Home PiesAkcesoria dla psów Obroże: rodzaje i ceny. Co musisz wiedzieć przed zakupem obroży

Obroże: rodzaje i ceny. Co musisz wiedzieć przed zakupem obroży

Legowisko, karma, miski, smycz i… obroża – to elementy psiej wyprawki. Oferta sklepów zoologicznych jest dziś tak bogata, że mamy naprawdę szeroki wybór zarówno legowisk, jak i obroży. My jednak skupimy się dzisiaj na tych ostatnich i sprawdzimy, co sprzedawcy oferują czworonożnym klientom.

Kiedy pies nie powinien nosić obroży

Jeżeli nasz pies nie przebywa często sam w ogrodzie, to obrożę śmiało możemy, a nawet powinniśmy zdejmować podczas jego pobytu w domu. Nie wszyscy właściciele czworonogów o tym wiedzą, a to dość istotne, ponieważ stałe noszenie obroży i pobrzękiwanie adresówki może być dla psa po prostu irytujące. Ale to jeszcze nie jest najważniejszy powód.

Reklama

Noszenie obroży na stałe może powodować wycieranie się sierści. Potem z ubytkiem pięknej i lśniącej sierści trzeba będzie sobie radzić za pomocą suplementów diety, takich jak oleje z łososia, olejki CBD, czy specjalnych karm, np. z rybą. Zatem jeżeli nasz pies mieszka z nami w domu, obrożę powinniśmy zdejmować.

Tylko na jaką obrożę dla psa się zdecydować? Oprócz obroży spacerowych są również obroże przeciwkleszczowe i taką obrożę również powinniśmy psu kupić, zwłaszcza na okres występowania kleszczy.

Rodzaje obroży dla psa używanych na co dzień

Obroża na zatrzask

Obroże na zatrzask są bardzo popularne, ale zdarza się, że zatrzask nie wytrzymuje, gdy pies mocno pociągnie. Zwłaszcza wtedy, gdy wykonany jest z plastiku.

Obroża na sprzączkę

Dłużej się je zapina, ale są to obroże bardzo wytrzymałe. Przypominają trochę pasek do spodni.

Obroża półzaciskowa

Ta obroża może być wykonana z materiału. Zakłada się ją przez głowę. Zaciska się wtedy, gdy pies za bardzo ciągnie, więc działa jak hamulec.

Obroża łańcuszkowa

Nie mylić z kolczatką! Kolczatki nie polecamy żadnemu psu. Co prawda, powszechnie są wykorzystywane w treningu ras agresywnych, pamiętajmy jednak, że kolce powodują u psa ból. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie obroża łańcuszkowa półzaciskowa. Taka obroża zaciska się przy naporze psa. Szczególnie polecana jest właścicielom psów ras dużych i takich, które ciągną na spacerach.

Obroża zaciskowa

Jest podobna do obroży półzaciskowej, ale w odróżnieniu od niej zaciska się na szyi psa. Istnieje więc ryzyko uszkodzenia krtani lub tchawicy psa.

Obroża martingale

Jest często wybierana przez właścicieli chartów, ponieważ nadaje się dla psów mających szerszą szyję niż głowę. Taka obroża zaciska się przy szyi, ale dzięki jej budowie jest małe ryzyko, że pies wyślizgnie się z obroży.

Ważne:

  • Obroże martingale najlepiej sprawdzą się u psów: o szyi szerszej niż obwód głowy (np. chart, bulterier),
  • długowłosych (np. border collie, samojed),
  • dużych ras (np. rottweiler, doberman).

Obroża uzdowa

Tego rozwiązania unikajmy. Obroża uzdowa przypomina uprząż konia, a psu może kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym, jak kaganiec, bo nie zakłada się jej na szyję, tylko na kufę. Mimo że tego rodzaju obroże nie zbierają dobrych opinii, wciąż są wykorzystywane w treningach nauki nieciągnięcia na smyczy.

Rodzaje obroży sezonowych i czasowych

Obroże przeciwkleszczowe

Obrożę przeciwkleszczową https://pets-style.pl/pies/zdrowie/sposoby-na-kleszcze/ musicie kupić przed sezonem na kleszcze, a ten rozpoczyna się w maju i trwa aż do listopada, choć oczywiście przypominamy, że kleszcze https://pets-style.pl/pies/jak-usunac-kleszcza-u-psa/ żerują przez cały rok. Jednak najwięcej jest ich właśnie w tym okresie. Obrożę przeciwkleszczową najlepiej kupić już w lutym czy w marcu.

Do wyboru macie obroże, które zawierają permetrynę (jest bardzo szkodliwa dla kotów). Są też takie, które zawierają propoksur, należący do pochodnych kwasu karbaminowego, oraz syntetyczny pyretroid – flumetrynę. Trzeci rodzaj obroży zawiera trzy substancje czynne: cypermetrynę, deltametrynę oraz geraniol.

Obroże przeciwkleszczowe kosztują od 12 do 150 złotych.

Obroże adaptacyjne

Obroże adaptacyjne to świetne rozwiązanie w okresie stresującym dla psa, np. w przypadku:

  • asymilacji po przeprowadzce,
  • nieobecności właściciela,
  • pobytu w hotelu dla psów,
  • wizyty u weterynarza,
  • dłuższej podróży samochodem,
  • adopcji psa.

Sprawdzą się również w okresie okołosylwestrowym, zwłaszcza u psów, które boją się hałasu.

Obroże adaptacyjne zawierają kompozycje zapachowe, które działają uspokajająco. Stąd często w składzie lawenda. Obroże adaptacyjne kosztują zwykle kilkadziesiąt złotych. Ich działanie możemy wzmocnić dzięki dyfuzorom zapachowym. Taki dyfuzor zapachowy również zawiera substancje o działaniu uspokajającym.

Obroże odblaskowe

Obroże odblaskowe wykorzystujemy podczas wieczornych i nocnych spacerów. Pies spuszczony ze smyczy jest wtedy bardziej widoczny. Obrożę odblaskową kupimy już od 20 złotych.

Jak dobrać obrożę dla psa?

Małe psy powinny nosić węższe obroże (o szerokości od 1 do 2 cm), natomiast średnie i duże psy potrzebują odpowiednio szerszych obroży (mniej więcej 3–4 cm). Pamiętajmy, by zostawić psu trochę luzu przy szyi, najlepiej około 2 cm.

Przede wszystkim bezpieczeństwo!

Najważniejsze jest bezpieczeństwo psa. Oprócz obroży powinniśmy kupić adresówkę z imieniem psa i naszym numerem telefonu. Są też specjalne obroże z dołączoną adresówką. Pies powinien być zaczipowany, bo obroża to nie wszystko. Najlepiej więc o psa zadbać kompleksowo: czip, adresówka, obroża spacerowa, obroża przeciwkleszczowa i obroża odblaskowa na nocne spacery – to wszystko zapewni naszemu psu bezpieczeństwo.

autor: Kinga Czerniachowska

Polecamy

Trening z psem

Zabawki dla psa

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.