Home Pies Seter irlandzki – wszystko o rasie

Seter irlandzki – wszystko o rasie

Seter irlandzki to piękny przedstawiciel wyżłów brytyjskich. Elegancki, o mahoniowej, lśniącej sierści, szlachetnej głowie, wysportowanej sylwetce i płynnym, majestatycznym ruchu. W swojej ojczyźnie setery są doceniane przez myśliwych jako doskonałe psy myśliwskie. W Polsce częściej grają rolę towarzyszy rodzin lub podbijają ringi wystawowe. Seter irlandzki ma nie tylko silny instynkt łowczy, ale i dobry węch. Jest typowym legawcem, dlatego pracuje górnym wiatrem, ma wrodzoną stójkę typową dla wyżłów i żywiołowy temperament, a równocześnie jest wrażliwym, wiernym psem swojego pana.

Seter irlandzki

Jak wygląda seter irlandzki?

Pies tej rasy wyróżnia się wyniosłą, muskularną i smukłą sylwetką oraz intensywną, płomienną, długą sierścią. Całość dopełnia elegancka głowa z łagodnym spojrzeniem brązowych oczu.

Reklama
  • wysokość w kłębie – psy: 58–67 cm; suki: 55–62 cm,
  • waga – psy: 27–32 kg; suki: 24–29 kg.

Sylwetka wydłużona, wpisana w prostokąt, typ budowy lekkoatlety, klatka piersiowa głęboka, niezbyt szeroka, przedpiersie dobrze zaznaczone. Szyja proporcjonalnej długości, sucha, bez podgardla, delikatnie wygięta.

Głowa długa, sucha, czaszka zaokrąglona, z wyraźnym guzem potylicznym. Stop dobrze zaznaczony, kufa równa długością z czaszką, tępo zakończona, o równoległych liniach, zgryz nożycowy, szczęki mocne, wargi delikatne, suche, niezbyt obwisłe.

Oczy średniej wielkości, ciemnobrązowe lub ciemnoorzechowe, o łagodnym spojrzeniu.

Uszy zwisające, delikatne, średniej długości, nisko osadzone po bokach głowy.

Ogon długi, nisko osadzony, noszony na równi z grzbietem lub poniżej linii grzbietu.

Kończyny proste, dobrze kątowane. Nogi charakteryzują się długim udem i podudziem, a krótkim śródstopiem i małymi, okrągłymi łapami o zwartych wysklepionych palcach. Ruch ma wyjątkowo piękny, posuwisty, nisko prowadzony, pełen elegancji i energii.

seter irlandzki umaszczenie

Szata różnej długości na różnych częściach ciała: na głowie i przedniej stronie kończyn krótka; na tułowiu średniej długości, przylegająca; na uszach, na spodniej stronie szyi, przedpiersiu, brzuchu i ogonie – długa, jedwabista sierść tworzy proste frędzle. Włos nie powinien się skręcać i falować

Umaszczenie mahoniowe, soczyście kasztanowe.

Seter to pies myśliwski.

Seter irlandzki – szczeniak

Szczenię setera irlandzkiego jest nie tylko bardzo energiczne, ale też pełne ciekawości świata. Wymaga dobrej socjalizacji, ukierunkowanej na przyszłe zadania psa. Dlatego inaczej będzie wychowywał setera myśliwy, chcąc wykorzystać jego łowieckie talenty, a inaczej przeciętny Kowalski szukający pięknego psa rodzinnego. Seter irlandzki jest delikatnym i wrażliwym psem, należy unikać awersyjnych metod wychowawczych, uzbroić się w cierpliwość, gdyż szczeniak długo pozostaje infantylny, nieświadomy swojej siły. Częstym problemem dla właścicieli młodych wyżłów jest ich skoczność i niepohamowana radość.

Ile żyje seter irlandzki?

Średnia długość życia setera irlandzkiego to 12–15 lat.

Seter irlandzki – zdrowie

Psy tej rasy należą do zdrowych i sprawnych. Niemniej jednak narażone są na choroby układu kostnego, jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Seter irlandzki ma skłonność do skrętu żołądka i alergii pokarmowych. W rasie występują choroby genetyczne, które jednak można kontrolować przez dostępne testy DNA:

  • postępujący zanik siatkówki PRA,
  • entropium,
  • defekt adhezji leukocytów CLAD,
  • achalazja przełyku.

Charakter setera irlandzkiego

Seter irlandzki to łagodny pies myśliwski o dobrych instynktach, ale wymagający szkolenia do pracy w polu. Jego delikatny, zrównoważony temperament czyni zeń potencjalnie świetnego psa rodzinnego. Szczególnie nadaje się dla osób aktywnych, gotowych na długie wędrówki i spędzanie czasu na łonie natury. Seter musi się wybiegać! Jednocześnie musi być dobrze wyszkolony i odwoływalny. Zaniedbany seter będzie realnym zagrożeniem dla dzikich mieszkańców pól i łąk. Pies niezwykle czuły, przywiązany do właściciela, chętny do zabawy, ale też ceniący wygodę miękkiej kanapy.

charakter setera irlandzkiego

Zalety – seter irlandzki:

  • łagodny,
  • wesoły,
  • sprawny fizycznie,
  • wierny,
  • podatny na szkolenie.

Wady – seter irlandzki:

  • żywiołowy,
  • długo infantylny,
  • wymaga szkolenia,
  • ma wrażliwe zdrowie.

Seter irlandzki w rodzinie

Pies tej rasy jest często wybierany przez ludzi ze względu na swoją wyjątkową urodę. Całkiem nieźle sprawdza się w roli psa rodzinnego. Pies tej rasy lubi kontakt i pracę z człowiekiem. Nie nadaje się dla rodzin domatorów. To pies wyłącznie dla aktywnych, np. dla sportowców i myśliwych. Może wykonywać prace węchowe, gdyż ma doskonały nos i wielką pasję do pracy.

Dzieci a seter

W kontaktach z najmłodszymi seter irlandzki jest delikatny. Lubi dzieci, świetnie się dogaduje z nastolatkami, a nawet z mniejszymi pociechami. Szczególnie samce setera dobrze znoszą najmłodsze dzieci, ponieważ są wyrozumiałe i cierpliwe. To taki typ miśka do przytulania. Irlandczyk będzie najlepszym wyborem spośród wszystkich ras seterów. Ale to wszystko pod warunkiem prawidłowego wychowania psa oraz właściwego zachowania się dziecka.

Dla kogo jest seter irlandzki?

Psy tej rasy są odpowiednie przede wszystkim dla każdego aktywnego opiekuna – pod warunkiem uwzględnienia łowieckich zapędów setera, jego potrzeb ruchu i pracy, nie tylko fizycznej. Spacer to podstawa.

Seter irlandzki lubi dzieci.

Żywienie setera irlandzkiego

Seter irlandzki wymaga odpowiednio zbilansowanej diety, często hipoalergicznej, i właściwego sposobu karmienia. Z powodu skłonności do skrętu żołądka pies tej rasy nie powinien jeść bezpośrednio po wysiłku ani nie powinien biegać, skakać po posiłku. Należy zachować minimum godzinny odpoczynek.

Złota zasada dotycząca żywienia każdego psa mówi, że dieta musi być zbilansowana i dopasowana do danego zwierzęcia. Dla szczeniaka kupuj zatem karmę przeznaczoną dla rosnących psów, a karmę dla zwierząt dorosłych wprowadź wg zaleceń producenta po 12 lub 15 miesiącu życia.

Wybierając jedzenie dla setera, skup się nie tylko na składzie, ale i na tym, co każdy ze składników wnosi do żywienia Twojego pupila. Analizując karmy Nature’s Protection Superior Care Red Coat Grain Free Salmon Adult All Breeds, można stwierdzić, że:

  • formuła Red Coat Enhancer dla psów z rudą i brązową sierścią zapewni ochronę koloru oraz podkreśli rudy pigment włosów Twojego pupila,
  • olej z łososia dostarczy psu tłuszczowe Omega 3 niezbędne dla zdrowej skóry i lśniącego futra,
  • glukozaminą i siarczanem chondroityny będą wspierały zdrowie psich stawów,
  • dodatek MicroZeoGenu to sposób na stymulowanie zdrowia jelit oraz wspomaganie absorbcji składników odżywczych.
Nature's Protection Red Coat; seter irlandzki żywienie

W tej karmie nie ma zbóż ani sztucznych dodatków, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie czworonogów.

Pamiętaj także, by:

  • nie przekarmiać psa,
  • nie podawać mu ludzkiego jedzenia,
  • nie bawić się z psem zaraz po posiłku.

Pielęgnacja i akcesoria

Szata setera irlandzkiego wymaga systematycznej pielęgnacji, tj. wyczesywania i cyklicznej kąpieli, aby zachować efektowny włos. Nie można dopuścić do kołtunienie sierści, zabłocenia itp. Kosmetyki powinny być dobrej jakości, aby nie niszczyć włosa i nie zaburzać równowagi mikrobiologicznej skóry.

seter irlandzki, ciekawostki

Seter irlandzki – cena

Pies rasowy FCI/ZKwP, w zależności od jakości i przeznaczenia oraz renomy hodowli, kosztuje ok. 4000–5000 zł.

Seter irlandzki to pies łagodny i wesoły.

Historia rasy – seter irlandzki

Początek rasy sięga wieku XVII, kiedy opisywano rude i biało-rude legawce – psy myśliwskie wystawiające zwierzynę za pomocą stójki lub przywierające do ziemi. Początkowo zwano je modder rhu – rudy pies. Nazwa seter irlandzki pojawiła się po raz pierwszy w 1803 roku w czasopiśmie „Weteran Sportsmen”.

Klub rasy założono w 1882 roku, a już cztery lata później opublikowano wzorzec setera irlandzkiego. Systematycznie organizowano przeglądy i próby polowe, ujednolicano eksterier i charakter rasy. Uroda czerwonych irlandczyków szybko zaskarbiła im rzeszę miłośników psów wystawowych. Jedną z pierwszych hodowczyń promujących efektowny wygląd bez przywiązywania uwagi do walorów użytkowych była Ingle Bepler. Była ona również współzałożycielką Ladies Kennel Association, które powstało w 1895 roku jako wyraz sprzeciwu dla męskiej dominacji w sferze hodowli i wystawiania psów rasowych. Panie mocno forsowały psy towarzyszące i wystawowe, u których zanikały instynkty myśliwskie.

Protoplastą współczesnego setera irlandzkiego był mahoniowy pies Palmerston (1866–1880). Pozostawił on liczne potomstwo, silnie przekazując swoje cechy. Irlandczycy nadal promują swoje piękne psy i starają się zachować ich walory użytkowe. W 1998 roku przedstawiono „Styl pracy rasy”, który stanowi integralną część wzorca rasy i pozwala utrzymać wysoką jakość pogłowia – sprawność, zdrowie i popędy łowieckie.

Ciekawostki

  • Seter irlandzki to pies, który musi spełnić wiele wymogów, aby mógł zostać psem hodowlanym. W Polsce obowiązuje pozytywne zaliczenie prób polowych minimum trzeciego stopnia.
  • Rasą pokrewną, jednak ocenianą osobno jest seter irlandzki czerwono-biały.
  • Wyróżniamy 4 rasy seterów: 2 irlandzkie, 1 angielską i 1 szkocką.

Imię dla setera irlandzkiego

  • Imiona dla psa: Armand, Aster, Bond, Jantar, Rudy, Wicher, Zefir.
  • Imiona dla suki: Ally, Cellia, Diana, Ewita, Fire, Kasja, Stella.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa VII FCI – Wyżły
  • Sekcja 2: Wyżły brytyjskie
  • Numer wzorca: 120
  • Pochodzenie: Irlandia

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.