Home Pies Nowofundland (wodołaz) – wszystko o rasie

Nowofundland (wodołaz) – wszystko o rasie

Nowofundlandy to wspaniałe molosy z obfitym, długim włosem. Nowofundland ma masywną, umięśnioną sylwetkę, dostojną głowę i łagodnie patrzące oczy. Potocznie zwany wodołazem, co odzwierciedla jego upodobanie do wody i predyspozycje do pracy w ratownictwie wodnym.

Proporcje ciała nowofundlanda są bardzo charakterystyczne dla rasy: odległość od dolnej krawędzi brzucha do górnej linii grzbietu jest większa niż odległość od podłoża do dolnej linii brzucha.

Reklama

Jak wygląda nowofundland

Wodołaz ma potężne, umięśnione ciało, porośnięte obficie długą sierścią. Jego głowa jest duża, wyrazista, o przyjaznym i misiowatym wyrazie. Mimo swej masywności pies tej rasy jest bardzo sprawny fizycznie. To doskonały pływak.

  • Sylwetka nowofundlanda jest zwarta, prostokątna. Dolna i górna linia są równoległe, bez podkasania. Klatka piersiowa okrągła, głęboka, grzbiet i lędźwie muskularne, kościec gruby.
  • Głowa graniasta, duża, z wyraźnie zaznaczonym stopem, kufa szeroka, niezbyt długa. Wargi luźne, nieco obwisłe. Zgryz nożycowy lub cęgowy.
  • Uszy wiszące, trójkątne, zaokrąglone na końcach, szeroko osadzone.
  • Oczy niewielkie, stosunkowo głęboko osadzone, w kolorze brązowym. Powieki powinny przylegać.
  • Kończyny mocne, proste, świetnie umięśnione. Łapy zwarte, okrągłe i duże. U nowofundlanda występuje między palcami mocna błona pławna.
  • Ogon wiszący, szeroki, długi. Musi być mocny, gdyż pełni funkcję steru w czasie pływania.
  • Szata długa, z miękkim podszerstkiem, tak gęsta, że praktycznie nieprzemakalna. Na głowie i kufie włos delikatny i krótszy. Umaszczenie czarne, brązowe i łaciate: biało-czarne.
Nowofundland w śniegu

Wymiary nowofundlanda:

  • wysokość w kłębie psa: 71 cm,
  • wysokość w kłębie suki: 66 cm,
  • waga: 54–68 kg.

Nowofundland potocznie zwany jest wodołazem.

Nowofundland – szczeniak

Szczenię wodołaza przypomina puchatą maskotkę, jednak nie należy traktować tego psa jak zabawki. Wymaga socjalizacji i wypracowania prawidłowych relacji w rodzinie, tym bardziej że jest to pies mocno nastawiony na człowieka i potrzebuje bliskości. Chętny do szkolenia, choć nie tak szybki i żywiołowy jak inne pracujące rasy. Prawidłowo prowadzony maluch jest radosny, otwarty, przyjacielski i ufny. Z reguły łagodny, choć w kontaktach z innymi psami należy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku samców.

Szczeniak psa nowofundlanda może wykazywać zaburzenia behawioralne, jeśli opiekun nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat rasy i pozostawi psa samego sobie, może mieć w przyszłości poważny problem ze względu na gabaryty dorosłego zwierzęcia.

Ile żyje nowofundland

Nowofundland — ile żyje? Pies wodołaz żyje około 8–10 lat.

Zdrowie nowofundlanda

Wodołaz to pies, u którego pojawia się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, skłonność do skrętu żołądka, choroby oczu i powiek i choroby układu krążenia. Wodołazy narażone są również na dolegliwości skórne, których przyczyną bywa zła pielęgnacja szaty: niewłaściwe kosmetyki, niedokładne, powierzchowne suszenie sierści po kąpieli lub nieodpowiednia dieta.

Charakter nowofundlanda

Pies nowofundland jest łagodny, spokojny, misiowaty, nieco flegmatyczny na co dzień, wykonujący polecenia z pewnym ociąganiem i w swoim tempie. W wodzie zamienia się natomiast w aktywnego, zwinnego, świetnego pływaka, który potrafi holować tonącego człowieka. Jako szczenięta psy tej rasy bywają po pierwsze bardzo temperamentne, a po drugie oporne na wolę opiekuna. W związku z tym wymagają cierpliwości, konsekwencji i więzi z przewodnikiem, wówczas uczą się szybko i trwale. Dlatego świetnie aportują i lubią uczestniczyć w każdej aktywności swojego człowieka. Bardzo źle znoszą separację od rodziny, dlatego nie powinny mieszkać w kojcu czy w ogrodzie, gdzie opiekun przebywa sporadycznie. Nowofundlandy potrzebują bliskości człowieka, ponieważ muszą się czuć członkiem rodziny.

Nowofundland w wodzie

Zdarzają się osobniki wyjątkowo aktywne, skaczące, nachalne i wymagające więcej czasu oraz szkolenia niż przeciętny pies nowofundland.

Wady i zalety rasy nowofundland

Zalety nowofundlanda:

  • łagodny,
  • rodzinny,
  • cierpliwy,
  • zrównoważony,
  • lubi wodę,
  • podatny na szkolenie.

Wady nowofundlanda:

  • obfite futro podatne na kołtunienie,
  • obfite ślinienie,
  • duża masa ciała,
  • nie nadaje się do trzymania w kojcu,
  • wrażliwe zdrowie.

Nowofundland w rodzinie

Wodołazy to doskonałe psy rodzinne. Należy uwzględnić ich wielkość, masę ciała, obfitość futra i sporą siłę. W okresie dorastania nowofundland może być żywiołowy, nadaktywny i krnąbrny. Jeśli te cechy nie odstraszają potencjalnego nabywcy, to znajdzie w nowofundlandzie idealnego przyjaciela i opiekuńczego towarzysza.

Dzieci a nowofundland

Rasa psów nowofundland jest odpowiednia dla dzieci ze względu na łagodny charakter i podatność na szkolenie. Oczywiście występują różnice osobnicze, dlatego warto wziąć szczenię ze sprawdzonej hodowli, po spokojnych, zrównoważonych rodzicach. Zwykle są delikatne i opiekuńcze w stosunku do najmłodszych, jednak nie można zapomnieć, że to duże, masywne psy i w czasie zabawy mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.

Dla kogo pies tej rasy

Nowofundlandy to rasa odpowiednia dla osoby nastawionej na średnią aktywność fizyczną, ale gotowej do pracy z psem. Pies wodołaz wymaga dobrej socjalizacji, szkolenia w zakresie posłuszeństwa, a spełnieniem każdego nowofundlanda byłaby służba w ratownictwie wodnym. W Polsce działa wiele lokalnych grup ratownictwa wodnego, gdzie można trenować z psem i rozwijać wrodzone talenty pupila. W związku z tym bardzo rzadko w tej rasie trafia się osobnik pozbawiony popędu do wody.

Nowofundland jest psem rodzinnym.

Żywienie nowofundlanda

BioFeed Salmon Oil

Wodołaz wymaga żywienia najwyższej jakości. Odpowiednia dieta to klucz do zdrowia i kondycji psa nowofundlanda. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój swojego szczeniaka lub zadbać o psa w czasie rekonwalescencji, wprowadź do jego diety kwasy tłuszczowe omega-3 w formie oleju z łososia Biofeed. Olej z łososia sprawdzi się także, gdy będziesz chciał poprawić kondycję skóry i sierści pupila, w czasie spadku odporności lub u psów z objawami alergii.

Pies dużej rasy powinien dostawać dwa posiłki dziennie. Ze względu na skłonność do skrętu żołądka należy pamiętać o odpoczynku po jedzeniu. Kaloryczność posiłków dostosowujemy do aktywności danego psa, szczególnie jeśli trenuje w wodzie.

Pielęgnacja sierści wodołaza

Długa, gęsta szata wymaga troskliwej i systematycznej pielęgnacji. W związku z tym szczotkuj sierść psa często, by nie dopuścić do powstania kołtunów. Codziennie po spacerach usuwaj z sierści drobiny błota, piasku czy fragmenty roślin. Po kąpieli DOKŁADNIE wysusz psa.

Akcesoria niezbędne do pielęgnacji sierści: szczotki, grzebienie, suszarka, ręczniki, śliniaczki itp.

Nowofundland

Nowofundlanda – cena

Pies rasowy FCI/ZKwP kosztuje ok. 6000 zł. Dużo niższe oferty cenowe wymagają dokładnego prześwietlenia pochodzenia, badań medycznych i jakości oferowanych psów.

Historia rasy

Rasa powstała u wschodnich wybrzeży Kanady, w archipelagu wysp Nowej Fundlandii. Jej korzenie sięgają setek lat przed europejską kolonizacją Ameryki. Rodzime indiańskie psy krzyżowały się z psami Wikingów od ok. 1100 r. n.e. Przyniosło to efekt w postaci wytrzymałych, masywnych psów, odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Marynarze, którzy odwiedzali Nową Fundlandię w XVIII i XIX w. widzieli psy pomagające Indianom w wyciąganiu sieci i holowaniu łodzi, zdolne do uratowania tonącego człowieka.

Ówczesne psy występowały w 2 typach:

  • czarne i brązowe, nieco lżejszej budowy, 50–60 cm w kłębie,
  • łaciate, masywniejsze, okazalsze, 75–80 cm w kłębie.

Marynarze sprowadzali nowofundlandzkie psy do Europy i sprzedawali je z dużym zyskiem. Preferowano odmianę biało-czarną, psy większe i cięższe. Duży popyt na wodołazy w Anglii i Francji spowodował, iż odmiany czarne i brązowe również trafiły do Europy.

W Szwajcarii i Niemczech dominowała odmiana łaciata do tego stopnia, iż w latach 60. XX w. wyodrębniono nową rasę – landseer, którą odróżnia od nowofundlanda nieco lżejsza sylwetka, z delikatnie podkasaną dolną linią, na dłuższych nogach i z wyłącznie biało-czarnym umaszczeniem.

Rasę utrwalono w Europie, gdzie cieszy się ogromną popularnością jako pies towarzyszący, rodzinny oraz najlepszy pies w ratownictwie wodnym.

Nowofundland szczeniak

Nowofundland pochodzi z Kanady.

Ciekawostki o nowofundlandzie

  • Nowofundland fascynował Karola Darwina, który zwrócił uwagę na wyjątkowo mocne i większe błony pławne między palcami, sięgające dalej niż u innych ras.
  • W 1919 r. doszło do katastrofy parowca Ethie, który wpadł na skały w Bonny Bay w Kanadzie. Dzięki nowofundlandom uratowano 92 pasażerów.

Imię dla nowofundlanda

  • Imiona dla psa: Andy, Morfi, Neptun, Posejdon, Rafi, Syriusz.
  • Imiona dla suki: Arielka, Falka, Marina, Orka, Siri, Temida.

Klasyfikacja FCI – nowofundland

  • Grupa II FCI – Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła
  • Sekcja 2 – Molosy
  • Numer wzorca – 50

Posumowanie

Nowofundland to pies, który urzeka swoim łagodnym spojrzeniem, obfitym włosem i głową o przyjaznym wyrazie. Jednocześnie umięśniona, potężna postura ciała może zniechęcać do posiadania takiego olbrzyma na własność. Waga wodołaza może powiem sięgać nawet 68 kg! Mimo że przypomina słodkiego niedźwiadka, to szczeniak nowofundlanda wymaga socjalizacji i szkolenia już od pierwszych tygodni życia. Na szczęście jego spokojne i przyjazne usposobienie ułatwia pracę z psem tej rasy i umożliwia wychowania szczenięcia na radosnego, otwartego oraz ufnego kompana rodziny.

Najważniejszą rzeczą dla nowofundlanda jest bliskość z człowiekiem, dlatego chętnie spędza czas w towarzystwie swoich właścicieli. Wodołazy są powolne i wykonują komendy w swoim tempie, ale to nie znaczy, że stronią od aktywności fizycznych. Z takim psiakiem możesz wybrać się nad jezioro i zażywać kąpieli przez wiele godzin. Zanim zdecydujesz się szczeniaka nowofundlanda z hodowli, weź pod uwagę koszty jego utrzymania (żywienie, potencjalne problemy zdrowotne, pielęgnacja) oraz średnią życia, która jest krótka.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.