Home Kot Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Koty znane są z zamiłowania do czystości. Mruczki instynktownie poszukują dogodnych miejsc do wydalania i zakopywania swoich odchodów. Nauczenie kota korzystania z kuwety zwykle nie przysparza większych trudności. Wygodna kuweta i odpowiedni żwirek z pewnością pomogą wyrobić właściwe nawyki u kota. Niektóre koty potrzebują jednak krótkiego treningu toaletowego. Podpowiadamy, jak nauczyć kota korzystać z kuwety i co zrobić, jeśli mruczek nagle przestał korzystać ze swojej toalety.

Naturalne zachowania związane z wydaleniem u kotów

Nawyki związane z wydalaniem u kotów kształtują się już w pierwszych tygodniach życia. Przez pierwsze 3 tygodnie po narodzeniu małe zwierzaki oddają mocz i kał pod wpływem stymulacji dotykowej – wylizywania okolic brzucha i odbytu przez matkę. Gdy kocięta zaczynają spożywać pokarm stały, łatwo uczą się prawidłowych zachowań związanych z wydalaniem od swojej matki. Kocięta obserwują i naśladują jej zachowania. Kotka pokazuje im, co mają robić – jak wybierać odpowiednie miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych i w jaki sposób zakopywać odchody. Zwykle kociaki potrafią załatwiać się w kuwecie już w 6–7 tygodniu życia.

Reklama

Kocięta obserwują i naśladują zachowania matki.

Koty instynktownie poszukują podłoża, które pozwoli im zamaskować ślady zapachowe i zakopać odchody. Dostęp do konkretnych miejsc i typów podłoży na pierwszym etapie życia może wpłynąć na późniejsze preferencje kotów w tym zakresie.

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – krok po kroku

Większość młodych kotów trafiających do nowych domów potrafi korzystać z kuwety. Nawet takie zwierzaki mogą potrzebować jednak odpowiedniego ukierunkowania i wzmocnienia zachowań. Zdarza się, że zmiana otoczenia, powiązana ze zmianą kuwety i żwirku, powoduje, że kociak musi przejść ponowny trening toaletowy. Również w przypadku kociąt wychowujących się bez matki lub bezdomnych naukę trzeba rozpocząć od początku.

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak nauczyć kota korzystać z kuwety

Wybierz odpowiednią kuwetę dla kota

Aby nauczyć kota korzystania z kuwety, musisz pokazać mu, że to miejsce idealne do wydalania. Dla pupila powinieneś wybrać kuwetę, która umożliwi mu realizowanie naturalnych zachowań związanych z oddawaniem moczu i kału. W naturze koty załatwiają potrzeby fizjologiczne na otwartej przestrzeni, dlatego najbardziej odpowiadają im toalety bez pokrywy.

Kuweta dla kota musi być też na tyle duża, by zwierzak mógł się w niej swobodnie obrócić (jej długość powinna odpowiadać 1,5 długości ciała kota, a szerokość wynosić tyle samo co długość ciała pupila). Dla kociąt warto zakupić kuwetę z obniżonym wejściem, ułatwiającym wchodzenie. Kuweta musi być wypełniona żwirkiem do wysokości przynajmniej 5 cm, by kociak mógł swobodnie kopać w podłożu.

Wybierz odpowiedni żwirek

Żwirek dla kota powinien być zbliżony do podłoża, z jakiego mruczki zwykle korzystają w naturze. Z reguły najlepszy będzie miękki, drobnoziarnisty, zbrylający się żwirek bentonitowy, o naturalnym zapachu. Możesz też zaoferować kotu różne żwirki, by sprawdzić, który typ mu najbardziej odpowiada.

Zaraz po przybyciu zwierzaka do nowego domu jego toaletę wypełnij tym samym podłożem, z jakiego korzystał wcześniej w hodowli. W kolejnych tygodniach mieszaj dotychczasowe podłoże z nowym, aż do pełnego wycofania pierwszego.

Niekiedy kocięta podjadają żwirek w czasie korzystania z kuwety. Jest to dla nich normalny sposób badania elementów otoczenia i zaspokojenia potrzeby żucia w okresie ząbkowania. Kociakom, które przejawiają takie zachowanie, najlepiej zaoferować żwirek kukurydziany lub drewniany.

Kuwetę musisz zawsze utrzymywać w czystości. Nieprzyjemny zapach i brudny żwirek mogą zniechęcać kota do korzystania z toalety. Pamiętaj więc o regularnym sprzątaniu kociej toalety – w trakcie nauki kuwetowania wybieraj zużyty żwirek 2 razy dziennie.

Kuwetę musisz zawsze utrzymywać w czystości.

Zapewnij kociakowi łatwy i szybki dostęp do kociej toalety i naucz korzystać kota z kuwety

Kocią kuwetę należy umieścić w odpowiednim miejscu – łatwo dostępnym, dyskretnym, bezpiecznym, dobrze oświetlonym i umożliwiającym obserwację otoczenia. Co ważne – kuwety nie wolno ustawiać w pobliżu miski i legowiska kociaka – w naturze koty starają się nie załatwiać potrzeb fizjologicznych w miejscu, w którym jedzą lub wypoczywają. Warto pamiętać, że kuweta dla kota nie powinna znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu, szafie czy w rogu pokoju.

Na każdego kota w domu powinna przypadać jedna kuweta. W domu należy też ustawić dodatkową kuwetę dla całej kociej grupy. Ważne jest także, by w piętrowym domu na każdym poziomie znajdowała się przynajmniej jedna toaleta

Ogranicz kocią przestrzeń

W trakcie treningu toaletowego warto ograniczyć kocią przestrzeń do jednego pomieszczenia. Pozwoli to zminimalizować ryzyko niepowodzeń – kociak, który swobodnie eksploruje cały dom, z pewnością znajdzie inne dogodne miejsca do wydalania i często nie będzie zadawał sobie trudu, by dobiec do kuwety, gdy poczuje taką potrzebę. Z pomieszczenia, w którym przebywa zwierzę, usuń miękkie i chłonne tekstylia (np. dywany), na których zwierzak może próbować się załatwić

Umieszczaj kociaka w kuwecie po posiłku i zabawie

W przypadku kociąt nauka korzystania z kuwety polega głównie na stymulowaniu zwierząt do naturalnych zachowań. Mruczek musi nauczyć się, do czego służy kuweta i jak do niej trafić. W tym celu musisz umieszczać kota w toalecie wiele razy dziennie – zwłaszcza po każdym posiłku i energicznej zabawie. Dodatkowo możesz rozgarnąć trochę żwirku, by zachęcić zwierzaka do korzystania z kuwety i kopania w podłożu.

Nadzoruj poczynania kociaka

Kot, który chce oddać mocz lub kał, zwykle wyraźnie to sygnalizuje. Może nerwowo chodzić, wąchać różne powierzchnie i usiłować w nich kopać. Jeśli zauważysz tego typu sygnały, jak najszybciej umieść pupila w kuwecie.

Wzmacniaj pożądane zachowanie, czyli jak nauczyć kota korzystać z kuwety raz a dobrze

By ukształtować u kota właściwe nawyki toaletowe, powinieneś nagradzać go za każdym razem, gdy załatwi się w kuwecie. Czułe głaskanie i pochwała słowna dobrze wpływają na wzmocnienie pożądanego kociego zachowania. Podawanie nagród w postaci smakołyków w tym przypadku nie zawsze się sprawdza – wydalanie i jedzenie to dwa wykluczające się zachowania.

Nie każ kota, jeśli załatwi się poza kuwetą.

Jeśli kociak załatwi się poza kuwetą, nie powinieneś go karać. Zanim pupil nauczy się czystości, może minąć trochę czasu. Wszystkie zabrudzone powierzchnie musisz oczywiście dokładnie wyczyścić za pomocą środka enzymatycznego. Postaraj się wykazać wyrozumiałością i cierpliwością – każdemu kotu zdarzają się niepowodzenia.

Dlaczego dorosły kot nie korzysta z kuwety?

Dorosły kot może przestać korzystać z kuwety z wielu powodów. Do najczęstszych przyczyn brudzenia poza kuwetą należą:

  • niewłaściwe warunki higieniczne panujące w toalecie (np. zbyt rzadka wymiana żwirku),
  • negatywne skojarzenia związane z kuwetą (np. ból podczas oddawania moczu, atak ze strony innego kota),
  • utrata nawyków higienicznych związana z procesem starzenia się (tzw. zespół zaburzeń poznawczych),
  • zmiana kuwety lub żwirku,
  • wysoki poziom stresu/lęku/rozdrażnienia (kot staje się bardziej wrażliwy na warunki panujące w kuwecie),
  • problemy z dotarciem do kuwety (np. choroby stawów, blokowanie dostępu do toalety przez inne zwierzę czy dziecko).

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jeśli kot oddaje mocz i pozostawia odchody w pobliżu kuwety, akceptuje jej lokalizację, ale nie odpowiadają mu panujące w niej warunki (np. ściółka, czystość). Jeżeli kot unika wydalania w miejscu, w którym stoi jego toaleta, być może nie odpowiada mu lokalizacja kuwety. Wydalanie na konkretnym podłożu (np. gładkim) zazwyczaj świadczy o tym, że pupil preferuje inny typ żwirku niż ten znajdujący się w jego toalecie.

Jak nauczyć dorosłego kota korzystania z kuwety?

Trening kuwetowy dorosłych kotów jest dosyć podobny do tego, jaki przeprowadza się u kociąt. Jeśli jednak dorosły kot nagle przestaje korzystać z kuwety, powinieneś najpierw skontrolować stan jego zdrowia.

Aby rozwiązać problem z brudzeniem poza kuwetą, musisz uczynić kocią toaletę miejscem bardziej atrakcyjnym i przyjaznym, bazując na preferencjach pupila. W tym celu możesz zwiększyć częstotliwość jej czyszczenia, zmienić rodzaj żwirku lub lokalizację kuwety (spróbuj ustawić ją w miejscu, w którym zwierzak brudzi). Dobrym pomysłem jest też zwiększenie liczby kuwet w domu i rozstawienie ich w różnych pomieszczeniach. Jeśli działania te nie przyniosą rezultatów, skonsultuj się z behawiorystą.

autor: Marta Majewska

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.