Spis treści
Wypoczynek nad wodą, spacery po plaży i podziwianie malowniczych widoków. Wakacje z psem nad morzem mogą być niezapomnianą przygodą. Zanim jednak wyruszysz na urlop z czworonogiem, powinieneś wszystko dobrze zaplanować. O czym musisz pamiętać, przygotowując się do wyjazdu z pupilem? Jak sprawić, by wypoczynek z psem nad morzem był udany?
Jak przygotować się do wakacji z psem nad morzem?
Polskie morze to jeden z najchętniej wybieranych wakacyjnych kierunków. Wczasy nad Bałtykiem pozwalają korzystać ze słońca i kąpieli, napawać się pięknem przyrody i zabytków. Urlop nad morzem to duża frajda również dla wielu psów. Jeśli Twój pupil uwielbia spędzać czas nad wodą i poznawać nowe tereny, zabierz go na wczasy. Aby jednak wakacje z psem nad morzem były udane, musisz dobrze się do nich przygotować. Oto najważniejsze elementy, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, wybierając się z psem nad morze.
- Miejsce wypoczynku
Trójmiasto, Międzyzdroje, Hel, Łeba – nad polskim morzem nie brakuje urokliwych kurortów. Przy wyborze miejsca wypoczynku pamiętaj jednak o czworonożnym wczasowiczu. Jeśli Twój pies jest nieśmiały i lękliwy, unikaj najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych. Wybierz raczej mniej tłoczne, kameralne nadmorskie miejscowości.
- Noclegi
Psy nie wszędzie są mile widzianymi gośćmi. Zanim udasz się nad morze, poszukaj więc noclegu przyjaznego dla zwierząt. Zdecyduj się na obiekt położony na uboczu, w spokojnej i cichej okolicy. Noclegi z psami oferuje obecnie wiele hoteli i pensjonatów. Aby zapewnić większy komfort psu, możesz zdecydować się też na wynajem apartamentu lub domku letniskowego. Dzięki temu Twój pupil będzie miał większą swobodę.
- Transport
Najwygodniejszą formą podróżowania z psem zwykle jest jazda samochodem. Jeżeli chcesz wybrać się nad morzem autem, zaplanuj krótkie postoje mniej więcej co 2 godziny. Nie zostawiaj zwierzaka w rozgrzanym aucie. Przewóź go w transporterze/klatce lub w szelkach samochodowych. Jeżeli na wakacje z psem zamierzasz jechać autobusem, zapoznaj się z regulaminem przewoźnika. W pociągach PKP możesz bezpłatnie podróżować z małym czworonogiem umieszczonym w transporterze. Dla większego psa musisz zakupić bilet. Psiego podróżnika w pociągu należy przewozić na smyczy i w kagańcu
Plaże przyjazne psom
Wypoczynek na plaży to dla wielu osób najważniejszy element wczasów nad morzem. Pamiętaj jednak, że nie na każdą plażę możesz wejść z pupilem. W sezonie wakacyjnym zabronione jest wchodzenie z psem na kąpieliska strzeżone. Na niektórych plażach istnieją specjalnie wyznaczone tereny, gdzie można przebywać ze zwierzętami. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem miejsca, które chcesz odwiedzić. Jeszcze przed wyjazdem poszukaj plaż przyjaznych dla psów. Do takich miejsc należą m.in. plaże :
- plaża w Orłowie w Gdyni (między wejściami 18 i 19),
- plaża w Babich Dołach w Gdyni (wejście nr 4),
- psia plaża w dzielnicy Brzeźno w Gdańsku (przy wejściu nr 34),
- plaża w Sopocie (między wejściami 1–2 i 43–45),
- plaża w Międzyzdrojach (sektory od L do M).
Atrakcje turystyczne dla psa
Postaraj się uwzględnić w planie wyjazdu atrakcje dla psa. Nie pozostawiaj zwierzaka na cały dzień w hotelowym pokoju. Poszukaj muzeów i innych obiektów otwartych dla osób ze zwierzętami. Na wakacjach z psem nad morzem w Gdyni możesz odwiedzić Muzeum Emigracji. W Gdańsku z psem natomiast warto wybrać się na wycieczkę historycznym szlakiem i odwiedzić Westerplatte. Na wszystkich wielbicieli przyrody czeka też Słowiński Park Narodowy, gdzie można podziwiać ruchome wydmy. Park możesz zwiedzać razem z psem – poza obszarami objętymi ochroną czynną i ścisłą. Podczas wakacji z psem nad morzem warto też znaleźć chwilę na rekreację na wybiegu dla psów. Czworonogi mogą pobiegać i pobawić się w Gdańsku w parku Ronalda Reagana czy w Gdyni w parku Kolibki.
Co zabrać na wakacje z psem nad morzem?
Gdy nadchodzi czas wyjazdu, pora spakować psią walizkę. W bagażu każdego czworonożnego podróżnika powinny się znaleźć:
- apteczka pierwszej pomocy,
- książeczka zdrowia,
- miski na pokarm i wodę,
- smycz,
- obroża/szelki z identyfikatorem,
- kaganiec,
- długa linka treningowa,
- zapas karmy podstawowej,
- kocyk,
- ręcznik,
- kapok,
- duży parasol ochronny,
- zabawki do zabawy w wodzie i na plaży,
- akcesoria do pielęgnacji i kosmetyki (np. szczotka, grzebień, balsam ochronny do łap).
Przed wyjazdem z psem trzeba przygotować bagaż czworonożnego podróżnika.
Wakacje z psem nad morzem – po pierwsze bezpieczeństwo
W czasie wypoczynku nad morzem na czworonogi czyha sporo niebezpieczeństw. Sprawdź, jak ich uniknąć.
- Jeszcze przed wyjazdem zabezpiecz psa przed kleszczami. Choć plaże są raczej wolne od pajęczaków, spotkać można je w pobliskich lasach. Jeśli Twój pies jest przewlekle chory, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i zaopatrz w zapas leków. W przypadku choroby lokomocyjnej u pupila przed wyjazdem zastosuj krótkotrwałą głodówkę. W razie potrzeby podaj zwierzakowi leki.
- Na wakacjach z psem nad morzem nie spuszczaj pupila ze smyczy na otwartym terenie. W nowym otoczeniu pies łatwo może stracić orientację i się zgubić.
- Zwracaj baczną uwagę na to, co robi Twój pies. Znudzone czworonogi na plaży często wyszukują różne znaleziska. Wiele z nich może spowodować zatrucia.
- Unikaj przebywania z psem na plaży w najgorętszej porze dnia. Tłok i prażące słońce z pewnością nie pozwolą zwierzakowi na komfortowy wypoczynek.
- Wypoczynek z psem na plaży zaplanuj na godziny poranne lub popołudniowe. Nie wystawiaj psa na bezpośrednie działanie słońca. Koniecznie zabierz ze sobą duży parasol ochronny i czystą wodę dla czworonoga.
- Jeśli twój pies musi przebywać w kagańcu, wybierz model fizjologiczny, który pozwoli mu na swobodne ziajanie.
- Zabezpiecz wrażliwe opuszki psa przed działaniem wysokiej temperatury maścią natłuszczającą.
- Jeśli jesteś opiekunem psa bezwłosego, zabezpiecz jego skórę przed słońcem kremem z filtrem.
- Nie pozwalaj rozgrzanemu psu wskakiwać do zimnej wody. Jeśli zwierzak chce popływać, najpierw stopniowo ochłódź jego ciało.
- Pilnuj, by pies w trakcie kąpieli w morzu pozostawał blisko brzegu. Dla bezpieczeństwa trzymaj go na długiej lince.
- Kontroluj czas, jaki pies spędza w wodzie. Nie pozwalaj zwierzakowi na zbyt długie pływanie.
- Słona morska woda wpływa negatywnie na skórę i sierść zwierzaków. Jeżeli Twój pies ma wrażliwą skórę, po kąpieli w morzu zafunduj mu prysznic. Dodatkowo możesz zastosować kosmetyki nawilżające. Dokładnie wyczesz też szatę pupila – wylegiwanie się na piasku sprzyja powstawaniu kołtunów.
Dobre maniery nad morzem
Urlop z psem nie zwalnia ze stosowania zasad savoir-vivre’u. Podczas wakacji z psem nad morzem pamiętaj więc o komforcie i bezpieczeństwie innych wczasowiczów. Nie każdy z nich lubi zwierzęta.
Jeśli to możliwe, poszukaj na plaży miejsca oddalonego od innych osób. Postaraj się, by Twój pupil nie utrudniał wypoczynku innym. Dodatkowo upewnij się, czy obecność czworonoga nie będzie nikomu przeszkadzać. Nie pozwalaj też psu zbliżać się do dzieci. Unikaj chodzenia z psem do zatłoczonych miejsc. Najlepiej wybieraj restauracje z ogródkami lub zamawiaj jedzenie na wynos.
Miej psa zawsze na oku i reaguj, gdy przekracza granice. Sypanie piaskiem, chlapanie wodą czy skakanie na innych to zachowania, na które nie powinieneś pozwalać. Jeśli Twój pupil jest zapalonym kopaczem, koniecznie wyrównaj wykopane przez niego dołki. Zawsze też miej przy sobie woreczki na psie odchody i sprzątaj po swoim podopiecznym.
W trakcie wakacji z psem należy pamiętać o bezpieczeństwie i komforcie innych wczasowiczów.
Jak ciekawie spędzić czas na wakacjach z psem nad morzem?
Choć wakacje z psem nad morzem zwykle kojarzą się z błogim lenistwem, warto spędzić je w sposób aktywny. Wielogodzinne wylegiwanie się na słonecznej plaży to dla wielu psów żadna atrakcja. Zaplanuj więc czas tak, by krótkie okresy aktywności przeplatały się ze spokojnym wypoczynkiem.
Ciekawych pomysłów na spędzanie czasu w towarzystwie psa nad morzem nie brakuje. Wypoczynek na plaży możesz urozmaicić pupilowi zabawą. Aportowanie z wody, frisbee, szukanie zabawek ukrytych w piasku –to tylko kilka pomysłów na zabawy z psem nad wodą. Warunki panujące w kurortach sprzyjają również ćwiczeniu zasad posłuszeństwa i umiejętności społecznych. Dlatego urlop z psem nad morzem można połączyć z nauką.
Wydaje Ci się, że pies nie lubi zwiedzania zabytkowych miast? Nic bardziej mylnego. Eksploracja otoczenia i badanie nowych obiektów to coś, za co psy uwielbiają wakacyjne wyjazdy. Wakacje z psem nad morzem to więc idealna okazja do długich spacerów, podziwiania widoków i zabytków.
Nie przesadzaj jednak z ilością wakacyjnych atrakcji dla psa. Zbyt duża dawka stymulacji może być męcząca nawet dla zapalonych psich odkrywców. Z tego względu w planie wycieczki uwzględnij chwile wytchnienia dla pupila – z dala od ludzi i wakacyjnego zgiełku. Wtedy wakacje z psem nad morzem z pewnością będą niezapomniane.
Wakacje z psem nad morzem – podsumowanie:
- Wakacje z psem nad morzem trzeba dobrze zaplanować.
- Nad polskim morzem nie brakuje miejsc otwartych dla psów.
- W czasie wypoczynku na plaży należy zapewnić psu dostęp do wody pitnej i ochronę przed słońcem.
- Na wakacjach z psem trzeba pamiętać o komforcie i bezpieczeństwie innych wczasowiczów.
- Podczas wypoczynku nad morzem warto urozmaicić psu czas poprzez długie spacery, eksplorację otoczenia i zabawę.
autor: Marta Majewska, zoopsycholog