Home Pies Jak schłodzić psa w upalne dni? Sposoby na upał

Jak schłodzić psa w upalne dni? Sposoby na upał

Rosnąca temperatura nie sprzyja długim spacerom ani zabawom z czworonogiem. Które psy mają największe problemy podczas upałów? Sprawdzamy, jak schłodzić psa oraz udzielić mu pierwszej pomocy w przypadku przegrzania lub udaru cieplnego.

Co zagraża psu podczas upałów? Przegrzanie u psa

Wysoka temperatura nie jest korzystna dla naszych pupili. Psy radzą sobie z nią o wiele gorzej niż większość ludzi. Jest to związane m.in. z ich termoregulacją. Gruczoły potowe psów są zlokalizowane głównie na opuszkach łap, dlatego psy schładzają swoje organizmy inaczej niż my!

Reklama

jak schłodzić psa w upalne dni

Zauważyłeś, że Twój pies wysuwa język i dyszy? To właśnie psia termoregulacja. Niestety bywa ona niewystarczająca. U psów może wtedy dochodzić do przegrzania organizmu, a nawet groźnego dla życia psa udaru.

Psy znoszą upały gorzej niż ludzie.

Jak pomóc psu w upał? Bez wody ani rusz

Główna zasada opieki nad psem w letnie dni? Stały dostęp do świeżej wody. To hasło może wydawać się oczywiste. Co roku zdarza się jednak mnóstwo przypadków, że opiekunowie zapomnieli zostawić psu miskę z wodą. Przypominamy zatem, że woda jest obowiązkowa. Jeśli zostawiasz czworonoga bez opieki, najlepiej zapewnij psu minimum dwie miski z wodą. Pozwoli to uniknąć kłopotów, gdyby np. jedna się przewróciła.

  • Wymieniaj wodę regularnie.
  • W czasie upałów stosuj lekko chłodną, ale nie zimną wodę.
  • Ustaw miski w cieniu.
  • Rozważ ceramiczne miski zamiast metalowych, które zwykle szybciej się nagrzewają.

Zabieraj wodę na letnie spacery z psem.

Dobra rada

 Jeśli wychodzisz na dłużej, wrzuć do pustej miski kilka kostek lodu. Lód się roztopi, zapewniając psu chłodną wodę,

Jak schłodzić psa w upalne dni? Przydatne akcesoria

Na rynku zoologicznym znajduje się szeroki wybór przydatnych latem akcesoriów. Turystyczne miski oraz bidony to tylko wierzchołek całej góry sprzętów. Dla swojego pupila możesz kupić maty chłodzące, bandany lub kamizelki, a także specjalne ręczniki. Wśród przydatnych gadżetów znajdują się także baseny dla czworonogów. Rozstaw taki w ogrodzie i pozwól pupilowi wskakiwać i wyskakiwać, by delikatnie się schłodził. Nie nalewaj do niego jednak lodowatej wody, która mogłaby spowodować dyskomfort, a nawet szok termiczny u zbyt rozgrzanego zwierzęcia.

jak schłodzić psa latem, woda dla psa

Jak schłodzić psa za pomocą przysmaków?

Jak schłodzić psa w upały? Podczas upałów można podawać psom schłodzone przysmaki, które przyniosą im odrobinę wytchnienia. Być może słyszałeś już o psich lodach? Pamiętaj, że nie możesz się dzielić swoją porcją gotowego sorbetu lub czekoladową gałką z food trucka. Nasze smakołyki zawierają cukier lub groźne dla psów słodziki. Lody dla psa trzeba robić specjalnie dla niego. Nie musisz jednak iść tak daleko. Pierwszy pomysł, którym chcemy się z Tobą podzielić, jest banalnie prosty. To mrożone kawałki banana. Możesz podawać je bez niczego lub połączyć z mięsnym klopsikiem (bez przypraw) z dodatkiem świeżej bazylii. Jest to przepis polecany m.in. przez dr Karen Becker, autorkę książki „Forever Dog”. Inne przepisy, które można znaleźć w sieci, to:

  • mrożony na tackach do lodu bulion mięsny,
  • zamrożony jogurt grecki z dodatkiem pietruszki i mięty,
  • mrożony organiczny olej kokosowy z dodatkiem borówek.

Podawaj psu pojedyncze małe kawałki. Zbyt dużo mrożonych smaczków może być dla niego niebezpieczne i spowodować np. stan zapalny gardła.

Inne opcje? Nałóż karmę, pastę lub domową mieszankę składników do zabawki typu kong lub maty do lizania, którą później włożysz do zamrażarki. Twój pies będzie mógł się bawić i powoli rozkoszować rozmrażającym się daniem.

Chłodne smaczki lub zmrożony kong z karmą do dobry pomysł na ciepłe dni.

Karmienie psa w trakcie upałów – proste zasady

Psy tak jak ludzie mogą wykazywać mniejszy apetyt podczas szczególnie ciepłych dni. Obserwuj jednak swojego pupila. Utrzymujący się brak apetytu to powód do konsultacji z lekarzem weterynarii. Latem dobrym rozwiązaniem wydają się mokre karmy, które zawierają dużą ilość wody, dlatego będą dodatkowym źródłem płynów w diecie Twojego pupila. Zwróć jednak uwagę, by zawsze chować puszki czy saszetki do lodówki. Przed podaniem poczekaj kilka minut, żeby karma nie była zbyt zimna. Nie zostawiaj także mokrego jedzenia w psiej misce zbyt długo. W czasie upałów szybciej się psuje. Najlepiej zaoferować psu posiłek i zabrać po ok. 20 minutach.

woda dla psa w upalne dni; jak pomóc psu w upał

Objawy udaru cieplnego u psa

Widzisz, że pies odczuwa dyskomfort z powodu temperatury? W takim wypadku przerwij ćwiczenia lub zabawę. Pozwól psu odpocząć w chłodnym i zacienionym miejscu. Zawsze dbaj o stały dostęp czworonoga do świeżej wody.

Jeżeli Twój pupil nie będzie mógł odprowadzić nadmiaru ciepła za pomocą naturalnych mechanizmów, dojdzie do podwyższenia temperatury jego ciała. Bardzo ważne, żeby do tego nie dopuścić, gdyż udar w krótkim czasie może doprowadzić do zgonu psa.

W przypadku udaru cieplnego u psa obserwuje się:

  • dyszenie,
  • trudności w oddychaniu,
  • ślinotok,
  • wymioty,
  • zmianę zabarwienia dziąseł na jasnoczerwone,
  • przyspieszone tętno.

Uważnie obserwuj swojego pupila podczas spacerów i zabaw, gdy temperatura jest wysoka.

Które psy są predysponowane do udaru cieplnego?

Spacery w upalne dni będą wyzwaniem dla każdego psa, ale największy problem stanowią zwykle dla zwierząt starszych oraz szczeniąt. Na konsekwencje wysokiej temperatury wrażliwe są również psy należące do ras brachycefalicznych i osobniki z chorobami przewlekłymi, np. serca lub schorzeniami endokrynologicznymi.

Jeżeli jesteś opiekunem mopsa czy buldożka, musisz zdawać sobie sprawę, że są to psy bardziej narażone na powstawanie zaburzeń oddechowych podczas ziania, które stanowi reakcję na wysoką temperaturę.

Psi seniorzy, szczenięta oraz rasy brachycefaliczne są bardziej narażone na skutki upału.

Jak schłodzić psa w gorące dni? Zasady pierwszej pomocy

Znajomość zasad pierwszej pomocy jest bardzo ważna. Poszczególne źródła różnią się jednak polecanymi lub odradzanymi metodami. Zawsze staraj się zatem zachować zdrowy rozsądek i dopasować działanie do stanu swojego czworonoga.

Najbardziej neutralne sposoby udzielenia pierwszej pomocy psu w czasie upałów obejmują wspomniane już zabiegi, jak przeniesienie psa w zacienione i chłodne miejsce oraz podanie wody do picia, jeżeli zwierzę jest przytomne.

Część źródeł wskazuje korzyści z chłodnych okładów, np. położenia na psie wilgotnego ręcznika, gdy w innych artykułach ten sposób nie jest polecany. Według materiałów przygotowanych przez XLVet warto zmoczyć ręcznik zimną wodą i nałożyć go na mniej owłosione partie ciała psa. Mogą to być np. przednie łapy. Ręcznik wymaga zmiany zawsze, gdy zaczyna się nagrzewać.

A co z polewaniem psa wodą? Tutaj również trzeba zachować trzeźwy umysł. Nigdy nie wolno schładzać psa lodowatą wodą ani okładać go lodem. Bezpośredni kontakt z zamrożonym wkładem chłodzącym może doprowadzić do odmrożenia, a włożenie psa do zimnej wody zapewne skończy się szokiem termicznym. Najlepiej zatem jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Nie zostawiaj psa w samochodzie w upalne lato

Pozostawienie psa w samochodzie podczas upałów, nawet na krótki okres czasu, może prowadzić do tragicznych skutków. Temperatura wewnątrz samochodu może szybko wzrosnąć do niebezpiecznych poziomów, nawet jeśli na zewnątrz jest umiarkowanie ciepło.

Na przykład, gdy na zewnątrz jest 22 stopnie Celsjusza, temperatura w samochodzie może wzrosnąć do 47 stopni w ciągu zaledwie godziny. Nawet przy otwartych oknach, temperatura wewnątrz samochodu może być śmiertelnie gorąca.

Psy nie potrafią regulować temperatury ciała tak skutecznie jak ludzie. Nie posiadają licznych gruczołów potowych rozsianych po całym ciele, które mogłyby pomóc im ochłodzić się poprzez pocenie. Zamiast tego, psy muszą polegać na dyszeniu, co jest znacznie mniej efektywne, szczególnie w tak gorącym środowisku jak samochód.

Nawet kilka minut w nagrzanym samochodzie może spowodować udar. Objawy udaru cieplnego u psa obejmują intensywne dyszenie, niepokój, osłabienie, ślinotok, wymioty, biegunkę, niebieskie języki, a nawet utratę przytomności. Bez natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, udar cieplny może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia organów, a nawet śmierci.

Zawsze pamiętaj, żeby nie zostawiać swojego psa w samochodzie w ciepły dzień, bez względu na to, jak krótko planujesz być nieobecny. Jeżeli zauważysz psa pozostawionego w samochodzie podczas upału, natychmiast skontaktuj się z lokalnymi służbami porządkowymi lub weterynaryjnymi. Każda minuta może być kluczowa.

Czego nie robić podczas upałów?

Kilka podstawowych zasad:

  • Nie zostawiaj psa w samochodzie.
  • Nie zostawiaj pupila na zewnątrz bez wody oraz dostępu do zacienionych miejsc. Pies musi mieć stały dostęp do wody.
  • Zrezygnuj ze zbyt forsownych ćwiczeń.
  • Nie spaceruj z psem po rozgrzanej nawierzchni ani w pełnym słońcu. Wybierz miejsce zacienione i przyjemne zarówno dla Ciebie, jak i psiaka.
  • Nigdy nie gol włosów psa. Sierść chroni go przed upałem! Ogolony psiak dozna poparzeń słonecznych.
  • Pamiętaj, że kaganiec weterynaryjny nie jest odpowiedni na spacery. Taki produkt nie pozwala psu ziać i służy tylko do kilkuminutowych procedur medycznych, a jest sprzedawany w sklepach zoologicznych. Jego stosowanie może szybko doprowadzić do przegrzania organizmu psa.
  • Twój pies musi mieć kaganiec? Wybierz ten fizjologiczny, w którym psiak będzie mógł swobodnie oddychać.

Nie zostawiaj psa w aucie podczas upałów.

Jak ochłodzić psa w lato? Podsumowanie

Lato może być trudnym czasem dla naszych czworonożnych przyjaciół, szczególnie dla tych, którzy mają ciężką sierść lub są bardziej podatni na upał. W tym artykule omówiliśmy wiele ważnych kwestii dotyczących utrzymania psa w komforcie i bezpieczeństwie podczas upałów.

  • Dostęp do wody: Upewnij się, że Twój pies zawsze ma dostęp do świeżej, chłodnej wody. W gorące dni, Twój pies będzie pił więcej niż zwykle, więc regularnie sprawdzaj i uzupełniaj miskę z wodą.

  • Ochłodzenie: Pomocne może być użycie specjalnych mat chłodzących, kurtki chłodzącej lub nawet prostego wachlarza. Możesz również zrobić domowy “lizak” dla psa, zamrażając jego ulubione przysmaki w kubku z wodą.

  • Ograniczenie aktywności fizycznej: Staraj się ograniczyć intensywne ćwiczenia i spacery do chłodniejszych poranków i wieczorów. Upewnij się, że Twój pies ma zawsze dostęp do cienia.

  • Ochrona łap: Chodniki i asfalt mogą się bardzo nagrzewać podczas upałów i spalić delikatne łapy psa. Sprawdzaj powierzchnię dłonią przed wyprowadzeniem psa na spacer.

  • Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie: Nawet przy umiarkowanej temperaturze, samochód może szybko stawać się piekarnikiem. Nigdy nie ryzykuj życia swojego psa, zostawiając go w samochodzie.

Pamiętaj, że psy są podobne do ludzi – jeśli jest dla Ciebie za gorąco, jest też za gorąco dla Twojego psa. Monitoruj swojego psa podczas upałów, szukając oznak przegrzania lub udaru cieplnego, takich jak intensywne dyszenie, osłabienie czy wymioty. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Wiesz, już jak schłodzić psa i czego unikać w trakcie upałów. Mamy nadzieję, że Wasze letnie spacery będą bezpieczne i udane zarówno w słońcu, jak i w deszczu.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.