Spis treści
Zwierzęta boją się huku, fajerwerków i hałasu. Dla wielu z nich sylwester to najbardziej stresujący dzień w roku. Nie dość, że za oknem dzieje się coś niebezpiecznego, to jeszcze nie wiadomo, gdzie sobie poszli domownicy – gdyby koty potrafiły mówić, to zapewne właśnie to byśmy od nich usłyszeli. Co więc możemy zrobić, by ta noc była dla nich mniej stresująca?
Sposobów jest kilka i, co ciekawe, możemy je zastosować zarówno u psów, jak i u kotów, mimo różnic w charakterach tych zwierząt. Koty chodzą własnymi drogami, a psy to nasi wierni towarzysze, którzy najchętniej nie odstępowaliby nas na krok. My jednak skoncentrujemy się tutaj na kotach, a o przygotowaniach psa do sylwestra przeczytasz tutaj.
Odwrażliwianie na dźwięki oraz stosowanie feromonów
Podobnie jak u psów, możemy spróbować odwrażliwiania na dźwięki.Na kilka tygodni przed sylwestrem puszczajmy kotu muzykę z odgłosami wystrzałów. Pobawmy się wtedy z nim, by skojarzył te odgłosy z czymś przyjemnym.
– Oczywiście, odwrażliwianie na dźwięk jest trudniejsze u kotów niż u psów. Psy są bowiem bardziej podatne na tego rodzaju szkolenie. Warto jednak spróbować – mówi dr Julia Miller, weterynarz i behawiorysta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Innym sposobem może być wykorzystanie dyfuzorów z feromonami. To rozwiązanie stosuje się zarówno u psów, jak i u kotów. Feromony uspokajające są dostępne także w formie sprayu. Ich stosowanie musimy zacząć co najmniej na dwa tygodnie przed sylwestrem. Dyfuzor z feromonami dla kota to koszt około kilkudziesięciu złotych.
Koty wychodzące: wypuszczać czy nie?
Ilu miłośników kotów, tyle opinii. Są tacy, którzy uważają, że bezwzględnie nie powinno się wypuszczać kota z domu, ani w sylwestra, ani w jakikolwiek inny dzień w roku. Wiąże się to z wieloma niebezpieczeństwami, które czyhają poza domem, takimi jak: przejeżdżające auta, kradzieże zwierząt czy atak innego zwierzęcia. Są także i tacy, którzy uważają, że wędrówki są częścią kociej natury. Koty zawsze chodziły swoimi drogami… Niezależnie od tego, po której stronie barykady jesteśmy, posłuchajmy opinii ekspertów, a ci bezwzględnie odradzają wypuszczanie kotów w okresie okołosylwestrowym.
– Jeżeli mamy do czynienia z kotem wychodzącym, to zastanowiłabym się poważnie nad wypuszczaniem go właśnie w tym okresie. Jeżeli jednak kot jest przyzwyczajony do wędrówek i całkowite zamknięcie go w domu w okresie okołosylwestrowym byłoby dla niego cierpieniem, to takiego kota wypuszczałabym tylko rano, a w sylwestra w ogóle – mówi Julia Miller. – Wiąże się to z tym, że kot spłoszony odgłosem petard może zacząć w panice uciekać.
Jeśli mamy kota, który uwielbia długie wycieczki poza domem, to można spróbować na miesiąc wcześniej przyzwyczajać go do dłuższego pozostawania w domu, tak by zamknięcie go w okresie sylwestrowym nie było dla niego szokiem.
A co z kotami, które są przyzwyczajone do chodzenia na smyczy? Są przecież właściciele, którzy próbują takich sztuczek, a niektórym się to nawet udaje.
– Tak jak w przypadku psów, smycz, szelki czy obroża nie dają nam 100-procentowej gwarancji, że kot nam nie ucieknie. Bez względu na to, czy wyprowadzamy kota na smyczy, czy też sam wychodzi na spacery, zainwestowałabym w obrożę z systemem zwalniającym. To specjalny system, który pozwala na odpięcie się obroży w sytuacji, gdy nasz kot o coś się zahaczy. Warto wtedy kupić adresatkę, może pomóc w odnalezieniu kota w razie jego ucieczki – dodaje Miller.
Są też szelki dla kotów, ale – tak jak w przypadku smyczy – również i z szelek kot może nam się wymknąć. To właśnie dlatego odradzamy sylwestrowe spacery.
Leki na uspokojenie, suplementy diety
Jeśli wiemy, że nasz kot stresuje się hałasem, możemy sięgnąć po bardziej radykalne środki, takie jak suplementy diety czy leki na uspokojenie. W obu przypadkach skonsultujmy ich stosowanie z weterynarzem, a podawanie leków rozpocznijmy na co najmniej 2–3 dni przed sylwestrem. W przypadku kotów stosuje się środki zawierające alfa-kazozepinę i L-tryptofan. Suplementy diety mają słabsze działanie od leków.
– Jeżeli widzimy, że suplementy diety nie pomagają, a nasz kot bardzo się stresuje, to w następnym roku nie wahajmy się i poprośmy weterynarza o leki na uspokojenie.– wyjaśnia Julia Miller.
Podobnie zresztą jest z sylwestrowymi domówkami.
Sylwester ze znajomymi i z kotem?
Imprezować możemy w domu, ze znajomymi i… z kotem. Tylko czy nasz kot zechce dołączyć do sylwestrowej zabawy?
– I tu znowu pytanie: czy nasz kot jest przyzwyczajony do spotkań, domowych imprez, czy jest towarzyski? Nigdy nie bierzmy kota na siłę, nie pozwalajmy na to również gościom. To sylwester. Przygotujmy naszemu pupilowi miejsce w oddzielnym pokoju, tak by w razie czego mógł się wycofać i właśnie tam zaznać spokoju. W tym samym miejscu powinien mieć też kuwetę – mówi Julia Miller.
Jak urządzić domowy azyl dla kota? Warto to zrobić bez względu na to, czy sylwestra urządzamy w domu, czy wybieramy się na imprezę poza domem. W sylwestra koniecznie zamknij okna, by kot nie mógł przez nie uciec, gdy usłyszy hałas. Zasłoń rolety i zostaw dostęp do tzw. kocich skrytek. Koty uwielbiają chować się w szafach czy zaglądać do komód. Dlatego w tym dniu wyjątkowo zostaw do nich otwarte drzwiczki. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie kartonu i wyścielenie go kocem.
Z pomocą przychodzą tu też sklepy zoologiczne, które oferują szeroki wybór budek dla kotów. Taka budka to koszt około kilkudziesięciu złotych. Natomiast dzięki niej kot będzie miał się gdzie schować i odpocząć od odgłosu fajerwerków, petard czy od głośnego śmiechu naszych znajomych.
– Taką budkę najlepiej postawić gdzieś wyżej, by kot czuł się bezpieczniej. W przypadku starszych osobników postawmy ją na podłodze, bo starsze zwierzęta zazwyczaj mają problemy ze stawami – dodaje Julia Miller.
Pamiętajmy, by zapewnić naszemu kotu bezpieczny azyl, zanim oddamy się z zapomnieniem zabawie. Nasi podopieczni woleliby świętować nadejście nowego roku tak samo jak każdy inny dzień – z miłością od swojego właściciela.
autor: Kinga Czernichowska
Czytaj Pets Style