Spis treści
Jeżeli jesteś opiekunem czworonoga, na 99% spotkałeś się kiedyś z rozwolnieniem u psa. Co wtedy zrobiłeś? Niektórzy od razu udają się do lekarza weterynarii, a inni opiekunowie zakładają, że biegunka u psa minie sama. Jaka jest prawda? O czym świadczy biegunka? Jak oceniać kał swojego psa na co dzień? Przygotowaliśmy krótki, ale bardzo treściwy przewodnik.
Rozwolnienie u psa. Sposób leczenia
Jak wygląda prawidłowa kupa psa?
Odchody czworonoga to w uproszczeniu suma:
- niestrawionych resztek pokarmu,
- pozostałości enzymów,
- żółci,
- mikroorganizmów wchodzących w skład mikrobiomu,
- wody,
- elektrolitów.
Wszystkie składniki, które wchodzą w skład psich odchodów, będą decydowały o tym, jaki będzie ich:
- kolor,
- zapach,
- konsystencja.
Prawidłowe psie odchody:
- mają kolor jasnobrązowy lub czekoladowy,
- mogą być lekko połyskujące,
- charakteryzują się plastyczną konsystencją.
Jeżeli masz wątpliwości, czy kał Twojego psa wygląda prawidłowo, możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii. Dodatkowo w sieci znajdziesz także np. bristolską skalę uformowania stolca, która pozwoli Ci samodzielnie ocenić odchody Twojego pupila.
Biegunka u psa – charakterystyka
Wszyscy wiemy, czym charakteryzuje się rozwolnienie u psa. Jak można je jednak zdefiniować? W terminologii medycznej biegunka to nic innego jak objaw kliniczny, który polega na zwiększonej częstotliwości wypróżnień, a także na większej ilości oddawanego kału. Nie zawsze obie cechy muszą iść jednak w parze. Ważne, że zwiększona ilość lub częstotliwość przebiega z rozrzedzeniem stolca, czyli zwiększeniem zawartości wody w psich odchodach.
Biegunka u psa może świadczyć o:
- zaburzeniach równowagi mikrobiologicznej w przewodzie pokarmowym psa,
- nieprawidłowym składzie diety,
- stanie zapalnym, który toczy się w jego organizmie.
Biegunki u psów można podzielić np. na pierwotne i wtórne, a także na niezakaźne i zakaźne. Przykładem rozwolnienia o charakterze niezakaźnym będzie to wywołane nietolerancją pokarmową, natomiast biegunki zakaźne są efektem chorób wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych.
W kilku słowach warto wspomnieć o niepożądanych reakcjach na pokarm. Zalicza się do nich alergie oraz nietolerancje pokarmowe. W przebiegu obu z nich może pojawić się biegunka i/lub wymioty, ale psy z alergią pokarmową najczęściej prezentują także świąd skóry. Do diagnostyki konieczna jest prawidłowo przeprowadzona dieta eliminacyjna oraz próby prowokacyjne. Biegunka związana z dietą to jednak nie tylko objaw choroby. Czasem bywa wynikiem spożycia śmieci lub nieświeżego jedzenia.
U psów spotyka się także zespół jelita drażliwego. Stres jest zatem kolejną przyczyną luźnych stolców u niektórych zwierząt domowych. Biegunka wywołana stresem występuje, gdy perystaltyka przewodu pokarmowego jest zwiększona z powodu lęku lub wspomnianego stresu. Wymieniając dalej, biegunka może być konsekwencją:
- zapalenia trzustki,
- przerostu bakteryjnego w jelitach (SIBO),
- zatrucia,
- choroby wątroby.
Co ważne, w parze z zaburzeniami jelitowymi mogą iść także:
- osłabienie,
- osowienie,
- utrata apetytu,
- gorączka,
- odwodnienie.
W takim przypadku najlepiej udać się jak najszybciej do lekarza weterynarii, by znaleźć pierwotną przyczynę problemu.
Kolor kału a przyczyna biegunki u psa
O tym, co dzieje się w psim przewodzie pokarmowym (i nie tylko), świadczy m.in. kolor kału. Co może oznaczać?
- Zielony stolec – może być efektem zjedzenia przez psa dużej ilości trawy, ale częściej świadczy o nieprawidłowej ilości żółci i dysfunkcji wątroby. Zielonkawy kolor kału bywa także konsekwencją zaburzeń w mikroflorze przewodu pokarmowego.
- Stolec z czerwonymi smugami – jasnoczerwone smużki w kale to zwykle krew, co oznacza krwawienie z dalszego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego). Może być związany np. ze stanem zapalnym.
- Szary stolec – szarawy kolor odchodów pupila może świadczyć o zbyt dużej ilości tłuszczu w diecie lub o niewydolności wątroby. Szarawy odcień psiej kupy czasami oznacza także złe wchłanianie i niedostateczne trawienie.
- Biały stolec – całkowicie białe odchody to najczęściej efekt zbyt dużej ilości kości lub miazgi kostnej w psim menu.
- Czarny stolec – bardzo ciemny, a właściwie czarny stolec wskazywać może na krwawienie w obrębie żołądka lub jelita cienkiego. Pilnie skonsultuj się z lekarzem weterynarii!
Biegunka u psa – leczenie u lekarza weterynarii
Każda wizyta w gabinecie weterynaryjnym zaczyna się od wywiadu, czyli rozmowy z opiekunem. Lekarze potrzebują informacji na temat:
- żywienia,
- stanu zdrowia psa,
- przebytych szczepień,
- odrobaczeń.
Kolejnym krokiem jest podstawowe badanie kliniczne obejmujące pomiar temperatury, omacanie jamy brzusznej i ocenę poziomu potencjalnego odwodnienia psa. Na tej podstawie lekarz weterynarii wysnuwa pierwsze wnioski i zleca ewentualne badania dodatkowe. Na liście takich testów są m.in. badania krwi, dzięki którym można sprawdzić stan trzustki, wątroby oraz nerek. Warto wykonać także badania kału pod kątem pasożytów jelitowych czy niektórych chorób zakaźnych.
Leczenie zostanie dopasowane do przyczyny problemu. Lekarze weterynarii zwalczają także objawy poprzez wprowadzenie płynoterapii u odwodnionych zwierząt oraz zastosowanie preparatów wspierających funkcjonowanie przewodu pokarmowego psa.
Jak zmieniać karmę, by nie wystąpiła biegunka u psa?
Biegunka u psa często powiązana jest z nieprawidłowym podejściem do zmian w diecie czworonoga. Karma dla psa powinna być zmieniana z uwzględnieniem okresu przejściowego. Takie powolne przejście na nową dietę powinno trwać kilka dni, a w przypadku niektórych psów nawet kilka tygodni. Najlepiej zacząć od karmienia psa mieszanką złożoną z 10% nowej karmy i 90% dotychczasowej. Jeżeli Twój pies nie zareaguje na taką ilość, zmień proporcję na 20% nowego jedzenia i 80% starego. W ten sposób, stale obserwując psa, zwiększaj udział nowego produktu. Cały proces powinien być na tyle powolny, aby nie doszło do niekorzystnych zmian w jelitach.
Uwaga! Nowe smakołyki również mogą powodować rozwolnienie u psa. Jeżeli eksperymentujesz z nowymi produktami, zaczynaj od jednego lub dwóch małych smakołyków dziennie.
Biegunka u psa – zagrożenie dla zdrowia szczeniaka?
Na osoby akapit zasługuje biegunka u psa, który jest jeszcze szczeniakiem. Małe psy narażone są na wysokie ryzyko odwodnienia nawet z powodu pojedynczego epizodu biegunki. Jeżeli Twój szczeniaczek ma problemy żołądkowo-jelitowe i zauważysz osłabienie lub zmianę zachowania, udaj się do lekarza weterynarii. Szybkiej pomocy potrzebuje także psiak, u którego w stolcu pojawia się krem lub duże ilości śluzu.
Rozwolnienie u psa warto konsultować z lekarzem weterynarii.
Rozwolnienie u psa a karma
W jelitach psa znajdują się grupy różnych drobnoustrojów, jak: bakterie, wirusy oraz grzyby. Równowaga między tymi korzystnymi a patogennymi drobnoustrojami ma ogromne znaczenie dla zdrowia psa. Niestety mikroflora jelit nie jest dana psu raz na zawsze. Ulega zmianom pod wpływem stosowania leków, stresu, błędów żywieniowych, a także wieku. Twój pies może również lizać różne powierzchnie czy zjadać śmieci lub odchody innych zwierząt. To powoduje, że do jego organizmu dostają się patogeny. Podawanie psu probiotyków, czyli żywych mikroorganizmów, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza to jeden ze skutecznych sposobów na zapewnienie psu prawidłowej konsystencji stolca.
Nie musisz jednak podawać psu tabletek. Na rynku pojawiła się cała linia karm przeznaczonych do codziennego podawania, wzbogacona o probiotyk Bacillus subtilis. TropiDog Probiotic Line to karmy, które zapewniają lepszą konsystencję stolca, mniej intensywny zapach psich odchodów oraz większą strawność pożywienia. Równowaga mikroflory jelitowej i działanie zawartych w karmach superfoods to klucze do zdrowia Twojego pupila.
Inny probiotyk zastosowała marka Brit, której karma Brit Care Grain Free Adult Dog Hair & Skin Insect & Fish została wzbogacona o Lactobacillus acidophilus HA. Taki posiłek, bazujący na rybie oraz owadach, sprzyja nie tylko prawidłowemu funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, ale także zdrowej skórze i sierści Twojego pupila.
Karma Eukanuba Daily Care Adult Mono-Protein Salmon to produkt przeznaczony jest dla psów cierpiących na niepożądane reakcje na pokarm, powodowane przez mięso inne niż rybie. Jej formuła ogranicza liczbę alergenów, a organizm psa wspierany jest dodatkowo przez prebiotyki, czyli składniki, które wspomagają rozwój korzystnej mikroflory jelit psa.
Wszystkie wyżej wymienione karmy otrzymały certyfikat Diamenty Zoologii. Jest to wyróżnienie przyznawane przez ekspertów, m.in. lekarzy weterynarii, dietetyków, dla produktów odznaczających się najwyższą jakością i bezpiecznych dla zwierząt.
Biegunka u psa – jak zadbać o pupila?
Postępowanie w przypadku biegunki jest zależne od tego, jaki jest jej powód oraz jakie objawy jej towarzyszą. Jeśli pies wydaje się zdrowy, a jego zachowanie jest normalne, można zastosować głodówkę (ze stałym dostępem do świeżej i czystej wody) przez ok. 12 godzin. Taki krótkotrwały post daje przewodowi pokarmowemu psa szansę na odpoczynek, naprawę i regenerację. Pierwsze posiłki podawane po epizodzie biegunki powinny być lekkostrawne. Nie musi być to jednak często polecany kurczak z ryżem i marchewką. Alternatywą jest delikatny gotowany indyk, który zostanie zmielony i podany z purée z dyni (możesz ugotować ją np. na parze). Wymieszaj ugotowanego indyka pół na pół z dynią i podawaj swojemu zwierzakowi, dopóki biegunka nie ustąpi. Jeśli dolegliwości nie miną w ciągu trzech dni na mdłej diecie, nadszedł czas, aby zadzwonić do weterynarza. Innym warzywem, które dobrze sprawdza się u psów z podrażnionym przewodem pokarmowym, są gotowane słodkie ziemniaki, czyli bataty.
Rozwolnienie u psa – co jeszcze warto wiedzieć?
W czasie biegunki można zastosować u psa dodatek probiotyku. Dla psów przygotowane zostały także specjalne pasty, a także proszki i tabletki do stosowania jako pierwsza pomoc w czasie biegunki. Różnią się one od siebie składem, ale ich głównym zadaniem jest unormowanie pracy przewodu pokarmowego psa. Warto mieć je na wszelki wypadek w psiej apteczce. Nie stosuj jednak na własną rękę żadnych leków przeznaczonych dla ludzi! Takie samodzielne „leczenie” może zaszkodzić Twojemu pupilowi, jeżeli podasz mu jeden z leków toksycznych dla psów.
Kiedy zadzwonić do lekarza weterynarii?
Podsumowując, kontaktu z lekarzem weterynarii wymaga:
- biegunka, która nie ustępuje w ciągu 2–3 dni lub wciąż nawraca,
- sytuacja, gdy pies prezentuje inne objawy,
- każdy przypadek biegunki u szczeniąt,
- biegunka, w której znajduje się krew.
Biegunka u psa może być objawem choroby, ale także efektem nieprawidłowej diety lub zbyt nagłych zmian w psim menu. Aby zadbać o swojego psa, zwróć uwagę na jego właściwe żywienie oraz dokładną diagnostykę w gabinecie weterynaryjnym. Objawy choroby powodują dyskomfort, a czasami także ból u naszych zwierząt. Nie pozwól cierpieć swojemu pupilowi!