Home Pies Dalmatyńczyk – najważniejsze informacje o rasie

Dalmatyńczyk – najważniejsze informacje o rasie

Dalmatyńczyk należy do grupy psów gończych, ale nie jest typowym psem myśliwskim, bardziej kojarzy się z eleganckim psem do towarzystwa i rodzinnym. Jednak temperament dalmatyńczyka niesie za sobą wiele cech psa użytkowego, jak: zwinność, wytrzymałość, rączość, wysoka aktywność oraz charakterystyczne dla gończych szczekanie.

Charakterystyka rasy psów

 • użytkowość: pies myśliwski, do towarzystwa i rodzinny,
 • kraj pochodzenia: Chorwacja,
 • długość życia: 14–16 lat,
 • cena psa z rodowodem: 3000–4000 zł,
 • usposobienie: przyjacielski, bez śladu lękliwości, nerwowości lub agresji. Dalmatyńczyk jest psem pełnym energii, oddanym, niezależnym i łatwym do ułożenia. Lubi przebywać na łonie natury, wodę i ruch na powietrzu, odznacza się wyraźnym instynktem psa gończego.

Dalmatyńczyk – charakter

Dalmatyńczyki są znane ze swojego charakterystycznego wyglądu i wesołego usposobienia. Są to psy energiczne, inteligentne i lojalne, które uwielbiają towarzystwo ludzi. Ich charakterystyczna cecha to wytrzymałość i potrzeba dużych ilości aktywności fizycznej, co czyni je idealnymi towarzyszami dla aktywnych rodzin.

Reklama

Są to psy bardzo towarzyskie, które najlepiej czują się w towarzystwie swoich ludzkich opiekunów. Mają silne instynkty stróżujące i mogą być nieufne wobec obcych, ale zazwyczaj nie są agresywne. Dalmatyńczyki są także znane z ich zdolności do uczenia się i szkolenia, chociaż mogą czasami wykazywać uparty charakter.

Mają też skłonność do bycia wokalnymi psami, często szczekając, aby wyrazić swoje emocje lub ostrzec o obecności obcych. Dalmatyńczyki, ze względu na swoją aktywność i potrzebę uwagi, najlepiej radzą sobie w domach, gdzie mogą otrzymać odpowiednią ilość ćwiczeń i uwagi. Nie są to psy dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem lub nie są w stanie poświęcić im wystarczająco dużo czasu.

Dalmatyńczyk miniaturka

Dalmatyńczyk w wersji miniaturkowej nie istnieje jako oficjalnie uznana odmiana rasy. Dalmatyńczyki są rasą średniej do dużej wielkości, a wszelkie znacznie mniejsze wersje tej rasy mogłyby być wynikiem nieodpowiedzialnego hodowania lub krzyżowania z mniejszymi rasami psów.

Hodowla psów na potrzeby osiągnięcia mniejszych rozmiarów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i genetycznych. Dlatego ważne jest, aby podczas rozważania adopcji psa kierować się nie tylko jego wyglądem, ale także zdrowiem i dobrem zwierzęcia.

Jeśli szukasz mniejszego psa o podobnych cechach charakteru co dalmatyńczyk, warto zastanowić się nad innymi rasami, które naturalnie są mniejsze, ale mogą mieć podobne cechy osobowości, takie jak przyjazność, energiczność, czy inteligencja. Przykłady takich ras to beagle, cocker spaniel czy nawet niektóre teriery. Zawsze jednak warto pamiętać, że każdy pies jest indywidualnością i jego charakter może różnić się od typowych cech rasy.

Jak wygląda dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyk jest smukłym, umięśnionym, eleganckim psem średniej wielkości o charakterystycznym umaszczeniu w plamki.

 • wysokość w kłębie psa: 56–62 cm, waga: 26–30 kg,
 • wysokość w kłębie suki: 54–60 cm, waga: 24–30 kg.

Charakterystyczne cętki dalmatyńczyka

Najbardziej charakterystyczną cechą dalmatyńczyka jest jego umaszczenie. Białe tło jest usiane licznymi cętkami, które powinny występować na całym ciele, łącznie z uszami i ogonem. Pożądane są małe plamki, gdyż duże plamy i łaty stanowią wadę.

Cętki u dalmatyńczyka rozwijają się z wiekiem. Wszystkie szczenięta dalmatyńczyka rodzą się białe i dopiero po kilku tygodniach uzewnętrzniają się charakterystyczne plamki.

dalmatyńczyk

Wygląd

 • Sylwetka: wpisana w krótki prostokąt, proporcjonalna, elegancka w liniach, o lekko opadającym zadzie i pojemnej klatce piersiowej. Głębokość klatki piersiowej stanowi 45–50% wysokości w kłębie. Kłąb wyraźnie zaznaczony. Szyja długa, mocna, bez podgardla.
 • Głowa: o stożkowatym kształcie, gładka, sucha, z lekko wyrażonym stopem.
 • Oczy: ciemne, owalne, powieki pigmentowane, przylegające, wzrok skierowany przed siebie.
 • Uszy: trójkątne, wiszące przy policzkach, osadzone wysoko po bokach głowy.
 • Kufa: równej długości co czaszka, zgryz nożycowy, uzębienie kompletne, wargi przylegające.
 • Kończyny: proste, umięśnione, ustawione równolegle, o długości proporcjonalnej do budowy ciała, łapy okrągłe, zwarte z wysklepionymi pazurami. Pazury powinny być ciemne. Ruch płynny, rytmiczny, swobodny i przestrzenny, o długim wykroku kończyn przednich i mocnym posuwie kończyn tylnych.
 • Ogon: długi, szablasto wygięty, osadzony na przedłużeniu linii grzbietu.

Umaszczenie

Krótka, twarda, lśniąca i gęsta sierść na całym ciele. Charakterystyczna dla dalmatyńczków jest biała sierść z brązowymi lub czarnymi cętkami. Cętki powinny występować na całym ciele w postaci drobnych plamek, w okolicy głowy drobniejszych niż na tułowiu. Dlatego duże łaty są traktowane jako wada.

Szczenięta dalmatyńczyka rodzą się białe, a charakterystyczne plamki pojawiają się z wiekiem.

Dalmatyńczyki – szczeniak

Wychowanie dalmatyńczyka stanowi spore wyzwanie dla nowego właściciela. To wyjątkowo żywiołowe i energiczne szczenięta. Są zwinne, skoczne i absorbujące. Pozostawione same sobie, potrafią być niszczycielskie. Trening trzeba rozpocząć jak najwcześniej, od psiego przedszkola. Praca z dalmatyńczykiem nie należy do najłatwiejszych, ale warto poświęcić kilka miesięcy, aby prawidłowo socjalizować i układać młodego psa.

Jak długo żyją dalmatyńczyki?

Średnia długość życia dalmatyńczyka, wynosząca od 14 do 16 lat, jest stosunkowo długa w porównaniu z innymi rasami psów podobnej wielkości. Osiągnięcie takiego wieku jest możliwe dzięki odpowiedniej opiece, w tym regularnym ćwiczeniom, właściwej diecie i trosce zdrowotnej. Dalmatyńczyki są z natury energicznymi i aktywnymi psami, więc regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla utrzymania ich zdrowia i kondycji.

Dalmatyńczyki mogą cieszyć się długim i zdrowym życiem, jeśli zapewni się im odpowiednią opiekę, zbilansowaną dietę, regularne ćwiczenia i regularne kontrole weterynaryjne. Ważne jest, aby właściciele byli świadomi specyficznych potrzeb zdrowotnych tej rasy i byli gotowi na zaangażowanie, które wiąże się z posiadaniem tak aktywnego i towarzyskiego psa.

Dalmatyńczyk – zdrowie

Generalnie to zdrowa i długowieczna rasa, jednak występują choroby typowe dla dalmatyńczyków:

 • głuchota,
 • kamica nerkowa,
 • cisawica (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy),
 • młodzieńcza neuropatia,
 • alergie pokarmowe,
 • choroby skórne.
pies w kropki

Zachowanie i charakter dalmatyńczyków?

Pies z Dalmacji to zrównoważony stróż domu, pełniący funkcję raczej odstraszającą i informacyjną niż obronną. Żywy, o wielkiej potrzebie ruchu i aktywności, pozbawiony agresji, powinien być odważny, otwarty i przyjacielski. Łatwo akceptuje inne zwierzęta domowe i gospodarskie, nie wykazuje wobec nich wrogości czy zapędów łowieckich.

Wady i zalety dalmatyńczyka

Zalety:

 • łagodny,
 • energiczny,
 • przyjacielski,
 • zrównoważony.

Wady:

 • żywiołowy,
 • absorbujący,
 • wrażliwy na warunki pogodowe.

Dalmatyńczyk w rodzinie

Dalmatyńczyk w rodzinie sprawdza się idealnie, ponieważ jest aktywny we wszelkich domowych zajęciach. Mimo iż wybiera sobie jednego przewodnika, to słucha i akceptuje wszystkich członków rodziny.

Czy dalmatyńczyki to psy dla dzieci?

Dalmatyńczyk nadaje się na towarzysza dziecka, choć raczej nastolatka niż malucha (ze względu na aktywność i rozmiary psa). Małe dziecko nie jest w stanie zapanować nad tak ruchliwym i spontanicznym zwierzęciem.

Dla kogo pies z Dalmacji?

Psa rasy dalmatyńczyk polecam dla osób zaangażowanych fizycznie, dysponujących wolnym czasem i pasją do pracy z psem. Zarówno wychowanie, jak i szkolenia oraz późniejsze wymagania psa wykluczają z grona właścicieli domatorów, osoby z ograniczeniami ruchowymi czy w podeszłym wieku.

Dalmatyńczyk to pies dla osób aktywnych fizycznie.

Czy dalmatyńczyk nadaje się do bloku?

Dalmatyńczyk jest psem, który zasadniczo nie nadaje się do trzymania w bloku, w małym mieszkaniu. Potrzebuje przestrzeni, więc jeśli mieszkania, to zdecydowanie duże, przestronne apartamenty. Musisz pamiętać, by zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu każdego dnia.

Czy dalmatyńczyk szczeka?

Dalmatyńczyk należy do grupy psów gończych i charakteryzuje go głos, o miłej dla ucha tonacji. Rasa należy do średnio szczekliwych.

rasa psa dalmatyńczyk

Utrzymanie i pielęgnacja dalmatyńczyka

Dalmatyńczyk w utrzymaniu jest niekłopotliwy. W okresie linienia wymaga częstego wyczesywania, w okresie zimowym trzeba go zaopatrzyć w ubranie, najlepiej przeciwdeszczowe, gdyż jego sierść nie chroni przed zimnem i wilgocią. Opiekun dalmatyńczyka powinien także regularnie sprawdzać czystość uszu, stan oczu i długość pazurów pupila. Jesienią i zimą po spacerze warto oczyścić sierść psa gumową rękawicą lub wilgotnym ręcznikiem.

Żywienie dalmatyńczyka. Jaką karmę wybrać?

Dieta dalmatyńczyka musi być dopasowana do jego wieku, aktywności oraz problemów zdrowotnych. Pierwszym pokarmem psa w nowym domu powinna być karma dla szczeniąt lub młodych psów. Należy stosować ją według zaleceń producenta do 15–24 miesiąca życia psa. Przykładem może być Brit Care Dog Hypoallergenic Junior Large Breed Lamb. Jest to karma dla psów dużych ras, którą stosuje się od 3 miesiąca do ukończenia 2 roku życia dalmatyńczyka.

Dla dorosłego psa wybrać można Brit Care Dog Hypoallergenic Adult Large Breed Lamb, czyli pełnoporcjową karmę monobiałkową. Karma bazuje na delikatnej dla przewodu pokarmowego psa jagnięcinie. Hipoalergiczna receptura minimalizuje ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych i nietolerancji pokarmowych. Wzbogacenie probiotykami i prebiotykami nie tylko dba o modulację prawidłowej flory bakteryjnej jelit, ale także bezpośrednio wpływa na odporność organizmu. To doskonałe rozwiązanie dla delikatnych psów, jakimi są dalmatyńczyki.

Zalety Brit Care Dog Hypoallergenic:

 • hypoalergiczna formuła,
 • wsparcie dla stawów i chrząstek,
 • wzmocnienie odporności czworonoga,
 • właściwy profil aminokwasowy pomagający utrzymać optymalną masę mięśniową.

Dalmatyńczyka warto karmić dwa razy dziennie i koniecznie należy unikać aktywności zaraz po jedzeniu, by zminimalizować ryzyko skrętu żołądka.

Ile powinien jeść dalmatyńczyk? Porcje jedzenia zależą od zapotrzebowania psa na energię oraz kaloryczności posiłków. Z tyłu opakowania znajdziesz szacunkową porcję karmy dla psa o określonej wadze. Sugeruj się nią i obserwuj pupila. Jeżeli zauważysz, że pies tyje lub chudnie, modyfikuj porcje.

Wszelkie problemy z układem trawiennym psa należy konsultować z lekarzem weterynarii.

Ile kosztuje pies dalmatyńczyk? Cena za szczeniaka

Pies rasy dalmatyńczyk kosztuje od 3000 zł do 4000 zł. Wszelkie ogłoszenia w cenie od 1000 zł do 2500 zł odnoszą się do psów ze stowarzyszeń, które nie należą do FCI i dlatego zwykle są obarczone wadami. Na portalach ogłoszeniowych można zobaczyć mnóstwo szczeniąt nie tylko o wadliwym umaszczeniu, ale i o nietypowej budowie ciała. Wybór hodowli powinien być poprzedzony dogłębną analizą, nie kryterium cenowym. Cena zależy głównie od przynależności hodowcy do określonego stowarzyszenia, wyłącznie ZKwP ma obowiązek stosować w hodowli wzorzec FCI.

Pozostałe organizacje kynologiczne nie posiadają zdefiniowanego wzorca rasy, więc szczenię, a zatem i dorosły pies, może znacząco odbiegać od wyglądu i zachowania wzorcowego dalmatyńczyka, co oczywiście nie podlega reklamacji u takiego hodowcy, bo nie ma się do czego odnieść. Pies wpisany w danym stowarzyszeniu jako dalmatyńczyk może wyglądać i zachowywać się dowolnie.

Historia rasy i pochodzenie

Za ojczyznę rasy przyjmuje się Dalmację, gdyż pierwszy opis dalmatyńczyka pochodzi z diecezji Djakovo w Chorwacji, z kroniki biskupa Petera Bakica z 1719 r. oraz z kroniki Andreasa Keczkemety z 1737 r. Rozległe badania archeologiczne terenu krajów śródziemnomorskich wykazały liczne znaleziska figurek terakotowych z 1660 r. p.n.e. w Tyrni (mieście narodzin Heraklesa) i malowideł w egipskich grobowcach sprzed czterech tysięcy lat.

Współczesny rozwój rasy powiązany jest z Anglią i USA, gdzie wykorzystywano je do ochrony dyliżansów i jako psy ozdobne towarzyszące arystokratom. Dalmatyńczyki prezentowały się elegancko, były wystarczająco szybkie i wytrzymałe, a jednocześnie odstraszały drapieżniki i złodziei zagrażających wozakom i koniom.

Pierwszy klub założono w Anglii w 1890 r., natomiast wzorzec rasy opracował Brytyjczyk Vero Shaw w 1882 r. Pierwszy amerykański klub rasy powstał w 1905 roku, a pierwszą czempionką została Ch. Spotted Diamond.

Pies od dyliżansów i maskotka strażaków

Wielka popularność rasy w Stanach Zjednoczonych wiązała się z wykorzystywaniem dalmatyńczyków przez strażaków. Towarzyszyły wozom strażackim, ponieważ szczekaniem odpędzały gapiów torujących drogę do pożaru. W 1951 r. Narodowy Związek Ochrony Przeciwpożarowej w USA oficjalnie uznał dalmatyńczyka o imieniu Sparky za swoją maskotkę.

101 dalmatyńczyków

Największa popularność przyniosła rasie książka Dodie Smith z 1956 r. „101 dalmatyńczyków” i film animowany o tym samym tytule, produkcji Walta Disneya, oparty na powieści Smith. Jego premiera odbyła się 25 stycznia 1961 r. W 2003 r. Disney wydał kontynuację filmu „101 dalmatyńczyków II. Londyńska przygoda”.

Ciekawostki o dalmatyńczykach

 • Pierwszy opis dalmatyńczyka pochodzi z diecezji Djakovo w Chorwacji, z kroniki biskupa Petara Bakica z roku 1719, i z kroniki Andreasa Keczkemety z roku 1737. Nazwa rasy podana jest w wersji łacińskiej Canis Dalmaticus.
 • Najbardziej znanym dalmatyńczykiem jest Ch. Fanhill Faune – zwycięzca wystawy CRUFTS w 1968 r.
 • Atrakcyjne umaszczenie, podatność na szkolenie i łagodny, otwarty charakter sprawiły, iż dalmatyńczyki wykorzystywano w pokazach cyrkowych i menażeriach w XIX i XX w.
 • Dalmatyńczyk został jednym z bohaterów popularnej bajki dla dzieci “Psi Patrol”. Marshall w drużynie pełni funkcję strażaka i jest jedną z najzabawniejszych postaci.
 • Klasyfikacja FCI dla dalmatyńczyka podlegała okresowym zmianom. W XX w. zakwalifikowano go do IX grupy – psy ozdobne i do towarzystwa, jednak początkiem XXI w. dalmatyńczyk wrócił do VI grupy FCI – psy gończe i rasy pokrewne, co obrazuje nietypowość i wszechstronność rasy.

Największą popularność psy tej rasy zyskały po produkcji Walta Disneya „101 Dalmatyńczyków”.

Jak nazwać psa rasy dalmatyńczyk?

 • Imiona dla psa: Alfie, Fireman, Kumpel, Sparky, Zodiac.
 • Imiona dla suki: Atena, Cętka, Łatka, Molly, Tina.

Klasyfikacja FCI –  wzorzec rasy dalmatyńczyk

 • Grupa VI: PSY GOŃCZE I RASY POKREWNE
 • Sekcja 3: RASY POKREWNE
 • Numer wzorca: 153
 • Pochodzenie: Chorwacja

Podsumowanie. Opis rasy

Dalmatyńczyk jest smukłym, eleganckim psem średniej wielkości o charakterystycznym cętkowanym umaszczeniu. Co ciekawe, szczenięta dalmatyńczyka rodzą się białe, a charakterystyczne plamki pojawiają się z wiekiem. Pierwszy okres największej popularności dalmatyńczyków przypada na XVIII w. W tym czasie pies tej rasy został ulubieńcem wyższych sfer brytyjskich oraz amerykańskich. Psy rasy dalmatyńczyk mają bardzo towarzyski charakter, uwielbiają zabawę i aktywność fizyczną. Są też bardzo czułe, dlatego mocno przywiązują się do opiekuna. Dlatego źle znoszą samotność i nie powinny być długo pozostawiane same w domu. Nie jest to więc pies odpowiedni dla osób zapracowanych. Dalmatyńczyki należą do aktywnych psów, dlatego potrzebują odpowiedniej dawki ruchu. Potrzebują długich spacerów, dzięki którym mogą spożytkować energię. Największą popularność psy tej rasy zyskały po produkcji Walta Disneya „101 Dalmatyńczyków”. 

WAŻNE! Dalmatyńczycy to psy o średniej tolerancji na zmienne warunki pogodowe. Ich sierść jest krótka, co oznacza, że ​​nie są one zbyt dobrze przystosowane do bardzo niskich temperatur

Polecamy: Jak odchudzić psa z marką Brit?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.