Home PiesPielęgnacja psa Linienie psa. Co zrobić, gdy pies linieje

Linienie psa. Co zrobić, gdy pies linieje

Zmiany w świecie przyrody nie pozostają bez znaczenia dla domowych czworonogów. Gdy my wymieniamy ubrania na cieplejsze, psy również przywdziewają nową szatę. Niestety, linienie psów bywa prawdziwym utrapieniem dla ich właścicieli. Wiosną i jesienią psia sierść jest dosłownie wszędzie: na ubraniach, meblach, dywanie. W jaki sposób odróżnić patologiczne wypadanie sierści u psa od fizjologicznej wymiany futra? Jak poradzić sobie z sezonowym linieniem u psa? Podpowiadamy.

Skuteczne sposoby na nadmierne wypadanie sierści u psa

Fizjologiczne linienie psów – jak je rozpoznać?

Sierść u psa to nie tylko wspaniała ozdoba. Razem ze skórą stanowi ona podstawową barierę między ciałem a środowiskiem zewnętrznym. Okrywa włosowa zapewnia czworonogom ochronę przed ciepłem, zimnem, urazami, szkodliwymi substancjami. Aby jednak szata mogła dobrze spełniać swoje funkcje, musi ulegać okresowej zmianie.

Reklama

Linienie psa jest procesem fizjologicznym, który ma pomóc zwierzakowi przystosować się do warunków panujących na zewnątrz. Wiosną szata psów staje się cieńsza i bardziej przewiewna, z kolei jesienią – grubsza i cieplejsza. Dzięki temu psy mogą bez trudności utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Okresowa wymiana sierści uzależniona jest zarówno od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Na proces ten wpływają:

  • długość dnia świetlnego,
  • temperatura otoczenia,
  • poziom hormonów (m.in. tarczycy, kory nadnerczy, hormonów płciowych, melatoniny),
  • rodzaj sierści,
  • stan zdrowia,
  • sposób żywienia.
kiedy pies linieje

Jak przebiega sezonowe wypadanie sierści u psa?

Linienie u psa zachodzi w sposób cykliczny dwa razy w roku: wiosną i jesienią. W cyklu życiowym mieszków włosowych wyróżnić można trzy fazy: wzrostu (anagen), pośrednią (katagen) i spoczynkową (telogen). Długość poszczególnych faz uzależniona jest od

  • rasy,
  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • predyspozycji genetycznych zwierzaka.

Wzrost włosów u psów przebiega etapami. Wypadanie sierści obserwuje się, gdy większość mieszków włosowych znajduje się w fazie wzrostu. Rosnące włosy stopniowo wypychają stare i zajmują ich miejsce. Długość faz wzrostu i spoczynku jest ściśle powiązana z długością dnia świetlnego. Im krótsze są dni, tym dłużej włosy pozostają w fazie spoczynkowej, a sierść staje się gęstsza. Wiosną dochodzi natomiast do zaniku wielu mieszków włosowych, co skutkuje przerzedzeniem okrywy włosowej. Proces linienia u psów trwa zwykle 1–2 miesiące.

Sezonowa wymiana sierści u psów jest zjawiskiem naturalnym.

W warunkach fizjologicznych wymiana sierści przebiega praktycznie niezauważalnie. Nowa sierść szybko zastępuje starą. U psów, które większość czasu przebywają w domu, linienie może jednak utracić charakterystyczny wzorzec sezonowy. Zdarza się, że u takich zwierząt wypadanie sierści obserwuje się przez cały rok. Czworonogi nie wykształcają też typowej zimowej szaty. Duży wpływ na przebieg linienia ma także długość i rodzaj psiej sierści. U psów obdarzonych gęstym podszerstkiem proces ten przybiera często spektakularną postać. Zwierzaki gubią całe kępy sierści. Z kolei u niektórych psów długowłosych wymiana włosa może być trudna do zaobserwowania.

Łysienie czy linienie psa – jak je rozróżnić?

Niektórzy psi właściciele miewają wątpliwości, czy wypadanie sierści u psa ma charakter fizjologiczny, czy patologiczny. Jak odróżnić sezonowe linienie od łysienia? Linienie – w przeciwieństwie do łysienia – dotyczy całego ciała. Pies traci sierść równomiernie i powoli. Dodatkowo linienie psa na ogół w żaden sposób nie wpływa na samopoczucie. Z kolei patologiczne wypadanie sierści u psa dotyczy tylko niektórych partii ciała. Często powoduje odsłonięcie fragmentów nagiej skóry. Co więcej, proces ten niejednokrotnie przebiega szybko i z dużą intensywnością. Dodatkowo łysieniu często towarzyszą inne niepokojące objawy, tj.:

  • świąd i intensywne drapanie się,
  • zaczerwienienie i stan zapalny skóry,
  • zmiany skórne (rany, strupy),
  • pogorszenie kondycji włosa,
  • łuszczenie się skóry,
  • zmatowienie i pogorszenie pigmentacji futra,
  • utrata apetytu, problemy trawienne,
  • niepokój, drażliwość,
  • apatia, pogorszenie ogólnej kondycji.

Jeśli zaobserwujesz u swojego pupila takie objawy, koniecznie zasięgnij porady weterynarza. Niezależnie od przyczyny nadmierne wypadanie sierści u czworonoga może wymagać leczenia farmakologicznego, zastosowania specjalnej diety lub szamponów leczniczych.

zmiany futra, objawy linienie psa

Wypadanie sierści u psa – przyczyny

Stan sierści to jeden z najlepszych wyznaczników psiego zdrowia. Nadmierne wypadanie sierści u psa może być objawem wielu chorób. Do najczęstszych przyczyn problemów z szatą należą:

  • alergia – jednym z objawów alergii pokarmowej lub kontaktowej jest dotkliwy świąd. Może on skłaniać do intensywnego drapania się, które powoduje wzmożone wypadanie sierści u psa. W przypadku alergii pokarmowej świąd dotyczy zwykle całego ciała. Z kolei przy alergii kontaktowej zwykle obejmuje partie ciała, które miały bezpośredni kontakt z substancją uczulającą;
  • zaburzenia hormonalne – nieprawidłowy poziom hormonów zaburza wzrost włosów i prowadzi do ich nadmiernej utraty. Łysienie hormonalne często ma charakterystyczną symetryczną postać. Łysienie u psów obserwuje się m.in. w przebiegu niedoczynności tarczycy i zespołu Cushinga;
  • choroby dermatologiczne – wypadanie sierści może być skutkiem infekcji skórnych spowodowanych przez bakterie lub grzyby;
  • niedobory pokarmowe – niedobór białka, witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych i składników mineralnych powoduje problemy z odbudową włosa u psów;
  • inwazje pasożytów – pasożyty zewnętrzne (np. pchły, nużeńce, świerzbowce) wywołują świąd i zmiany skórne. Pogorszenie wyglądu szaty może wynikać również z inwazji robaków jelitowych, które pozbawiają psa cennych składników odżywczych;
  • niewłaściwa pielęgnacja sierści – używanie do pielęgnacji zbyt ostrych i źle wyprofilowanych narzędzi może doprowadzić do wyrywania i uszkodzenia sierści w trakcie zabiegów;
  • stres – silny stres powoduje zmiany w cyklu życiowym mieszków włosowych, czego efektem jest nadmierne wypadanie sierści. Może ono wystąpić nawet po kilku miesiącach od traumatycznej dla psa sytuacji. Wyłysienia na tle behawioralnym są też objawem zachowań kompulsywnych. Psy cierpiące z powodu lęku lub frustracji niejednokrotnie wylizują lub wygryzają sierść w jednym miejscu.

Nadmierne wypadanie sierści u psa może wynikać ze stresu lub problemów zdrowotnych.

Linienie psa – sposoby na pielęgnację sierści u psa?

Choć linienie psa jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, w tym szczególnym czasie warto wyjątkowo zadbać o sierść czworonoga. Odpowiednia pielęgnacja psiej szaty może skrócić czas sezonowej wymiany sierści, wzmocnić psi włos i ułatwić jego regenerację. Jak dbać o sierść i skórę czworonoga w czasie linienia? Do najważniejszych elementów pielęgnacji psa w tym okresie należą:

  • Wyczesywanie sierści

Szczotkowanie sierści psa to z pewnością najważniejszy zabieg w czasie linienia. Wyczesywanie martwych włosów wspomaga prawidłową wentylację skóry, poprawia jej ukrwienie i pobudza odbudowę szaty. W okresie wzmożonego wypadania sierści warto szczotkować psa codziennie. Do pielęgnacji włosa najlepiej używać furminatora lub zgrzebła. U psów krótkowłosych można wykorzystać również szczotkę drucianą lub rękawicę do masażu. Akcesoria tego typu pozwalają pozbyć się podszerstka i łatwo zebrać martwą sierść, bez naruszania włosa okrywowego.

Wszystkie narzędzia powinny być dostosowane do grubości okrywy włosowej czworonoga, by dotarły do wewnętrznej warstwy szaty. Z tego względu psy obdarzone grubszą szatą potrzebują akcesoriów o dłuższych zębach. Przed szczotkowaniem psa należy dokładnie rozczesać wszystkie kołtuny. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać poza domem lub w pomieszczeniu, z którego łatwo usunąć sierść.

  • Odżywianie i nawilżanie włosa

Aby ograniczyć wypadanie sierści u psa, warto sięgnąć po odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry i sierści. Szczególnie przydatne będą preparaty o działaniu regenerującym (np. ze skrzypem polnym, keratyną), które przyspieszają wzrost włosów i wzmacniają je od wewnątrz. Dzięki nim wyczesanie podszerstka stanie się znacznie łatwiejsze. Należy unikać kosmetyków ze sztucznymi dodatkami, które mogą działać drażniąco na skórę psa. Dodatkowo pomocne mogą okazać się kosmetyki nawilżające do stosowania na sucho. Dzięki nim wyczesanie podszerstka stanie się znacznie łatwiejsze.

Jak wzmocnić sierść psa od wewnątrz?

Żywienie psa

Dieta to jeden z najważniejszych czynników wpływających na kondycję sierści oraz długość linienia psów. Aby ograniczyć wypadanie sierści u psa, warto zadbać o jego prawidłowe żywienie. W menu psa nie może zabraknąć składników budulcowych, witamin i minerałów. Dla pupila warto więc wybrać karmę o wysokiej zawartości białka zwierzęcego i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Na rynku zoologicznym dostępne są również specjalne karmy z formułą dermatologiczną wzmacniające kompleksowo psią szatę.

Suplementy dla psa

Bardzo przydatne w okresie linienia są również suplementy diety. Najlepiej zdecydować się na produkty przeznaczone dla zwierzaków z problemami ze skórą i sierścią. Produkty tego typu dostarczają psom substancji niezbędnych do odbudowy włosa. Dodatkowo wspomagają regenerację okrywy włosowej, redukują stany zapalne skóry, poprawiają strukturę, nawilżenie i pigmentację szaty. Dobrym wyborem będą zarówno preparaty mineralno-witaminowe, jak i naturalne oleje (np. olej z łososia, olej z ogórecznika). Korzystny wpływ na stan skóry i sierści czworonogów wykazują preparaty zawierające: kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cynk, krzem, żelazo, miedź, aminokwasy siarkowe (metioninę, cysteinę), witaminy z grupy B (biotynę, witaminę B5) i przeciwutleniacze.

Pomocny w czasie sezonowej wymiany sierści u psa może okazać się suplement Game Dog Hair & Skin. Preparat zawiera składniki aktywne (m.in. ekstrakt ze skrzypu polnego, kolagen rybi, cynk, witaminy z grupy B, ekstrakt z pokrzywy), które poprawiają kondycję okrywy włosowej i pobudzają jej regenerację. Dodatkowo suplement wspomaga terapię problemów skórnych i wzmacnia psie pazury. Preparat Game Dog Hair & Skin został wyróżniony prestiżową nagrodą – Diamentem Zoologii.

By ograniczyć wypadanie sierści u pupila, warto sięgnąć również po pokrzywę dla psów Alvanaeko. Suplement, w formie drobno mielonego zioła, wzmacnia i odżywia sierść oraz oczyszcza psi organizm z toksyn. Pokrzywa jest dla psów doskonałym źródłem składników wpływających korzystnie na stan skóry i włosa (m.in. kwasu krzemowego, kwasu pantotenowego, żelaza, wapnia i magnezu). Produkt Alvanaeko jest bardzo wygodny w podawaniu – wystarczy wymieszać go z pokarmem.

Dobrym uzupełnieniem diety psa w trakcie linienia może być także olej z łososia BRILLIANT. Naturalny suplement dostarcza psu cennych kwasów tłuszczowych omega-3 poprawiających kondycję szaty. Dzięki regularnemu stosowaniu produktu sierść czworonoga stanie się miękka, mocna i błyszcząca, a skóra zdrowa i odpowiednio nawilżona. Olej z łososia BRILLANT został zapakowany w specjalną butelkę z filtrem UV, dzięki czemu przez długi czas nie traci swoich właściwości.

pielęgnacja sierści psa

Pielęgnacja sierści u psa – najlepsze sposoby na linienie psa

  • Kąpiele

Masz dosyć wszędobylskich kłaczków sierści w domu? Okres linienia u psa to dobry moment na zafundowanie pupilowi kąpieli. Dzięki niej można łatwo pozbyć się podszerstka, dogłębnie oczyścić skórę psa i pobudzić odbudowę włosa. Do mycia psiej szaty należy używać specjalnego szamponu o pH dostosowanym do skóry zwierzaka. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę około 37–38°C. Przed zabiegiem trzeba dokładnie rozczesać okrywę włosową czworonoga. Po kąpieli warto natomiast zastosować odżywkę regenerującą lub wzmacniającą.

  • Profilaktyka przeciwpasożytnicza

Jeśli zależy Ci, by szata twojego pupila wyglądała efektownie, nie możesz zapominać o profilaktyce przeciwpasożytniczej. Pamiętaj o regularnym stosowaniu preparatów zwalczających pchły i inne pasożyty zewnętrzne. Dodatkowo przynajmniej raz na kwartał odrobaczaj zwierzaka.

  • Kontrola stanu skóry

Wypadanie sierści niejednokrotnie bywa pierwszym objawem choroby u psa. Nic nie zastąpi więc czujności właściciela. Wykonując zabiegi pielęgnacyjne, zawsze zwracaj uwagę na stan skóry i sierści czworonoga. Sprawdzaj też, czy w okrywie włosowej nie znajdują się pasożyty lub ich jaja. Nie lekceważ nigdy niepokojących zmian skórnych występujących u pupila.

  • Sprzątanie

Linienie psów nie jest wyłącznie problemem estetycznym. Unosząca się w pomieszczeniach sierść jest źródłem alergenów, pasożytów i zanieczyszczeń. Z tego względu w trakcie linienia właściciele psów powinni szczególnie zadbać o czystość domowych pomieszczeń. Warto więc regularnie zbierać sierść z dywanów i mebli. Można użyć do tego rolki do czyszczenia ubrań lub niektórych akcesoriów do wyczesywania psa. Dodatkowo należy zabezpieczyć powierzchnie, na których zwierzak często wypoczywa (np. przykryć je kocykiem).

Nawet najlepsze zabiegi w trakcie linienia nie są w stanie zastąpić całorocznej pielęgnacji. O sierść psa warto więc troszczyć się przez cały rok. Dzięki temu szata zwierzaka zawsze będzie mocna i błyszcząca, a linienie przestanie być problemem.

Podsumowanie – wypadanie sierści u psa

  • Linienie psów jest procesem fizjologicznym, który pozwala zwierzętom przystosować się do warunków panujących w otoczeniu.
  • Na proces linienia wpływają zarówno czynniki środowiskowe, jak i wewnętrzne.
  • Sezonowej wymiany sierści u psów nie należy mylić z łysieniem, które ma charakter patologiczny.
  • W okresie linienia psa warto szczególnie zadbać o pielęgnację sierści psa oraz wzmocnienie jej od wewnątrz.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.