fbpx

Czy pies może jeść winogrona? Nowe spojrzenie naukowców

Czas czytania: 3 minuty

Czy pies może jeść winogrona albo rodzynki? Te okrągłe owoce kojarzą się nam ze słodką i zdrową przekąską. Inaczej jest jednak w przypadku psa. Dowiedz się, co warto wiedzieć o zatruciach winogronami u psów. Mamy dla Ciebie kilka nowych faktów ze świata nauki.

Czy pies może jeść winogrona? Zdecydowanie nie!

Nie wszystkie produkty, które uważamy za zdrowe dla ludzi, są także zdrowe dla psów. Jednym z takich przypadków są winogrona (oraz wytwarzane z nich rodzynki), które u psów mogą spowodować poważne zatrucia. Na pytanie, czy pies może jeść winogrona, odpowiadamy zatem stanowczo, że nie! Wszystko wytłumaczymy w kolejnych akapitach.

czy pies może jeść winogrona
winogrona dla psa

Nie tylko winogrona są toksyczne dla psa – gdzie znajduje się kwas winowy?

Do niedawna w artykułach oraz podręcznikach można było znaleźć informacje, że nie wiadomo dokładnie, dlaczego winogrona są szkodliwe dla psa. W 2021 roku pojawiła się jednak bardzo ciekawa hipoteza.

Naukowcy obwinili kwas winowy, który występuje w owocach, głównie w winogronach. Dodatek kwasu winowego znaleźć można też w niektórych z pozoru niewinnych produktach, takich jak:

  • krem cukierniczy Cream of Tartar,
  • pasta z tamaryndowca.

Co ważne, kwas winowy jest także składnikiem popularnych mas plastycznych, tzw. ciastolin. To właśnie zatrucie psa domową ciastoliną naprowadziło naukowców na nowy trop.

Produkty szkodliwe dla psa to nie tylko winogrona i wytwarzane z nich rodzynki, lecz także krem cukierniczy.

Co z olejem z pestek winogron?

Olej z pestek winogron można spotkać w składzie niektórych produktów dla psów. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Olej nie zawiera substancji szkodliwych dla zwierząt domowych.

Objawy zatrucia winogronami lub rodzynkami

U psów, które zjadły toksyczne dawki winogron lub rodzinek, pojawiają się objawy związane z podrażnieniem przewodu pokarmowego, jak wymioty oraz biegunka. Niestety w wielu przypadkach na tym się nie kończy. Od dawna wiadomo, że spożycie zbyt dużej ilości tych owoców może doprowadzić do uszkodzenia nerek. W takim przypadku rokowania dla psa nie są dobre.

czy pies może jeść winogrona

Czy pies może jeść winogrona? Jak leczy się zatrucie winogronami?

Lekarze weterynarii bardzo często odbierają telefon i słyszą „Mój pies zjadł…” – i tu pada hasło: czekoladę, winogrona lub trutkę na szczury. Zdenerwowany opiekun pyta, co robić. Odpowiedź jest zawsze taka sama: im szybciej właściciel pojawi się ze zwierzakiem w gabinecie, tym lepiej. U psów, które spożyły winogrona, można spróbować, wywołać wymioty, co ma sens tylko krótko po jedzeniu. Później do dyspozycji jest:

  • węgiel aktywowany,
  • płynoterapia,
  • leczenie objawowe, np. wymiotów.

Czy pies może jeść inne owoce?

Mimo że winogrona są szkodliwe, nie zniechęcaj się do podawania owoców swojemu pupilowi. Jakie owoce może jeść pies? Lista jest długa. Pupila możesz częstować:

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść winogrona. Pamiętaj zatem, że wszystkie produkty szkodliwe powinny być przechowywane poza zasięgiem psa. Chowaj je w położonych wysoko szafkach lub spiżarni, do której pies nie może wchodzić.

Polecamy naturalne przysmaki marki Soopa. Sprawdź!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz