Home KotDieta kota Waleriana dla kota. Najważniejsze informacje. Poradnik

Waleriana dla kota. Najważniejsze informacje. Poradnik

Stymulacja węchowa może być świetną metodą wzbogacania środowiska kotów. Doskonałym wyborem będzie waleriana dla kota. Ma ona działanie poprawiające nastrój, a także ograniczające stres u naszych pupili. Kot będzie podekscytowany i chętny do zabawy. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, podając kotu walerianę, i poznaj karmy Carnilove wzbogacone o ten ziołowy dodatek.

Czym jest waleriana?

Waleriana nazywana jest inaczej kozłkiem lekarskim. Jest to roślina o pięknych fioletowych kwiatach pochodząca z Europy i Azji. Częścią wykorzystywaną w medycynie jest jednak nie kwiat, lecz korzeń. Ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego od wieków wykorzystywany jest m.in. w leczeniu bezsenności. Czy waleriana może być stosowana również u kotów?

Reklama

Rośliny w diecie kotów bywają tematem kontrowersyjnym. Waleriana to jednak zioło, które można wykorzystać do wprawienia pupila w dobry nastrój.

Jak działa waleriana na kota. Waleriana a koty

Koty odczuwają stres związany z głośnymi dźwiękami, dużą liczbą gości w domu czy po prostu brakiem możliwości wychodzenia na zewnątrz. Środowisko życia psów i kotów w dużej mierze wpływa na jakość ich życia. Jako opiekunowie mruczków możemy pomóc naszym zwierzętom na różne sposoby, m.in. urozmaicając ich środowisko. Do wyboru są kryjówki, drapaki oraz zabawki. Na liście są również zioła.

Waleriana a koty? Wpływ tej rośliny ma dwa oblicza. Koty reagują na walerianę trochę inaczej w zależności od tego, jak zostanie im ona podana. Zastosowanie karmy z walerianą (np. Carniove Pouch Turkey & Valerian) wspiera kota w walce ze stresem i może powodować, że będzie on bardziej „wyluzowany”. Z drugiej strony wąchanie waleriany sprawia, że koty stają się wyjątkowo chętne do zabawy i trochę nadpobudliwe. Stan taki trwa około 10–20 minut. Później waleriana może sprawić, że kot będzie spokojniejszy i zrelaksowany. Nie zdziw się, gdy Twój mruczek po zabawie będzie odwiedzać legowisko i zasypiać.

Bezpieczeństwo używania waleriany dla kota. Preparaty z walerianą

Wyszukiwanie hasła „walariana a koty” jest związane głównie z kwestią bezpieczeństwa pupila. Nie martw się! Nie jest to ani lek, ani rodzaj używki. Waleriana nie uzależnia kota, a jej działanie jest krótkotrwałe. Waleriana jest bezpieczna.

Są jednak rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

 • Nie podawaj waleriany kotu, który po pierwszym kontakcie z ziołem był nadmiernie podekscytowany lub agresywny. W takiej sytuacji możesz wypróbować kocimiętkę lub uspokajające rośliny, jak rumianek czy melisa.
 • Nie zaleca się podawania kotu preparatów dla ludzi, gdyż mogą zawierać składniki toksyczne dla zwierząt.
 • Jeżeli Twój pupil cierpi z powodu przewlekłych chorób, użycie waleriany należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Waleriana może powodować senność i wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Waleriana to bezpieczne zioło dla kota.

Jak podawać walerianę kotu?

Waleriana dla kota może być podawana na kilka sposobów:

 • Rozsyp szczyptę w konkretnym miejscu (duże ilości waleriany nie są potrzebne!). Kot zacznie się bawić w danym miejscu lub tarzać po podłodze.
 • Włóż trochę kozłka lekarskiego do gotowych zabawek lub samodzielnie przygotuj kotu zabawki z suszem z waleriany. Wystarczy wypełnić ziołem poduszeczki z materiału.

Kozłek lekarski może być również dosypywany do kocich posiłków. Na rynku są już nawet gotowe karmy z walerianą dla kota, które mogą stanowić łagodny środek uspokajający dla Twojego pupila. Przede wszystkim są jednak smakowitym i zdrowym posiłkiem. Marka Carnilove oferuje całą gamę mokrych karm pełnych mięsa i podrobów, a dodatkowo uzupełnionych o zdrowe zioła. Jednym z nich jest właśnie waleriana.

Karma z walerianą dla kotów

Karma Carnilove Pouch Turkey & Valerian to posiłek dla dorosłego kota. Wygodna saszetka (85 g) sprawia, że karma jest łatwa do podania, a każdy posiłek jest smakowitą przygodą. To lepsze rozwiązanie niż duże opakowania, które – choć wystarczają na kilka dni – mogą tracić walory smakowe podczas przechowywania w lodówce. Twój kot pokocha karmę Carnilove za aromatyczny zapach (jego receptory węchowe wprost oszaleją) i mięsny smak. Zawarta w karmie waleriana wspomaga koci organizm w walce ze stresem. Produkt nastawiony jest na naturalne potrzeby kotów i ich zdrowie. Nie zawiera zatem sztucznych aromatów ani środków konserwujących.

Atuty karm Carnilove:

 • wysoka smakowitość,
 • bezzbożowa formuła,
 • dodatek ziół,
 • wygodna saszetka.
W ofercie marki znajdziesz karmy o innych smakach:

CARNILOVE CAT POUCH DUCK & CATNIP – karma z kaczką. Zawarta w niej kocimiętka ma działanie wspomagające zdrowie przewodu pokarmowego, działa uspokajająco w sytuacjach stresowych, poprawia atrakcyjność pokarmu i apetyt.

CARNILOVE CAT POUCH QUAIL & DENDELION STERILIZED – karma z przepiórką dla kota po sterylizacji. Przepis wzbogacony o mniszek lekarski, który ma działanie przeciwzapalne i wspomagające zdrowie przewodu pokarmowego. Ten dodatek ma wysoką zawartość antyoksydantów, obniża poziom cholesterolu we krwi, chroniąc serce i układ krążenia.

CARNILOVE CAT POUCH PHEASANT & RASPBERRY LEAVES – posiłek na bazie bażanta uzupełniony o liście malin. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zadaniem tego dodatku jest wspomaganie zdrowia układu moczowego oraz wzbogacenie diety kota w witaminę C.

CARNILOVE CAT POUCH RABBIT & MARIGOLD – posiłek z królikiem przeznaczony dla kociąt. W karmie znajduje się nagietek, który wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne w układzie trawiennym. Nagietek wspomaga pracę jelit i ma korzystny wpływ na skórę – łagodzi podrażnienia i tłumi reakcje alergiczne.

CARNILOVE CAT POUCH TROUT & ECHINACEA – karma z pstrągiem i jeżówką, która wspomaga kocią odporność, działa przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowo.

CARNILOVE CAT POUCH WILD BOAR & CHAMOMILE – posiłek na bazie mięsa dzika, który zawiera w składzie rumianek. Roślina ta ma wysoką zawartość antyoksydantów oraz działanie przeciwbakteryjne. Rumianek wspomaga zdrowie przewodu pokarmowego.

Każda karma to wyjątkowa kompozycja mięs, a każdy z wymienionych dodatków urozmaica dietę kota i ma inne prozdrowotne właściwości. Bez problemu wybierzesz coś dla swojego pupila!

Dobra rada

Jeżeli Twój kot jest chory i nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, oferuj mu smakowite posiłki. Mokrą karmę można delikatnie podgrzać, by była jeszcze bardziej aromatyczna i pobudzała koci apetyt.

Jak stosować walerianę dla kotów?

Waleriana dla kota może być podawana na kilka sposobów, które wymieniliśmy we wcześniejszej części artykułu. Pamiętaj, że:

 • Nie stosuje się waleriany, jeżeli kot jest po niej zbyt mocno podekscytowany.
 • Co za dużo, to niezdrowo! Spożycie większych ilości może spowodować wymioty. W karmie Carnilove znajdziesz optymalną i bezpieczną dla kota ilość kozłka lekarskiego.
 • Nie wszystkie produkty z walerianą nadają się dla kotów. Krople z walerianą przeznaczone dla ludzi często zawierają szkodliwy dla zwierząt alkohol.
 • Efekt działania waleriany może być inny u różnych kotów.

Kocimiętka czy waleriana – która roślina dla kota?

Kocimiętka jest bardziej znana niż waleriana dla kota. Ta druga stanowi jednak coraz popularniejszą alternatywę dla tej pierwszej. Niektóre koty słabo reagują na kocimiętkę, natomiast może pojawić się u nich pożądana reakcja na walerianę.

Nie wiesz, co wybrać? Wypróbuj zabawki z obiema roślinami. Będą one wydzielać swój zapach, a Ty zobaczysz, co lubi Twój kot! Właściwa zabawka (a w zasadzie jej wypełnienie) wzbudzi zainteresowanie kota i wpłynie na jego zachowanie.

CIEKAWOSTKA

To, czy kot reaguje na walerianę, zależy od jego usposobienia oraz predyspozycji genetycznych. Uważa się, że kocięta są mniej podatne na działanie tego zioła niż koty dorosłe. Twój kociak może nie odczuwać pobudzenia, ale za kilka miesięcy, gdy stanie się dorosłym kotem, być może waleriana zadziała.

Oba zioła znajdują się w karmach Carnilove dla kotów. Mokra karma Carnilove Duck enriched with Catnip zawiera aż 85% lekkostrawnego mięsa kaczki oraz kurczaka. Dodana do posiłku kocimiętka ma działanie wspomagające funkcjonowanie układu pokarmowego kota oraz uspokajające. Mokra karma Carnilove Turkey enriched with Valerian również zawiera aż 85% mięsa oraz dodatek korzenia waleriany, który działa przeciwstresowo. Możesz wybrać jedną z nich lub stosować je zamiennie.

Waleriana pobudza kota i jednocześnie wprowadza go w doskonały nastrój.

Krople walerianowe dla kota

Sklep zoologiczny lub gabinet weterynaryjny to najlepsze miejsca do kupowania produktów dla zwierząt. Waleriana dostępna jest w postaci sprayów lub proszków. Nie podawaj pupilowi kropli walerianowych przeznaczonych dla ludzi. Taka waleriana działa na koty zbyt silnie, a niektóre środki zawierają alkohol oraz inne szkodliwe dodatki.

Zabawki z walerianą dla kota

Zapach waleriany działa na koty pobudzająco i może zachęcać je do zabawy. Warto zatem sprawdzić, czy kot polubi zabawki wypełnione suszem. Na rynku dostępne są np. poduszeczki wypełnione walerianą lub pluszowe myszki, fretki czy króliczki. Zabawki, koce lub drapaki można również po prostu spryskać sprayem walerianowym. Istnieje duża szansa, że zachęci to kota do aktywności i pomoże w walce ze stresem, jaki odczuwają nasze czworonogi w różnych sytuacjach.

Podsumowanie

 1. Waleriana to roślina często nazywana kozłkiem lekarskim. Walerianę stosuje się zarówno u ludzi, jak i u kotów.
 2. Waleriana dla kota może zachęcić mruczka do zabawy. Wprawia kota w dobry nastrój, a finalnym efektem często jest późniejsza chęć czworonoga na drzemkę. Co ważne, waleriana wprowadza kota w stan euforii, ale nie powoduje trwałych zmian w zachowaniu. Waleriana nie uzależnia.
 3. Waleriana lepiej działa na koty dorosłe niż kocięta. Reakcja zwierząt jest jednak indywidualna.
 4. Walerianą dla kota może wypełnić zabawki, można też rozsypać ją w pobliżu pupila. Na rynku dostępne są różne preparaty przeznaczone specjalnie dla kotów. To, jak dawkować dany produkt, sprawdzaj na opakowaniu. Nie podawaj mruczkowi preparatów przeznaczonych dla ludzi (jak krople walerianowe), gdyż mogą zawierać szkodliwe dla zwierząt składniki.
 5. Dodatek tej rośliny może znaleźć się w diecie kota. Produkty wzbogacone o zioła to karmy Carnilove. W ich składzie obecna jest kocimiętka i waleriana, ale także nagietek czy jeżówka. Wybierz najlepszą dla swojego zwierzaka.

Wiesz już, jakie właściwości i działanie ma waleriana dla kota. Większość kotów doceni działanie kocimiętki lub waleriany, ale pamiętaj, że nie wszystko jest dobre dla każdego pupila. Jeśli jesteś opiekunem niejadka, sprawdź, jaką karmę wybrać dla wybrednego kota.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.