Spis treści
Alergia u kotów może mieć wiele postaci. Jedną z nich jest alergia pokarmowa, która występuje obok atopii lub reakcji alergicznych na pchły. Dowiedz się, jaką karmę powinien otrzymywać kot z alergią oraz jak wygląda diagnostyka, a także leczenie alergii u zwierząt.
Jak rozpoznać objawy alergii u kota?
Zacznijmy od tego, czym jest alergia. Alergia to nadmierna, a także nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na tzw. alergen. Alergenem może być zarówno substancja pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Wyróżnia się alergeny wziewne, pokarmowe oraz kontaktowe.
Jednym z zachowań, które może sugerować alergię u kota, jest nadmierna pielęgnacja. Przyczyną częstego i długiego wylizywania się kotów bywa bowiem świąd.
U zwierzęcia z alergią często pojawiają się również zmiany skórne. U kotów alergików mogą pojawiać się one w różnej postaci. Mowa o:
- prosówkowym zapaleniu skóry w postaci małych, wyniesionych, a także strupiejących grudek,
- płytce eozynofilowej, czyli wyniesionych ponad powierzchnię, ale spłaszczonych zgrubieniach skóry,
- wrzodzie eozynofilowym pojawiającym się jako wyniesiona zmiana na brzegu górnej wargi,
- ziarniniaku eozynofilowym, czyli liniowej zmianie występującej na jednej lub obu kończynach miednicznych.
Ciekawostka
Oceniając zmiany skórne towarzyszące chorobom alergicznym u kotów, można zwrócić uwagę na ich lokalizację.
- Zmiany obejmujące głowę, a także tylną część ciała mogą wskazywać na alergiczne pchle zapalenie skóry.
- Zmiany obejmujące głowę, szyję i brzuch sugerują nadwrażliwość pokarmową.
- Zmiany rozsiane to często oznaka tzw. atopii.
Wśród innych występujących u kotów objawów wymienia się:
- zaburzenia ze strony górnych dróg oddechowych,
- wypływ z nosa,
- wypływ z worków spojówkowych,
- astmę,
- chorobę zapalną jelit.
Wiele zależy jednak od przyczyny alergii. Sprawdźmy, co może powodować problemy u Twojego pupila.
Najczęstsze przyczyny alergii u kotów
Przyczyny alergii (i świądu) u kotów to:
- pasożyty powodujące alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS),
- nadwrażliwość pokarmowa,
- atopowe zapalenie skóry (AZS).
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)
Alergiczne pchle zapalenie skóry to inaczej alergia na pchły. W typowym przebiegu tej alergii dochodzi do obustronnych i symetrycznych wyłysień. Zmiany obejmują najczęściej głowę, szyję, a także okolice zadu.
Ważne fakty o APZS:
- Uczulenie może pojawić się w każdym wieku.
- Nie występuje predyspozycja płciowa.
- Pchły bytują na zwierzęciu, ale jaja pcheł znajdują się w środowisku.
- Rokowanie jest dobre. Warunkiem jest wprowadzenie stałego zwalczania pcheł w środowisku zwierzęcia.
Nadwrażliwość pokarmowa
W przypadku alergii pokarmowej przyczyną problemów są najczęściej białka obecne np. w wołowinie, drobiu, rybach czy nabiale. Taka alergia u kotów objawia się świądem oraz zmianami skórnymi na głowie, szyi, małżowinach usznych i brzuchu, ale nie tylko.
Diagnostyka alergii pokarmowej u kotów polega na przeprowadzeniu diety eliminacyjnej trwającej 8–12 tygodni. Dieta ta może bazować na nowym dla zwierzęcia źródle białka lub na białku hydrolizowanym, czyli rozłożonym na mniejsze fragmenty o niższej alergenności.
Atopowe zapalenie skóry
Kolejną chorobą alergiczną u kotów jest atopia. Atopia to zapalenie skóry związane z reakcją na alergeny środowiskowe, np. roztocza kurzu domowego czy pyłki. Jest to problem pojawiający się zarówno u psów, jak i kotów.
Objawy atopowego zapalenia skóry obejmują:
- świąd,
- zapalenie ucha zewnętrznego,
- zapalenie spojówek,
- rumień.
Świąd u zwierzęcia ustępuje zwykle po podaniu glikokortykosteroidów. Jest to jednak choroba nieuleczalna, którą można kontrolować poprzez unikanie alergenów oraz właściwą terapię.
Metody leczenia i zarządzania alergiami u kotów
Każdy rodzaj alergii wymaga trochę innego podejścia, ale skutek powinien być taki sam. Po leczeniu kot powinien przestać się drapać, natomiast zmiany skórne winny zniknąć. W przypadku alergicznego pchlego zapalenia skóry ważne jest pozbycie się pasożytów z otoczenia kota. Preparaty przeciwpchelne należy zastosować u każdego pupila (jeżeli mamy ich więcej), natomiast dom powinien być regularnie sprzątany z minimum dwukrotnym zastosowaniem specjalistycznych preparatów (w odstępie 10–14 dni).
W przypadku atopowego zapalenia skóry leczenie polega na unikaniu alergenów. Możesz stosować odkurzacze z filtrem HEPA, regularnie prać legowiska, a także sprzątać dom. Kondycję skóry kota warto wspierać właściwymi suplementami, np. kwasami tłuszczowymi omega-3.
Alergia pokarmowa wymaga natomiast zmiany diety. Karma dla kotów alergików powinna mieć prosty skład, pozbawiony alergenów powodujących negatywne reakcje u danego zwierzęcia. Pamiętaj, że dotyczy to również przysmaków. Jeżeli wiesz, że Twój kot nie może jeść wołowiny, sprawdzaj każdy produkt, który podajesz mu do jedzenia. Uważaj na karmy, które nie mają dokładnie opisanego składu. Pod hasłem „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” może kryć się wszystko!
Ciekawostka
Przegląd badań dotyczących diet eliminacyjnych wykazał, że po sześciu tygodniach diety 80% kocich pacjentów z alergią pokarmową osiągnęło remisję objawów klinicznych.
Kiedy zwrócić się po pomoc do weterynarza?
Każdy zwierzak zasługuje na komfort, a także dobre samopoczucie. Reakcja immunologiczna powodująca świąd, wypływy z nosa, łzawienie czy zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego powinna być szybko skonsultowana z lekarzem weterynarii. Konieczna jest diagnostyka oraz terapia, która sprawi, że życie kota wróci do normy. Długoterminowe zalecenia dotyczące profilaktyki przeciwpasożytniczej, diety, pielęgnacji skóry, a także podawania konkretnych leków pozwolą okiełznać objawy alergii pokarmowej lub środowiskowej.
Pamiętaj!
Twoje działanie poprawia jakość życia kota!
Karma dla kotów z alergią pokarmową
Domowa dieta eliminacyjna jest zwykle dietą o ograniczonej ilości składników, natomiast specjalistyczna karma hydrolizowana kosztuje sporo i niekoniecznie jest dla kota smakowita. Rozwiązaniem może być dieta eliminacyjna w postaci gotowego monobiałkowego produktu. Marka Animonda stworzyła specjalną linię Integra Protect Sensitive, która dzięki doskonałemu zbilansowaniu składu karmy i smakowitości nadaje się zarówno do diet eliminacyjnych, jak i do żywienia przez całe życie zwierzęcia.
Ciekawostka
Karma Animonda Integra Protect Sensitive jest odpowiednia dla kotów z alergią pokarmową oraz narażonych na powstawanie kamieni moczowych.
Zalety karmy Animonda Integra Protect Sensitive:
- Karma pełnoporcjowa dla kotów cierpiących na niepożądane reakcje na pokarm.
- Nadaje się do ograniczania objawów takich jak biegunka, wymioty i świąd u kota.
- Ogranicza ryzyko reakcji alergicznych dzięki ograniczonej liczbie składników.
- Nadaje się do diet eliminacyjnych.
Jeśli już wiesz, czego nie może jeść Twój kot, możesz także dobrać dla niego inne karmy monoproteinowe.
Przykładem są karmy Animonda Carny Single Protein, które zawierają tylko jeden rodzaj białka zwierzęcego w postaci świeżego mięsa. Karma dla kotów z alergią powinna być pozbawiona zbóż, soi, cukru, barwników, a także konserwantów. I właśnie taka filozofia towarzyszy twórcom marki Animonda. Twój kot otrzyma tylko to, co dobre!
Uwaga!
Karmienie karmą weterynaryjną może odbywać się wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.
Podsumowanie
- Objawy alergii u kota mogą być różne: od zmian skórnych, przez zaburzenia przewodu pokarmowego, po astmę.
- U kotów stosunkowo często występuje alergia na ukąszenia pcheł.
- Prawidłowe żywienie kota z alergią to sposób na diagnostykę oraz leczenie niepożądanych reakcji na pokarm.
- Atopia u kota to reakcja na alergeny środowiskowe.
U każdego kota może wystąpić alergia! To nie Twoja wina, ale w Twoich rękach leży to, jak będzie czuł się Twój pupil. Leczenie alergii pokarmowej u kota wymaga czasem sporo cierpliwości, ale wysiłek się opłaci.