Spis treści
W artykule:
- Bokser
- Owczarek australijski kelpie
- Mały i duży munsterlander
- Parson russell terrier
- Wyżeł węgierski
Bokser
Choć kształt pyska sprawia, że wśród przedstawicieli tej rasy nie spotkamy wybitnych długodystansowców, to są to psy niezwykle aktywne i temperamentne. Koniecznie muszą dać upust swoim ogromnym pokładom energii i na pewno nie będą się godzinami wylegiwać na kanapie czy w ogródku.
Ich atletyczna budowa sprawia, że są bardzo sprawne i żywiołowe. Zdecydowanie nie jest to rasa dla leniwych.
Kochają ludzi, a szczególnie dzieci. Trzeba jednak uważać, bo w kontaktach potrafią być mało delikatne i nieostrożne. Pomimo że dawniej były to psy stróżujące i obronne, dobrze prowadzone nie wykazują skłonności do agresji czy dominacji.
Potrafią jednak przypadkowo zrobić krzywdę przez swój wybuchowy temperament. Dlatego warto od początku nauczyć je podstawowych komend, żeby móc opanować ich zachowanie i energię.
Rasa ta doskonale sprawdzi się dla ludzi szukających fajnego, sympatycznego psa rodzinnego, który wyciągnie ich z kanapy na długie wędrówki po lesie czy górskich szlakach.
Owczarek australijski kelpie
Ten średniej wielkości pies to kolejny, obok border collie, wybitny pies pasterki. Jako rasa pracująca, jeśli nie zagania owiec, musi mieć inne zadanie. Kelpie doskonale odnajdzie się w psich sportach, zarówno tych, które wymagają precyzji i współpracy z człowiekiem, jak i bardziej aktywnych. Z powodzeniem będzie więc trenował takie sporty jak: obedience czy dog dancing, ale także agility, frisbee czy dogtrekking.
Wykonywanie przeróżnych zadań czy sztuczek sprawia im wielką frajdę. Są jednak nieco bardziej samodzielne i niezależne niż border collie, przez co trochę trudniejsze w prowadzeniu.
Kelpie może chcieć postawić na swoim. Jeśli jednak od początku zaczniemy go szkolić, nie powinniśmy mieć większych trudności i problemów z jego wychowaniem.
To zdecydowanie rasa dla aktywnych właścicieli. Bez odpowiednio dużej dawki ruchu i różnorodnych zajęć nasze mieszkanie może ucierpieć. Niespożyta energia przerodzi się w niszczenie rzeczy oraz frustrację. Dlatego wybierając kelpie, warto wcześniej przemyśleć, jakie aktywności możemy zapewnić psu w ciągu dnia.
Taki pies będzie doskonałym towarzyszem, jeśli tylko zagwarantujemy mu odpowiednią dawkę ruchu i pracy umysłowej.
Mały i duży munsterlander
Rasa psów myśliwskich w typie spaniela należąca do grupy wyżłów. Wykorzystywany był do polowań na ptactwo. Jednak mimo myśliwskich korzeni pies ten doskonale sprawdzi się jako członek aktywnej rodziny.
To idealny wybór dla początkujących właścicieli. Nawet ktoś, kto nie miał wcześniej psa, nie powinien mieć większych kłopotów z jego wychowaniem.
To pies niezmordowany i bardzo wytrzymały. Jego ulubionym zajęciem jest aportowanie z wody. Wspaniale sprawdzi się jako towarzysz górskich wędrówek, długich spacerów po lesie czy przejażdżek rowerowych.
Ale uwaga! Może mieć tendencję do gonienia zwierzyny. Dlatego tak ważna jest nauka przywołania, jeszcze zanim zostanie spuszczony ze smyczy.
Parson russell terrier
To pies z wybuchowym temperamentem. W tym niewielkim ciele kryje się istna rakieta! Można powiedzieć, że psy te zatrzymują się tylko wtedy, kiedy śpią.
Poza tym potrafią być w ciągłym ruchu. Dlatego główną umiejętnością, jaką musisz trenować od pierwszego dnia, jest umiejętność odpoczywania. I niech Cię nie zwiedzie ten słodki, mały piesek. Jeśli szukasz psa na kolanka, to na pewno nie wybieraj parsona!
Parson terrier to wyższy brat bardziej znanego (między innymi z filmu Maska) jack russell terriera. To pies o wielu twarzach. Z jednej strony, jak przystało na teriera, potrafi być bardzo zadziorny i uparty. Z drugiej natomiast to wiecznie uśmiechnięty optymista, zawsze gotowy na wszystkie zadania.
Ale lubi też się uczyć. W internecie można znaleźć mnóstwo filmików, na których psy tej rasy wykonują przeróżne sztuczki. Gwarantuję, że nie będziesz się z nim nudzić.
Jego ciekawski charakter, ogromne pokłady energii i niewielkie rozmiary sprawiają, że wspaniale sprawdzi się jako towarzysz podczas wypadów za miasto czy dłuższych wycieczek. To doskonały wybór dla kogoś, kto myśli o podróżowaniu z psem.
Wyżeł węgierski
Wyżły to wszechstronne psy myśliwskie wykorzystywane do pracy w polu, lesie i wodzie. Mimo iż są dość niezależne, chętnie współpracują z człowiekiem. Są bardzo pojętne i chętnie się uczą.
Mają doskonały węch, dzięki czemu potrafią bezbłędnie wytropić i wystawić zwierzynę. Uwielbiają także aportować zarówno z lądu, jak i z wody.
Bez odpowiedniej ilości przebiegniętych w ciągu dnia kilometrów może okazać się utrapieniem w domu. Te psy mogą być w ruchu niemal całą dobę. Dlatego, oprócz podstawowego treningu posłuszeństwa i przywołania, obowiązkiem właściciela wyżła jest nauka odpoczywania.
Podobnie jak setery wyżły są bardzo przyjazne i łagodne w stosunku do ludzi. Nie mają też problemu z innymi psami, choć koty raczej będą gonić. Poza próbami polowymi i konkursami wyżłów rasa ta często wykorzystywana jest w różnego rodzaju zadaniach związanych z węszeniem.
Można więc spotkać wyżły pracujące w ratownictwie jako psy poszukiwawcze lub w policji czy straży granicznej jako psy szukające narkotyków lub materiałów wybuchowych.
Jeśli chcesz mieć kompana do długich wycieczek lub wspólnego biegania, ta rasa będzie dla Ciebie idealna.
Inne popularne odmiany wyżłów to wyżeł weimarski i wyżeł niemiecki.
Koniecznie przeczytaj także pierwszą część artykułu: Aktywne rasy psów, czyli psy dla aktywnych. W artykule:
- Beagle
- Border collie
- Owczarek belgijski
- Smooth collie
- Seter angielski
autor: Katarzyna Jakubowska, trener psów