Home Pies Shih tzu – wszystko o rasie

Shih tzu – wszystko o rasie

Shih tzu to małe białe pieski, które wyglądają jak przytulanki. Dlatego wiele osób, decydując się na psa, wybiera właśnie tę rasę. Warto jednak odpowiednio się przygotować, zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Tym bardziej że psy tej rasy bardzo źle znoszą samotność.

shih tzu

Shih Tzu – pochodzenie i historia

Historia tej rasy jest owiana tajemnicą, ponieważ musielibyśmy sięgnąć daleko w przeszłość, nawet 2000 lat wstecz. Rasa psa Shih tzu pochodzi z Tybetu. Według legendy to właśnie psy tej rasy towarzyszyły Buddzie podczas jego wyprawy. W razie zagrożenia ten słodki piesek miał się przeobrażać w groźnego lwa.

Reklama

Inna wersja zakłada, że rasa wzięła swój początek ze skrzyżowania lhasa apso z pekińczykiem. Lhasa apso to bardzo stara tybetańska rasa, niegdyś pieski tej rasy otaczano czcią i szacunkiem. Pekińczyki wyhodowano w Mandżurii, ale do połowy XIX wieku rasa ta była znana tylko w Chinach.

Nazwa shih tzu pochodzi od cesarzowej Tzu Hsi.

A skąd nazwa? Przyznacie, że brzmi ona iście po chińsku. I nie bez powodu. Nazwa pochodzi od cesarzowej Tzu Hsi. To właśnie Tzu Hsi (1861–1908), zwana też Cixi, była miłośniczką tej rasy i postanowiła rozpocząć regularną jej hodowlę. Początkowo pieski były przetrzymywane w klatkach. Dopiero w czasach Tzu Hsi miały lepsze warunki i mogły swobodnie się przemieszczać.

W Europie pies pojawił się dopiero w latach 30. XX wieku, a według niektórych bardziej precyzyjnych źródeł – w 1938 roku. W Polsce psy tej rasy zaczęły być hodowane w latach 80. XX wieku. Pierwszy piesek przyjechał do naszego kraju w 1981 roku. Został sprowadzony z Danii.

Charakterystyka rasy psa Shih Tzu

To mały długowłosy piesek, który może przybierać różnorakie umaszczenie. Według wzorca FCI należą do psów ozdobnych i do towarzystwa, a zaliczają się do sekcji ras tybetańskich. Nie podlegają próbom pracy. Są to bardzo przyjacielskie psy.

Wygląd shih tzu

To mały, najczęściej biały pies, choć według wzorca FCI dopuszczalne są wszystkie kolory. I tak można spotkać shih tzu beżowe, czarne, a nawet shih tzu biało czarne (łaciate). W przypadku psów łaciatych bardzo pożądane są biała strzałka na czole i biały koniec ogona.

U shih tzu bardzo ważne są również proporcje: długość od kłębu do nasady ogona powinna być większa od wysokości w kłębie. Wysokość w kłębie u dorosłych psów nie powinna przekraczać 27 cm.

Shih tzu żyją od 12 do 16 lat.

Sylwetka shih tzu

Według wzorca FCI shih tzu powinny mieć arogancki chód, ale w gruncie rzeczy to bardzo przyjazne pieski. Sprawiają wrażenie małych i eleganckich. Psy shih tzu mają też wysoko podniesiony, mocno owłosiony ogon. Sylwetka przypomina prostokąt, pies ma długi i prosty grzbiet.

Wysokość w kłębie (u dorosłych psów): maksymalnie 27 cm

Waga: 4,5–7,5 kg

pies dla alergika

Shih tzu – charakter, usposobienie, zachowanie

To bardzo przyjazny, radosny, kochający piesek. Ale uwaga! Jest też bardzo niezależny, dlatego charakter rasy psów shih tzu przypomina czasem usposobienie kota. Jest też zdystansowany wobec obcych, więc nie zdziw się, kiedy głośno obszczeka gości. Tym bardziej że jest bardzo czujny i uruchamia mu się „instynkt stróża”. Z reguły jest to jednak mało hałaśliwy pies.

Shih tzu to też pies o dużej inteligencji. Łatwo go nauczyć różnych sztuczek i komend. Mimo że jest niezależny i zachowuje rezerwę wobec innych osób, można go nauczyć posłuszeństwa, wymaga to jednak czasu i cierpliwości.

Lubi zabawę, akceptuje inne zwierzęta – zarówno psy i koty, jak również gryzonie. Pies tej rasy lubi spacery, ale nie muszą być one długie. To typ domatora, który lubi zabawę, ale niekoniecznie będzie miłośnikiem długich wypraw.

To także bardzo uczuciowy piesek. Potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi. Bardzo przywiązuje się do człowieka i nie znosi samotności. Według niektórych źródeł nie powinno się go pozostawiać samego na dłużej niż godzinę.

Shih tzu nie znosi samotności.

Pielęgnacja shih tzu i akcesoria dla niego

Pies tej rasy ma długą, miękką, gęstą sierść, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Musimy czesać go regularnie, najlepiej codziennie. W przypadku szczeniąt zaczynamy od krótkiego czesania, trwającego około trzech minut, a następnie stopniowo wydłużamy czas przeznaczony na pielęgnację.

Pielęgnacyjny rytuał nie kończy się na czesaniu. Pieski rasy Shih Tzu kąpiemy regularnie – zdarza się, że nawet raz w tygodniu, maksymalnie raz na 10–14 dni. Pamiętajmy, by po kąpieli dobrze wysuszyć ich sierść, w przeciwnym razie mogą się przeziębić. Ważny jest sposób kąpieli. Mokrą sierść trzeba odsączyć ręcznikiem, wysuszyć ciepłym strumieniem powietrza z suszarki (to nie lada wyzwanie, bo niektóre psy boją się suszarek) i wymodelować. To prawdziwi psi modele.

Strzyżenie Shih Tzu

A co ze strzyżeniem tych piesków? To zależy od tego, czy nasz pies będzie psem wystawowym. Jeśli tak, najlepiej nie obcinać mu sierści, bo bardzo wolno odrasta. Jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie regularnym wizytom u groomera. Możemy to robić nawet co dwa miesiące.

Co dwa tygodnie powinniśmy też wycinać sierść między opuszkami, pod ogonem i w okolicach intymnych. Pamiętajmy o przycinaniu pazurów i wyskubywaniu włosów rosnących wewnątrz uszu.

Długie włosy spinamy tak, by nie opadały na oczy. W tym celu warto kupić specjalne spineczki dla psów. Uwaga! Nie kupujmy spinek typu żabki (piesek może je połknąć) ani spinek metalowych (mogą „obciąć” fragment okrywy włosowej, a tego przecież nie chcemy). Włosy upinamy w kucyk do góry, ponieważ sierść rośnie ku górze. Zapobiegnie to niektórym chorobom oczu u tych zwierząt.

Istotne jest systematyczne dbanie o zęby naszych pupili. Najlepiej codziennie je szczotkować, ponieważ mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego.

Są jednak też dobre informacje: rasa psa shih tzu linieje tylko raz w życiu, po skończeniu ósmego miesiąca życia. Wówczas młody pies wymienia sierść na taką, jaka cechuje dorosłego psa.

Ze względu na rodzaj włosa shih tzu to dobry pies dla alergików.

shih tzu

Przydatne akcesoria

Sporo musimy zainwestować w akcesoria do pielęgnacji sierści. Na pewno przyda się:

  • metalowa szczotka (w żadnym razie nie kupuj szczotek pudlówek, u shih tzu niszczą włos),
  • metalowy grzebień z obrotowymi zębami,
  • szampon dla psów, których sierść jest długa (w przypadku białych piesków warto kupić szampon dla psów ras białych),
  • odżywka (jw.),
  • preparaty do pielęgnacji, np. pudry i płyny do rozczesywania kołtunów.

Przyda się także sporo akcesoriów do zabawy – pieski rasy shih tzu je uwielbiają!

Ale pielęgnacja sierści to nie tylko preparaty do okrywy włosowej. To także odpowiednia dieta. To, co wpływa na dobry stan sierści, to na przykład nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń oraz cynk.

Rasa psów Shih Tzu cena – ile kosztują szczeniaki tej rasy?

Cena szczeniaka z dobrej hodowli waha się od około4500 do 5500 złotych. To drogie psy, ale odwdzięczają się niebywałą miłością! Pamiętajmy, by nie dać się nabrać na ogłoszenia, w których proponuje się niższą cenę. Lepiej kupić droższego psa z dobrej hodowli niż ryzykować, że pies pochodzi z pseudohodowli.

Zdrowie rasy psów shih tzu

Z reguły są to bardzo zdrowe psy. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas regularnych wizyt u weterynarza, to możliwość wystąpienia problemów z alergią, choroby oczu i stawów. Właśnie ze względu na kwestie zdrowotne warto spinać włosy nad pyskiem psa w kucyk. Duże oczy są także podatne na urazy, więc mieszkając razem z tymi psami, trzeba bardzo uważać, kiedy coś Ci leci z rąk.

Regularnie szczotkujmy zęby pupila, ponieważ możliwe jest też odkładanie się kamienia nazębnego.

Pamiętaj także o tym, że te psy nie są zbyt odporne na działanie wysokich temperatur (mają skróconą kufę). Lepiej ograniczyć czas ich przebywania na słońcu, a w czasie upałów na spacery wychodzić rano i wieczorem, nie w ciągu dnia, kiedy temperatura sięga blisko 30 stopni Celsjusza.

Częste choroby

  • alergie skórne,
  • zwężenie kanalików łzowych (objawia się łzawieniem oczu i zaciekami w kolorze brunatnym),
  • wypadnięcie dysku,
  • zwichnięcie rzepki kolanowej,
  • choroby stomatologiczne,
  • rozszczep podniebienia (u szczeniaków).

Odpowiednie żywienie może zapobiec niektórym chorobom. Na rynku są też specjalne karmy dla alergików.

shih tzu szczeniaak

Umiejętności, szkolenie, wychowanie

Pies rasy shih tzu jest inteligentny, dlatego szybko się uczy. Niemniej jednak potrzebuje czasu. To mały pies, którego stawy nie są bardzo odporne. Dlatego do ósmego miesiąca życia nie powinien w ogóle schodzić po schodach.

Unikajmy stosowania kar i przymusu. Te psy potrafią naprawdę dużo się nauczyć, ale w procesie szkolenia zdecydowanie lepiej sprawdzają się nagrody i smaczki, za które te pieski są w stanie zrobić naprawdę dużo.

Najlepiej już od małego przyzwyczajać je do czasochłonnych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i wizyt u groomera.

Powinniśmy zapoznawać szczeniaka z różnymi bodźcami, towarzystwem innych ludzi i kontaktem z dziećmi – to zapobiegnie ewentualnym stanom lękowym i poczuciem rezerwy wobec obcych.

Dla kogo rasa psa shih tzu?

Pies tej rasy nada się dla początkujących właścicieli, o ile oczywiście poświęcą mu wystarczająco dużo czasu na pielęgnację (szczególnie sierści). Drugi warunek: te psy bardzo źle znoszą samotność, więc jeśli całe dnie spędzacie w pracy i nie macie możliwości zabrać ze sobą pupila, to lepiej wybierzcie inną rasę.

Te psy nie wymagają zbyt wiele ruchu, więc nadadzą się także dla mniej aktywnych właścicieli.

To także doskonałe zwierzęta dla alergików.

Piesek tej rasy doskonale odnajdzie się zarówno w domu z ogrodem, jak też w małej kawalerce. Jeżeli jednak mieszkamy w bloku, to atutem będzie winda (jak wspomnieliśmy wyżej, szczeniaki nie powinny chodzić po schodach).

Rasa psa Shih tzu a dzieci

Te pieski świetnie dogadują się z dziećmi. Są bardzo przyjazne, radosne i lubią zabawę. Jeżeli chcemy podarować swojemu dziecku psa, to będzie to dobry wybór.

Żywienie psów rasy Shih tzu

W przypadku tych małych psów najlepiej sprawdzi się karma sucha. Oczywiście można podawać psu również karmę z puszki, ale karma sucha nie pobrudzi sierści. U tego pieska występuje często skłonność do alergii, dlatego raczej wybierajmy renomowane karmy dla alergików. Dobrze jest też dostarczać suplementów, które pozytywnie wpływają na stan sierści.

Szczeniaka karmi się cztery, potem trzy razy dziennie namoczoną karmą, dorosły pies je tylko dwa razy dziennie.

Pamiętaj, że te małe pieski mają tendencję do tycia, dlatego ograniczmy liczbę przysmaków między posiłkami.

Jeżeli masz białego pieska, to możesz wybrać specjalną karmę dla psa z białą sierścią.

Utrzymanie tego psa może kosztować (wliczając w to także wizyty weterynaryjne i preparaty pielęgnacyjne) od 100 do 300 złotych.

Wszystko o Shih Tzu – wady i zalety

Te niewielkie psy są przeurocze! Mają sporo zalet, a jedną z najważniejszych jest bardzo pozytywne usposobienie. Z uwagi na specyficzny rodzaj włosa to doskonały pies dla alergików. Niemniej jednak pamiętajmy, że temu psu trzeba poświęcić sporo czasu – nie tyle na spacery, co na pielęgnację. Psy tej rasy cechuje niezależność, dlatego czasem trzeba mieć do nich cierpliwość.

Shih Tzu – zalety

  • inteligentny,
  • wierny i lojalny przyjaciel,
  • bardzo przywiązuje się do właściciela,
  • towarzyski,
  • przyjazny wobec ludzi,
  • szybko się uczy,
  • ma pozytywny stosunek wobec innych zwierząt,
  • dobrze dogaduje się z dziećmi,
  • dobry dla alergików.

Shih Tzu – wady

  • uparty,
  • niezależny,
  • nie zawsze posłuszny,
  • długa okrywa włosowa wymaga regularnej, systematycznej pielęgnacji, zajmującej sporo czasu,
  • ma tendencję do tycia,
  • do 8. miesiąca trzeba go nosić po schodach, bo nie może schodzić po nich samodzielnie,
  • ma skłonność do alergii, może wymagać specjalnego sposobu żywienia.
shih tzu

Rasa psa Shih Tzu – ciekawostki

Oto kilka ciekawostek, które warto znać, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami tej rasy:

  • Pieski były uważane za rasę królewską. Za posiadanie shi tzu przez przeciętnego obywatela można było dostać karę śmierci.
  • Z pieskami miał wędrować Budda.
  • Shi tzu były wiernymi towarzyszami cesarzy.
  • Cesarzowa Tzu Shi (według wielu źródeł Tzu Hsi) miała około 200 psów tej rasy.
  • Według jednej z legend towarzyszyły Buddzie miały zamieniać się w sytuacjach zagrożenia w groźne lwy.

Shih tzu – wzorzec rasy

Rasa: shih tzu

Nazwa oryginalna: shih tzu

Pochodzenie: Tybet

Klasyfikacja FCI

grupa 9: psy do towarzystwa i ozdobne

sekcja 5: rasy tybetańskie

Nie podlegają próbom pracy.

Wysokość: maksymalnie do 27 cm

Waga: 4,5–7,5 kg

Maść: różne kolory, biała strzałka na czole i biały koniec ogona bardzo pożądane u psów łaciatych

Uwagi: Wzorzec rasy pochodzi z 16.02.2011

autor: Kinga Czernichowska

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.