiorniki wodne – Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie. Miejscowości położone wzdłuż brzegów stały się popularnymi ośrodkami turystycznymi o różnym standardzie. Praktycznie każdy ośrodek posiada własną keję i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Turystyka wodna to możliwość żeglowania, plażowania, pływania, „spacerów” na rowerkach wodnych, a także nurkowania, jeżeli posiada się odpowiednie umiejętności i sprzęt.

Góra Żar, fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Etnopark odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego.
To budynki, które pochodzą z różnych okresów i w które na nowo została tchnięta dusza. Są perełkami architektury beskidzkiej. Na obszarze ponad 6 ha posadowionych zostało już 17 zabytkowych obiektów architektury.

Węgierska Górka | Forty obronne Westerplatte Południa

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Węgierskiej Górki są schrony bojowe, upamiętniające walki obronne w 1939 r., które do historii kampanii wrześniowej przeszły jako Westerplatte Południa. Z pięciu wybudowanych schronów można zobaczyć cztery. W schronie „Wędrowiec” znajduje się Izba Tradycji Oręża Polskiego, która udostępniona jest do zwiedzania. W skład fortyfikacji wchodzą również schrony: „Waligóra”, „Wąwóz”, „Włóczęga” oraz „Wyrwidąb”.

Forty Węgierska Górka, fot. Marcin Mazurkiewicz

Radziechowy-Wieprz | Droga krzyżowa na Matyskę – Golgotę Beskidów

Nad wsią Radziechowy wznosi się Matyska, na której szczycie postawiono wielki Krzyż Milenijny. Prowadzi do niego oryginalna droga krzyżowa, której stacje zaprojektował znany rzeźbiarz Czesław Dźwigaj. Sama góra nazwana została Golgotą Beskidów.

Wybrane obiekty noclegowe na Żywiecczyźnie akceptujące zwierzęta:

  1. Hotel Żywiecki**** Medical Spa & Sport, Przyłęków
  2. Hotel Beskidian, Węgierska Górka
  3. Zajazd Beskidy, Żywiec
  4. Szkolne Schronisko Młodzieżowe, Zarzecze
  5. Hotel Zimnik, Lipowa
  6. Hotel Beskid, Milówka
  7. Hotel Fero Lux, Korbielów
  8. Gościniec Rajec, Rajcza
  9. Rancho Adama, Pewel Ślemieńska
  10. Hotel Dwór, Rychwałd
  11. Hotel Centrum Wypoczynku Odys, Tresna
  12. Zajazd Maxim, Żywiec
  13. Apartamenty Maria, Żywiec
  14. Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Nad Wodospadem, Międzybrodzie Bialskie.

Polecamy:

 Na Jurę z psem

Świętokrzyskie z psem

Zwiedzam pomorskie z psem

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.