fbpx

Przewożenie psów i kotów

Czas czytania: 3 minuty

Wakacje to czas urlopów i podróży. Coraz częściej decydujemy się na to, by podczas wakacyjnych wyjazdów towarzyszyły nam nasze zwierzaki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów do podróży? Jak przewozić psy i koty, aby było im wygodnie, a przede wszystkim, aby były bezpieczne?

Co mówi prawo?

Przepisy prawne nie regulują wprost zasad, według których powinniśmy przewozić psa czy kota w samochodzie. Ponieważ zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, w której zapisano, że: „w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”, zwierzaka powinniśmy potraktować jak ładunek. Art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 Ustawy z dnia 20 czerw­ca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że ładunek na pojeź­dzie umieszcza się w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem i nie ograniczał widoczności drogi; ładunek umiesz­czony na pojeździe powinien być też zabezpieczony przed zmia­ną położenia.

Oznacza to, że pies czy kot nie powinien luzem spacerować po wnętrzu samochodu, aby nie zagrażać bezpie­czeństwu osoby znajdującej się w pojeździe.

Pasy bezpieczeństwa

Są koty, które nie lubią podróżować w zamknięciu. Alternatywą w takiej sytuacji mogą być specjalne zwierzę­ce pasy bezpieczeństwa. Ważne jest jednak, aby pasy były przypięte do dobrej jakości szelek. Zwróćmy uwagę na jakość karabińczyka, którym pas przypniemy do szelek, tak by w przypadku zderzenia karabińczyk i szelki nie pękły pod wpływem siły uderzeniowej. Ważne jest też, by długość pasa była tak dobrana, aby kot mógł się położyć, ale aby nie mógł na przykład zejść na podłogę, czy chodzić po aucie.

Szelki

W przypadku szelek bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru oraz dopasowania, tak aby kot był stabilnie zabezpieczony i aby sam się z nich nie wysunął. Zwróć­my uwagę na konstrukcję szelek, które nie mogą uciskać kota, natomiast powinny powodować równomierne rozłożenie ob­ciążenia. Istotnym elementem jest też zapięcie szelek – musi być wytrzymałe, aby w razie wypadku nie rozpięło się samo­istnie.

KOTY

Transportery

Na rynku dostępne są transportery plastikowe, ma­teriałowe i wiklinowe. Często posiadają uchwyty lub zaczepy, które umożliwiają ich przypięcie na tylnym siedzeniu za pomocą pasa bezpieczeństwa. Zwróćmy uwagę na to, żeby był to transpor­ter, który był testowany w warunkach wypadkowych i przeszedł te testy pozytywnie. Bywają niestety transportery, szczególnie plastikowe i wiklinowe, które przy zderzeniu ulegają uszkodzeniu z powodu zablokowania pasa bezpieczeństwa. Dobrze spraw­dzą się też transportery materiałowe, które w przypadku uderzenia mogą się odkształcić, ale transporter pozostanie w całości, a kot cały i bezpieczny w jego wnętrzu. Warto zwrócić uwagę na zamknięcie drzwiczek transportera – powinny być za­mykane solidnie, tak aby kot sam nie mógł ich otworzyć. Pamię­tajmy, że koty powinny podróżować osobno, a więc ile zwierząt, tyle transporterów.

PSY

Klatki transporterowe do bagażnika

To bezpieczne i wygodne rozwiązanie, jeśli posiada­my duże psy i chcemy je przewozić w bagażniku. Rozmiar klatki można dopasować do wielkości bagażnika. Dodatkowo klatkę można złożyć i użyć jej w domu jako kennel. Jeśli chcemy mieć klatkę na stałe w bagażniku, to istnieje też możliwość zainstalo­wania jej fabrycznie. Przy wyborze klatki zwróćmy uwagę na jej jakość i posiadane atesty oraz na wszystkie metalowe elemen­ty, które mogą wypaść w trakcie wypadku i zranić psa.

Transportery

Transportery dla psów są głównie plastikowe, ale możemy też spotkać materiałowe. Ich zaletą jest to, że są lekkie. Natomiast jeśli Wasz pies stresuje się podróżą w zamknięciu, to może poszarpać materiałowy transporter. Rozmiar transportera powinien być dostosowany do wiel­kości psa. Bez względu na to, który transporter wybierzemy, musimy pamiętać, aby go unieruchomić, by nie przemieszczał się w czasie jazdy. Ważne są również rodzaj mocowania i jego wytrzymałość oraz elementy, które mogą ulec uszkodzeniu w czasie wypadku.

autor: Izabela Misiak

Cały artykuł dostępny w magazynie Pets Style czytaj więcej

Przeczytaj również

Zostaw komentarz