Home KotCiekawostki o kotach Dlaczego koty mruczą? Sprawdź!

Dlaczego koty mruczą? Sprawdź!

Mruczenie kota to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny koci dźwięk! To oznaka zadowolenia przyjemna dla uszu każdego kociego opiekuna. Czy znasz całą prawdę o „mowie” kotów? Za mruczeniem stoi o wiele więcej emocji i potrzeb, niż możesz się spodziewać. Dlaczego koty mruczą? Poznaj odpowiedzi na różne pytania dotyczące mruczenia.

Jak powstaje kocie mruczenie?

Mruczenie kota to regularny odgłos o niskiej częstotliwości. Wciąż nie jesteśmy jednak pewni, dlaczego koty rozwinęły zdolność mruczenia. Jedną z teorii jest to, że mruczenie matki pomaga ukryć miauczenie nowo narodzonych kociąt. Piski młodych to dźwięk, który mógłby zaalarmować i przyciągnąć drapieżniki.

Reklama

Kot mruczy, ale nie ma w swoim ciele żadnych specjalnych narządów, które umożliwiałyby wydawanie tego dźwięku. Mruczenie polega po prostu na szybkim ruchu mięśni krtani, połączonym z odpowiednią pracą przepony (mięśnia znajdującego się pomiędzy klatką piersiową a jamą brzuszną). Mięśnie krtani poruszają się około 20 do 30 razy na sekundę.

Gdy kot oddycha, powietrze dotyka wibrujących mięśni, wywołując mruczenie, ale każdy kot mruczy trochę inaczej! Niektóre koty mruczą bardzo cicho, podczas gdy inne są niezwykle głośne. Wszystkie mruczące koty mogą jednak wydawać ten charakterystyczny dźwięk w sposób ciągły, zarówno podczas wdechu, jak i wydechu.

dlaczego koty mruczą

Co oznacza mruczenie kota?

Koty mogą mruczeć, gdy są zadowolone, np. podczas wylegiwania się na kolanach opiekuna. Oznacza to, że mruczenie kota wyraża emocje i zależy od nastroju pupila. Twój pupil wygląda na zrelaksowanego? Być może leży na grzbiecie, a jego oczy są prawie zamknięte? Jeśli mruczy w takiej sytuacji, możesz śmiało założyć, że jest szczęśliwy.

Koty mogą mruczeć, gdy są zadowolone, np. podczas wylegiwania się na kolanach opiekuna.

Twoje koty mruczą, ocierając się o Twoje nogi, gdy wracasz do domu? Zapewne uwielbiasz, gdy to robią! Ten dźwięk to wielki uśmiech skierowany właśnie do Ciebie. Takie zadowolenie pupila najczęściej wpływa na natychmiastową poprawę Twojego samopoczucia i sprawia, że dodatkowo zwalniasz, by cieszyć się chwilą. Zwierzęta potrafią podzielić się swoimi emocjami i zawsze dobrze wpływają na zdrowie psychiczne człowieka.

Dlaczego koty mruczą w porze posiłku?

Zdarza się, że mruczenie kota pojawia się w porze posiłku. Naukowcy z Wielkiej Brytanii porównali dźwięki wydawane, gdy koty są głodne, oraz mruczenie poza porami jedzenia. Ustalili, że dźwięki się różnią!

Kiedy koty mruczą, prosząc o jedzenie, łączą mruczenie z raczej nieprzyjemnym dla ucha miauczeniem. Dźwięk ten odrobinę przypomina wtedy płacz dziecka. Jest to najprawdopodobniej związane z tym, że na takie odgłosy szybciej reagują opiekunowie.

Kot mruczy nie tylko dla ludzi

Mruczenie kota jest nie tylko formą komunikacji z człowiekiem. Właściciele kotów mogą zauważyć, że wydają one odgłosy mruczenia, gdy są zestresowane lub cierpią z powodu choroby. Wydaje się zatem, że dźwięk ten je uspokaja, poprawia samopoczucie i pomaga im szybciej wrócić do zdrowia. Jak?

Niska częstotliwość mruczenia kota powoduje szereg wibracji w ciele kota, które mogą:

  • pozytywnie wpływać na mięśnie, kości oraz naprawę ścięgien,
  • ułatwiać oddychanie,
  • zmniejszać ból oraz obrzęki.

To częściowo może wyjaśniać, dlaczego koty mają mniej powikłań po operacjach niż psy.

Co ciekawe, niektóre koty potrafią mruczeć, badając nowe otoczenie, lub po tym, jak zostały wystraszone. Idealny przykład to ściganie kota przez psa – najczęściej kończy się tym, że kot mruczy w bezpiecznym miejscu.

Samice mruczą podczas porodu, dzieje się tak z powodu bólu, który próbują złagodzić.

Jednocześnie kotki chcą się też w ten sposób uspokoić. Kocięta tymczasem zaczynają mruczeć, gdy mają zaledwie kilka dni. Prawdopodobnie jest to ich sposób na komunikację z matką, która dzięki mruczeniu wie, że młodym nic nie jest lub że mają ochotę na mleko. Mruczenie kota pomaga również kotkowi nawiązać więź z matką. Wydaje się, że mruczenie dorosłych osobników podczas karmienia może być pozostałością tych pierwszych chwil z kotką.

mruczenie kota

Mruczenie kota – badania nad kocią „mową”

Sposób komunikacji kotów z człowiekiem stał się m.in. przedmiotem badań zatytułowanych „Meowsic”, prowadzonych na terenie Szwecji. Sussane Schotz razem ze współpracownikami sprawdzała, jak koty zmieniają melodię głosu (intonację) w komunikacji z człowiekiem oraz innymi kotami. Naukowcy zajęli się także tym, w jaki sposób dźwięki kotów brzmią w różnych sytuacjach i jak ludzie odbierają tę zmienność.

Podczas sprawdzania reakcji ludzi mających koty i nieposiadających tych zwierząt na różne kocie dźwięki okazało się, że obie grupy były w stanie rozpoznać potrzeby kotów, ale tylko częściowo. Wydaje się, że najlepiej interpretujemy miauczenie lub mruczenie, gdy widzimy mowę ciała kota. Kolejne testy wykazały, że jako przyjemniejszy uznajemy zakres dźwięków wydawany przez koty domowe niż zdziczałe. Pamiętaj zatem, że koty zmieniają intonację swoich dźwięków w zależności od kontekstu i stanu psychicznego (emocjonalnego). Mimo że Twój kot mruczy i pozornie wydaje Ci się, że jest zadowolony, nadal obserwuj jego ruchy i zachowanie.

Czy dzikie koty mruczą?

Kocie mruczenie jest typowe dla mniejszych kotów, ale nie tylko dla kotów domowych. Mruczą także:

  • rysie,
  • oceloty,
  • kuguary.

Budowa dróg oddechowych dużych kotów, takich jak lwy, tygrysy, lamparty oraz jaguary, jest trochę inna niż u kotów domowych. Niewielka różnica uniemożliwia im mruczenie, ale zapewnia krtani wystarczającą elastyczność, by wydać ryk o wartości nawet 114 decybeli. Odgłos wydawany przez dzikie zwierzęta może być tak głośny, że zbliża się do progu bólu człowieka.

Dlaczego kot mruczy, czyli wpływ mruczenia na ludzi

Udowodniono, że dźwięki o częstotliwości od 25 Hz do 140 Hz, czyli takiej jak mruczenie kota, pomagają właścicielom zwierząt wyleczyć się z różnych dolegliwości. Co ciekawe, koty są wykorzystywane w szpitalach jako zwierzęta terapeutyczne oraz w coraz popularniejszych kocich kawiarniach! Przyjście do takich miejsc i przebywanie wśród futrzaków sprawia, że stres odchodzi w niepamięć! Liczą się jedynie koty i spokój! Miło, prawda?

Prawdopodobnie kociemu mruczeniu zawdzięczać można także:

  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • skrócenie czasu gojenia ran,
  • przyspieszenie zrostu kości,
  • wspomaganie leczenia infekcji,
  • zmniejszenie ryzyka zawału serca.

Inne informacje mówią o tym, iż migreny u ludzi mogą ustępować, gdy człowiek leży blisko mruczącego pupila. Mruczenie kota uwalnia endorfiny u kotów i może to samo spowodować również u ludzi.

Przytul zatem swojego kota i pozwól działać magii tych pozytywnych wibracji! Odpoczynek w towarzystwie pupila i cudowne mruczenie kota poprawią Ci nastrój, a kotu przyniosą mnóstwo szczęścia. Pamiętaj jednak, by inicjować kontakt tylko wtedy, gdy Twój pupil jest Tobą zainteresowany.

Dlaczego kot nie mruczy?

Jeśli wydaje Ci się, że kot nie mruczy, spróbuj mu się uważnie przysłuchać! Być może jego odgłosy są zbyt subtelne? Zdarza się, że kot mruczy dość cicho! Każde zwierzę jest jednak inne, a mruczenie może po prostu nie być wybraną przez kota metodą komunikowania się. Jeżeli Twój kot nie mruczy, zapewne używa mimiki pyszczka lub mowy ciała, aby poprosić Cię o jedzenie lub pieszczoty. Zwykle nie ma powodu do zmartwień!

Kocie mruczenie to cudowny odgłos, który pozytywnie wpływa na właściciela i samego kota!

Pamiętaj jednak, że czasem mruczenie kota oznacza ból, głód lub stres. Zwróć uwagę na zachowanie swojego pupila, by nie przeoczyć mniej oczywistych powodów mruczenia.

autor: lek. wet. Agnieszka Górecka

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.