Home PiesPielęgnacja psa Suplementy na sierść psa – element pielęgnacji okrywy włosowej

Suplementy na sierść psa – element pielęgnacji okrywy włosowej

Sierść służy psom do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała, chroni skórę przed uszkodzeniami i promieniowaniem słonecznym. W przypadku psów rasowych jest ona też istotnym elementem eksterieru zwierzęcia, szczególnie podczas wystaw. Pielęgnacja sierści psa powinna odbywać się zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. W tym artykule skupimy się na tym, jak dbać o sierść psa poprzez odpowiednie żywienie i suplementację.

Sierść psacodzienna pielęgnacja

Mnogość ras psów i ich duża zmienność w wyglądzie powodują, że pielęgnacja sierści różni się u poszczególnych przedstawicieli. W większości przypadków należy pamiętać, by regularnie wyczesywać psa. Czesanie pomoże w szybszym pozbyciu się martwych włosów, ograniczy plątanie się i filcowanie sierści, a także pobudzi krążenie krwi w skórze, co korzystnie wpłynie na jej odżywienie i kondycję. Suplementy na sierść dla psa mogą być wartościowym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.

Reklama

Wpływa na kondycję i wygląd sierści psa?

Czynniki zewnętrzneCzynniki wewnętrzne
pielęgnacja: regularność zabiegów, używane produkty i sprzęt (szczotki, szampony, odżywki itd.); środowisko: wycieranie sierści o podłoże, działanie różnych warunków atmosferycznych; pora roku: wymiana szaty na zimę i wiosnę.żywienie i suplementacja; wiek; genetyka: rasa, rodzaj włosa, choroby genetyczne; stan zdrowia: niektóre choroby nasilają wypadanie sierści, powodują wyłysienia, zmatowienie i łamliwość włosów oraz łupież. Nie należy zapominać o pasożytach skórnych; alergie z objawami skórnymi, stanami zapalnymi, świądem; stres: nasila wypadanie sierści.
sierść psa

Żywienie a wygląd sierści psa

Dieta jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na cały organizm, w tym także na kondycję skóry i sierści u psów. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki zmienia się w ciągu życia psa – warto o tym pamiętać i dostosowywać żywienie do potrzeb pupila.

Dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w skórze i wzrostu sierści potrzebne są:

  • białka – zwłaszcza te zawierające aminokwasy siarkowe, z których powstaje keratyna, czyli główny budulec włosów i pazurów,
  • witaminy – szczególnie A, E, C, a także witaminy z grupy B,
  • minerały – istotne są m.in. cynk i miedź,
  • tłuszcze – odpowiednie poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz ich właściwe proporcje,
  • inne związki biologicznie czynne, np. przeciwutleniacze, polifenole.

W uzupełnianiu tych składników w diecie pomogą odpowiednio dobrane suplementy dla psów. Poniżej przybliżymy działanie wybranych substancji odżywczych na skórę i sierść.

Czy wiesz, że nawet 30% dziennego zapotrzebowania organizmu psa na białko przeznaczone jest na wytwarzanie sierści?

W procesach metabolicznych przebiegających w skórze bierze udział wiele związków, w tym: białka, witaminy, minerały. Niedobory tych składników mogą przyczyniać się do osłabienia kondycji skóry, okrywy włosowej i pazurów. Sierść staje się matowa, łamliwa, może nasilić się jej wypadanie. W przypadku pazurów zauważalne są: pękanie, rozwarstwianie się czy kruszenie.

Witaminy dla psa i inne składniki wpływające korzystnie na kondycję skóry i sierści

Witaminy z grupy B

Ta grupa witamin jest ważna dla funkcjonowania całego organizmu. Witaminy z grupy B regulują wiele procesów metabolicznych oraz mają wpływ na kondycję skóry i sierści. Nie są one magazynowane w organizmie, dlatego istotne jest dostarczanie ich odpowiedniej ilości w diecie. W tej grupie witamin znajdują się m.in.: biotyna, ryboflawina i kwas pantotenowy, mające duże znaczenie dla kondycji skóry i sierści.

Drożdże browarnicze zawierają naturalnie spore ilości witamin z grupy B. Jest to jeden z bardziej lubianych przez psy suplementów diety. Szczególnie istotne jest uwzględnienie tego dodatku w diecie przygotowywanej samodzielnie przez właściciela.

suplementy na sierść psa

Witaminy A, C i E

Wykazują działanie przeciwutleniające, dzięki czemu pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Wspierają też terapię alergii z objawami skórnymi. Witamina E jest stosunkowo często używana wspomagająco w leczeniu problemów skórnych, ponieważ łagodzi świąd i przyspiesza proces gojenia. Witaminy A, C i E pomagają utrzymać skórę, sierść i pazury w dobrej kondycji.

Związki mineralne

Związki mineralne, podobnie jak witaminy i inne składniki, biorą udział w przemianach metabolicznych organizmu. Stąd ich niedobory mogą doprowadzić do pogorszenia się jakości okrywy włosowej psa. Jednym z pierwiastków najbardziej kojarzonych z kondycją skóry i włosów jest cynk. Uczestniczy on w procesie wzrostu włosów, wspomaga gojenie ran i owrzodzeń na skórze, ogranicza wypadanie sierści. Co więcej, cynk wzmacnia pazury, ograniczając ich kruchość.

Tłuszcze i kwasy tłuszczowe

Duże znaczenie dla zdrowia psa mają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Z tymi drugimi zwykle nie ma problemu w diecie (ich źródłem są m.in. oleje roślinne), natomiast warto wprowadzić do menu źródła kwasów tłuszczowych omega-3.

Trzeba pamiętać, że psy nie potrafią efektywnie wykorzystywać olejów roślinnych jako źródła kwasów omega-3. W przypadku psów najlepiej przyswajalnym źródłem tych kwasów są oleje zwierzęce, a dokładniej oleje z ryb lub z kryla.

Uzupełnienie diety Twojego psa o kwasy omega-3 korzystnie wpłynie na kondycję skóry, sierści i pazurów. Regulują one procesy zapalne, wpływają na elastyczność i stopień nawilżenia skóry i poprawiają funkcje barierowe skóry. To przekłada się na ograniczenie wypadania sierści i ogólną poprawę jakości włosa (zwiększenie elastyczności, miękkości, połysku). W przypadku pazurów wprowadzenie omega-3 do diety psa może pomóc zredukować rozwarstwianie i kruchość.

Spirulina

Naturalny produkt zawierający szereg cennych substancji odżywczych: witamin, minerałów, barwników o wysokim znaczeniu biologicznym. Spirulina jest też wysokostrawna, dlatego zawarte w niej związki są dostępne dla organizmu. Wzbogacenie pokarmu psa o ten suplement przyczyni się do poprawy kondycji sierści i skóry.

jak dbać o sierść psa

Wieloskładnikowe suplementy diety na sierść psa

Game Dog Hair & Skin – produkt w formie tabletek, kompleksowo działający na skórę i sierść psa. Składniki aktywne przyspieszają wzrost sierści, ograniczają jej wypadanie, a także łagodzą objawy alergii skórnych, jak np. stany zapalne, świąd. Wzmacnia pazury, redukując ich kruchość i rozwarstwianie. Hydrolizowane białko kolagenowe, witaminy i ekstrakty z ziół wspierają sierść i skórę, sprzyjają zagęszczaniu się sierści, zapobiegają nadmiernemu linieniu. Game Dog Hair & Skin został nagrodzony certyfikatem Diamenty Zoologii. A tak o produkcie wypowiada się  lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcichowska – jeden z członków kapituły oceniającej produkty: Do wszelkich produktów mających poprawić wygląd sierści i skóry podchodzę zawsze z rezerwą, ale Game Dog Hair & Skin od razu przykuł moją uwagę. To produkt bardzo dobrej jakości, zawierający naturalne składniki, bardzo ważne dla skóry i włosa, takie jak skrzyp, pokrzywa, kolagen. Podawałam go mojemu długowłosemu psu rasy chihuahua i rzeczywiście stan skóry i włosa się poprawił. Okrywa zyskała na wyglądzie, poprawiła się jej kondycja. Włos stał się bardziej miękki i lśniący.

W przypadku stosowania suplementów diety dla psa trzeba zwrócić uwagę na skład i jakość preparatów. Należy pamiętać, że stanowią one uzupełnienie posiłków, dlatego powinny być dobierane odpowiednio do aktualnych potrzeb organizmu psa.

Podsumowanie

Zdrowo wyglądająca szata psa może być odzwierciedleniem stanu zdrowia Twojego czworonoga. Wszelkie niepokojące sygnały, takie jak: nasilone wypadanie sierści u psa, matowy, kruchy włos, wyłysienia czy świąd, powinny być sygnałem dla właściciela, informującym o pogorszeniu kondycji zwierzaka i konieczności wizyty u lekarza weterynarii

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.