Home Lifestyle Urlop z psem. Lista miejsc przyjaznych psom, czyli gdzie warto wybrać się z psem w Polsce?

Urlop z psem. Lista miejsc przyjaznych psom, czyli gdzie warto wybrać się z psem w Polsce?

Poznawanie nowych miejsc, błogie lenistwo i wypoczynek w promieniach słońca – wakacyjne wyjazdy to dla wielu osób nieodłączny element udanego urlopu. Opieka nad czworonogiem nie musi wiązać się z rezygnacją z letnich wojaży. Psy mogą być wspaniałymi towarzyszami wyjazdów. W Polsce nie brakuje miejsc, w których psy są mile widzianymi gośćmi. Sprawdzamy, gdzie można wybrać się na urlop z psem i jakie atrakcje czekają na psich podróżników w różnych regionach kraju.

Pies w podróży – jak zaplanować urlop z psem w Polsce?

Wielu zapalonych podróżników nie wyobraża sobie urlopu bez ukochanego psa u boku. By jednak wspólny wyjazd był naprawdę udany, przy wyborze miejsca wypoczynku zawsze pamiętaj o potrzebach psa i spakowaniu psiej walizki. Psi wulkan energii z pewnością będzie czerpał większą frajdę z górskich wędrówek niż ze zwiedzania zabytkowych miast. Zabieranie psiego seniora czy szczeniaka na słoneczną plażę to z kolei nie najlepszy pomysł.

Reklama

W planie podróży uwzględnij obecność atrakcji dla psów. Choć mnóstwo miejsc możesz zwiedzać razem z psem, w wielu z nich Twój pupil będzie tylko biernym obserwatorem. Wizyta w muzeum zwykle nie jest dla zwierzaków równie interesująca, jak wędrówka po górach czy kąpiel w zbiorniku wodnym. Postaraj się więc, by w czasie wypoczynku pies mógł zaspokoić swoje naturalne potrzeby związane z eksploracją otoczenia, aktywnością i zabawą.

Zwróć uwagę na bazę restauracyjną i hotelową – upewnij się, że w okolicy będziesz mógł nie tylko ciekawie spędzić czas, ale również przenocować i zjeść smaczny posiłek razem z pupilem. Zapoznaj się z regulaminem miejsc przyjaznych psom – w wielu zabytkowych budynkach czy parkach narodowych psy mogą przebywać tylko na smyczy i w kagańcu.

Jeśli zależy Ci, by wakacyjny wyjazd dostarczył Twojemu podopiecznemu wielu wrażeń, skorzystaj z oferty wypoczynkowej ośrodków szkolenia psów. Odpoczynek w takich miejscach pozwala poznać innych miłośników czworonogów i pogłębić wiedzę o psach. Na turnusach szkoleniowych psy mają zapewnione mnóstwo atrakcji, np. ćwiczenia na torze agility, zajęcia z posłuszeństwa, noseworku, tropienia.

Zabieranie psiego seniora czy szczeniaka
na słoneczną plażę to z kolei nie najlepszy pomysł.

urlop z psem nad morzem, wakacje z psem

Urlop z psem nad morzem

Wylegiwanie się na ciepłym piasku, powiew morskiej bryzy i orzeźwiająca kąpiel w morzu – to przepis na udany wypoczynek nie tylko dla turystów marzących o pięknej opaleniźnie, ale również dla psów spragnionych letnich przygód. Choć nie możesz zabrać psa na kąpieliska strzeżone, to na Pomorzu nie brakuje plaż przyjaznych dla czworonożnych turystów.

Pomorskie z psem

Jedną z najbardziej znanych psich plaż w Pomorskim jest ta usytuowana w Gdańsku, w dzielnicy Brzeźno przy wejściu nr 34. Na plaży znajduje się tor przeszkód dla psów, gdzie czworonogi mogą rozładować swoją energię. W Gdyni psa możesz zabrać na plażę w Orłowie (między wejściem nr 18 a 19) i na Babich Dołach (przy wejściu nr 4). Natomiast w Sopocie dla psów otwarte są odcinki plaży przy wejściu nr 1 i 43–45.

W Gdańsku czworonogi mogą swobodnie pohasać też na licznych wybiegach dla psów – m.in. przy ulicy Białej we Wrzeszczu Dolnym i w parku Reagana w Przymorzu Wielkim.

Jeśli szukasz miejsca, w którym wyciszysz się i jednocześnie ciekawie spędzisz czas, wybierz się z psem na Westerplatte. Wizyta w tym niezwykłym miejscu pozwoli Ci odkryć na nowo historię II wojny światowej. Nie musisz obawiać się, że gdy Ty będziesz poznawać historyczne fakty, Twój pupil będzie się nudził. Westerplatte położone jest w niezwykle malowniczej okolicy. Ścieżki spacerowe wiodą pośród drzew i wzdłuż morza – przechadzka po tym terenie będzie dla psa doskonałą rozrywką.

Do zwiedzania urokliwych nadmorskich zakątków z psem (poza obszarami objętymi ochroną czynną i ścisłą) zaprasza Słowiński Park Narodowy. Nie lada atrakcją dla czworonożnych podróżników z pewnością będą znajdujące się na jego terenie ruchome wydmy.

Miłośnicy tajemniczych budowli podczas podróży po Pomorzu muszą odwiedzić zamek w Malborku. Co prawda pies nie będzie miał szansy obejrzenia muzeum zamkowego, ale na czas zwiedzania możesz pozostawić go pod dobrą opieką w komfortowym i bezpiecznym kojcu.

urlop z psem nad morzem

Urlop z psem w Zachodniopomorskim

Równie udany wypoczynek z psem zapewnią Ci wczasy w województwie zachodniopomorskim. Dogodne warunki do relaksu z psem stwarzają tereny położone nad jeziorami Miedwie i Dąbie.

Plaże przyjazne psom znajdziesz w:

  • Międzyzdrojach (sektory L do M),
  • Kołobrzegu (odcinek od zejścia na plażę na osiedlu Podczele do granicy z gminą Ustronie Morskie oraz od zejścia na plażę na wysokości ulicy Plażowej do granicy z Grzybowem).

Aby połączyć obserwację przyrody ze spacerem z psem, wybierz się do Ogrodu Dendrologicznego im. Stefana Kownasa w Szczecinie. W parku zobaczysz wiekowe, rzadko występujące gatunki i odmiany drzew oraz polodowcowe głazy. Znajduje się tam też wybieg dla psów z torem agility, gdzie aktywnie spędzisz czas z pupilem.

Niepowtarzalną przygodą dla psiego turysty będzie wędrówka po Krzywym Lesie położonym w powiecie gryfińskim. Unikalną atrakcją tego obszaru są zdeformowane sosny wygięte pod kątem blisko 90 stopni.

Urlop z psem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych polskich regionów, które warto zwiedzić z czworonożnym pupilem. Na łączącym Kraków i Częstochowę Szlaku Orlich Gniazd możesz obejrzeć ruiny średniowiecznych zamków, warownie i skały wapienne. Trasa piesza ma długość około 164 km, a trasa rowerowa – blisko 190 km.

Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce
do długich wędrówek z psem.

urlop z psem

W odróżnieniu od zatłoczonych kurortów możesz tam swobodnie spacerować z pupilem. Urozmaicony krajobraz – pełen skał, drzew, polan, wzgórz, jezior – świetnie stymuluje zmysły psów i pozwala czerpać im frajdę z eksploracji otoczenia. Z psem zwiedzisz niektóre zamki położone na szlaku, m.in. Ogrodzieniec, Olsztyn, Bydlin. Przyjazny dla psów jest także Ojcowski Park Narodowy.

Wakacje z psem w Górach Świętokrzyskich

Wypad w Góry Świętokrzyskie to świetny sposób na połączenie aktywnego wypoczynku z podziwianiem zabytków i podróżami w czasie. Jeśli lubisz wędrówki, razem z psem możesz dotrzeć na Łysą Górę i Święty Krzyż, przemieszczając się asfaltowym szlakiem biegnącym od Huty Szklanej. Trasa liczy około 2 km, dlatego bez trudu poradzą sobie nawet psy niebędące z natury maratończykami.

Podczas pobytu w Górach Świętokrzyskich warto wraz z psem zobaczyć ruiny zamku w Bodzentynie. Dla wielbicieli historii nie lada gratką będzie wizyta w Parku Etnograficznym w Tokarni, gdzie razem z pupilem można zobaczyć zabytki ludowego budownictwa.

Miłośnicy przyrody powinni wybrać się z psem na spacer Wąwozem Królowej Jadwigi w Sandomierzu – pokonanie półkilometrowej trasy biegnącej pod drzewami, wśród ich odsłoniętych korzeni to niezapomniana przygoda. Dla psów w województwie świętokrzyskim otwarty jest ponadto kompleks turystyczny JuraPark Bałtów, gdzie można na chwilę przenieść się do czasów prehistorycznych za sprawą modeli dinozaurów. To idealna propozycja na rodzinną wycieczkę.

urlop z psem

Z psami możesz podziwiać parki narodowe, wędrować po górach, leżeć na plaży czy zwiedzać zabytkowe budowle.

Urlop z psem na Kujawach

Unikalna przyroda, jeziora i zabytkowe budowle – Kujawy zapraszają podróżników z psami do aktywnego wypoczynku i zwiedzania. W czasie pobytu w województwie kujawsko-pomorskim nie przegap rezerwatu archeologicznego w Biskupinie. Na obszarze o powierzchni około 38 ha znajdują się rekonstrukcje dawnych osad. Na teren kompleksu wejdziesz razem z psem. Zabronione jest jednak zwiedzanie razem z czworonożnym pupilem budynków i pawilonu muzealnego.

W trakcie wakacyjnych podróży z psem warto chociaż na chwilę zajrzeć do Grudziądza. Spacery po tym mieście dostarczą Ci wielu wrażeń. Zabytkowe kamienice starego miasta, zespół spichrzy czy mury miejskie z Bramą Wodną – to tylko niektóre atrakcje, jakie trzeba zobaczyć podczas spacerów z psem.

urlop z psem nad jeziorem

Wakacje z psem na Mazurach

Mazury – kraina lasów i jezior – to prawdziwy raj dla psiarzy. Rozległe tereny zielone dają dużą swobodę i pozwalają na aktywne spędzanie czasu z pupilem. Na długie spacery z psem wybierz się do Puszczy Piskiej – kompleksu leśnego o powierzchni 100 tys. ha. Z psem na Mazurach obejrzysz Wilczy Szaniec (kwaterę główną Hitlera w latach 1941–1944), znajdujący się 8 km od Kętrzyna, czy piramidę w Rapie (grobowiec przypominający starożytne egipskie budowle).

Urlop z psem w Bieszczadach

Bieszczady to wymarzone miejsce wypoczynku dla wszystkich spragnionych świeżego powietrza i dzikiej przyrody. Również psy znajdą w Bieszczadach mnóstwo atrakcji. Choć z pupilem nie możesz udać się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, bez problemu znajdziesz inne malownicze szlaki do wspólnych wędrówek.

Psy w Bieszczadach znajdą mnóstwo atrakcji.

Na górską wycieczkę z psem wybierz się z Cisnej na Wysoki Dział i Łopiennik. Wędrując z pupilem po Rezerwacie Sine Wiry, będziesz miał okazję zobaczyć rwącą rzekę Wetlinę. Z psem odpoczniesz też nad Zalewem Solińskim. Województwo podkarpackieFgr to idealne miejsce na wakacje z psem.

wakacje z psem w górach

Wakacje z psem w Beskidach

Interesujące trasy spacerowe czekają na psich turystów w Żywcu i Beskidzie Żywieckim. Z psem warto wyruszyć z Korbielowa na Pilsko. Planując wycieczkę, powinieneś pamiętać o paszporcie dla psa – szczyt położony jest po słowackiej stronie. Idealnym miejscem do wypoczynku z psem jest Hala Miziowa – rozległa polana na stoku Pilska. Możesz tam nie tylko odpocząć w ciepłych promieniach słońca, ale również przenocować razem z pupilem w schronisku PTTK. W Beskidzie Małym na Górę Żar dotrzesz razem z psem z Międzybrodzia Żywieckiego kolejką linowo-terenową.

wakacje z psem

Urlop z psem na Roztoczu

By poobserwować malownicze wodospady i wąwozy oraz posłuchać szumu wody, powinieneś udać się z psem do roztoczańskiego rezerwatu Szumy nad Tanwią znajdującego się na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Cały szlak Szumów, rozpoczynający się na stacji PKP w Suścu, liczy aż 17 km, ale możesz przejść się krótszą trasą.

Dla psów częściowo otwarty jest także Roztoczański Park Narodowy – dozwolone jest wędrowanie wyznaczonymi szlakami. Podczas przechadzki po parku nie przegap kompleksu stawów Echo wyróżniającego się szczególnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi – z psem nie wejdziesz jednak na plażę i teren stawu kąpielowego.

Wakacje z psem w Tatrach

Miłośnicy górskich wędrówek z psem pokochają tatrzańskie szlaki. Turyści z psami mają do wyboru kilka tras. Z pupilem możesz wędrować Doliną Chochołowską na odcinku biegnącym od Siwej Polany do wysokości schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Malownicza trasa spacerowa o długości około 9 km wiedzie Drogą pod Reglami od Kuźnic do Doliny Kościeliskiej.

Aby podziwiać panoramę Tatr, z psem wejdź lub wjedź kolejką na Gubałówkę. Nieodzownym elementem wypoczynku z czworonogiem w górach jest także spacer po Krupówkach, gdzie najlepiej czuć wyjątkowy klimat Zakopanego.

wakacje z psem w górach

Wiele atrakcji turystycznych w Polsce
 jest dostępnych dla podróżników z psami.

Urlop z psem na Mazowszu i Podlasiu

Sporo atrakcji czeka na turystów z psami w centralnej i wschodniej Polsce. Wspólnie z psem odwiedzisz m.in. gotycki zamek książąt mazowieckich w Czersku czy Muzeum Warszawy w stolicy. W okolicach Łowicza w towarzystwie psa pospacerujesz po barokowym ogrodzie w Nieborowie i romantycznym ogrodzie w stylu angielskim Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. W upalne dni możesz wybrać się z psem nad Jezioro Zegrzyńskie, leżące nieopodal Warszawy.

Rzadkie gatunki roślin i zwierząt, wiekowe drzewa, pozostałości pradawnej puszczy to niepowtarzalne atuty Białowieskiego Parku Narodowego. Bez problemu wejdziesz do niego z psem (zabronione jest jedynie zabieranie zwierzaka do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat).

wakacje z psem

Wakacje z psem w Wielkopolsce

Wielkopolska to miejsce przyciągające turystów zafascynowanych zarówno dziedzictwem historycznym, jak i bogactwem przyrodniczym. W tym wyjątkowym regionie wiele atrakcji znajdą też czworonożni podróżnicy. Przyjemnie spędzisz czas z pupilem m.in. w parku Cytadela w Poznaniu, gdzie możesz napawać się pięknem kwiatów rosnących w rosarium czy oglądać rzeźby i pomniki. Podczas podróży historycznymi szlakami powinieneś udać się do Gniezna. W pierwszej stolicy Polski z psem wejdziesz m.in. do Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Wakacje z psem nie muszą być nudne. Wiele atrakcji turystycznych jest dostępnych dla podróżników z psami. Z czworonożnymi kompanami można podziwiać parki narodowe, wędrować po górach, leżeć na plaży czy zwiedzać zabytkowe budowle. Warto więc wyruszyć w Polskę i wspólnie z pupilem czerpać radość z wakacyjnych wyjazdów.

PS Pamiętaj, by bezpiecznie przewozić swojego psa samochodem!

Polecamy:

Komfortowe transportery marki Zolux

Przewożenie psów i kotów

Wakacje z psem? Jak się przygotować

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.