Psia walizka

Przygotowując się do wakacji z psem, sporządźcie listę rzeczy, które są niezbędne i tych które ułatwią ten wakacyjny czas. Na co musicie zwrócić uwagę, pakując psią walizkę?

Książeczka zdrowia i paszport

Książeczka zdrowia to konieczność. Zawiera wszystkie informacje o szczepieniach. W końcu nigdy nie wiadomo, co się wydarzy w trakcie wyjazdu. Obecnie większość ośrodków wymaga aktualnej książeczki szczepień, na wypadek gdyby pies kogoś ugryzł.

Reklama

Książeczka zdrowia przyda się, jeśli coś przytrafi się naszemu zwierzakowi.

Jeżeli planujcie wyjazd za granicę, musicie zabrać paszport dla psa. By go wyrobić zwierzę musi mieć chip, komplet szczepień i powinniście je odrobaczyć odrobaczone.

Kontakt do Waszego weterynarza i do lecznicy w miejscu wakacji

Pamiętajcie, o zabraniu kontaktu do Waszego weterynarza. Obecnie sporo informacji weterynarze mają w swoich systemach i w nagłej sytuacji rozmowa telefoniczna między weterynarzami może przyspieszyć udzielenie pomocy naszemu zwierzakowi.

Przed wyjazdem warto też zapisać sobie kontakt do lecznicy znajdującej się w pobliżu miejsca Waszego wypoczynku.

Adresówka

Może się również zdarzyć, że pies wystraszy się czegoś w nowym miejscu i zwyczajnie ucieknie. Wówczas najbardziej pomocna okazże się tak zwana adresówka, z imiem psa i kontaktem do nas. Jeśli pies zgubi się w obcym miejscu, macie szansę, że ktoś go znajdzie i do Was zadzwoni.

Zwróćcie uwagę, aby mocowanie adresówki było dobrze wykonane, żeby pies jej nie zgubił.

Adresówki  zamówicie przez internet lub kupicie w sklepach zoologicznych. Grawer wykonują w ciągu dwóch minut. i na miejscu w ciągu dwóch minut zrobić grawer.

Nadajnik GPS

Coraz popularniejsze w czasie wyjazdów staje się stosowanie nadajnika GPS wpiętego do obroży. Nie jest to must have, ale może się okazać przydatnym gadżetem, jeśli nasz pupil postanowi wybrać się na samotny spacer. Dzięki nadajnikowi szybko namierzycie uciekiniera na telefonie. Wybierając nadajnik GPS, warto zwrócić uwagę na jego zasięg.

Apteczka

W razie nagłych sytuacji czy wypadków niezbędna okaże się apteczka. Odkażenie czy zabezpieczenie rany przed wizytą u weterynarza ulży w cierpieniu naszemu pupilowi. Jeżeli Wasz pies przyjmuje leki, to należy je zabrać w odpowiedniej ilości.

Miski

Zabierzcie dwie miski – na jedzenie i na wodę. Mogą to być miski, których używamy na co dzień, ale na rynku dostępnych jest też mnóstwo składanych misek turystycznych, które zajmują mało miejsca w bagażu. Dodatkowo łatwiej je spakować na wyprawę czy nawet do restauracji. Pamiętajcie, że nie we wszystkich miejscach przyjaznych psom mają dla nich miski.

Woda butelkowana

W trakcie dłuższej podróży róbcie postoje ze względu na zwierzaka. Nie w każdym miejscu, w którym się zatrzymacie, będzie dostęp do bieżącej wody, weźcie ze sobą wodę butelkowaną.  To proste i wygodne rozwiązanie. Wodę dla psa zabierajcie ze sobą również na dłuższe spacery czy na leżakowanie nad morzem. Musicie zapewnić psu możliwość napicia się zawsze, gdy tego potrzebuje.

Karma

Zabierzcie karmę, którą pies je na co dzień. Dzięki temu unikniecie rewolucji żołądkowych. Jeśli karmicie go karmą suchą i nie chcecie zabierać ze sobą całej wielkiej torby, to możemy skorzystać ze specjalnych podróżnych toreb na karmę. Często mają one pasek na ramię, dzięki czemu wygodniej się je transportuje i nie zajmują tyle miejsca co cały worek.

Posłanie lub kocyk

Jadąc na urlop, powinniście zabrać ze sobą legowisko lub kocyk dla psa, na którym będzie mógł odpocząć i spać w nocy. Dobrze, żeby nie była to nowa rzecz, tylko coś, co nasz zwierzak już zna i na czym jest jego zapach. Będzie się wówczas czuł bezpieczniej. Jeśli pupil śpi z Wami na łóżku, kocyk dodatkowo pomoże nam zabezpieczyć pościel przed nieplanowanym pobrudzeniem.

Mata chłodząca

To idealne rozwiązanie dla Waszego pupila na upalne dni. Mata chłodząca wypełniona jest specjalnym żelem, który pod wpływem nacisku daje uczucie chłodzenia. Maty dostępne są w wielu wymiarach.

Obroża/szelki

Zwróćcie uwagę na to, aby pupil miał na sobie obrożę lub szelki. Po pierwsze pies będzie miał przy sobie adresówkę, a po drugie będziemy mieć możliwość szybkiego zapięcia psa na smyczy, gdy zajdzie taka konieczność.

Smycz

Nawet jeśli pies jest grzeczny, to  zabierzcie smycz, a najlepiej dwie. Są miejsca, do których można wejść tylko z psem na smyczy. Jeśli natomiast pies przegryzie smycz lub ulegnie ona uszkodzeniu, przyda się zapasowa, dzięki temu nie będziecie w panice biegać po sklepach

Kaganiec

Kaganiec jest wymagany zawsze w komunikacji miejskiej, jeśli więc planujecie przemieszczać się środkami transportu publicznego, to bez kagańca nie będzie to możliwe. Gdy planujecie wyjazd za granicę, koniecznie zapoznajciey się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, może się bowiem okazać, że kaganiec wymagany jest również w innych miejscach.

Lina treningowa

Jeśli znajdujecie się w nowym miejscu, to lepiej nie spuszczajcie od razu psa ze smyczy, bo może Wam uciec. Wokoło są nowe zapachy i bodźce, które zainteresują z pewnością psa, może też czegoś się wystraszyć. Idealnym rozwiązaniem będzie lina treningowa. Na rynku dostępne są linki różnej długości.

Pamiętajcie, aby taką linkę przypiąć do szelek,
a nie do obroży.

Pas biodrowy

Planujecie chodzenie po górach lub długie spacery po lesie? Tu pomocny będzie pas biodrowy. Dzięki niemu możecie swobodnie spacerować, mając wolne ręce. Warto też dobrać do pasa odpowiednią amortyzowaną smycz – dla Waszego wspólnego komfortu.

Kapok

Jeśli planujecie wyjazd nad morze czy jezioro, zaopatrzcie się w  kapok dla psa. Mimo że psy potrafią pływać, to nie wszystkim przychodzi to z łatwością. Dodatkowo pies może się zmęczyć, może doznać szoku termicznego lub może złapać go skurcz. W takiej sytuacji kapok ułatwi zwierzakowi utrzymanie się na wodzie.

Zabawki dla psa

Aby zwierzak nie nudził się podczas urlopu, zabierzcie kilka zabawek, którymi się zajmie. Mogą to być piłki, gryzaki, pluszaki. Ulubione zabawki dadzą również poczucie bezpieczeństwa, a gryzaki pomogą rozładować stres i emocje.

Szampon, ręcznik, szczotka

Ten zestaw zawsze warto mieć przy sobie. Po kąpieli w morzu powinniście psa umyć. Może się też zdarzyć, że nasz pupil postanowi się wytarzać w jakimś niesamowicie przyjemnym (tylko dla niego) zapachu i wówczas kąpiel będzie niezbędna.

Psie chusteczki nawilżane

Pogoda nie zawsze sprzyja i może się zdarzyć, że pies wróci ze spaceru z mokrymi i brudnymi łapami. Aby nie tracić czasu na kąpiel psa, skorzystajcie z nawilżanych psich chusteczek. Szybko i bezstresowo pozbędziemy się problemu.

Preparat przeciw kleszczom

Jeśli jedziecie w miejsce, w którym mogą występować kleszcze (a obecnie są prawie wszędzie), zabezpieczcie przed nimi psa. Poza tabletkami dostępnymi u weterynarza macie do wyboru również obroże, kropelki oraz spraye.

Zestaw do sprzątania po psie

Pamiętajcie, że jesteście odpowiedzialni za swojego psa i na Was spoczywa obowiązek sprzątania po nim. Zatem woreczki czy papierowe torebki na odchody miejcie zawsze przy sobie.

I oczywiście najważniejsze – nie zapomnijcie zabrać psa.

autor: Izabela Misiak, instruktor nose work, ratownik zwierząt

Polecamy:

Na jurę z psem

Odwiedź Kociewie ze swoim psem

Zwiedzam pomorskie z czworonogiem

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.