Home Kot Karma urinary dla kota ze schorzeniami dróg moczowych

Karma urinary dla kota ze schorzeniami dróg moczowych

Jest piątek. Otwieram drzwi gabinetu i po raz trzeci w tym tygodniu spotykam kota ze schorzeniami dróg moczowych. Objawy znowu są takie same. Ślady krwi w moczu i bolesne parcie na mocz podczas wizyt w kuwecie. Co one oznaczają? Często kamienie moczowe! Dowiedz się, czym są kryształy i kamienie w pęcherzu moczowym Twojego pupila. Sprawdź z nami, czy rozwiązaniem może być karma urinary dla kota.

Z jakimi schorzeniami dróg moczowych spotkasz się u kotów?

Problem kamieni i kryształów powstających w drogach moczowych jest dość powszechny zarówno u psów, jak i u kotów. Konsekwencją może być zarówno stosunkowo niegroźne podrażnienie, jak i poważna niedrożność dróg moczowych. Pojawienie się problemów z układem moczowym może wynikać z:

Reklama
  • genetyki,
  • stopnia nawodnienia organizmu,
  • diety,
  • pH moczu,
  • występujących infekcji.

Obecność kryształów w pęcherzu kota wywołuje ból oraz krwawienie.

kot karma urinary

Czy Twój kot może mieć kamienie w pęcherzu?

Koty cierpiące z powodu kamieni w pęcherzu moczowym wykazują takie objawy jak:

  • krwiomocz,
  • parcie na mocz,
  • nadmierne wylizywanie okolic moczowo-płciowych.

Są to objawy podobne do tych, które pojawiają się przy zapaleniu pęcherza, dlatego konieczna jest właściwa diagnostyka opierająca się m.in. na laboratoryjnej analizie moczu.

Kamienie moczowe mogą mieć wielkość ziarenka piasku lub kilkucentymetrowej bryłki.

Zdarza się, że kamienie znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają oddawanie moczu. Jeżeli zauważysz taką sytuację, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Brak możliwości oddawania moczu stanowi zagrożenia życia zwierzęcia.

Kamienie moczowe u kotów

U kotów ze schorzeniami dróg moczowych wyróżnia się:

  • struwity – powstawanie kamieni fosforanowo-amonowo-magnezowych (struwitów) jest najczęściej wynikiem czynników genetycznych, niewłaściwej diety albo odwodnienia organizmu;
  • szczawiany wapnia – ten rodzaj kamieni występuje u kotów stosunkowo rzadko. Wydaje się jednak, że kryształy oraz kamienie szczawianowo-wapniowe diagnozowane są częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Co to jest FLUTD?

Oprócz kryształów i kamieni problemem urologicznym kotów jest także zapalenie dolnych dróg moczowych, czyli FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease). Choroba zwana jest też syndromem urologicznym kotów. W dużym uproszczeniu jest to grupa chorób o podobnych objawach klinicznych, jednak o różnych przyczynach. Problem może być wywołany przez śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, które stanowi nawet 64% schorzeń dróg wyprowadzających mocz. Inne przyczyny to:

  • kamice,
  • wady anatomiczne,
  • zaburzenia behawioralne.

Karma urinary dla kota – czy stosować ją profilaktycznie?

Do czynników ryzyka problemów urologicznych należą:

  • nadwaga i otyłość,
  • warunki środowiskowe,
  • dieta.

Zwiększone ryzyko kamicy występuje u kotów perskich, burmańskich oraz rasy ragdoll. Predysponowane wydają się także zwierzęta starsze oraz kastrowane i niewychodzące samce. Można to powiązać zarówno z niską aktywnością fizyczną, jak i rzadszym oddawaniem moczu.

U zwierząt zdrowych nie stosuje się jednak profilaktycznego podawania karm urinary. Nie ma bowiem metody, która pozwoliłaby określić, u którego zwierzęcia może wystąpić jedna z wymienionych chorób. Dopiero pojawienie się objawów choroby dolnych dróg moczowych u kota jest wskazaniem do wprowadzenia diety pomagającej w leczeniu i zapobieganiu nawrotom schorzeń.

Wśród kotów ze schorzeniami dróg moczowych często znajdują się koty perskie i burmańskie.

Karma urinary dla kota a kamienie struwitowe

Jeżeli u Twojego kota zdiagnozowane zostały kamienie struwitowe, konieczne jest ograniczenie składników mineralnych w diecie oraz obniżenie pH moczu. Dobra karma urinary dla takiego kota powinna mieć ograniczoną ilość:

  • wapnia,
  • magnezu,
  • fosforu.

Co ciekawe, ważna jest także zawartość potasu. Najlepiej, gdy jest zbliżona do 0,6% suchej masy. Jest to związane z tym, że długotrwałe stosowanie diety mającej na celu zakwaszenie moczu powoduje spadek stężenia potasu, co ułatwia powstawanie kamieni szczawianowo-wapniowych. Zawartość białka powinna się natomiast kształtować na poziomie 30–40% w suchej masie.

Pamiętaj, że wprowadzenie nowej diety wymaga monitorowania pH oraz gęstości moczu. Wykonuj zatem rutynowe badania u lekarza weterynarii. Co ważne, jeżeli kamienie struwitowe powstały w następstwie infekcji, trwała zmiana diety może nie być potrzebna. Skonsultuj się w tej sprawie z weterynarzem Twojego pupila.

Karma urinary dla kota a kryształy szczawianowo-wapniowe

W diecie kotów cierpiących z powodu kryształów szczawianowo-wapniowych konieczne jest kontrolowanie zawartości:

  • białka,
  • wapnia,
  • sodu.

Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała podaż fosforu oraz magnezu również mogą zwiększać ryzyko choroby. Czytaj zatem uważnie etykiety karm lub poproś dietetyka weterynaryjnego o nowe zbilansowanie diety Twojego kota.

Kamienie szczawianowo-wapniowe muszą zostać usunięte operacyjnie lub rozbite ultradźwiękami.

Karma urinary dla kota – zdrowe składniki

Dieta kota ma wpływ na wiele aspektów jego zdrowia. Po pierwsze odbija się na ciężarze właściwym moczu, po drugie na jego pH, a po trzecie wpływa na zawartość składników mineralnych. W karmie urinary dla kota możesz znaleźć:

  • dodatek probiotyków i prebiotyków,
  • prawoślaz lekarski,
  • rumianek,
  • krwawnik pospolity,
  • babkę lancetowatą,
  • wyciągi z żurawiny.

Każdy z tych składników ma swoją rolę. Jedne działają ochronnie na błony śluzowe pęcherza moczowego, a inne mają właściwości antybakteryjne. Udowodniono, że składniki zawarte w wyciągach z żurawiny zmniejszają adhezję (przyleganie) bakterii do nabłonka pęcherza moczowego. Probiotyki i prebiotyki są natomiast wsparciem dla organizmu kota, który w czasie choroby musiał m.in. przejść antybiotykoterapię.

Nie tylko karma urinary dla kota – kilka słów o roli wody

U kotów ze schorzeniami dróg moczowych konieczne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Sposoby na zwiększenie ilości wody pobieranej przez koty to:

  • dodatek chlorku sodu lub chlorku potasu do wody,
  • zmiana misek (większa średnica/ inne tworzywo/ nowa wysokość),
  • zastosowanie misek z bieżącą wodą (typu fontanna),
  • zwiększenie częstotliwości karmienia,
  • ustawienie misek z wodą z dala od kuwety oraz miski z jedzeniem,
  • dodatek smakowy do wody (dolanie wywaru mięsnego).

Większość kotów pije zbyt mało wody.

Większą ilość wody w diecie kota zapewniają także wilgotne karmy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Mokre i suche karmy urinary dla kota – przegląd

Mokre karmy weterynaryjne typu urinary to świetne rozwiązanie dla większości kotów. Po pierwsze zapewniają dodatek płynów w diecie kota, po drugie są smakowite, a po trzecie mają zwykle prosty i zdrowy skład. Niektóre zwierzęta są jednak przyzwyczajone do karmy suchej, która jest także wygodna dla opiekuna. Wybór należy do Was.

Karmy dla kotów ze schorzeniami dróg moczowych to:

Animonda Integra Protect Adult Struvit – karma stworzona z myślą o kotach cierpiących na choroby dróg moczowych. Jej skład pomaga zapobiegać powstawaniu kamieni moczowych i optymalizuje poziom pH moczu. Zawarty w niej błonnik pomaga zapewnić poczucie sytości. Wszystko to bez zbóż, soi, cukru oraz sztucznych dodatków.

Brit Veterinary Struvite – posiłek dla kotów z problemami dolnych dróg moczowych, jego zadaniem jest rozpuszczanie karmieni struwitowych. Karma ma właściwości zakwaszające mocz, ma też ograniczoną zawartość magnezu, wapnia oraz fosforu. Całość wzbogacona jest o kwasy tłuszczowe omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne.

Gussto Urinary to znakomicie zbilansowana dieta superpremium dla kotów z kamicą moczową. Jej receptura obejmuje niską zawartość fosforu, obniżony poziom białka o wysokiej wartości biologicznej oraz dodatek DL-metioniny, która obniża pH moczu. W składzie Gustto znajduje się także żurawina chroniąca układ moczowy przed infekcjami.

Trovet Renal & Oxalate – to smakowity pokarm o obniżonej zawartości fosforu i sodu oraz o umiarkowanym poziomie wysokiej jakości białka. Dzięki swojej recepturze karma zapewnia pokrycie dziennego zapotrzebowania na aminokwasy egzogenne. Produkt wskazany jest u kotów z kamicą szczawianową, cystynową i moczanową oraz w niewydolności nerek i serca.

Empire Sterilised Urinary – to bezzbożowy i bezglutenowy posiłek zawierający dużą ilość wysokiej jakości mięsa. Jest to kompletny program żywieniowy stworzony z myślą o dorosłych i sterylizowanych kotach, wspomagający kondycję ich układu moczowego. Karma marki Empire zawiera unikatową formułę DETOX opartą na starannie stworzonej mieszance ziół oraz alg Chlorella, które oczyszczają organizm kota z niebezpiecznych toksyn oraz metali ciężkich.

Karma urinary dla kota to dobre rozwiązanie, jeżeli istnieją przesłanki, by ją stosować. Zmianę diety skonsultuj ze swoim lekarzem weterynarii.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.