Home Pies Sygnały uspokajające u psów w pigułce

Sygnały uspokajające u psów w pigułce

Sygnały uspokajające u psów wykorzystywane są przez zwierzęta do komunikacji. Nauczenie się mowy ciała psa i rozpoznawania sygnałów uspokajających jest bardzo ważne, gdy chcemy pomóc zwierzęciu przezwyciężyć lęk. Przedstawiamy najczęściej występujące sygnały uspokajające wysyłane przez psy.

NAJWAŻNIEJSZE SYGNALY USPOKOAJĄCE U PSÓW

Odwracanie głowy

Pies może odwrócić głowę na chwilę, najpierw w jedną, potem w drugą stronę. Może też odwrócić głowę na dłużej. Jeżeli pies zachowuje się tak, gdy się nad nim nachylasz, próbujesz go podnieść, przytulasz go itp., oznacza to, że czuje się niekomfortowo.

Reklama

Odwracanie się

Odwracanie się bokiem lub stawanie tyłem do człowieka jest już stanowczym sygnałem uspokajającym u psów. Psy zwykle stosują je, gdy łagodniejszy sygnał nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, zwykle w sytuacjach, gdy coś dla psa wydarzy się zbyt szybko i niespodziewanie.

Oblizywanie się

Te sygnały uspokajające u psów są często wykorzystywany przez zwierzęta. Przykładowo jeśli próbujesz pochylić się nad psem, a on się oblizuje, to znaczy, że nie czuje się w tej sytuacji komfortowo.

Zastyganie w bezruchu

Ten sygnał uspokajający u psów polega na tym, że zwierzę nieruchomieje (zastyga) w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Przyjmuje taką pasywną postawę, aby zapobiec jakiemuś zachowaniu, które jest dla niego niekomfortowe.

Sygnały uspokajające u psów

Zestresowany pies wysyła Ci sygnały uspokajające.

Powolne poruszanie się

Psy często zwalniają tempo poruszania się, gdy są zestresowane. Jeśli wołasz psa zniecierpliwionym głosem, pies może poruszać się wolniej, aby Cię uspokoić.

Machanie ogonem

Nie każde machanie ogonem jest wyrazem radości i zadowolenia. Niekiedy pies macha nim, gdy czuje się niepewnie lub stara się uspokoić człowieka. Jeśli zauważysz, że podczas machania ogonem pies wysyła inne charakterystyczne sygnały uspokajające u psów, to znak dla Ciebie, że nie jest to machanie radosne, tylko ma na celu Cię uspokoić.

Pozycja zapraszająca do zabawy

Jeżeli pies przyjmuje pozycję wyglądającą jak ukłon, nie musi być to zachętą do zabawy. Psy często ustawiają się w ten sposób, następnie zastygają na chwilę, po czym się prostują. Oznacza to, że chcą uspokoić coś, co znajduje się w ich otoczeniu. Może to być osoba, ale równie dobrze może to być jakiś przedmiot.

Ziewanie

Psy ziewają częściej niż ludzie. Wynika to z tego, że używają ziewania, gdy stresują się sytuacją, w której się znajdują. Ziewanie ma na celu zlikwidowanie nieprzyjemnej dla psa sytuacji. I to kolejny sygnał uspokajający u psów.

Wąchanie podłoża

Często w sytuacji stresowej pies zaczyna węszyć. Bywa i tak, że nos ma blisko podłoża, lecz oczy nadal kontrolują sytuację. Pies może tak węszyć, dopóki czynnik wywołujący dyskomfort się nie oddali.

#dlazwierzatwukrainie

Podsumowanie – sygnały uspokajające u psów

Często psy łączą ze sobą sygnały uspokajające albo wykonują je jeden po drugim. Jeśli poznasz i zrozumiesz mowę ciała psa, łatwiej Ci będzie unikać sytuacji, które wywołują w nim nadmierny stres.

Pamiętaj, że Ty również możesz skorzystać z powyższych sygnałów uspokajających. Jeśli pies zaczyna warczeć i szczekać, możesz na przykład odwrócić głowę lub zacząć ziewać – w ten sposób pokażesz psu, że nie stanowisz zagrożenia.

Jeśli chcesz przygarnąć zwierzę z Ukrainy dokładnie zapoznaj się z mową ciała i sygnałami uspokajającymi u psów.

autor: Izabela Misiak, instruktor szkolenia psów

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.