Home Pies Na Podkarpacie z psem

Na Podkarpacie z psem

Zachwycająca natura, fascynująca historia, perełki architektury drewnianej stojące skromnie wśród łąk, zabytki wielowiekowych miast oraz wciąż żywe tradycje – Podkarpacie to kalejdoskop wrażeń, w którym każdy turysta – również ten podróżujący z czworonogiem – znajdzie coś dla siebie.

Doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku z psem są Bieszczady, w których na turystów czekają malow­nicze szlaki piesze, ścieżki przyrodnicze, wiejskie dróżki – ideal­ne na spacery z czworonogiem. Wśród bieszczadzkich atrakcji, z których można skorzystać w towarzystwie czworonoga, znajduje się spacer koroną najwyższej w Polsce zapory wodnej (81 metrów wysokości) w Solinie oraz rejs promem po Jeziorze Solińskim. Emocji dostarczy przejazd klimatycznymi wagonika­mi Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej lub w Uhercach Mineralnych drezynami rowerowymi napędzanymi siłą nóg.

Godnym polecenia celem podróży jest Beskid Niski. Nie brak tu miejsc zachęcających do przechadzek, choćby po uzdrowiskowych alejkach w Rymanowie-Zdroju czy Iwoniczu-Zdroju, i osobliwości przyrody, jak wysokie na 40 m urwisko skalne Ściana Olzy z pobliskim wodospadem. Wielbicieli małomiasteczkowej architektury zachwycą Jaśliska – miejscowość znana dzięki kręconym tu filmom, mię­dzy innymi: Wino truskawkowe, Wołyń czy Boże Ciało.

Reklama

Wspomnieć trzeba też o malowniczych krajo­brazach Roztocza, którego południowa część znajduje się w Podkarpackiem. Kraina przyciąga sielskością, zabytkowymi rezydencjami – jak Pałac Łosiów w Narolu, oraz cerkwiami w Chotyńcu i Radrużu wpisanymi na listę światowego dziedzic­twa UNESCO.

Podkarpacie to dobry pomysł na city break. Sercem regionu jest Rzeszów, a w nim unikatowe Muzeum Dobranocek. Kultowi bohaterowie popularnych wieczory-nek – Miś Uszatek, Bolek i Lolek czy Reksio – przywracają wspomnienia z dzieciństwa. Podczas wieczornych przechadzek w okolicach zamku Lubomirskich można podziwiać koloro­we pokazy fontanny multimedialnej. W stolicy regionu jest też atrakcja przeznaczona dla psów – wzdłuż brzegu rzeki Wisłok ciągną się piękne bulwary, a przy nich psi plac zabaw oraz restauracja przyjazna zwierzętom.

Blisko granicy z Ukrainą ulokowany jest Przemyśl – miasto ponad tysiąca zabytków. Wśród nich barokowa Wieża Zegarowa, w której mieści się siedziba Muzeum Dzwonów i Fajek, oraz otaczające miasto pierścienie Twierdzy Przemyśl – doskonałe miejsce na spacery z psem.

Na południe od Rzeszowa leży Krosno z nowocze­snym Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie na żywo podziwiać można produkcję szklanych dekoracji. Na uwagę zasługuje Muzeum Podkarpackie z najliczniejszą kolekcją lamp naftowych w Europie.

Mówiąc o lampach naftowych, trzeba wspomnieć o ich wynalazcy, pochodzącym z tych terenów – Ignacym Łukasiewiczu. Ojciec przemysłu naftowego założył w podkro­śnieńskiej Bóbrce pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie, działającą po dziś dzień. Obecnie pełni ona funkcję muzeum na wolnym powietrzu, do którego wejść mogą także psy.

Przyjazny zwierzętom jest również skansen w Sanoku. Perełką na jego obszarze jest replika galicyjskiego rynku z XIX wieku. Podczas wizyty w skansenie można odwie­dzić fryzjera, wstąpić do apteki, działającej piekarni oraz wysłać pocztówkę z ponad 100-letniej poczty.

Po Podkarpaciu rozsiane są zabytkowe siedziby daw­nych rodów. Do najpiękniejszych należą: zamek w Łańcucie z niezwykłą kolekcją pojazdów konnych oraz zamki w Bara­nowie Sandomierskim i Krasiczynie. W otoczeniu rezydencji znajdują się rozległe parki ze starym drzewostanem i alejkami, po których z zadowoleniem stąpać będą Wasze psiaki.

Regionu nie ominęły wojenne zawieruchy. Pozostałościami po nich są liczne obiekty militarne, jak schrony kolejowe w Strzyżowie i Stępinie, gdzie w 1941 roku spotkali się Hitler i Mussolini, czy bunkry Linii Mołotowa, które skrywają się wśród zarośli wschodnich terenów województwa.

Wybierając się na wakacje z psem, pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym, pupila, jak i innych turystów. Podróżujmy z poszanowaniem przyrody i zabytków.

Obiekty noclegowe, które akceptują zwierzęta, na Podkarpaciu:

  • Apart Hotel 12, Rzeszów
  • Hotel Perła Bieszczadów, Czarna k. Ustrzyk Dolnych
  • Zagroda Magija, Orelec
  • Hotel Zefir, Polańczyk
  • Dwór Kombornia, Korczyna k. Krosna
  • Uroczysko, Baligród
  • Chutor Gorajec, Gorajec
  • Sosnowa Osada, Baranów Sandomierski
  • Zamek Dubiecko, Dubiecko
  • U Schabińskiej – Krzemienna nad Sanem, Dydnia

autor: Wawrzyniec Augustyn

fotografia: zamek w Krasiczynie – Paweł Maksymiec, Roztocze – Alicja Mróz – Łówcza, jezioro Solińskie – Mateusz Pięta, Rzeszów – Bogna Hes, zapora w Solinie – Adrian Weimer.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.