Home Pies Karmy dla psów aktywnych – energia i zdrowie z Happy Dog

Karmy dla psów aktywnych – energia i zdrowie z Happy Dog

Większość naszych czworonogów to zwierzęta towarzyszące, a nie typowo pracujące. Nie wyklucza to jednak współpracy z opiekunem i udziału w zawodach sportowych lub wspólnym bieganiu. Sprawdzamy, kiedy można nazwać psa aktywnym oraz czym charakteryzują się potrzeby żywieniowe takich czworonogów. Razem z marką Happy Dog omówimy także różne karmy dla psów aktywnych.

Psy aktywne – charakterystyka

Zwierzęta, które zaliczamy do grupy psów aktywnych, uczestniczą w różnego rodzaju treningach. Natężenie ich wysiłku fizycznego jest zatem odmienne. Kiedy możesz nazwać swojego psa aktywnym? W uogólnieniu wtedy, gdy spędzacie na aktywności fizycznej więcej niż 3 godziny dziennie, a oprócz spacerów włączacie do swoich zajęć różnego rodzaju zabawy, psie sporty czy elementy psiego fitnessu. Jeżeli Twój pies jest „energetyczną kulą” i wspólnie uprawiacie różne sporty, zastanów się nad wyborem właściwej diety. Sprawdzamy, o czym warto pamiętać!

Reklama

Energia dla aktywnych psów

Jedną z kluczowych kwestii żywienia aktywnych czworonogów jest ich zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. To, ile kalorii będzie potrzebował Twój pies, zależy od:

  • środowiska,
  • czasu trwania i natężenia aktywności fizycznej,
  • temperamentu psa.

Karmy dla psów aktywnych muszą być bogatsze w energię, a jednocześnie pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Muszą zatem charakteryzować się wysoką strawnością, by nie obciążać przewodu pokarmowego psa. Odpowiednia receptura posiłku sprawi, że choć Twój kompan zje niewielką porcję, uzyska niezbędną energię oraz składniki pozytywnie wpływające na jego zdrowie.

Skąd bierze się energia psów sportowych?

Źródłem wspomnianej energii są dla psów głównie tłuszcze oraz węglowodany. Te drugie często są demonizowane w psiej diecie, ale w przypadku zwierząt aktywnych dodatek węglowodanów pozwala utrzymać zapas glikogenu w wątrobie i mięśniach. A co z tłuszczami? W tłuszcze szczególnie bogata musi być dieta psów zaprzęgowych. Jest to związane z przemianami, które zachodzą przy długotrwałym wysiłku fizycznym. U tych psów energia pochodzi w dużej mierze z utleniania kwasów tłuszczowych.

Pamiętaj jednak, by w okresach mniejszej aktywności obniżyć dawkę pokarmową lub zredukować kaloryczność posiłków, zmniejszając podaż tłuszczów, białka i węglowodanów. Pies sportowy też można nabawić się nadwagi!

W karmie Happy Dog Fit & Vital znajduje się 16% tłuszczu, a w karmie Happy Dog Fit & Vital Sport Nordic – 20%. W obu produktach znajduje się zarówno tłuszcz zwierzęcy, jak i olej słonecznikowy czy rzepakowy. Takie połączenie wysokiej jakości składników dostarcza psu nie tylko energii! Tłuszcze w diecie psów odpowiadają także za smakowitość, co będzie ważne, gdy u psa pojawi się ograniczony apetyt, np. pod wpływem stresu związanego z wyjazdem na zawody.

Białko w karmie dla psów aktywnych

W karmie dla psów aktywnych ważne jest także białko! Jest to składnik o funkcjach budulcowych, a dostarczone aminokwasy biorą udział m.in. w budowie masy mięśniowej. Zawartość wysokowartościowego białka sprzyja utrzymaniu prawidłowej kondycji mięśni oraz regeneracji organizmu Twojego psa po treningach lub zawodach. Białko może pochodzić zarówno ze składników pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Odpowiednie połączenie różnych źródeł białka zapewnia psom wszystkie niezbędne aminokwasy.

Zarówno porcja karmy dla psów dorosłych – Happy Dog Fit & Vital Sport, jak i Happy Dog Fit & Vital Sport Nordic dostarczają psu aż 28% białka. Karmy powstają z kilku źródeł białka w celu zapewnienia odpowiedniego profilu aminokwasowego. W składzie znajdziesz połączenie kurczaka i smakowitej jagnięciny, a także cennych w składniki odżywcze ryb. Właściwa dieta zagwarantuje psu witalność, siłę i zdrowie.

Karmy dla psów aktywnych – dodatki funkcjonalne

Odpowiednie dodatki funkcjonalne w karmach dla psów aktywnych zwiększają witalność oraz wydolność organizmu. Ich zadaniem jest także m.in. minimalizowanie zmęczenia oraz wspieranie regeneracji organizmu po każdym okresie wzmożonej aktywności. Mają one różny charakter. Najpopularniejsze to:

  • glukozamina,
  • siarczan chondroityny,
  • L-karnityna,
  • witamina E,
  • witamina C.

U psów sportowych można wprowadzać także BCAA, czyli mieszankę aminokwasów, na które intensywnie pracujący pies wykazuje wyższe zapotrzebowanie. Chodzi głównie o leucynę, izoleucynę i walinę. Stosowanie takiego dodatku przed wysiłkiem pomaga oszczędzać białka mięśni oraz przeciwdziała ich uszkodzeniom. Inny dodatek to glutamina, która może pozytywnie wpływać na osiągane wyniki sportowe, ponieważ uczestniczy w magazynowaniu i transporcie azotu. Glutamina reguluje również gospodarkę węglowodanową, co może zapobiegać obniżeniu stężenia glukozy we krwi podczas wysiłku. Nie każdy pies aktywny musi jednak dostawać tego typu dodatki i suplementy diety. Wszystko zależy od wspomnianego już rodzaju aktywności, a także jej natężenia.

W karmach dla psów aktywnych z linii Fit & Vital znajdują się składniki chroniące stawy psa, pochodzące z omułka nowozelandzkiego. Producent zadbał także o dodatek L-karnityny, która pełni funkcję przeciwutleniacza i chroni psa przed wolnymi rodnikami, a także dba o jego serce. L-karnityna pozytywnie wpływa również na metabolizm. W składzie znajdziesz dodatkowo cenne zioła, jak mniszek lekarski, imbir, liść brzozy, pokrzywa, rumianek, kolendra, rozmaryn, szałwia, słodki korzeń lukrecji czy tymianek. Wywierają one pozytywny wpływ na trawienie czy stan sierści psa.

Woda w diecie psów

Kluczowe znaczenie dla psów aktywnych i sportowych ma także woda. Psy regulują temperaturę ciała głównie przez układ oddechowy. Zwiększony wysiłek oznacza wzmożoną produkcję ciepła, którego organizm pozbywa się w trakcie ziajania. Wszystkim psom aktywnym trzeba zatem często podawać świeżą i czystą wodę. Niestety nawet nieznaczne odwodnienie powoduje ograniczoną wydolność fizyczną oraz osłabienie psa, co ostatecznie może prowadzić do hipertermii. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą dla psa oraz turystyczną miskę.

Karmy dla psów aktywnych od Happy Dog

Marka Happy Dog oferuje kilka karm dla psów dorosłych, które są aktywne. Oprócz wspomnianych produktów z linii Fit & Vital w ofercie znajdziesz między innymi karmę NaturCroq Active dla psów o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię i białko.

Każda karma ma inny skład, dlatego na pewno znajdziesz produkt, który odpowiada potrzebom Twojego psa bez względu na to, jaki rodzaj aktywności uprawiacie na co dzień.

Marka Happy Dog to marka dla każdego psa. Sięgnij po karmy dla psów dorosłych z linii Fit & Vital, jeżeli chcesz, by Twój aktywny pies był energiczny i przede wszystkim szczęśliwy!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.