Spis treści
Mokra plama na dywanie, w przedpokoju lub na kanapie? To nie brzmi dobrze! Pies, który sika w domu, to spory problem, ale na szczęście bardzo często można go rozwiązać. Sprawdzamy, dlaczego zwierzęta mogą załatwiać się w różnych miejscach, i odpowiadamy na pytanie, jak oduczyć psa sikania w domu.
Jak oduczyć psa sikania w domu? Porady
Jak działa pęcherz psa?
Zanim przyjrzymy się temu, dlaczego Twój pies sika w domu, dowiedzmy się, jak działa jego pęcherz. Praca psiego pęcherza i cewki moczowej obejmuje kilka faz. Najpierw mocz spływa z moczowodów do pęcherza czworonoga. Ściana tego narządu adaptuje się do rosnącej objętości moczu. Z czasem dochodzi do fazy czynnego trzymania moczu, dzięki czemu mocz nie wypływa mimowolnie z pęcherza psa. W pewnym momencie przekroczony zostaje próg optymalnego wypełnienia pęcherza, dlatego w odpowiedzi na wysłane sygnały mózg inicjuje mikcję, czyli oddanie moczu. Odbywa się to dzięki skurczowi mięśni brzucha i mięśnia wypierającego w obrębie pęcherza oraz rozluźnieniu mięśni szyjki pęcherza. Po oddaniu moczu objętość pozostałego w pęcherzu moczu wynosi ok. 0,2–0,4 ml/kg.
Fizjologiczny poziom wypełnienia pęcherza psa rasy średniej wynosi 90–150 ml.
Jak oduczyć psa sikania w domu? Dlaczego pies sika w domu?
Twój pies może posikiwać w domu z różnych powodów. Po pierwsze nietrzymanie moczu może wiązać się z wiekiem psa. Szczenięta mają niedojrzały układ moczowy, a u psów starszych pojawiają się np. kłopoty z poruszaniem. Sikanie w domu może być także oznaką choroby dróg moczowych, np. zapalenia pęcherza. U suczek (szczególnie dużych ras), które zostały poddane kastracji, zdarza się tzw. pokastracyjne nietrzymanie moczu. U samców natomiast posikiwanie może być związane z przerostem gruczołu krokowego. Lista powodów jest jeszcze dłuższa, a ostatecznie posikiwanie w domu może być efektem stresu, jaki przeżywa Twój pupil.
Przyjrzyjmy się bliżej psim problemom.
Nietrzymanie moczu u szczeniąt
Najpopularniejsze jest nietrzymanie moczu u szczeniąt, którym regularnie zdarza się załatwiać w domu. Ważna jest zatem prawidłowa nauka czystości – opiszemy ją za chwilę. Czasem bywa i tak, że u podłoża problemu leży nie tylko niedojrzałość pieska, ale i zaburzenia takie jak jedno- lub obustronne przemieszczenie moczowodów. Jeżeli coś budzi Twoje wątpliwości, umów się na konsultację w gabinecie weterynaryjnym.
Szczeniętom najczęściej zdarza się posikiwać po:
- spaniu,
- jedzeniu,
- zabawie,
- emocjonującej sytuacji, np. po powrocie opiekuna do domu.
Jak oduczyć psa sikania? Najlepiej zaplanować zatem po tych czynnościach spacery. Początkowo trzeba wychodzić ze szczeniaczkiem nawet 10 razy dziennie.
Przerost gruczołu krokowego u samców a nietrzymanie moczu
Jeżeli jesteś opiekunem dorosłego samca, warto sprawdzić, w jakim stanie jest jego gruczoł krokowy, czyli prostata. U młodych samców zaburzenia w oddawaniu moczu mogą wynikać z:
- niedorozwoju cewki bądź pęcherza moczowego,
- wrodzonej niewydolności zwieracza cewki,
- interseksualizmu,
- istnienia przetrwałego moczownika.
Nazwy mogą brzmieć skomplikowanie, ale w każdym przypadku specjalista wszystko Ci wytłumaczy i dobierze odpowiedni sposób, by pomóc Twojemu pupilowi.
Nietrzymanie moczu u suczek
U suczek po kastracji można spodziewać się dwóch problemów. Jeżeli nietrzymanie moczu pojawiło się bezpośrednio po sterylizacji, może to oznaczać powstanie przetoki moczowo-płciowej. Popuszczanie moczu w domu po kilku miesiącach, a nawet latach od operacji może oznaczać pokastracyjne nietrzymanie moczu, które dotyka od 3% do 20% samic po zabiegu.
W latach 2003–2008 prowadzono ciekawe badania obejmujące rozmowy z 566 opiekunami zwierząt po kastracji. Osoby, które wskazały na występowanie u ich psów nietrzymania moczu, poproszono o dodatkowe informacje. Ustalono wtedy, że nabyte nietrzymanie moczu pojawiło się u 5,12% suczek. Bardziej narażone na problem okazały się samice ras dużych. Szacuje się, że ryzyko u nich jest nawet siedmiokrotnie wyższe niż w przypadku ras małych i miniaturowych.
Niepokój i strach
Na zachowanie psa wpływ mają także jego emocje, dlatego zanim zaczniesz się zastanawiać, jak oduczyć psa sikania w domu, zwróć uwagę, co dzieje się w jego otoczeniu. Niespokojne lub przestraszone zwierzę może posikiwać w różnych miejscach. Wiele zależy od psa. Niektórym czworonogom zdarza się załatwić w niewłaściwym miejscu jednorazowo, np. ze względu na fajerwerki albo wizytę obcych osób. W przypadku psów posikujących częściej nie zawsze od razu widać konkretną przyczynę. Niepokój może wywołać wiele czynników, np. nieobecność opiekuna czy nowe zwierzę w domu. Zestresowany pies nie tylko załatwia swoje potrzeby w domu, ale ma mniejszy apetyt lub zmienione zachowanie.
Stres może być powodem załatwienia potrzeb fizjologicznych w domu.
Kłopoty ze stawami a sikanie w domu
U psich seniorów problemem mogą być stawy. Dyskomfort lub ból związany z chorobami stawów pojawia się często, gdy zwierzę próbuje wstać lub chce chodzić. Z tego powodu zwierzę może mieć problem, by wystarczająco szybko wstać i wyjść na zewnątrz, lub nie czuje się na siłach, aby wyjść na spacer.
Jak oduczyć psa sikania w domu? Tego nie rób!
Twój pies potrzebuje Twojego wsparcia, a nie gniewu. Nigdy nie bij psa ani na niego nie krzycz, gdy zauważysz, że załatwił swoje potrzeby w domu. Przyjrzyj się raczej temu, co mogło spowodować problem. Twój pies potrzebuje Twojego wsparcia i pomocy, a nie dodatkowego stresu.
Nie karz psa za załatwienie potrzeb fizjologicznych w domu.
Jak oduczyć psa sikania w domu? Pozytywne szkolenie
Pamiętaj, że pierwszym krokiem powinna być wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Konsultacja ze specjalistą pomoże wykryć ewentualne problemy zdrowotne lub je wykluczyć. W przypadku szczeniaka warto pamiętać, że posikiwanie w domu do ok. 5–6 miesiąca życia jest normalne i związane z rozwijającymi się mięśniami dróg moczowych.
Aby nauczyć psa załatwiania się na zewnątrz, możesz:
- ustalić Wasz rytm dnia. Szczenię powoli oswoi się z konkretnym planem;
- wyprowadzać szczeniaka nawet 8–10 razy dziennie (maksymalny odstęp między spacerami to ok. 4 godzin);
- być bardziej uważnym. Jeżeli mimo wcześniejszego wyjścia wydaje Ci się, że szczeniak znowu chce siku, wyjdź z nim;
- nagradzać pupila za prawidłowe zachowanie, czyli załatwienie się na zewnątrz;
- uzbroić się w cierpliwość.
Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?
Jeżeli zdecydowałeś się na adopcję dorosłego psa, który nie mieszkał nigdy w domu, również możesz mieć problem z załatwianiem potrzeb fizjologicznych w niewłaściwym miejscu. Postępuj wtedy trochę jak ze szczeniakiem. Trening czystości musi przebiegać w dobrej atmosferze, a pies musi regularnie wychodzić na spacery i być nagradzany za sikanie na zewnątrz. Czas nauki może być różny w zależności od indywidualnych cech psa oraz jego wcześniejszych przeżyć.
Czy stosować maty do sikania dla szczeniąt?
Opiekunowie szczeniąt mają do dyspozycji różne akcesoria, które mogą pomagać w nauce utrzymania czystości u szczeniaka. Są to m.in. pieluchy lub specjalne maty czy podkłady. Nie polecamy zakładania małemu psu pieluch dla psów, bo choć w ten sposób unikniesz plam w domu, nie nauczysz szczeniaka czystości. Pieluchy przeznaczone są raczej dla suczek w czasie cieczki lub dla psów starszych mających problem z utrzymaniem potrzeb fizjologicznych.
Drugą opcją są maty. Mogą być przydatne, ale są jedynie etapem pośrednim podczas nauki. Po nauczeniu psa załatwiania się na macie, np. obok drzwi wyjściowych, będziesz musiał zacząć trening uczący go sikania poza domem. Zastanów się i wybierz, co będzie najlepsze i najwygodniejsze właśnie dla Was.
Sprzątanie domu – jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?
Z posikiwaniem psa w domu wiąże się dodatkowa kwestia. Mowa o sprzątaniu oraz pozbywaniu się nieprzyjemnych zapachów. W tym celu warto użyć specjalnych środków dostępnych na rynku zoologicznym. Są one bezpieczne dla zwierząt domowych i stworzone z myślą o ich opiekunach.
Zapach psiego moczu usuniesz przy pomocy specjalnych środków.
Wiesz już, jak oduczyć psa sikania w domu. Przeczytaj inne nasze artykuły, w których znajdziesz porady dotyczące spacerów, żywienia czy opieki nad szczeniakiem.