Home Kot Neva masquerade – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Neva masquerade – charakter, pielęgnacja i zdrowie

Szukasz sympatycznego kociego przyjaciela o bujnym futrze i pięknych niebieskich oczach? Zastanawiasz się, jaki kot będzie idealnym kompanem dla całej rodziny? Poznaj neva masquerade – intrygującego mruczka z charakterystyczną maską. Choć jest pełnowartościowym kotem syberyjskim, zarówno pod względem fizycznym, jak i behawioralnym, z uwagi na nietypowe umaszczenie budzi obecnie dużo większe zainteresowanie od swojego kuzyna. Sprawdź, dlaczego warto się z nim zaprzyjaźnić

Neva masquerade – wszystko o rasie

Historia rasy neva masquerade

Neva masquerade jest siostrzaną rasą kota syberyjskiego. Podobnie jak kot syberyjski pochodzi z Rosji. Jego przodków należy szukać wśród kotów zamieszkujących niegdyś okolice Petersburga i mroźną Syberię. Charakterystyczny typ syberyjczyka z syjamskimi znaczeniami neva masquerade zaczął wykształcać się w latach 70. XX w. Wówczas na arystokratycznych dworach królowały koty syjamskie. Najprawdopodobniej kot tej rasy powstał z krzyżówki kotów syberyjskich i kotów syjamskich swobodnie wędrujących po rosyjskich ulicach. Według innych teorii w hodowli kotów rasowych wykorzystano natomiast koty birmańskie lub persy z himalajskimi znaczeniami.

Reklama

Nową odmianą kotów szybko zainteresowali się rosyjscy arystokraci. Koty neva rodziły się w nielicznych miotach kotów syberyjskich, dlatego początkowo rasa była trudno dostępna. Właścicielami niezwykłych kotów mogli zostać tylko nieliczni, przez co nierzadko traktowano je jako drogocenny prezent. W Europie rasa rozpowszechniła się w latach 80. XX w. Później trafiła też do Ameryki. W Polsce natomiast koty tej rasy pojawiły się w latach 90. XX w.

W przypadku neva sporo kontrowersji wzbudza tożsamość rasy. W świecie felinologicznym status neva masquerade nie jest do końca jasny. Pierwszy standard rasy powstał co prawda już pod koniec lat 80. XX w. Znacznie więcej czasu zajęło jednak uznanie rasy. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe uznała kota neva masquerade za odrębną rasę dopiero w 2008 r. Z kolei niektóre inne organizacje do dziś traktują ją jako odmianę kota syberyjskiego.

Neva masquerade charakterystyka rasy

Jak wygląda neva masquerade?

Kot tej rasy sprawia wrażenie eleganckiego, silnego i dostojnego zwierzaka. To piękny, harmonijnie zbudowany i muskularny mruczek. Kot neva osiąga średnie rozmiary. Wielkość tych kotów dochodzi do 35 cm. Z kolei waga wynosi średnio 3–7 kg, choć niektóre osobniki mogą ważyć nawet 12 kg. Kocurek jest wyraźnie większy i cięższy od kotki tej rasy.

Kot syberyjski posiada zaokrągloną głowę, duże, trójkątne uszy i długi nos. Pędzelki na uszach nadają mu dziki, drapieżny wygląd. Uwagę przyciągają również niebieskie oczy syberyjskich neva masquerade. Oczy tych kotów są duże, szeroko rozstawione i okrągłe, co dodaje wyrazistości ich spojrzeniu. Z wyglądu przypomina inne duże, długowłose koty, np. ragdolla, kota norweskiego leśnego, maine coona.

Niewątpliwą ozdobą rasy jest półdługa, puszysta sierść – z kryzą na szyi, piórami na ogonie i portkami na udach. Jego sierść jest dwuwarstwowa, z miękkim i gęstym podszerstkiem oraz twardym i przylegającym do ciała włosem okrywowym. Taka struktura sierści świetnie chroni przed mrozami i wilgocią. Futro zmienia się jednak wraz z porą roku – latem jest wyraźnie cieńsze.

Szata kotów zapewnia dobrą izolację termiczną i ochronę przed wilgocią.

Charakterystyczną cechą tej rasy, pozwalającą odróżnić ją od standardowych kotów syberyjskich, jest umaszczenie colorpoint. Ciemniejsze znaczenia (na pyszczku, uszach, łapach, ogonie) na jasnym futrze to coś, co bez wątpienia wyróżnia mruczki tej rasy. Kot ten występuje we wszystkich odmianach barwnych z wyjątkiem koloru czekoladowego, liliowego, cynamonowego i płowego. Dopuszczalne kolory kotów neva masquerade to:

 • seal point (ciemnobrązowe znaczenia),
 • red point (rude znaczenia),
 • creme point (kremowe znaczenia),
 • ze złocistymi i srebrzystymi znaczeniami,
 • blue point (niebieskie znaczenia),
 • umaszczenie szylkretowe i pręgowane.

Czy koty neva masquerade uczulają?

Neva masquerade nie bez powodu znajduje się na liście ras polecanych dla alergików. W ślinie kotów syberyjskich znajduje się mniej białka Fel d 1 – jednego z głównych kocich alergenów. Należy jednak pamiętać, że nawet koty tej rasy nie są w stu procentach hipoalergiczne. Osoby uczulone i tak powinny zachować ostrożność podczas opieki nad nimi. Przed zakupem pupila warto też zasięgnąć porady lekarza i odwiedzić hodowlę kotów, by ustalić, czy kontakt z kotem nie powoduje niepożądanych reakcji.

Koty syberyjskie wytwarzają mniej uczulającego białka niż inne rasy.

Neva masquerade opis rasy

Charakter kota neva masquerade

Koty tej rasy są z natury łagodne, przyjacielskie i żywiołowe. Charakterem przypominają koty syberyjskie. Mruczki neva masquerade silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Koty te należą ponadto do zwierząt energicznych, inteligentnych i ciekawskich. Chętnie się uczą i umieją dostosować się do zasad panujących w domu. Nie lubią nudy, dlatego najlepiej czują się w otoczeniu bogatym w różnorodne bodźce.

Wszystkie koty syberyjskie wobec obcych zwykle zachowują pewien dystans. Zazwyczaj potrzeba czasu, aby zdobyć ich zaufanie. Ten, komu się to uda, zyska jednak niezwykłego mruczącego towarzysza. Kot tej rasy swoim opiekunom nie szczędzi bowiem czułości. Jednocześnie ma wyjątkowy dar – umie bezbłędnie odczytywać ludzkie nastroje i dopasować do nich swoje zachowanie. Często zachowuje się jak pies i oczekuje na powrót swojego opiekuna przy drzwiach. Znany jest również z dużej łagodności – nie przejawia skłonności do agresji i stroni od konfliktów.

Neva masquerade należą do prawdziwych kocich gaduł – chętnie i głośno wokalizują, używając szerokiej gamy odgłosów. Choć uznawane są za głośniejsze od kota syberyjskiego, ich głos jest melodyjny i odbierany jako przyjemny dla ucha.

Jaki są koty tej rasy?

Neva masquerade potrzebuje na co dzień dużej dawki aktywności fizycznej i intelektualnej. Chętnie eksplorują swoje otoczenie i badają różne elementy znajdujące się w środowisku. Większość kotów neva wydaje się wytrawnie polować, dlatego z pasją oddaje się zabawom łowieckim. Koty syberyjskie niezwykle chętnie bawią się również zabawkami interaktywnymi, które stymulują ich intelekt. Dodatkowo uwielbiają wspinaczki i polowania. Wiele osobników nie stroni także od kontaktu z wodą.

Szczególnie ważna w przypadku tych mruczków jest odpowiednia aranżacja otoczenia. W domu zamieszkiwanym przez koty tej rasy nie może zabraknąć różnorodnych kryjówek, akcesoriów do wspinaczki i wypoczynku na wysokości.

Dla syberyjczyków bardzo ważny jest kontakt ze światem zewnętrznym. Jak na prawdziwych łowców i odkrywców przystało, lubią czuć zew wolności i chętnie korzystają z uroków swobodnych wędrówek, jeśli mają taką możliwość. Dla kotów niewychodzących warto natomiast przygotować wolierę zewnętrzną, kącik na balkonie lub miejsce do obserwacji otoczenia na parapecie. Aby zapewnić rozrywkę takim kotom, można też przynosić różne elementy ze środowiska zewnętrznego (np. listki, pióra, kamienie, gałęzie).

Koty neva masquerade lubią wspinaczki i spacery.

Dla kogo kot neva masquerade?

Syberyjski neva charakterem łatwo zjednuje sobie sympatię otoczenia. Przedstawiciele rasy kotów neva masquerade doskonale czują się w roli zwierząt rodzinnych. Zazwyczaj dobrze dogadują się z dziećmi, wobec których są cierpliwe i wyrozumiałe. Z uwagi na silną więź, jaką tworzą z opiekunami, są również odpowiednimi towarzyszami dla singli. Z powodzeniem mogą mieszkać z innymi zwierzętami – zarówno psami, jak i kotami. Nie zaleca się natomiast ich utrzymywania z mniejszymi zwierzętami, na które mogą polować.

Kot syberyjski bez problemów adaptuje się do różnych warunków i nie boi się zmian w otoczeniu. Zdecydowanie lepiej czuje się na większej przestrzeni, gdzie ma możliwość swobodnych wędrówek. Jeśli jego potrzeby zostaną zaspokojone, odnajdzie się także w niewielkim mieszkaniu w bloku – jako kot niewychodzący. Zazwyczaj nie ma też problemów, by przyzwyczaić go do podróży, dlatego może być dobrym kompanem dla osób, które często wyjeżdżają. Warto pamiętać, że koty neva masquerade bardzo potrzebują towarzystwa. Nie nadają się więc dla osób zapracowanych, które większość czasu spędzają poza domem.

Żywienie kotów syberyjskich

Czym karmić neva masquerade? Koty syberyjskie na ogół preferują niskoprzetworzone, naturalne mokre karmy o wysokiej zawartości mięsa. Odpowiednia dieta może bazować więc na wysokiej jakości karmie dla kotów aktywnych, długowłosych lub dużych ras. Dobrym wyborem dla tych mruczków będą również karmy inspirowane dietą dzikich kotowatych (biologicznie odpowiednie).

Neva masquerade karma dla kota

Ciekawą propozycją żywieniową dla kotów neva masquerade i wszystkich mruczków, w których wciąż drzemią dzikie instynkty, może być karma Carnilove True Fresh Fish. Pełnoporcjowe pożywienie, stworzone na bazie świeżego mięsa ryby, wyśmienicie smakuje i dostarcza zwierzakom wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Wysokomięsna receptura – z dodatkiem owoców leśnych i ziół – jest zgodna z biologicznymi potrzebami kotowatych. Karma nie zawiera zbóż ani ziemniaków, dzięki czemu nie obciąża delikatnego przewodu pokarmowego wrażliwych zwierząt.

Bardzo ważne dla zdrowia kotów jest utrzymanie prawidłowej wagi. Z tego powodu należy starannie dopasować wartość kaloryczną posiłków pupila do jego poziomu aktywności. Ze względu na zamiłowanie do łowów u neva masquerade codzienne posiłki najlepiej łączyć z aktywnością łowiecką (np. umieszczając pożywienie w zabawkach interaktywnych).

Do diety rasy syberyjskiej warto włączyć przysmaki odkłaczające, które ograniczą tworzenie się kul włosowych w przewodzie pokarmowym. W okresie linienia przydatne mogą okazać się także preparaty wspomagające odbudowę szaty – bogate w aminokwasy siarkowe, witaminy z grupy B i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Starszym kotom można ponadto podawać suplementy wzmacniające stawy (z chondroityną i glukozaminą).

Zdrowie neva masquerade

Neva masquerade to jedna z najzdrowszych ras kotów. Jako rasa naturalna, powstała bez ingerencji człowieka, nie jest genetycznie obciążona chorobami. Dodatkowo ekstremalne warunki życia w mroźnej Syberii sprawiły, że potomkowie rasy do dziś zachowali dużą odporność na niskie temperatury i niekorzystne warunki środowiskowe.

Zarówno kot syberyjski, jak i neva utrzymywane w domach – jeśli nie mają możliwości spożytkować swojej energii – mogą cierpieć z powodu nadwagi. Nadmiar kilogramów sprzyja też rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów, która często dotyka koty ras dużych. Kolejnym problemem, jaki obserwuje się u ras długowłosych i z obfitym podszerstkiem, jest tworzenie się kul włosowych w przewodzie pokarmowym. U niektórych osobników notuje się ponadto kardiomiopatię przerostową – poważną chorobę serca.

Ile żyje kot neva masquerade?

Neva, niestety, nie należy do ras długowiecznych. Ile lat żyje kot neva masquerade? Koty tej rasy najczęściej osiągają wiek 12–15 lat. Dobra opieka i odpowiednia profilaktyka zdrowotna mogą jednak nieco przedłużyć ich życie.

Neva masquerade rasy kotów

Pielęgnacja neva masquerade

Efektowna sierść syberyjskich neva nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Opiekunowie powinni pamiętać jednak o regularnym wyczesywaniu włosa pupila. Aby nie pojawiły się kołtuny i filce, przynajmniej raz w tygodniu warto dokładnie rozczesać futro kotom neva masquerade. Przyda się do tego gęsty grzebień i dobrej jakości szczotka druciana, która nie spowoduje wyrywania sierści. Bardzo istotna jest też skrupulatna pielęgnacja w okresie linienia. W tym czasie najlepiej szczotkować kota codziennie. Do pielęgnacji warto używać furminatora, który ułatwi wyczesywanie wypadającej sierści. Pomocne będą również kosmetyki do pielęgnacji ras długowłosych.

Podobnie jak koty innych ras potrzebują również regularnego przycinania pazurów, kontrolowania stanu uszu i oczu oraz czyszczenia zębów.

Ile kosztuje kot neva masquerade?

W Polsce nie brakuje hodowli syberyjskich neva. Zakup rasowego kota nie powinien sprawić więc problemów. Warto nabyć pupila w renomowanej hodowli, która przywiązuje odpowiednią wagę do socjalizacji kociąt. Ile kosztuje neva masquerade? Cena kota tej rasy w Polsce wynosi około 2000–3000 zł.

Hodowla kotów syberyjskich – ciekawostki

 • Koty tej rasy dojrzałość i ostateczne rozmiary osiągają dopiero w wieku 3–5 lat.
 • Nazwa rasy pochodzi od rzeki Newy przepływającej przez Petersburg oraz balów maskowych popularnych niegdyś wśród rosyjskich władców.
 • Za pomysłodawców nazwy kotów uznawany jest radziecki klub „Kofofiej”.
 • Kocięta rasy neva masquerade rodzą się bez charakterystycznych znaczeń, które pojawiają się u nich dopiero po upływie tygodnia.
 • Neva masquerade charakterystyczny wygląd zawdzięcza recesywnemu genowi himalajskiemu.

Podsumowanie:

 • Kot syberyjski i neva masquerade to rasy siostrzane, które można odróżnić po umaszczeniu.
 • Rasa jest polecana dla alergików.
 • Syberyjskie koty neva masquerade dla dobrego samopoczucia potrzebują dużej dawki rozrywki intelektualnej i aktywności fizycznej.
 • Koty tej rasy nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób samotnych.
 • Neva to kot odporny na choroby i niskie temperatury, dlatego dobrze czuje się na zewnątrz.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.