Home Pies Żywienie psów aktywnych

Żywienie psów aktywnych

Żywienie aktywnego psa powinno opierać się na zbilansowanej i wysokiej jakościowo diecie. Zadbać w niej musimy o substancje wspomagające regenerację organizmu oraz wspierające chrząstki stawowe czworonogów. Ważna jest również strawność karmy, czyli możliwość jej przyswojenia przez przewód pokarmowy psa. Łatwo strawne produkty zapewniają maksymalne przyswojenie substancji odżywczych oraz ograniczają energię zużywaną na trawienie. Jak żywić psy uprawiające sporty i lubiące zabawę? Czym kierować się podczas wyboru karmy dla aktywnych psów?

Białko w karmie dla psów aktywnych

Białko to ważny składnik w żywieniu psów. W przypadku zwierząt aktywnych zapewnia ono stabilność masy mięśniowej oraz zdolność organizmu do regeneracji. Pies potrzebuje diety, która dostarczy mu 10 niezbędnych aminokwasów. Wśród nich dużą rolę u aktywnych psów odgrywa m.in. tauryna.

Reklama

Białko znajdujące się w karmie dla psów aktywnych powinno być głównie białkiem pochodzenia zwierzęcego, gdyż psy (mimo swojej wszystkożerności) preferują pokarm mięsny. Dobrej jakości białko ma również wyższą strawność i lepszy skład aminokwasowy.

Białko roślinne zawarte w karmie dla psów aktywnych może stanowić dobre uzupełnienie dla białka pochodzenia zwierzęcego, ale zbyt duża jego ilość w żywieniu psów sportowych może doprowadzać m.in. do spadku poziomu hemoglobiny i liczby erytrocytów. Udowodniono także, że duża zawartość soi w karmie dla psów aktywnych nasila utratę tauryny.

Szczególnym zagrożeniem dla aktywnych psów jest monodieta białkowa oparta tylko na jednym białku roślinny. Taką dietę trudno zbilansować i zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jeśli chcemy żywić psa dietą wegetariańską, musimy sięgnąć po dobre jakościowo produkty i suplementy. Dietę taką warto wprowadzać w porozumieniu z lekarzem weterynarii zajmującym się dietetyką, a stan zdrowia psa kontrolować za pomocą rutynowych badań krwi.

Tłuszcz w diecie psów aktywnych

Tłuszczu w żywieniu psa aktywnego powinien być głównie pochodzenia zwierzęcego. Wpływa on na smakowitość karmy i jest źródłem DHA oraz EPA, czyli kwasów tłuszczowych, których zwierzę nie jest w stanie syntezować samodzielnie.

U sprinterów wysoka podaż tłuszczy jako źródła energii nie jest wskazana. Podczas krótkotrwałego wysiłku nie dochodzi do jego całkowitego spalania.

Inaczej sprawa wygląda u psów podejmujących dłużej trwający wysiłek, u których dodatek MTC, czyli średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, poprawia ich wytrzymałość. Takie kwasy tłuszczowe mają jednak mało przyjemny smak, co sprawia, że ich suplementacja bywa trudna.

Węglowodany w karmie dla psów aktywnych

W codziennej diecie psów węglowodany odgrywają mniej znaczącą rolę niż białko i tłuszcz.

Wyjątkiem jest dieta psich sprinterów oparta głównie na węglowodanach. Udowodniono, że około 43-procentowa zawartość węglowodanów powodowała, że psy osiągały lepsze wyniki sportowe niż te żywione węglowodanami na poziomie 30 oraz 54 procent. Lepsze wyniki osiągały także charty żywione karmą z wyższą zawartością węglowodanów niż białka.

Warzywa i owoce w diecie psów aktywnych

Warzyw i owoce są symbolem zdrowego odżywiania. Wiele z nich należy do grupy żywności zwanej super foods, a oznacza to, że są one przy minimalnej kaloryczności maksymalnie wypełnione składnikami odżywczymi. Czy warzywa i owoce są równie ważne w diecie psów? Oczywiście!

Psy to zwierzęta wszystkożerne i choć mięso powinno być podstawą ich diety, warzywa i owoce mogą ją doskonale urozmaicać.

Kilkadziesiąt lat temu badaniu poddano wiele produktów pod kątem syntezy hemoglobiny u psów z niedokrwistością. Naukowcy zaobserwowali wtedy pozytywną reakcję związaną z podawaniem psom gotowanych moreli, brzoskwiń oraz suszonych śliwek.

Współcześnie prowadzone testy pozwoliły stwierdzić, że wzbogacenie diety psa zaprzęgowego o porcję borówek amerykańskich (mniej więcej dwa procent dawki pokarmowej dziennie), poprawiało ich status antyoksydacyjny po wysiłku fizycznym.

Wynika z tego, że psy sportowe mogą być przynajmniej częściowo chronione przed stresem oksydacyjnym, czyli zaburzeniem równowagi między wolnymi rodnikami, a zdolnością usuwania ich z organizmu, dzięki stosowaniu tych owoców.

Ile energii potrzebuje pies aktywny

Zapotrzebowanie psa na energię jest wynikiem sumy energii potrzebnej do utrzymania podstawowej przemiany materii, energii zużywanej na konsumpcję żywności oraz energii niezbędnej do utrzymania temperatury ciała. Finalnie dodać należy energię do ćwiczeń!

Szacuje się, że zapotrzebowanie psa w okresie wysiłku wzrasta o półtora raza do dwóch razy w stosunku do podstawowych potrzeb bytowych. Zapotrzebowanie na energię jest jednak bardzo indywidualne. Różnice wynikają z:

  • rasy,
  • płci,
  • wieku,
  • przebytego zabiegu sterylizacji,
  • rodzaju okrywy włosowej, temperatury otoczenia.

Podaż energii musi bowiem zdecydowanie wzrastać np. podczas aktywności zimowych.

Woda w diecie psa aktywnego

Żywienie psów to nie tylko jedzenie! Woda bywa dla psów aktywnych ważniejsza niż pożywienie i musi być stale dostępna. Jest ona bowiem niezbędna do utrzymania homeostazy organizmu, w tym odpowiedniej temperatury ciała podczas ćwiczeń. Wysiłek fizyczny powoduje wzrost temperatury, która powinna zostać oddana do otoczenia.

Hipertermia wywołana wysiłkiem może być zminimalizowana przez odpowiedni dostęp do wody. Poprawia to również wytrzymałość psa. Temperatura ciała wzrasta także bez udziału aktywności, gdy zwierzę przebywa w rozgrzanym samochodzie czy na ostrym słońcu. Ćwiczenia w takiej sytuacji pogłębiają występujące odwodnienie. Pojenie psa przed i po wysiłku, a także podczas przerw zmniejszy ryzyko nieprzyjemnych powikłań, takich jak wspomniana hipertermia.

Jak karmić psa aktywnego

Odpowiednio zbilansowane posiłki oraz stały dostęp do wody powinny u psów aktywnych iść w parze z odpowiednimi porami karmienia. Pies trawi posiłek i eliminuje niestrawione resztki w formie kału przez około 20 godzin.

Badania dowodzą, że wytrzymałość psa sportowego bywa nawet dwukrotnie większa, gdy pracuje on z pustym żołądkiem, w porównaniu do ćwiczeń wykonywanych cztery godziny (lub mniej) po posiłku. Inne doniesienia naukowe sugerują, że karmienie psa ponad 17 godzin przed treningiem lub zawodami powoduje lepsze wykorzystanie tłuszczy jako źródła energii.

Tymczasem karmienie psa na około sześć godzin przed ćwiczeniami skutkuje większym zużyciem węglowodanów. W tym miejscu konieczne jest wyjaśnienie, że psi metabolizm jest najlepszy, gdy energia do pracy mięśni wytwarzana jest z tłuszczu, gdyż wspiera on ćwiczenia wytrzymałościowe.

Na tej podstawie zaleca się, aby szczególnie intensywnie pracujące czworonogi karmić około 24 godziny przed wymagającym treningiem. Wynika z tego także, że psy aktywne powinniśmy karmić około 30-60 minut po zakończeniu ćwiczeń. Pozwoli im to strawić posiłek przed aktywnościami wykonywanymi kolejnego dnia. Natomiast przed karmieniem, tuż po pracy, musimy pamiętać, by uspokoić oddech czworonoga i go odpowiednio nawodnić. Pilnujmy, by pies nie wypił zbyt dużej ilości wody naraz, bo może to wywołać wymioty.

Jeśli będziemy przestrzegać najważniejszych zasad i zwracać uwagę na skład karmy, zaowocuje to zdrowiem naszego psa i dobrymi wynikami sportowymi!

autor: lek. wet. Agnieszka Górecka

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.