Home KotCiekawostki o kotach 6 faktów o kotach

6 faktów o kotach

Koty to niesamowite zwierzęta, które – choć towarzyszą ludziom od wielu wieków – wciąż mają swoje tajemnice! Poznaj mało znane fakty o kotach, by lepiej zrozumieć nawyki swojego mruczka.

Zagadka – kot na drzewie

Zastanawiałeś się czasem, skąd biorą się historie o straży pożarnej ratującej koty z drzew? Cóż, koty bardzo zwinnie wspinają się na różne obiekty, bo ich pazury są do tego wprost idealne! Niestety, natura sprawiła im psikusa i zejście okazuje się dla nich dużo trudniejsze.

Reklama

Kot, który wspiął się na drzewo, może mieć problem z koordynacją tylnych i przednich łap podczas próby zejścia, dlatego większość zwierząt skacze nawet z wysokich miejsc, zamiast z nich schodzić. Budowa kociego pazura sprawia, że kot powinien schodzić z drzewa w pozycji z głową skierowaną ku górze.

Należysz do swojego kota!

Lubisz, kiedy Twój kot się o Ciebie ociera? Gdy robi to głową, nie tylko wyraża swoje uczucia, ale i ogłasza Cię swoim „terytorium”. Koty używają bowiem gruczołów zapachowych znajdujących się w okolicy policzków do komunikacji z innymi osobnikami. Zostawiając swój zapach, kot zaznacza Waszą więź i Twoją „przynależność” do niego.

Kot to daltonista, który świetnie porusza się w ciemności

Kot widzi świat podobnie jak daltonista. Zwierzęta widzą bowiem głównie odcienie niebieskiego i zielonego, a nie dostrzegają czerwieni. Gorsze postrzeganie odcieni oraz nasycenia kolorów nie przeszkadza kotu m.in. w świetnym widzeniu i poruszaniu się po zmroku. Jest to związane z budową siatkówki oka, która zawiera komórki zwane fotoreceptorami.

Przekształcają one promienie świetlne w sygnały elektryczne, które są z kolei przetwarzane przez komórki nerwowe. Fotoreceptory te znane są jako pręciki i czopki. Pierwsze odpowiedzialne są za widzenie nocne, a drugie za postrzeganie kolorów. Zwierzęta domowe (koty i psy) mają większą ilość pręcików, podczas gdy u ludzi dominują czopki.

Koty nie mają słodkiego życia

Koty interesuje jedynie mięso! Dlaczego? Może dlatego, że kot nie odczuwa słodkiego smaku! Naukowcy uważają, że fakt ten związany jest z mutacją genetyczną, która wpływa na kluczowe receptory smaku.

Miauczenie jest dla ludzi

Przez wieki koty wykształciły doskonały język komunikacji z ludźmi, czyli miauczenie! Przybiera ono różne tony, które ludzie potrafią w większości przypadków rozpoznać, nawet nie widząc swojego kota. Co więcej, dzikie zwierzęta praktycznie nie używają wokalizacji do porozumiewania się w obrębie własnego gatunku.

Miauczenie to sposób na komunikację z ludźmi.

Przypuszczalnie zwierzęta nie mogły porozumieć się z nami jedynie za pomocą mowy ciała. Co ciekawe, badania dowiodły, że koty domowe wydają krótsze i wyższe dźwięki niż koty zdziczałe, a osoby, które usłyszały oba rodzaje dźwięków, wskazały te wydawane przez kota domowego jako przyjemniejsze. Po więcej informacji odsyłamy na stronę projektu Meowsic prowadzoną przez prof. Susanne Schötz.

Koty mają sny

Kocięta zaczynają śnić najprawdopodobniej, gdy mają około tygodnia! O czym śnią? Przypuszczalnie o wszystkim, co robiły w ciągu dnia, gdyż to właśnie te informacje są przetwarzane przez mózg podczas snu. U śpiącego kota pojawiają się zatem skomlenie lub poruszające się łapki.

  1. Koty częściej zeskakują z wysokich obiektów, niż z nich schodzą.
  2. Zwierzęta oznaczają właścicieli swoim zapachem.
  3. Koty widzą lepiej po zmroku niż ludzie.
  4. Kot nie odczuwa słodkiego smaku.
  5. Miauczenie jest formą porozumiewania się z ludźmi.
  6. Koty mają sny!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.