Home Kot Jak dbać o kota latem
jak dbać o kota latem

Jak dbać o kota latem

Lato to czas pięknej pogody i beztroskich dni, ale także niebezpiecznych upałów. Koty uwielbiają ciepło i zazwyczaj wybierają nagrzane miejsca na odpoczynek, bardzo często można je znaleźć wygrzewające się w promieniach słońca. Według najnowszej wiedzy nasze mruczki pochodzą od kota nubijskiego, którego zasięg występowania obejmuje tereny Afryki, Azji i Europy Południowej. Stąd też najczęstsze tłumaczenie zamiłowania kotów domowych do wyższych temperatur. Jednak nawet futrzastym ciepłolubom lejący się z nieba żar może pogorszyć samopoczucie. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o kota latem.

jak dbać o kota latem

Jak przygotować kota na letnie upały?

Większości kotów nie trzeba specjalnie przygotowywać na wysokie temperatury, jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

Reklama
  • Stresem dla kota może być zmiana karmy. Staraj się nie modyfikować pokarmu w upalne dni, szczególnie jeśli zauważasz, że wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz spada apetyt zwierzaka. O sposobach na zmniejszony apetyt przeczytasz w dalszej części artykułu.
  • Pamiętaj o zadbaniu o kocie futro – należy dokładnie wyszczotkować sierść, by usunąć martwe włosy i nadmiar podszerstka. Absolutnie nie należy strzyc kota! Sierść u zwierząt pełni funkcję termoizolacyjną, chroni zarówno od zimna, jak i od ciepła. Jeśli zaburzysz tę funkcję poprzez skrócenie okrywy włosowej, w bardzo szybkim czasie możesz doprowadzić do przegrzania organizmu kota.
  • Zapewnij dostęp do świeżej wody – możesz ustawić dodatkowe miski z wodą w kilku miejscach w domu, aby zachęcić kota do częstszego picia. Koty mają zmniejszone odczuwanie pragnienia, stąd też dostęp do płynów w różnych pomieszczeniach może je zachęcić do pobrania większej ilości wody w ciągu doby.

Jak dbać o kota latem – optymalne warunki w domu dla kota w czasie lata

Koty z reguły dobrze znoszą upały, jednak kiedy na zewnątrz jest naprawdę gorąco, musisz zapewnić im odpowiednie warunki w domu. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby kot miał dostęp do chłodnego miejsca. Zwierzak musi mieć możliwość odpoczynku w przewiewnym, zacienionym miejscu – dobrym rozwiązaniem jest pomieszczenie, w którym jest chłodniejsza podłoga. Jeśli masz w domu klimatyzację lub wentylator, pamiętaj, aby nie ustawiać nawiewu bezpośrednio w stronę legowiska pupila – zbyt mocny ruch zimnego powietrza może zwyczajnie doprowadzić do przeziębienia.

jak dbać o kota latem

Jak zapobiegać odwodnieniu u kota?

Zacznijmy od tego, ile wody powinien przyjmować dziennie kot. Dobowe zapotrzebowanie na płyny wynosi u kotów około 30–50 ml na każdy kilogram masy ciała. Futrzak o wadze 5 kg powinien więc pobrać do 250 ml wody. Taka ilość odpowiada pojemności przeciętnej szklanki, a większość kotów niechętnie podchodzi do miski z wodą. Najwięcej płynów kot pobiera razem z mokrą karmą (jej wilgotność powinna mieścić się w granicach 70–80%). W czasie letniego gorąca aktywność kota może zmaleć, spada zapotrzebowanie na energię, a tym samym zwierzę może mieć zmniejszony apetyt.

Jak zachęcić czworonoga do picia większej ilości płynów?

  • Porozstawiaj w domu miski ze świeżą, czystą wodą w kilku różnych miejscach, aby kot, przechodząc obok, „przypominał” sobie o piciu. Możesz wypróbować różne materiały i kształty misek. Pamiętaj, aby wymieniać wodę przynajmniej raz dziennie.
  • Koty najczęściej nie piją w miejscu, gdzie jedzą – postaw miskę z wodą w pewnej odległości od misek z karmą. Dodatkowo można „przemycać” wodę, dolewając ją do mokrej karmy.
  • Część czworonogów może zmobilizować do wypicia wody specjalne poidło w postaci fontanny. Koty w naturze wybierają wodę z płynących źródeł, a dodatkowo ich ciekawska natura będzie skłaniać je do podchodzenia do fontanny. Co więcej, bardziej natlenowana woda może być smaczniejsza, a jej przepływ będzie atrakcją zachęcającą do częstszego podchodzenia. Warto także sprawdzić, czy nasz domowy pupil lubi pić wodę bezpośrednio z kranu.
  • Jeśli powyższe metody zawiodą, to warto wypróbować karmy o konsystencji zupek. Będą one doskonałym uzupełnieniem diety, a poprzez swoją smakowitość zachęcą kota do picia większej ilości płynów. Wybieraj zupki z krótkim składem, bez sztucznych barwników, przeciwutleniaczy i wzmacniaczy smaku. Takie produkty oferuje marka Nature’s Protection. Do wyboru są trzy smaki zupek:
Nature’s Protection Tuna Wellness Soup

Nature’s Protection Tuna Wellness Soup – na bazie tuńczyka, bogata w witaminy D, B6 i B12 oraz minerały, takie jak żelazo, magnez i selen, które pomagają wzmacniać odporność;

Nature’s Protecion Lifestyle Poultry Wellness Soup

Nature’s Protecion Lifestyle Poultry Wellness Soup – z mięsem z kurczaka i indyka; drób jako dietetyczne źródło białka idealnie nadaje się dla zwierząt z problemami z utrzymaniem prawidłowej wagi;

Nature’s Protecion Lifestyle Salmon Wellness Soup

Nature’s Protecion Lifestyle Salmon Wellness Soup – na bazie chudego i lekkostrawnego mięsa z łososia, zawiera kwasy omega-3 i omega-6, niezbędne dla utrzymania zdrowej skóry i lśniącej sierści, szczególnie polecane dla kotów po sterylizacji.

Pamiętaj, że nawet niewielkie odwodnienie (kilka procent) u kota może spowodować nieodwracalne konsekwencje. Powtarzające się często stany odwodnienia będą się przyczyniały do postępu chorób nerek i wątroby.

Jak dbać o kota latem – najlepsze sposoby na ochłodzenie kota w upały

Skoro o warunkach w domu już wiesz, to teraz czas na dodatkowe pomysły, jak ochłodzić kota w upalne dni. Z pewnością nie pozwalaj mruczkowi wylegiwać się na słońcu w godzinach najwyższych temperatur i największego nasłonecznienia. Jeśli widzisz, że tropikalne temperatury bardzo doskwierają pupilowi, możesz położyć matę chłodzącą do legowiska.

Wydawałoby się, że dobrym pomysłem, aby ochłodzić kota latem i pomóc mu przetrwać upał, jest podanie mu wody z kostkami lodu lub zimnego, zmrożonego jedzenia. Niestety, to, co jest dobre dla ludzi, niekoniecznie sprawdzi się u zwierząt. Koty są bardziej podatne na przeziębienia, więc podawanie lodowatej wody może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Koty nie pocą się tak jak ludzie, lecz wychładzają się poprzez wylizywanie sierści – ślina odparowująca z futra zwiększa powierzchnię parowania. Możemy pomóc kotu przetrwać upał, używając specjalnych ręczników chłodzących marki Tauro Pro Line.

Tauro ręcznik chłodzący

Ręcznik wystarczy zamoczyć w wodzie, wykręcić i energicznie strzepnąć, aby aktywować działanie. Schładzanie odbywa się bez użycia środków chemicznych, więc jest to sposób przyjazny dla środowiska. Efekt chłodzenia uzyskuje się poprzez odparowywanie wilgoci z powierzchni ręcznika.

Ręczniki Tauro Pro Line mają podwójną funkcję. Wilgotne pomogą schłodzić kota w upale, zaś po wyschnięciu można ich używać do osuszania sierści po kąpieli. Wysokiej jakości superchłonny materiał, z którego jest wykonany ręcznik, ma silne właściwości absorbujące wodę – wchłania nawet do czterech razy więcej płynu, niż sam waży.

Letnia dieta dla kota: co zmienić?

Dieta kota w czasie letnich, gorących dni nie powinna przechodzić wielkich zmian. Wprowadzenie nowej karmy do kociego menu może spowodować jeszcze większe problemy gastryczne – wszyscy wiemy, jakie nasze futrzaki potrafią być wybredne. Jeśli zauważysz zmniejszenie apetytu ze względu na wysokie temperatury, możesz spróbować zmodyfikować rutynę jedzenia:

  • Podziel dzienną ilość jedzenia na kilka małych dawek, aby zwierzę mogło zjeść mniejszą porcję za jednym razem.
  • Jeśli kot nie chce jeść kilka razy w ciągu dnia, to może sprawdzić się podawanie jedzenia tylko w godzinach wczesnoporannych i późnym wieczorem, kiedy panują niższe temperatury.
  • Pamiętaj, że w okresie letnim karma mokra szybciej się psuje. By nie doprowadzić do zatrucia pokarmowego poprzez zjedzenie nieświeżego mięsa, należy zwrócić uwagę, czy czworonóg zjadł swoją porcję na raz, czy też zostawił coś w misce. W celu zachowania higieny powinno się myć miski po każdym posiłku.
  • Niektórzy właściciele czworonogów wybierają suchą karmę, która bez wątpienia może zostać dłużej w misce. Kot może ją podjadać w dowolnym momencie w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że koty większą część wody wprowadzają do organizmu razem z mokrymi karmami o wilgotności 70–80%. Suche karmy mają wilgotność na poziomie około 10%, więc należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie doprowadzić do odwodnienia.
  • Jedzenie dla zwierząt należy zawsze podawać w temperaturze pokojowej. Absolutnie niedopuszczalne jest serwowanie posiłku wprost z lodówki, ponieważ może to doprowadzić do rozstroju żołądka.
jak dbać o kota latem

Jak dbać o kota latem – ochrona kota przed pasożytami w okresie letnim

Jeśli Twój czworonożny przyjaciel przebywa na zewnątrz, to należy zabezpieczyć go środkiem przeciwko kleszczom i pchłom. Na rynku jest bardzo duży wybór specyfików: krople spot-on, aerozole, tabletki lub obroże (te ostatnie raczej nie są niezalecane dla mruczków). Zwróć uwagę na rodzaj preparatu i zawartą w nim substancję aktywną – upewnij się, że można go zastosować u kota! W wielu środkach przeciwpasożytniczych substancją aktywną jest permetryna, która dla kotów jest silnie toksyczna, prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego i narządów, a nawet do śmierci.

Utrzymanie higieny kota podczas gorących dni

Wspomniana już wcześniej została potrzeba dokładnego wyszczotkowania kociego futra. Większych nakładów pracy wymaga sierść kotów długowłosych, która jest bardziej podatna na plątanie się i tworzenie kołtunów. Zadbanie o dobrą kondycję okrywy włosowej wpłynie także na zdrowie zwierzęcia. Jeśli zmniejszysz ilość połykanych włosów, to zminimalizujesz ryzyko tworzenia się kul włosowych (pilobezoarów). Zakłaczenie układu pokarmowego może być także jednym z powodów zmniejszonego apetytu.

pasta odkłaczająca

Jeśli podejrzewasz u swojego kota zaleganie kul włosowych w układzie pokarmowym, podaj mu pastę odkłaczającą Nature’s Protection Malt Paste. Jest to specjalnie opracowany produkt dla kotów mających problemy z wydalaniem pilobezoarów, który wspomaga usuwanie połkniętych włosów i zapewnia prawidłową pracę układu pokarmowego. Nature’s Protection Malt Paste ma w składzie dodatek prebiotyków, które zapewniają równowagę flory bakteryjnej i sprawny proces trawienia.

Dodatkowym aspektem w czasie gorących dni jest częstsze kontrolowanie stanu kuwety. Częstotliwość oddawania moczu i jego objętość świadczą o tym, czy pupil pije wystarczającą ilość płynów na dobę.

Jak dbać o kota latem – zabawki i aktywności dla kota w letnie dni

Zapewnienie kotu aktywności latem może być trudniejsze niż w innych porach roku. Szczególnie w najgorętszych godzinach staraj się nie wymuszać na pupilu energicznych harców w pogoni za wędkami i uciekającymi zabawkami. Dobrym rozwiązaniem są maty węchowe, w których można ukryć granulki karmy lub inne smakołyki. Mruczki świetnie radzą sobie także z zabawkami interaktywnymi z różnymi wypustkami i schowkami z suwakiem. Innym pomysłem jest stworzenie minibasenu z pływającymi podstawkami (dobrze sprawdzają się nakrętki po napojach), na których układa się przysmaki, a kociak musi się trochę natrudzić, aby je złowić.

jak dbać o kota latem

Jak dbać o kota latem – bezpieczne spacery z kotem latem

Najważniejsza rzecz, aby spacer z kotem był bezpieczny, to idealnie dobrane szelki uniemożliwiające ucieczkę. Na letnie wycieczki z pupilem nie wychodź w najgorętszych godzinach. Staraj się unikać rozgrzanych powierzchni, np. asfaltu, aby nie doprowadzić do uszkodzenia poduszek łap. Najbardziej wrażliwe na oparzenia słoneczne są kocie uszy i noski (szczególnie u zwierząt o jasnym umaszczeniu).

Jak rozpoznać przegrzanie u kota i co wtedy zrobić?

Nawet jeśli koty radzą sobie dobrze z upałami, to każdy właściciel powinien umieć rozpoznać objawy hipertermii i udaru u swojego pupila. Szybka reakcja ze strony opiekuna jest kluczowym elementem, aby nie doprowadzić do długotrwałych i nieuleczalnych zmian.

Zwracaj uwagę na samopoczucie kotów w okresie letnim, szczególną uwagę zwróć na: rasy brachycefalicznych (z krótszymi, spłaszczonymi pyszczkami), kotki w ciąży, kocięta i seniorów, a także zwierzęta chore (z problemami z sercem i krążeniem, układem oddechowym lub nerwowym, nadwagą oraz cierpiące na zaburzenia pracy nerek).

Objawy przegrzania u kota to:

  • zaniepokojenie i krążenie po domu w celu znalezienia chłodniejszego miejsca lub wprost przeciwnie – niektóre koty mogą przejawiać apatię, ociężałość i ospałość, niechęć do ruchu i brak reakcji na bodźce;
  • nadmierne mycie się i wylizywanie;
  • przyspieszony oddech lub silne dyszenie z otwartym pyszczkiem (jak pies);
  • wokalizacja, miauczenie w innych tonach niż zwykle;
  • ślinotok, pocenie się poprzez łapy (mokre opuszki);
  • rozszerzone źrenice, czerwone dziąsła.

Jeżeli zauważysz powyższe objawy, bezzwłocznie przenieś zwierzę do chłodnego pomieszczenia. Ułóż na zimnej powierzchni i jeśli to możliwe – uruchom wentylator lub klimatyzację. Można wykorzystać wilgotne, zimne ręczniki, aby zwilżyć kocią sierść i pomóc w ten sposób obniżyć temperaturę ciała. Pamiętaj jednak o jednym: żeby bezpiecznie ochłodzić kota, należy to robić stopniowo! Nie możesz doprowadzić do szoku termicznego, który pogorszy stan zwierzęcia. Jeżeli czworonóg jest przytomny, to podaj wodę ze strzykawki bezpośrednio do pyszczka, aby go nawodnić. Należy skonsultować się z weterynarzem, w celu oceny stanu kota i dalszego postępowania.

Przeoczenie symptomów wskazujących na hipertermię może doprowadzić do wystąpienia udaru cieplnego, a nawet spowodować śmierć przyjaciela.

jak dbać o kota latem

Objawy udaru cieplnego u kota:

  • wzrost temperatury ciała powyżej 40,0 stopni (normalna temperatura u dorosłego kota to 38,0–39,3 stopnia Celsjusza);
  • objawy neurologiczne takie jak: zaburzenia równowagi, dezorientacja, brak reakcji na bodźce;
  • problemy z oddychaniem, charczący oddech, intensywne łapanie powietrza;
  • wymioty i biegunka;
  • drgawki, utrata przytomności, bezwiedne oddawanie moczu/kału.

Jeśli zauważysz takie oznaki, natychmiast zabierz swojego kota do lekarza weterynarii! Możesz mu pomóc przetrwać drogę do lecznicy, wkładając do transportera zimny, mokry ręcznik lub wkład chłodzący. Jeśli jedziesz samochodem – włącz klimatyzację i zapewnij przewiew powietrza, aby dodatkowo ułatwić schłodzenie kota i obniżyć ciepłotę jego ciała.

Jak dbać o kota latem – podsumowanie

Pomimo tego, że koty znoszą upały zazwyczaj dobrze i uwielbiają wylegiwać się na słońcu,  warto zwracać szczególną uwagę na ich samopoczucie w letnich miesiącach. W czasie najgorętszej aury zapewnij kotu w domu bezpieczny, chłodny azyl. Wdrażaj w życie sposoby na zwiększenie ilości wypijanych płynów przez pupila, aby cieszył się zdrowiem przez długie lata. Pamiętaj, że są skuteczne metody, które pomogą naszemu pupilowi ochłodzić się i przetrwać trudne dla niego chwile. Bądź obecny, uważnie obserwuj i ciesz się każdą chwilą z futrzakiem!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.