Spis treści
Sylwester, wakacyjne wyjazdy, spotkania z obcymi ludźmi – psie życie bywa ekscytujące i… stresujące. Nie wszystkie zwierzaki potrafią same poradzić sobie z dręczącymi je lękami. Jeżeli psie emocje biorą górę nad rozsądkiem, warto nieco wyciszyć skołatane nerwy pupila. Jak pomóc przestraszonemu lub nadpobudliwemu psu? Przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak uspokoić psa w różnych sytuacjach.
Jak uspokoić psa w różnych sytuacjach
Dlaczego psy się boją…
Strach u psów to instynktowna reakcja na pojawienie się w otoczeniu zagrożenia. W warunkach naturalnych zwykle skłania on do ucieczki/walki, dlatego pozwala czworonogom przetrwać. Niestety w warunkach domowych często psi strach przeradza się w irracjonalny lęk, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Dzieje się tak na skutek zahamowania normalnych reakcji behawioralnych. Czworonogi utrzymywane w domach często nie mają bowiem możliwości uniknięcia kontaktu ze źródłem niepokoju.
Z czego najczęściej wynikają psie lęki? Psy boją się wielu rzeczy, ponieważ nigdy się z nimi nie zetknęły. Dodatkowo alarmujące są dla nich wszelkie nieprzewidywalne i silne bodźce, które wywołują naturalną reakcję obronną. Właśnie dlatego psy boją się np. burzy czy fajerwerków. Również wszelkie negatywne skojarzenia mogą być przyczyną psich lęków. Taki mechanizm obserwuje się np. w przypadku strachu przed weterynarzem.
Przyczyny stresu u psa
Do najczęstszych przyczyn lęku i nadpobudliwości u psów należą:
- cechy wrodzone i osobnicza wrażliwość na bodźce,
- wychowanie szczeniaka w środowisku ubogim w bodźce,
- wpływ społeczny – nieświadome wzmacnianie zachowań lękowych przez opiekuna,
- niewłaściwa socjalizacja,
- przebyte traumy,
- frustracja związana z niezaspokojonymi potrzebami,
- choroby i ból.
Co zrobić, by pies się uspokoił?
Stres u psów jest reakcją fizjologiczną. Nie da się więc całkowicie go wyeliminować, jednak można nauczyć pupila lepiej sobie z nim radzić. Pomaga w tym stopniowe oswajanie zwierzęcia z różnymi sytuacjami. Aby zredukować poziom stresu u psa można też:
- podać psu gryzaki – gryzienie obniża u psów poziom kortyzolu,
- zabrać psa na długi, spokojny spacer połączony z węszeniem,
- wykonać masaż relaksujący u psa,
- nauczyć psa relaksacji na konkretnej macie i wykorzystywać ją w momencie stresu.
Strach – jak uspokoić psa, który się boi?
Pies, który się boi, potrzebuje wsparcia opiekuna i odpowiedniego szkolenia. Nigdy nie należy zmuszać go więc do zbliżania się do źródła niepokoju. Jeśli pies jest przestraszony, można zachęcić go do węszenia, podsuwając pod nos intensywnie pachnące przysmaki. W takiej sytuacji warto ponadto przekierować uwagę psa na łatwe do wykonania zadanie. Poproś go więc np. o wykonanie komendy „siad” i nagródź za pożądane zachowanie. Do przełamywania lęków warto wykorzystać też zabawę, która zmienia stan emocjonalny psa.
W opanowaniu psich emocji pomoże ponadto uspokajająca informacja zapachowa. Znajomy zapach opiekuna da zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Możesz to wykorzystać, jeśli pies boi się pozostawać sam w domu. W przypadku lęku separacyjnego u psa warto więc pozostawić pupilowi jakiś element swojej garderoby.
Węszenie ułatwia psu uspokojenie się.
Agresja – jak radzić sobie z agresywnym psem?
Agresja u psów bardzo często jest motywowana strachem. By skutecznie wyeliminować zachowania agresywne u czworonoga, należy więc stopniowo zwiększać jego tolerancję na niepokojące bodźce. W terapii agresji stosuje się metody odwrażliwiania i przeciwwarunkowania. Aby pies poczuł się bardziej komfortowo w otoczeniu obcych zwierząt i ludzi, można organizować tzw. spacery równoległe. Jednocześnie podczas szkolenia należy unikać eskalacji psich emocji. Warto więc reagować zawczasu i odwracać uwagę psa już wtedy, gdy jest lekko pobudzony. W takiej sytuacji najlepiej po prostu spokojnie oddalić się od niepokojącego dla psa bodźca. Jeżeli zachowanie twojego psa może być niebezpieczne dla otoczenia, niezbędna jest jednak pomoc behawiorysty.
Nadpobudliwość u psa – jak uspokoić pupila?
Nadpobudliwy pies reaguje silnie nawet na słabe bodźce i ma trudności z opanowaniem emocji. W przypadku nadpobudliwości u psa terapia opiera się więc przede wszystkim na nauce samokontroli i wyciszania emocji. Pomocne są zwłaszcza ćwiczenia kształtujące precyzję ruchów i koncentrację uwagi. Warto uczyć psa skupiania wzroku na przewodniku i pozostawania w jednej pozycji niezależnie od tego, co dzieje się wokół. Ważne jest również wprowadzenie rytuałów do życia psa – stały harmonogram zwiększy u niego poczucie bezpieczeństwa.
Nadpobudliwemu psu należy zapewnić wyciszające aktywności.
Aportowanie czy bieganie wbrew pozorom nie pomogą psu się uspokoić. Wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej go pobudzą. Do aktywności polecanych dla nadpobudliwego psa należą m.in.: szukanie ukrytych przedmiotów, tropienie, marsz w umiarkowanym tempie, zabawy intelektualne. Opiekun powinien też starać się stworzyć psu w domu warunki sprzyjające wypoczynkowi. Legowisko zwierzaka należy więc umieścić z dala od drzwi i okien.
Strach przed burzą – jak uspokoić psa podczas burzy?
Strach przed burzą u psów uznawany jest za formę fobii dźwiękowej. Burzy towarzyszą jednak także zmiany jonowe w atmosferze i rozbłyski na niebie. By wygasić psie reakcje, trzeba więc ograniczyć dopływ wszystkich niepokojących dla czworonoga bodźców. Można to zrobić poprzez:
- przetarcie psiej sierści szmatką antystatyczną lub zaaplikowanie pupilowi preparatu antystatycznego,
- założenie psu kamizelki przeciwlękowej,
- zasłonięcie okien roletami,
- wykorzystanie białego szumu lub uspokajającej muzyki,
- udostępnienie psu kryjówki.
Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie lęku przed burzą jest jednak odwrażliwienie pupila na dźwięk grzmotów. Aby wygasić reakcję psa na hałas, należy regularnie prezentować mu nagrania burzy. Podczas kolejnych sesji trzeba zwiększać natężenie dźwięków – aż pies przestanie reagować na hałasy w naturalnym natężeniu. Dodatkowo warto zmienić reakcję emocjonalną psa, łącząc ekspozycję na głośne dźwięki z pozytywnym bodźcem (np. przysmakami).
Hałas petard – jak wyciszyć psa w sylwestra?
W czasie sylwestra można wykorzystać podobne sposoby na uspokojenie pupila jak podczas burzy. Jeśli strach u psa jest umiarkowany, jeszcze przed nadejściem północy warto zaangażować pupila w radosną zabawę. Na sylwestra powinieneś przygotować też dla pupila cichą kryjówkę (np. w szafie). Przydadzą się ponadto gryzaki i zabawki interaktywne, które zaangażują psie zmysły. Ostatni spacer z psem w sylwestra zaplanuj wcześniej niż zwykle, by zwierzak nie był narażony na huk petard, gdy znajduje się na zewnątrz. Dowiedz się więcej, jak przygotować psa na sylwestra?
Ekscytacja – jak uspokoić podekscytowanego psa?
W codziennym harmonogramie dnia nie powinno zabraknąć wyciszających i relaksujących psa aktywności. W uspokojeniu emocji psa pomoże zwłaszcza swobodna eksploracja terenu połączona z węszeniem. Warto zachęcać zwierzaka również do aktywności umysłowej i zaoferować mu zabawki interaktywne.
Jeżeli ekscytacja u psa ma związek z konkretnymi bodźcami i wydarzeniami, możesz spróbować odwrócić od nich uwagę czworonoga. Wskazane jest więc nauczenie pupila alternatywnej reakcji, np. leżenia na legowisku w czasie wizyty gości. Opiekun musi ponadto unikać wzmacniania psiej ekscytacji. Jeśli więc pies jest silnie podekscytowany, najlepiej ignorować takie zachowanie.
Jak uspokoić psa w samochodzie?
Lękliwego psa należy stopniowo oswajać z autem i jazdą samochodem. W tym celu możesz za pomocą przysmaków zachęcać pupila do badania pojazdu i wchodzenia do niego. Następnie powinieneś oswajać zwierzaka z dźwiękiem silnika i ruchem auta. Pierwsze przejażdżki samochodem muszą być krótkie i spokojne. Unikaj więc szybkiej jazdy i gwałtownych manewrów. Dodatkowo, aby jazda autem kojarzyła się czworonogowi pozytywnie, jedynym celem podróży nie może być gabinet weterynarii. Podczas pierwszych przejażdżek warto zabrać pupila np. do psiego parku.
Zadbaj również o komfort i bezpieczeństwo psa w samochodzie. Zwierzak powinien być przewożony w transporterze lub przypięty pasami na tylnym siedzeniu. Do auta możesz zabrać kocyk psiaka. Jeśli pies stresuje się jazdą, warto dodatkowo spryskać transporter lub wnętrze pojazdu feromonami uspokajającymi dla psa (DAP).
Jak uspokoić psa, gdy szczeka?
Psy szczekają z różnych powodów – ekscytacji, strachu, frustracji. By ograniczyć psie szczekanie, trzeba więc zidentyfikować wywołujące je bodźce. W przypadku uporczywego szczekania można przerwać zachowanie psa, a następnie poprosić psa o wykonanie prostej komendy lub zaangażować go w zabawę. Dobrym rozwiązaniem jest również nauczenie psa zachowania wykluczającego szczekanie (np. noszenia zabawki w pysku). W żadnym wypadku nie należy natomiast krzyczeć na czworonoga, ponieważ może to jeszcze zintensyfikować szczekanie. Sprawdź, dlaczego pies szczeka?
Cieczka – jak uspokoić psa podczas cieczki?
Cieczka u psów wiąże się ze zmianami hormonalnymi i wydzielaniem do otoczenia feromonów wabiących. Z tego względu w tym okresie zmienia się zarówno zachowanie gotowych do rozrodu samic, jak i samców odbierających sygnały suczek. Kluczowe znaczenie ma więc ograniczenie kontaktu samicy z samcami. Jednocześnie suczce warto zapewnić odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Niezbędne są więc długie spacery, które powinny odbywać się w miejscu ustronnym i spokojnym. W domu trzeba natomiast zadbać o zaspokojenie wszystkich psich potrzeb. Ciche miejsce do wypoczynku, wygodne legowisko i smakowita karma wpłyną z pewnością pozytywnie na nastrój zwierząt.
W czasie cieczki należy unikać sytuacji pobudzających psy.
Padaczka – jak uspokoić psa podczas ataku padaczki?
Choć ataki padaczkowe zwykle nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia psa, mogą wywołać spory niepokój. Podstawowym sposobem na uspokojenie psa podczas napadu drgawek jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Z tego powodu psa najlepiej umieścić w spokojnym miejscu, na miękkim posłaniu – z dala od schodów i mebli. Pies powinien pozostać tam do momentu, aż odzyska pełną świadomość. W czasie drgawek opiekun nie powinien pozostawiać pupila samego. Jeśli atak trwa kilka minut, warto dodatkowo schładzać psa mokrym ręcznikiem.
Przysmaki i preparaty uspokajające dla psa
Walkę z psimi lękami wspomóc mogą specjalne przysmaki i karmy oraz tabletki na uspokojenie psa na bazie substancji naturalnych. Najczęściej zawierają one L-tryptofan, walerianę, melisę, L-teaninę. Substancje te zmniejszają pobudliwość układu nerwowego, poprawiają nastrój i obniżają poziom lęku.
- Brit Dental Stick Calm with Hemp & Motherwort – to bogaty w dodatki funkcjonalne przysmak dentystyczny. W swoim składzie zawiera SHMP (heksametafosforan sodu) dla zdrowia zębów oraz składniki wspierające walkę ze stresem, jak konopie, L-tryptofan i serdecznik. Wszystko uzupełnione o odświeżającą oddech miętę.
- Brit Functional Snack Antistress – marka Brit wyszła naprzeciw psim potrzebom i stworzyła przysmaki, które naturalnie wyciszą Twojego pupila. Podając te przysmaki, zapewniasz psu pyszny smak krewetek oraz pozytywne działanie konopi, pomagające Twojemu psu utrzymać dobre samopoczucie psychiczne w wielu trudnych sytuacjach.
- Carnilove Semi-Moist Snack Trout Enriched with Drill – przeznaczony dla psów przysmak w postaci smakowitych miękkich ciasteczek. W składzie znajduje się aromatyczny pstrąg oraz koperek, którego zadaniem jest polepszenie psiego nastroju. Przysmak uzupełnienia codzienną dietę psa o dodatkową porcję wysokiej jakości białka i idealnie nadaje się do nagradzania pupila.
- Nature’s Protection Comfort Calm Poultry – to przysmak przeznaczony dla dorosłych psów potrzebujących wzmocnienia układu odpornościowego oraz wsparcia w walce ze stresem i niepokojem. W składzie znajduje się melisa, która zmniejsza stres i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także cynk i polifenole, które chronią komórki przed szkodliwym wpływem środowiska.
Do skutecznych środków uspokajających dla psa należą także syntetyczne psie feromony DAP. Dostępne są one w formie dyfuzorów, sprayów i obroży adaptacyjnych. Feromony uspokajające dla psa działają za pośrednictwem narządu nosowo-lemieszowego, dlatego działają nawet wtedy, gdy pies odmawia współpracy. W przypadku silnych lęków niezbędne może być jednak zastosowanie tabletek uspokajających przepisanych przez lekarza weterynarii.
Podsumowanie:
- Lęk u psów może mieć różne przyczyny – wynikające zarówno z cech osobniczych, jak i wcześniejszych doświadczeń.
- Sposoby na uspokojenie psa bazują głównie na wygaszaniu reakcji na bodźce, zmianie złych skojarzeń oraz nauce alternatywnych zachowań.
- Terapię lęku u psa mogą wspomóc przysmaki uspokajające i feromony.