Home PiesPielęgnacja psa Jak zadbać o psa latem? Poradnik dla opiekuna

Jak zadbać o psa latem? Poradnik dla opiekuna

Jak dbać o psa latem? Psy odczuwają wysokie temperatury nieco inaczej niż my. Niestety nie mają tak doskonałego mechanizmu chłodzenia jak ludzie, dlatego trzeba pomóc im przetrwać upały. Dowiedz się, czego unikać podczas spacerów, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami, jak zapobiec przegrzaniu, jak zaplanować urlop z psem i jak dbać o psiego seniora. Kochasz lato i chcesz się nim cieszyć razem ze swoim pupilem? Oto 10 wskazówek, jak zadbać o psa latem, żeby nie wyrządzić psu krzywdy.

Zapewnij psu dostęp do świeżej, chłodnej wody

Jak dbać o psa latem? Bez względu na to, czy Twój pies przebywa w domu, czy na dworze, musisz zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. Szczególnie podczas upałów wymieniaj ją często. Miskę postaw w cieniu, najlepiej w takim miejscu, żeby się nie nagrzewała i nie wpadały do niej liście. Jeśli wybierasz się na spacer, zawsze zabierz ze sobą butelkę z wodą. Nie pozwalaj pupilowi pić wody z kałuż ze względu na możliwość zarażenia się pasożytami. Jeśli nie masz ze sobą wody, kup ją w sklepie. Wybierz wodę źródlaną, ponieważ psy nie chcą pić wody mineralizowanej ani gazowanej.

Reklama
jak dbać o psa latem

Unikaj spacerów w największe upały, czyli jak dbać o psa latem

Na spacer wybieraj godziny poranne lub późnopopołudniowe, kiedy temperatura jest niższa. Jeśli jednak idziesz na spacer w ciągu dnia, wybierz miejsce zacienione, takie jak las czy park. Zwróć uwagę, żeby pies nie spacerował po asfalcie. Rozgrzany asfalt może bardzo łatwo poparzyć delikatne psie opuszki. Idź raczej na łąkę, trawnik lub ścieżkę w parku.

Wybierz kaganiec, w którym pies może swobodnie oddychać

Jak dbać o psa latem, jeśli Twój pies podczas spacerów lub podróży musi mieć kaganiec? Koniecznie kup kaganiec, który pozwala mu swobodnie oddychać. Pod żadnym pozorem nie używaj takiego, który zamyka pysk. Uniemożliwia on chłodzenie i może doprowadzić do przegrzania organizmu. Nie polecam też kagańców skórzanych, które często podczas upałów mogą odparzać pysk. Rodzaj i rozmiar kagańca dobierz najlepiej w sklepie zoologicznym. Będziesz mógł go przymierzyć, a obsługa pomoże ci wybrać odpowiedni.

Unikaj zabaw, które wymagają biegania

Takie sporty jak frisbee czy agility najlepiej trenować bardzo wczesnym rankiem, gdy powietrze nie jest nagrzane. Ta sama zasada dotyczy rzucania piłki, biegania czy jazdy na rowerze z psem. Najlepiej jednak w największe upały zrobić sobie przerwę od takich treningów. Jeśli koniecznie chcesz spędzać aktywnie czas, postaw na pływanie lub marsz w lesie. Możesz też wybrać trening posłuszeństwa czy naukę psich sztuczek, ale rób to w cieniu i krócej niż zwykle.

Nie przekarmiaj psa, czyli jak dbać o psa latem

W trakcie upałów zmniejsza się apetyt i jest to zupełnie normalne. Nie traktuj tego jak objawu choroby. Ja rekomenduję zmniejszenie porcji karmy w najcieplejsze dni, i to nawet o połowę. Najważniejszy jest dostęp do wody, gdyż pies bardzo łatwo może się odwodnić, co może być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia. Latem możesz więc podawać chrupki zalane wodą, dzięki czemu łatwiej zadbasz o nawodnienie swojego czworonoga.

Uważaj na udar. Jak schłodzić psa?

Psy nie pocą się tak jak ludzie. Oddają ciepło głównie przez ziajanie i opuszki łap dlatego dużo gorzej znoszą wysokie temperatury. Jeśli zauważysz takie objawy jak spłycony i przyspieszony oddech, drgawki, biegunka i wymioty, suchość dziąseł, ogólne osłabienie i apatia – nie lekceważ ich. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się także drgawki, omdlenia i utrata przytomności. To wszystko może świadczyć o udarze. W takim przypadku najważniejsze jest jak najszybsze schłodzenie psa i wizyta u weterynarza.

Przede wszystkim przenieś psa w chłodne i zacienione miejsce, najlepiej do pomieszczenia z klimatyzacją.

Nie polewaj go zimną wodą ani nie wrzucaj do basenu czy jeziora, bo może doznać szoku.

Połóż go natomiast na zwilżonym ręczniku i delikatnie zwilż opuszki i podbrzusze. Dobrym pomysłem są też maty chłodzące. Pozwól się psu napić, ale podawaj wodę małymi ilościami, a nie całą miskę na raz. Woda powinna być chłodna, ale nie zimna, nie wrzucaj do niej kostek lodu. I najważniejsze. Nie lekceważ udaru! Jeśli tylko coś cię niepokoi, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.

Nie obcinaj psa na krótko. Wyczesz go

Sierść chroni psa nie tylko przed zimnem, ale także przed wysokimi temperaturami. Golenie na krótko nie zwiększa możliwości oddawania ciepła, ponieważ pies się nie poci. Natomiast pozbawia go naturalnej bariery ochronnej przed przegrzaniem i oparzeniem słonecznym. Warto natomiast zadbać o sierść. Przede wszystkim trzeba ją dobrze wytrymować, usunąć podszerstek i wyczesać. Kołtuny i nierozczesana sierść mogą powodować odparzenia.

Nie zostawiaj psa w aucie ani przed sklepem

Jak dbać o psa latem podczas zakupów? W gorące dni nigdy nie pozostawiaj czworonoga w zamkniętym aucie. Nawet uchylone szyby i zaparkowanie w cieniu nie chronią przed nagłym wzrostem temperatury, która może w krótkim czasie osiągnąć nawet ponad 60°C. W takiej sytuacji samochód staje się dla psa śmiertelną pułapką i nie ma żadnego wytłumaczenia dla takiego postępowania. Jeśli ktokolwiek podczas upałów zauważy psa pozostawionego w aucie, powinien zadzwonić na policję lub straż miejską, która może pozwolić wybić szybę, żeby uratować zwierzę.

Przestrzegam też przed zostawianiem psów przed sklepem.

Gorący asfalt i palące słońce mogą doprowadzić do przegrzania i udaru. Przywiązany pies nie ma dostępu do wody i nie może oddalić się w chłodne miejsce. Dlatego zdecydowanie lepiej zostawić psa na czas zakupów w domu.

jak dbać o psa latem

Zabezpiecz psa przed kleszczami

Kleszcze to wyjątkowo niebezpieczne pasożyty, które mogą być nosicielami bardzo groźnych chorób, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszych czworonogów. Lato to pora roku, kiedy te małe pajęczaki atakują szczególnie często. Dodatkowo piękna pogoda sprzyja wyjazdom, długim spacerom po łąkach, lasach i wszelkich terenach zielonych. Niestety coraz częściej można spotkać kleszcze także w parkach czy domowych ogródkach.

Nie lekceważ ich! Już wczesną wiosną zabezpiecz psa odpowiednim specyfikiem. Na rynku dostępne są obroże, preparaty typu spot-on oraz tabletki. Wybór najlepiej skonsultuj z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni produkt dla Twojego zwierzaka. Zawsze dopilnuj ciągłości ochrony przeciwkleszczowej.

Każdy preparat przeciw kleszczom ma określony czas działania, dlatego warto zapisać w kalendarzu lub telefonie przypomnienie o kolejnej dawce.

Dodatkowo po każdym spacerze dokładnie obejrzyj skórę psa. Niech wejdzie Ci to w nawyk. Zwróć szczególną uwagę na miejsca mniej osłonięte sierścią. Tam kleszcze najbardziej lubią się wbijać. Jeśli tylko zauważysz małego intruza, natychmiast prawidłowo usuń kleszcza. Wykorzystaj do tego popularne kleszczołapki, które dzięki specjalnej budowie (przypominającej haczyk) pozwalają wyciągnąć kleszcza w całości, w sposób bezpieczny i bezbolesny. Obserwuj psa przez najbliższe godziny i jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak: apatia, biegunka, wymioty, brak apetytu i pragnienia, krew w moczu, natychmiast udaj się z nim do lecznicy.

Urlop z czworonogiem, czyli jak dbać o psa latem

Okres wakacji sprzyja wyjazdom. Jeśli chcesz zabrać ze sobą psa, przygotuj się do tego odpowiednio. Na podróż wybierz godziny poranne lub popołudniowe. Postaraj się nie jechać w największy ruch, żeby do minimum ograniczyć stanie w korkach. Pamiętaj o częstszych postojach, podczas których pies będzie mógł się napić i wyjść na krótki spacer.

Nie zabieraj psa ze sobą na plażę w największe upały.

Przespaceruj się z nim rano, a potem zostaw go w pokoju. Pies na urlopie też potrzebuje odpoczynku. Nie zabieraj go ze sobą zawsze i wszędzie. Jeśli spędzasz czas w górach, nie planuj bardzo długich wycieczek. Wybieraj trasy, które przebiegają przez las, a w okolicy jest dużo strumyków. I zawsze zabierz ze sobą zapas wody dla psa!

Do walizki spakuj też psią apteczkę i zlokalizuj najbliższy gabinet weterynaryjny. Warto dużo wcześniej wiedzieć, gdzie będziesz mógł się udać na wypadek jakiejś niespodziewanej sytuacji.

Pamiętaj też o prawidłowym przewożeniu psa.

Opieka nad psim seniorem

Jak dbać o psa latem, gdy jesteś właścicielem psiego seniora? Upały są szczególnie niebezpieczne dla psów starszych i chorych. Wysokie temperatury zaostrzają problemy krążeniowe i oddechowe, co może stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia. Jeśli Twój pies przekroczył 10 lat lub cierpi na jakąś chorobę, warto przed sezonem letnim udać się do lekarza weterynarii i ocenić jego kondycję.

W czasie gorących dni ogranicz spacery do minimum.

Wychodź w godzinach wczesnorannych lub wieczornych. Dopilnuj, żeby posłanie psa znajdowało się w chłodnym i zacienionym miejscu, i zapewnij zwierzakowi stały dostęp do świeżej wody. Nie zmuszaj go do spacerów, tylko pozwól jak najwięcej odpoczywać. Zadbaj też o odpowiednią dietę. Posiłki powinny być lekkostrawne, najlepiej w formie karmy mokrej lub chrupek zalanych wodą. Jeśli natomiast planujesz urlop, lepiej zostawić starszego psa pod opieką kogoś zaufanego, niż narażać go na długą podróż i wysokie temperatury.

Podsumowanie – jak zadbać o psa latem

Lato sprzyja spędzaniu czasu z naszym czworonogiem. Więcej wolnego, dłuższe dni i piękna pogoda zachęcają do tego, żeby ruszyć z domu w towarzystwie czterech łap. Korzystaj z tej pory roku w rozsądny i bezpieczny sposób, a będzie to dla Ciebie i Twojego psa czas niezapomnianych przygód, po których pozostanie mnóstwo wspomnień.

Polecamy:

autor: Katarzyna Jakubowska, trener psów

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.