Spis treści
Wielu właścicieli psów może zauważyć problem występujący u swojego psa w postaci łysienia plackowatego. Przyczyn wypadania sierści może być mnóstwo. Nadmierne wypadanie sierści może być spowodowane nieodpowiednim żywieniem, alergią, niedoczynnością tarczycy czy niedoborem witamin. W tym artykule znajdziesz informacje na wiele nurtujących Cię na temat łysienia u psa.
Łysienie u psa
Dlaczego pies łysieje?
U większości psów zmiany sierści występują dwa razy do roku – w okresie wiosennym i jesiennym. Kiedy podczas wypadania włosów lub sierści u psa zauważymy:
- zaczerwienienie skóry,
- łojotok,
- łupież,
- wyłysienia czy łyse placki,
- drapanie,
- gryzienie,
- lizanie,
powinniśmy natychmiast zwrócić się po pomoc do weterynarza.
Jednak nie zawsze gubienie sierści, linienie czy sezonowe łysienie boków u psa to niepokojące objawy. Najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie problemu, ponieważ w każdym przypadku powody utraty sierści mogą być inne.
Przyczyny łysienia u psa mogą być różne:
Alergia u psa
Łysienie u psa może być spowodowane alergią. Podejrzenie alergii najczęściej pojawia się, jeśli u pupila nie wykryje się grzybicy ani obecności pasożytów. Pies może być uczulony na kosmetyki lub na niektóre składniki diety. W celu postawienia trafnej diagnozy konieczna jest wizyta u weterynarza, który zbada przyczynę nadmiernego wypadania sierści naszego pupila.
Choroby dermatologiczne u psa
Kiedy nasz pupil intensywnie się drapie, możemy podejrzewać obecność pcheł, wszołów czy świerzbowca. Jeżeli przy tych objawach zauważymy dodatkowo łuszczenie się skóry i zmiany zapalne, należy udać się do specjalisty, ponieważ może być to zakażenie grzybicą.
Nieprawidłowa dieta psa
Częstą przyczyną łysienia u psa jest nieodpowiednio dobrana dieta. Aby ograniczyć wypadanie sierści, należy zadbać o zbilansowaną dietę pupila. Dieta psa powinna być bogata w witaminy, białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i inne składniki odżywcze.
Stres u psa
W niektórych przypadkach gubienie sierści naszego pupila może być wynikiem długotrwałego stresu lub innych zaburzeń natury psychologicznej. W wyniku stresu pies nadmiernie wylizuje lub wyrywa sobie sierść z określonego miejsca na ciele. Zarówno w tej sytuacji, jak i w poprzednich konieczne są sięgnięcie po pomoc specjalisty oraz odpowiednia profilaktyka.
Zaburzenia hormonalne u psów
Objawy zaburzeń hormonalnych są łatwe do rozpoznania
- matowość i łamliwość włosów,
- wypadanie sierści podczas szczotkowania,
- łysienie boków u psa,
- ciemniejsze przebarwienia.
W niektórych przypadkach, symetryczne łysienie boków psa może mieć związek z chorobą endokrynologiczną, zwaną chorobą Cushinga. Wywołuje ona nowotwór przysadki, nadnerczy albo niedoczynność obu tych organów.
Łysienie plackowate u psa – przyczyny
Najczęstszymi czynnikami powodującymi łysienie plackowate u psa są:
- alergie – zarówno te pokarmowe, na składniki występujące w diecie, jak również uczulenia na roztocza, kurz i pył. A nawet na niektóre materiały, z których wykonane są legowiska czy ubrania dla psów;
- atopowe zapalenie skóry (AZS) – choroba ma zwykle podłoże genetyczne. Na skórze tworzą się swędzące zmiany. A pies drapaniem się doprowadza do powstania ran, które w rezultacie powodują miejscowe wypadanie sierści;
- pasożyty skórne – głównie pchły i świerzbowce. Skóra w tych miejscach zaczyna się łuszczyć i pojawiają się strupki, które po wysuszeniu odpadają razem z kępą sierści;
- grzybice, drożdżaki i bakterie – do zakażenia nimi może dojść np. na spacerze, podczas kontaktu z innymi psami;
- zaburzenia hormonalne – nadczynność kory nadnerczy, niedoczynność tarczycy, choroby jajników.
Dlaczego pies łysieje na grzbiecie?
Wypadanie sierści u psa, szczególnie na grzbiecie, może być spowodowane przez kilka czynników:
- nieprawidłowe strzyżenie – krótka sierść jest bardziej wrażliwa, co ułatwia drożdżakom atakowanie skóry i w rezultacie może prowadzić do łysienia;
- iniekcje – szczepienia, antybiotyki czy leki są zwykle podawane w postaci zastrzyków w szyję lub górną część grzbietu – może to również powodować wypadanie sierści w tych obszarach;
- grzybice drożdżowe – powodują złuszczanie, wysuszenie skóry i wtórną infekcję mieszka włosowego, co prowadzi do łysienia, często z przebarwieniami.
Dlaczego psu łysieje nos?
Najczęściej łysienie psa na nosie, w okolicach głowy i uszu jest wywołane chorobami pasożytniczymi (pchły, wszoły, świerzbowce) lub grzybiczymi. W przypadku chorób wywołanych przez grzyby wypadaniu sierści może towarzyszyć również łuszczenie się skóry i swędzenie.
Które rasy psów są najbardziej narażone na łysienie?
Oto lista psów, które są najbardziej narażone na łysienie:
- alaskan malamute (po nieprawidłowym strzyżeniu),
- husky syberyjski,
- samojed,
- szpic pomeranian,
- spaniel amerykański (oparzenia),
- bichon frise (po zastrzykach),
- boston terrier (w uszach lub wokół nich),
- boksery (oparzenia),
- retrievery (obumarcie mieszków włosowych),
- chihuahua (wokół uszu, obumarcie mieszków włosowych, łysienie),
- chow-chow (obumarcie mieszków włosowych, po nieprawidłowym strzyżeniu),
- jamniki (wokół uszu, obumarcie mieszków włosowych, łysienie),
- wyżeł niemiecki krótkowłosy (obumarcie mieszków włosowych).
Czy istnieje odpowiedni sposób na leczenie łysienia u psa?
W większości przypadków łysienie u psa zaleca się stosowanie leków, jednak nie są to jedyne metody. Zdecydowanie korzystniejsze będzie połączenie optymalnej diety i pielęgnacji bazującej na naturalnych kosmetykach i zabiegach groomerskich z wykorzystaniem np. kąpieli ozonowych. Obecnie na rynku są już dostępne zabiegi spa dla psów, z wykorzystaniem wanien ozonowych, np. marki Tauro Pro Line.
Kąpiele ozonowe w połączeniu z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków składających się wyłącznie z naturalnych składników, olejków eterycznych i leczniczej glinki już po kilku zabiegach przyniosą rewelacyjne efekty. Odpowiednie kosmetyki mają za zadanie intensywną regenerację mieszków włosowych i wspomagają szybsze odrastanie sierści. Są przeznaczone do leczenia łysienia i odrastania łysych obszarów na skórze.
Idealnym rozwiązaniem na problemy wypadania sierści i łysienia u psa są naturalne kosmetyki Tauro Pro Line Pure Nature Fur Growth. Seria wzmacniająca zdrowy wzrost włosa składa się z szamponu, odżywki oraz sprayu. Produkty stymulują wzrost włosów i zmniejszają ich łamliwość, zapewniając grubszą, zdrowszą sierść. Mają właściwości regenerujące, nawilżające i antystatyczne oraz pomagają kontrolować elektryzującą się sierść. Zawierają 8 cennych olejków eterycznych, są pozbawione szkodliwych parabenów, silikonów i SLS.
Dodatkowo warto wzbogacić kosmetyki naturalnym eliksirem złożonym aż z 16 olejków eterycznych, które pomagają:
- stymulować wzrost włosów,
- wzmacniają mieszki włosowe,
- odbudowują zniszczoną sierść.
Tauro Pro Line Pure Nature Energizing Elixir nr 4 wzmacnia strukturę sierści i wspiera jej wzrost. Jest szczególnie polecany dla psów, które mają osłabioną, pozbawioną blasku sierść.
Podsumowanie – łysienie u psa
Problem łysienia u psów jest poważny, dlatego ważne, aby działać jak najszybciej. Jeżeli zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy, takie jak łysiejące miejsca, nadmiernie wypadającą sierść, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Leczenie powinno zawsze być dobrane indywidualnie do każdego psa.