Home Pies Przysmak – nagroda dla psa

Przysmak – nagroda dla psa

Przysmaki dla psów zyskały na znaczeniu wraz ze wzrostem popularności pozytywnych metod szkolenia psów oraz psich sportów. Wprowadzenie systemu nagród sprawiło, że na rynku zoologicznym pojawiło się dużo produktów. Dowiedz się, jak wybierać smakołyki oraz ile możesz ich podawać swojemu pupilowi, bo przysmak to nagroda dla psa.

przysmak nagroda dla psa

Przekąski – dobre czy złe?

Smakołyki już z nazwy są produktami dostarczającymi psom przyjemności. Są one substytutem słodyczy i źródłem dodatkowych kalorii. Czy są zatem złe? Niekoniecznie! Podawane z umiarem pomogą w nawiązaniu więzi między zwierzęciem a opiekunem, są także idealną formą nagrody podczas szkolenia i treningów sportowych.

Reklama

Dodatkowo wśród standardowych przekąsek pojawiają się coraz częściej tak zwane przekąski funkcjonalne, czyli takie, które zawierają dodatki witamin, L-karnityny lub glukozaminy.

U niektórych psów, np. u szpiców, w okresie linienia wskazane są przekąski wysokobiałkowe, ponieważ aż 30–35% dziennej dawki białka przeznaczane jest na regenerację skóry oraz okrywy włosowej. Zwykła karma bytowa może zatem nie zaspokajać potrzeb tych psów w okresie linienia.

Przysmak to nagroda dla psa.

Przysmak to nagroda dla psa i element żywienia – wyniki badań

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Padwie postanowiła przeprowadzić ankietę sprawdzającą zwyczaje psich opiekunów dotyczące kupowania oraz podawania przekąsek. Wyniki opublikowano w 2019 roku w „Journal of Applied Animal Welfare Science”. Aż 83% opiekunów zadeklarowało, że regularnie korzysta z przysmaków jako nagród podczas treningów sportowych oraz szkolenia psa.

Najpopularniejsze okazały się psie ciasteczka oraz patyczki dentystyczne, które podawane były w ilości około 5 sztuk dziennie.

O zakupie danego produktu w wielu przypadkach decydował smak, kształt lub marka, ale opiekunowie są również świadomi istotności dobrego składu. Co ważne, 75% opiekunów stosuje się do zaleceń dietetycznych.

przysmak nagroda dla psa

Przysmak – nagroda dla psa. Jakie smakołyki możesz zaoferować psu?

 1. Chrupki (herbatniki, ciastka, krokiety) – suche przysmaki występują w szerokim asortymencie smaków, kształtów i rozmiarów. Ich główną cechą jest stosunkowo niska zawartość wody (10–12%).
 2. Miękkie przysmaki do żucia – na rynku dostępna jest bogata oferta tych smakołyków. Mają one wyższą wilgotność (do 25%) i silniejszy zapach, co psy zwykle doceniają! Ten rodzaj smakołyków jest łatwy do przenoszenia i podawania podczas treningów!
 3. Przysmaki liofilizowane – to zwykle bardzo apetyczne przekąski, które zawierają nawet 100% białka.
 4. Suszone mięso – ten rodzaj nagrody może powstać nawet w domowym piekarniku. Jest ono bardzo wartościowe i smaczne!
 5. Owoce i warzywa – pies może jeść świeże oraz suszone kawałki jabłka lub innych owoców i warzyw! Nigdy nie podawaj jednak psu winogron i rodzynek! Są dla psów toksyczne!
 6. Części zwierząt – ostatnią opcją nagrody są np. uszy królika, surowe skórki, kości i kopyta. Pamiętaj jednak, że choć takie przekąski wydają się bardzo naturalne, jednocześnie są często bogate w tłuszcz, co może być złym wyborem np. w przypadku psów z nadwagą lub wrażliwym żołądkiem. Kości i kopyta mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe lub złamania czy wyszczerbienia zębów.

Komercyjny przysmak – nagroda dla psa. Na co zwrócić uwagę?

Ważne, byś wiedział, na co zwrócić uwagę! Na etykiecie znajdziesz nie tylko nazwę marki czy wagę produktu. Zapoznaj się z listą składników. Na pierwszym miejscu znajduje się składnik, którego w produkcie jest najwięcej, a złota zasada brzmi, że im prostszy skład, tym lepiej!

Im prostszy skład ma przysmak, tym lepiej!

Bardzo ważna jest smakowitość przekąski, gdyż odgrywa ona znaczącą rolę w postrzeganiu przysmaku jako nagrody dla psa. Uważaj jednak na dodatki sztucznych mieszanek smakowo-zapachowych, konserwantów (takie jak butylohydroksyanizol (BHA), butylohydroksytoluen (BHT) i etoksychina) oraz barwników, które nie są zdrowe! Poszukuj raczej naturalnych substancji, jak witamina C, witamina E oraz melasa.

przysmak nagroda dla psa

Przysmak – nagroda dla psa. Ile smakołyków dziennie podawać?

Podawanie psu wysokokalorycznych nagród wymaga zmniejszenia liczby kalorii przyjmowanych ze standardowo podawanej karmy. Aktualne zalecenia specjalistów z zakresu żywienia psów określają, by smakołyki nie przekraczały 10–15% dziennej dawki pokarmowej.

Dobra nagroda nie musi być „smaczkiem”

Dla psa nagrodą są nie tylko typowe smakołyki. Zastosować można także gryzaki, które realizują naturalne potrzeby psa i zapewniają mu relaks po intensywnych ćwiczeniach, oraz pochwały ze strony właściciela. Gdy jesteś zadowolony z psa, możesz zainicjować grę, którą lubi!

 1. Przekąski wysokobiałkowe mogą być wskazane w okresie linienia.
 2. Smakołyki powinny stanowić maksymalnie 10–15% dziennej dawki pokarmowej.
 3. Przysmaki dla psa nie powinny zawierać sztucznych barwników i konserwantów.
 4. Psa można nagradzać nie tylko przekąskami, lecz także własną uwagą, zabawą czy pochwałą.
 5. Przysmak to nagroda dla psa podczas treningu.

Polecamy:

Trening z psem
Przysmaki funkcyjne marki – Laboratoire Francodex
Ubranka dla psa

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.