Home KotDieta kota Co jedzą koty? Co lubią jeść koty?

Co jedzą koty? Co lubią jeść koty?

Udomowienie kotów nastąpiło później niż w przypadku psów, a zachowania żywieniowe naszych domowych mruczków wciąż są zbliżone do tych prezentowanych przez ich dzikich przodków. Co jedzą koty w różnym środowisku? Co domowe koty lubią jeść najbardziej? Przybliżamy temat kociego menu w domu i na wolności. Z nami dowiesz się, czym żywić kota!

Co może jeść kot? Jak karmić kota?

Koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne, które wywodzą się od małego, dzikiego kota afrykańskiego. Kot ten polował w pojedynkę i żywił się przede wszystkim drobnymi gryzoniami. Oznacza to, że najlepiej karmić kota produktami pochodzenia zwierzęcego, jak mięso, podroby oraz tłuszcze zwierzęce.

Reklama

CIEKAWOSTKA

Dorosłe koty najchętniej wybierają pokarm dostarczający około 50% energii z białka, 40% energii z tłuszczu i 10% energii z węglowodanów. Podczas pojedynczego posiłku koty domowe zjadają zwykle ok. 23–30 kalorii (odpowiada to małej myszy polnej).

Co jedzą koty domowe?

Istnieje kilka modeli żywienia kota. Do wyboru są:

 • karmy gotowe,
 • dieta gotowana (domowa),
 • posiłki surowe (BARF),
 • całe „ofiary” (model whole prey).

Dieta kota niewychodzącego jest całkowicie uzależniona od wyborów człowieka, dlatego w rękach opiekuna leży spora odpowiedzialność. Kompletny i zbilansowany posiłek powinien być podstawą kociego menu. Musi dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach oraz proporcjach.

Karma dla kota, czyli co lubią jeść koty

Carnilove to wysokiej jakości karmy spełniające zapotrzebowanie domowych mruczków. Karmy Carnilove Cat dla kotów są bezzbożowe i nie zawierają ziemniaków. Są dostosowane do potrzeb mięsożercy, ale jednocześnie urozmaicone o zdrowe dla kotów zioła i owoce leśne, które są źródłem witamin i przeciwutleniaczy. Bez trudu dopasujesz karmę do potrzeb swojego pupila.

Karma dla kociąt

Salmon & Turkey for Kittens to karma dla najmłodszych mruczków, zawierająca łososia i indyka. Składniki pochodzenia zwierzęcego stanowią źródło niezbędnych aminokwasów ważnych dla prawidłowego wzrostu oraz rozwoju kociaka. Połączenie łososia i indyka z leśnymi owocami, warzywami i ziołami dostarcza maluchowi niezbędnych składników odżywczych, witamin, minerałów i antyoksydantów. Wszystko, by zapewnić kotu prawidłowy rozwój kośćca i mięśni oraz wzmocnić naturalną odporność. Małe koty powinny jeść karmę dla kociąt przez pierwsze 12 miesięcy swojego życia.

Karma dla dorosłego kota

Karma, którą powinniśmy podawać dorosłemu zwierzęciu, musi być dopasowana do jego potrzeb i ma przyczyniać się do utrzymania zdrowia i prawidłowej kondycji. W kocim menu oprócz mięsa mogą znaleźć się prozdrowotne dodatki, które na przykład wspomogą usuwanie kul włosowych lub będą wspierać stawy dużych ras. Marka Carnilove proponuje różne wersje kociej diety, by zadbać o szczególne potrzeby różnych kotów.

Duże rasy kotów. Carnilove Cat Duck & Turkey for Large Breed Cats to karma z indykiem i kaczką, z wysokimi proporcjami strawnych białek oraz nienasyconych tłuszczów. Składniki karmy odżywiają mięśnie, ale i przywracają poziom energii. Karma nastawiona jest na większe obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego zawiera składniki chondroprotekcyjne (chroniące stawy kota). Wybierz ją dla swojego kota, jeżeli jesteś opiekunem następujących ras: maine coon, bobtail, ragdoll, savannah, chausie, kot syberyjski, kot norweski

Koty aktywne i wychodzące. Dla bardzo aktywnych i wychodzących dorosłych kotów odpowiednia będzie karma Carnilove Cat Reindeer Energy & Outdoor. Mięso renifera ma wysoki poziom naturalnych przeciwutleniaczy, nienasyconych tłuszczów i kwasów tłuszczowych omega-3. Karma dostarcza aktywnemu pupilowi wszystkich składników mineralnych i witamin.

Koty długowłose i o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Mając długowłosego pupila, możesz podać mu Carnilove Cat Salmon Sensitive & Long Hair. Karma zawiera mięso i tłuszcz łososia, które są idealnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, działających przeciwzapalnie i mających pozytywny wpływ na skórę i sierść. Ten wariant suchej karmy Carnilove polecany jest również dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowy.

Koty z tendencją do tworzenia kul włosowych. Kolejny kompletny i zbilansowany pokarm to karma Carnilove Cat Duck & Pheasant Hairball Control z kaczką i bażantem. Możesz podawać ją kotom mającym problem z kulami włosowymi. Dzięki zwiększonej zawartości naturalnego błonnika karma poprawia trawienie i ułatwia przejście kłaczków przez przewód pokarmowy.

Karma dla kastrowanego kota

Kastracja powoduje, że potrzeby energetyczne kota się zmniejszają. W takiej sytuacji sprawdzi się Carnilove Cat Lamb & Wild Boar Sterilised. Karma bazuje na jagnięcinie i dziczyźnie. Są to wysoko strawne białka, nadające się do utrzymania doskonałej kondycji fizycznej i prawidłowej masy ciała wysterylizowanych kotów.

Karmy Carnilove wspierają zdrowie skóry i jakość sierści, wspomagają układ nerwowy oraz układ ruchu kotów. Zapewniają optymalne trawienie oraz wydalenie połkniętych podczas pielęgnacji włosów.

WSKAZÓWKA

W diecie kota może znaleźć się również przekąska w postaci smakołyków lub napojów dla kotów. Smaczki nie powinny jednak przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Zbyt duża ilość smaczków, które koty uwielbiają, może skutkować nadwagą i powodować, że dieta będzie niezbilansowana.

Co jedzą dzikie koty?

Zdrowe dorosłe duże koty (lwy, tygrysy, lamparty, jaguary, kuguary) muszą polować, by zaspokoić swój głód. Takie koty polują samodzielnie i spożywają posiłki samotnie. Współczesne dziko żyjące koty zachowały zdolność do efektywnego polowania. Co jadają koty na wolności? Według badań ich ofiarami są:

 • drobne ssaki,
 • ptaki,
 • gady,
 • ryby,
 • bezkręgowce.

Wszystkie te kocie zdobycze mają podobny skład pod względem zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów i wody. W naturze koty zjadają swoje zdobycze w całości, czyli wraz z włosami czy kośćmi. Przykładowo, myszy mają futro, które zawiera wiele związków siarki, co doskonale uzupełnia dietę kota.

Koty żyjące na wolności są narażone (w związku ze swoją dietą) na pasożyty oraz zakażenia bakteryjne. Takie koty mogą również ulegać wypadkom. Domowy pupil jest zatem o wiele bezpieczniejszy, jeżeli nie wychodzi bez opieki.

CIEKAWOSTKA

Pokarm o stałym składzie zmniejsza u kotów ryzyko biegunek, ale u kotów występuje również zjawisko instynktownej chęci do zmiany smaku pokarmu. Taki mechanizm chroni zwierzęta przed wyczerpaniem populacji zdobyczy i pozwala uniknąć deficytów składników odżywczych.

Co koty lubią jeść?

Posiłek kota powinien być nie tylko zdrowy, ale również smakowity. Koty jedzą to, co ma atrakcyjny zapach, a w testach smakowych preferują pokarmy zawierające składniki mięsne lub rybne. Większość kotów modyfikuje swoje preferencje żywieniowe na podstawie doświadczenia. Na wolności pozwala to unikać powtarzania niekorzystnych doświadczeń związanych ze spożyciem szkodliwych produktów.

CIEKAWOSTKA

Koty rozróżniają większość smaków, ale nie odczuwają smaku słodkiego i nie wybierają pokarmów na podstawie zawartości cukru.

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego to podstawa receptur karm Carnilove, a dodatkowa zawartość świeżego mięsa w karmie  Fresh Chicken & Rabbit orazFresh Carp & Trout jeszcze wyraźniejpoprawia aromat karmy, przez co świetnie sprawdzi się ona w przypadku zwierząt wybrednych.

Co jedzą koty oprócz karmy?

Koty mają własne preferencje smakowe. Możesz je poznać, oferując kotu różne produkty i smaki mokrej i suchej karmy. Pełnoporcjowe produkty dostarczą zwierzęciu witamin i składników mineralnych, ale jego dieta może zostać dodatkowo urozmaicona.

Co lubią jeść koty?

 • Dla wielu mruczków atrakcyjne są oleje rybne, np. olej z łososia lub kryla. Można nimi dosmaczać codzienne posiłki i uzupełniać niezbędne dla zdrowia kota kwasy tłuszczowe omega-3. Marka Brit oferuje olej z łososia w wygodnej butelce z pompką, która ułatwia jego dozowanie. Regularne stosowanie oleju z łososia sprawia, że skóra zwierzęcia jest zdrowa, a sierść piękna i lśniąca.
 • Niektóre koty uwielbiają przysmaki. Warto stosować je np. jako nagrodę po zakończonej zabawie. Koty chętnie zjedzą „ofiarę”, gdy złapią już ściganą zabawkę. Carnilove oferuje delikatne, półmiękkie smaczki Carnilove Semi-Moist Snacks oraz chrupiące Carnilove Crunchy Snacks. Oba rodzaje przysmaków zawierają smakowite mięsa oraz ziołowe dodatki, by każdy kęs był smaczny i zdrowy.
 • Dietę kota można urozmaicać o gotowane lub surowe mięso.
 • Koty często piją zbyt mało wody. Aby nawodnić ich organizm, można włączyć do żywienia zwierząt smakowe napoje dla czworonogów.

Czego koty nie powinny jeść?

Koty nie powinny spożywać mleka, choć zdolność trawienia laktozy jest zmienna osobniczo. Mleko i produkty mleczne, jak śmietana czy kefir, mogą spowodować u kota biegunkę. Nie wolno dawać kotu do jedzenia również produktów nieświeżych, przyprawionych czy smażonych. Zakazana jest czekolada, cebula oraz winogrona.

UWAGA!

Kota nie wolno karmić wyłącznie mięsem! Doprowadziłoby to do niedoborów. Dieta musi być zbilansowana, a w przypadku BARF lub diety gotowanej niezbędne jest włącznie suplementów, np. jodu, wapnia czy kwasów tłuszczowych omega-3.

Jak często koty powinny jeść?

Wiele osób uważa, że koty samodzielnie regulują ilość zjadanej karmy i udostępniają im ją przez cały czas. Stały dostęp do jedzenia nie jest jednak najlepszym pomysłem, gdyż może skutkować np. nadwagą u kota, który zajada stres. Lepiej podawać posiłki i zabierać je po 15–20 minutach, nawet jeżeli zwierzę nie zjadło wszystkiego. W naturze kot je kilkanaście posiłków w ciągu doby. W warunkach domowych dobrze jest karmić kota 3–5 razy dziennie.

Co dawać kotu do jedzenia? Podsumowanie

 • Koty są bezwzględnymi mięsożercami. Podstawę jego diety powinny stanowić składniki pochodzenia zwierzęcego.
 • W menu kota mogą znaleźć się sucha lub mokra karma, a także produkty gotowane lub surowe.
 • Koty mogą jeść warzywa i owoce, ale raczej w niewielkiej ilości.
 • Koty często jedzą jednorazowo niewielkie ilości pokarmu, za to zjadają nawet kilkanaście posiłków w ciągu dnia.
 • Aby zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę pupila, warto podawać kotu wysokiej jakości pełnoporcjowe karmy Carnilove Cat.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.