Home Pies Wścieklizna na Mazowszu

Wścieklizna na Mazowszu

Jeszcze do niedawna wydawało się, że wścieklizna nie dotyczy nas bezpośrednio. Sporo osób bagatelizowało obowiązek szczepienia psów mimo wymogów zawartych w przepisach. Tymczasem okazuje się, że choroba ta znajduje się coraz bliżej nas i stanowi realne zagrożenie. We wtore (11.01.2022) mieszkańcy niektórych powiatów Mazowsza otrzymali SMS-em alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o treści: „Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie”. Przeczytaj, co musisz wiedzieć o wściekliźnie.

Wścieklizna na Mazowszu – kto dostał alert RCB?

Pierwsze sygnały o zwiększonym zagrożeniu wścieklizną pojawiły się już w okresie wakacyjnym. Wówczas odnotowano pojedyncze przypadki zachorowań wśród zwierząt domowych. Obecnie, tj. 13.01.2022, według danych mamy 113 przypadków zakażeń wścieklizną od początku roku. W związku ze wzrostem liczby zachorowań na wściekliznę RCB otrzymali mieszkańcy Warszawy i Radomia oraz powiatów:

Reklama
  • otwockiego,
  • garwolińskiego,
  • kozienickiego,
  • radomskiego,
  • zwoleńskiego,
  • wołomińskiego,
  • mińskiego.
wścieklizna, szczepienia

Jak zmieniły się przepisy dotyczące szczepień przeciw wściekliźnie?

W rejonach objętych zagrożeniem zostało wydane rozporządzenie, które zobowiązuje właścicieli do zaszczepienia swoich psów i kotów przeciw wściekliźnie.

Dotychczas w Polsce istniał obowiązek szczepienia psów wynikający z art. 56 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Przepisy zobowiązywały opiekunów do szczepienia psów powyżej 3 miesiąca życia. Jednocześnie przepisy nakazywały powtarzanie szczepień nie rzadziej niż co 12 miesięcy, licząc od dnia ostatniego szczepienia. Obecnie na podstawie rozporządzenia nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. obowiązek szczepienia obejmuje także koty z powiatów zagrożonych chorobą. Mimo obowiązku nałożonego przez rozporządzenie pamiętaj, że to Ty zapłacisz za szczepienie swojego pupila. Koszt takiego szczepienia w zależności od lecznicy wyniesie około 40–60 złotych. Za brak szczepienia przeciw wściekliźnie grozi kara do 500 złotych.

Masz obowiązek zaszczepić swojego psa lub kota, jeśli mieszkasz na terenie objętym nakazem.

wścieklizna warszawa

Czy faktycznie wścieklizna jest groźna?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest to zakaźna choroba wirusowa, która dotyka centralny układ nerwowy. Wrażliwe są na nią wszystkie gatunki ssaków, w tym także ludzie. Do zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktu śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (głównie są to pogryzienia).

Co należy zrobić w przypadku pogryzienia przez zwierzę z podejrzeniem wścieklizny?

Pamiętaj, że pogryzienia nie można bagatelizować. Człowiek, który zarazi się wścieklizną i nie otrzyma pomocy w odpowiednim czasie, umiera. Dlatego jeśli zostaniesz ugryziony i występuje podejrzenie zarażenia wścieklizną, to jak najszybciej udaj się do lekarza, który poda szczepienie przeciw wściekliźnie.

Niestety u zwierząt wścieklizna jest chorobą śmiertelną.

wścieklizna

O czym jeszcze należy pamiętać?

Na terenach objętych zagrożeniem obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy, a także trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo obowiązuje zakaz organizowania polowań, wystaw, pokazów oraz innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz pozostałych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać bez smyczy tylko na ogrodzonym i zamkniętym terenie.

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna choroba i nie można jej bagatelizować. Zwłaszcza że chodzi tu o bezpieczeństwo Twoje i Twojego pupila.

Polecamy

Sposoby na kleszcze u psów

Kwasy EPA i DHA dla psa

autor: Izabela Misiak

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.